Медицински и стоматолошки факултет

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
УАУ. Премногу е анатомија. Особено тој на вежби као ме нервира...шо кур му е гајле коа ке научам за колоквиум него. Може сакам вечерта пред колоквиум да научам. Плусови минуси ко основно тибам системот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
УАУ. Премногу е анатомија. Особено тој на вежби као ме нервира...шо кур му е гајле коа ке научам за колоквиум него. Може сакам вечерта пред колоквиум да научам. Плусови минуси ко основно тибам системот.
Дали вие учите само анатомија на глава и врат и дали измачителот е Госпожа Стратевска?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Дали вие учите само анатомија на глава и врат и дали измачителот е Госпожа Стратевска?
Госпоѓа Стратеска е болна, мислам сериозно болна и веќе нема да доаѓа на работа. Измачителот е еден нов асистент на институтот, кој мислам дека само во почетокот покажа заби, сега веќе се смири, барем кај нас на медицина. Иии не, и стоматолози ја учат целата анатомија.

Ти шо одлучи, ќе ни стануваш колешка?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Госпожа Стратевска за жал почина пред две три недели. РИП.

Стоматолози учат се. И за општа медицина и по нивна струка :)))
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Госпожа Стратевска за жал почина пред две три недели. РИП.

Стоматолози учат се. И за општа медицина и по нивна струка :)))
Aха. И башка немаат колоквиумска недела:nenene:
Ама затоа пак кога ќе одиме кај армин на заболекар ќе биде екстрапрофесионален, најнаучен и мултифункционален.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Aха. И башка немаат колоквиумска недела:nenene:
Ама затоа пак кога ќе одиме кај армин на заболекар ќе биде екстрапрофесионален, најнаучен и мултифункционален.
Ја не дека и сеа сум нешо полош :)))))) шала

И кафе ќе научам до тогаш да варам :)))
 

Jet

Член од
17 февруари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
6
Колку студенти ќе се примат ова година? Треба да се полага приемен испит? Кажете нешто во врска со уписите.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
И за стоматологија сега за матура што предмети треба да се одберат?:jaj:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
83
Поени од реакции
2
Госпожа Стратевска за жал почина пред две три недели. РИП

мн грешка.. Проф. Стратевска е жива се врати ке испрашува во септември.. јбг

Шо се однесува до примањата оваа година ваљда ке биде исто како и лани.. без приемни само со матура 140 студенти, 70 приватна 70 државна, така беше лани.. за подетално видете си на страната на медицински факултет
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Стоматолози учат се. И за општа медицина и по нивна струка :)))
Стоматолози не учат све..Предметите скоро 80 % ни се исти ама Факт е дека не ви требаат..Ама тоа дека е ист квантумот на страни и критериумот на тежина за медицинари и стоматолози сте се заебале..
:pishtoldz

Анатомијата иначе ви е скратена и тоа бааги..Во принцип нашите предмети(општа медицина) ако се по 2000 страни(земи пример патологија - Голем и Мал РОбинс ) вие учите 300 или 400 на пример :toe:

Затоа има книги у Трио за стоматолози,за фармација и за медицинари..

Само не ми е јасно зошто стоматолози учат патологија или патофиза или ортопедија?:toe:
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Некој студент на медицина???

Епа ми иди време за факлутет..а не знам на кој.Имам интерес за медицина...Има некој да ми кажи како е?Колку години е?Тнx
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Цела фамилија ми има завршено таму и јас до пред некоја година бев со амбиции за тука. Ако сакаш да бидеш лекар и си крајно заинтересирана за човекот да го проучиш до најмал нерв, клетка, функција и имаш воља и истрајност, затоа што се студира 5 години + една клинички стаж, оди и нема воопшто да ти е тешко.

П.С. И ако не се гадиш од болести, хемикалии, супстанци, да гледаш трупови кога полагаш патологија, судска (може да ти се падне на испит и бебе да го испиташ од што е починато). Биди спремна се` да видиш од гадни работи. :) Ти ја споив темата со соодветната за факултетот.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Од кога до кога трае вториот семестар ?
И се оди ли на факултет на денот на дрвото :)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Од кога до кога трае вториот семестар ?
И се оди ли на факултет на денот на дрвото :)
Втор семестар завршува официјслно со крајот на јануарска сесија, испитите (мислам дека 3 недели траеа, до почетокот на фебруари)
а за ден на дрвото, сабота -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom