Медицински и стоматолошки факултет

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Пак јас.... :confused: Другата недела ни се колоквиумите и ме фаќа страв конкретно за анатомија да не ми се падни Аце бидејќи некако многу строг се прикажува а и така го кажуваат.. ајде некој совет или ваше мислење за него
Не се секирај, Аце не може да ти се падне, само професори ќе испрашуваат. По ново колку што знам Зафировска е исто доцент/професор. Аце сеуште не е прашува колку што знам. Иначе Аце е многу заштитнички настроен према неговите групи и ако си кај него во група ќе ве намести кај некоја полесна професорка бар така правеше со нашата генерација. Да не ве опуштам ама ќе си положите, првата колоквиумска се полабави, ама после треба пак да си учите и не спијте на уво дека истиот критериум ќе биде како првиот пат. Секако зависи кај која професорка ќе се паднете ама во главном добри се повеќето. И уште една работа што и да ве прашаат размислете, не се добиваат бонус поени за брзина за одговор, обично тогаш киксови се прават. Со среќа (y)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Не се секирај, Аце не може да ти се падне, само професори ќе испрашуваат. По ново колку што знам Зафировска е исто доцент/професор. Аце сеуште не е прашува колку што знам. Иначе Аце е многу заштитнички настроен према неговите групи и ако си кај него во група ќе ве намести кај некоја полесна професорка бар така правеше со нашата генерација. Да не ве опуштам ама ќе си положите, првата колоквиумска се полабави, ама после треба пак да си учите и не спијте на уво дека истиот критериум ќе биде како првиот пат. Секако зависи кај која професорка ќе се паднете ама во главном добри се повеќето. И уште една работа што и да ве прашаат размислете, не се добиваат бонус поени за брзина за одговор, обично тогаш киксови се прават. Со среќа (y)
Edna prijatelka i padnal Ace lani za glava koga polagala, a isto i on i bil asistent. I ja padnal. A mene pak sakam da mi se padne on posto mi e polesno da odgovaram kaj luge sto sum imal komunikacija. Covekot e tolku dobar u objasnuvanje sto e cudo. Kaj nego 40% za vtor kolokvium nauciv materijal. I znae da se nasali i se.
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво на сите.
Ние сме тим кој изработува различни видови на трудови, со цел на ви помогнеме на вас учениците и студентите. Нудиме изработка на:
- Магистерски трудови
- Специјалистички трудови
- Дипломски трудови
- Семинарски трудови
- Проектни задачи
- Изработка на CV + Мотивационо писмо
- Мини есеи и истражувачки проекти
- Табеларно прокажување на податоци
- Power point Презентации
- Биснис планови за средни училишта и факултети
- Анализа на случај
- Спроведување на истражување
- Трудови на слободна тема
- Анкетни листови
- Прашалици
Сите кои се заинтересирани треба да не контактираат на следниот линк (фб страна) :
ЛИНК
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Дали за завршниот испит по Анатомија 1 се треба да се учи? Во смисла и припои на мускули, соодноси, протегање на артерии, вени, бла бла..
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Ќе може ли некој накратко да ми објасни како стојат работиве со Стоматолошкиот Факултет според новата програма од 2015 ( 6 години е сега факсот нели) ? Ме интересира стажирањето после завршувањето колку трае? Во однос на практичната настава како фукционира? И дали и преку лето си многу зафатен со учење како на Општа медицина? Пишете се што знаете, секакви информации се добредојдени! Фала однапред ;)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ќе може ли некој накратко да ми објасни како стојат работиве со Стоматолошкиот Факултет според новата програма од 2015 ( 6 години е сега факсот нели) ? Ме интересира стажирањето после завршувањето колку трае? Во однос на практичната настава како фукционира? И дали и преку лето си многу зафатен со учење како на Општа медицина? Пишете се што знаете, секакви информации се добредојдени! Фала однапред ;)
Стажот околу 9-10 месеци. Праксата нула, единствено на орална хирургија се чепка нешто и на протетика/детско ако ти се падне асистент кој што дава студентите да работат.
За учење е заебано малку, ние имавме по 7/8/9 предмети у семестар, пренабутано ни беше, сега може се растеретени предметите малку од малку со новата програма, меѓутоа ако се положува се на време, цело лето ќе си слободен/на. :D
Прашај и друго нешто ако те интересира.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Значи преку лето си слободен а? Пошто знам за општа медицина дека има и завршни испити и јунски и августовски сесии така да они се зафатени и преку лето. А ова за праксава на стоматолошки не се иде преку нели? Иначе планирам да идам на Ворк енд Травел за Америка па затоа се распрашувам дали ќе има слободно време пошто нели мај и јуни се поаѓа зависно кој термин сакаш. Иначе ти која година си ?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Значи преку лето си слободен а? Пошто знам за општа медицина дека има и завршни испити и јунски и августовски сесии така да они се зафатени и преку лето. А ова за праксава на стоматолошки не се иде преку нели? Иначе планирам да идам на Ворк енд Травел за Америка па затоа се распрашувам дали ќе има слободно време пошто нели мај и јуни се поаѓа зависно кој термин сакаш. Иначе ти која година си ?
Ако положиш колоквиуми од прва, да не треба да одиш на поправни, ќе си се договориш со професорите да полагаш порано (дозволуваат на студенти кои треба да одат за САД) и до 25-6 мај имаш можност да си завршен/а.
Ако паднеш на колоквиуми, поправните се малку покасно, па после тоа усно/практично и тешко пред 15ти јуни. Инаку завршен сум јас од лани.
Додај ме на фејсбук ќе ти објаснам што ти треба.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Ако положиш колоквиуми од прва, да не треба да одиш на поправни, ќе си се договориш со професорите да полагаш порано (дозволуваат на студенти кои треба да одат за САД) и до 25-6 мај имаш можност да си завршен/а.
Ако паднеш на колоквиуми, поправните се малку покасно, па после тоа усно/практично и тешко пред 15ти јуни. Инаку завршен сум јас од лани.
Додај ме на фејсбук ќе ти објаснам што ти треба.
Епа топ, ај баш ќе те аднам на фб да се дораспрашам уште нешто. У порака ќе ти пишам фб
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Izvini moze nekoj da mi kaze dali ima magistracija za strucni zabni tehnicari
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Здраво. Дали може да ми кажете кои потписи треба да се соберат за да се полага државен испит за стоматолог. И уште едно прашање: Дали некој ги има прашањата за државниот. Благодарам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Здраво. Дали може да ми кажете кои потписи треба да се соберат за да се полага државен испит за стоматолог. И уште едно прашање: Дали некој ги има прашањата за државниот. Благодарам
1. Општа стоматологија
2. Детска стоматологија
3. Ортодонција
4. Протетика
5. Орална хирургија
6. Болести на заби и ендодонт
7. Болести на уста и пародонт
8. Максилофацијална хирургија
9. Социјална медицина

Прашањата ги има на страната на стоматолошката комора.
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
1. Општа стоматологија
2. Детска стоматологија
3. Ортодонција
4. Протетика
5. Орална хирургија
6. Болести на заби и ендодонт
7. Болести на уста и пародонт
8. Максилофацијална хирургија
9. Социјална медицина

Прашањата ги има на страната на стоматолошката комора.
Благодарам
 
Член од
28 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Примена сум во државна квота на стоматолошки факултет во УКИМ. Ме интересира дали освен тие 750денари, треба да се изврши и уплата од 100евра за прва рата школарина и 1000 денари за студентски информатор, наставна програма итн. Не знаем во која буџтска сметка треба да ги префрлим 100 евра во сметката. Однапред Ви благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom