Медицински и стоматолошки факултет

Член од
13 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Posledniot so 92 .. zboruvas za medicina ili stomatologija ... a ovaa maturava ne` unisti :| Ti vo Sk planiras da se zapisuvas ?
 
Член од
11 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
za opsta medicina za stomatologija ne znam. ti vikam polani toa bese 125 ot so 92 poena. Jas planiram so Sk da na opsta medicina ama relano pocnuvam da se plasam deka nema da me primat.Ali da bidime optimisti neli? pozz
 
P

Patience

Гостин
Зависи колку ќе се обидат да се запишат годинава на општа медицина.
Јас имам 96 поени, и планирам таму, ама сепак страв ми е, може да не ме примат :toe:
Зависи колку ќе има пред мене со повеќе од 96 поени :toe:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Epa i jas planirav i sakam se uste opsta medicina ama so 92.6 poeni tesko :( Zatoa vtora opcija mi e stomatoligija, tamu ima pomalku kandidati ama i pomalku primaat.. Kako sto veli Ana18, da bideme optimisti, sekoj so svojata sreka ;)

--- надополнето ---

Inaku znam deka ako si megu poslednite i imas ist broj na poeni so posledniot, isto taka i ti vleguvas ( najmnogu 5 mozat a ako se poveke ima posebni kriteriumi koi dopolnitelno se razgleduvaat) :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
abe so se sekirate polani maturata bese jaka od 85 posto pocnuvase 5kata.Ova godina e poslaba taka da...
 
P

Patience

Гостин
Минатата година каква била ситуацијата на општа медицина?
Последниот во државна, приватна, колку поени имал?
Anyone? :sport2:
 
Член од
11 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Lani edna moja prijatelka vleze vo drzavna kvota bese 88 so 95 , .... poeni ama do 90 primaa u drzavna a vkupno 140. A sega e namalen brojot a i parite so znaci pogolema zaenteresiranost.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Na medicina e 60-60 odnosno sekoja godina prvite 60 se vo drzavna vtorite 60 vo privatna ne znam od kade ti e informacijata deka 90 bile zatoa sto i na samata strana na fax pisi deka e 60-60 t.e primat 120 ama posle ke ima lugje so ke se zapisvat i negde vkuno ke bidat 140:D A dali ima vrska internite zatoa sto i tie treba da ti se pogodeni da ti se 2ta predmeti kako za na fakultetot
 
P

Patience

Гостин
Lani edna moja prijatelka vleze vo drzavna kvota bese 88 so 95 , .... poeni ama do 90 primaa u drzavna a vkupno 140. A sega e namalen brojot a i parite so znaci pogolema zaenteresiranost.
Како така 88 а во државна била? лани колку што се сеќавам имало само 60 во државна..

--- надополнето ---

Na medicina e 60-60 odnosno sekoja godina prvite 60 se vo drzavna vtorite 60 vo privatna ne znam od kade ti e informacijata deka 90 bile zatoa sto i na samata strana na fax pisi deka e 60-60 t.e primat 120 ama posle ke ima lugje so ke se zapisvat i negde vkuno ke bidat 140:D A dali ima vrska internite zatoa sto i tie treba da ti se pogodeni da ti se 2ta predmeti kako za na fakultetot
Интерните предмети влијаат. Нели според тоа на кој факултет планиравме да се запишеме ги избравме и предметите што ги полагавме. Претпоставувам дека ако планираш да идеш на медицински ќе избереш предмети од таа област, ќе земеш стручен ( хирургија, педијатрија ) или биологија и хемија.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Нема врска дека со 88 се влегувало лани во државна на медицина. Не сум на медицина, ама другар ми имаше 92,3 бодови и беше претпоследен на листата, значи во приватна квота.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Исто лани другарка ми со 94, нешто не влезе во државна ..
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
45
Поени од реакции
8
Dali moze da mi kaze nekoj za fakultetot vo Stip so kolku prosek moze da se vleze vo opsta medicina ?????
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
mh da da to4no i jas bas taka si mislev ok jas si izbrav biologija i hemija taman:D
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Еееј муабетов погоре - расипан телефон :)

Вака сега, лани примаа 140 души, 90 во државна, 50 во приватна, ама нормално испаднавме повеќе пошто се запишуваат со странски државјанства и бројката иде некаде до 170.
Доколку имате +95 бода ептен е мала веројатноста дека нема да влезете во државна квота.
За во приватна мислам дека до кај 90 бода некаде примаа.
И немам информации за оваа година ама најчесто примаат 90 во државна. И предминатата година рекоа прво дека ке примат 60 па после ја проширија квотата.
Во штип се влегува полесно, не знам точно со колку ама имам другарка со 89 бода што влезе во државна квота лани.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Цела фамилија ми има завршено таму и јас до пред некоја година бев со амбиции за тука. Ако сакаш да бидеш лекар и си крајно заинтересирана за човекот да го проучиш до најмал нерв, клетка, функција и имаш воља и истрајност, затоа што се студира 5 години + една клинички стаж, оди и нема воопшто да ти е тешко.

П.С. И ако не се гадиш од болести, хемикалии, супстанци, да гледаш трупови кога полагаш патологија, судска (може да ти се падне на испит и бебе да го испиташ од што е починато). Биди спремна се` да видиш од гадни работи. :) Ти ја споив темата со соодветната за факултетот.
Moже си се помешала со фармација за хемикалиите и супстанците, не верувам дека медицинарите се замараат со такви ствари.

Настрана тоа, матуранти, на фармација ги примија СИТЕ лани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom