Матура

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Со оган е.
Интернационализми се затоа што во прашањето беше пишано според потеклото, а неологизми е во поделбата според процесот на обнова. :)
Инаку, за Бодлер нели е симболизам, зашто во книгата од 4та пишува дека е татко на симболизмот ??
Симболизам би требало да биде, и јас тоа пишав.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
а другиот збор шо беа театар и ректор беше така?
ректор од кај има потекло?
 
Член од
4 април 2010
Мислења
23
Поени од реакции
7
Ај некој нека ми даде линк од програмата за англиски и нешо шо знае дека би требало да се падне??
 
Член од
22 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Историја луѓе дали има некој одбрано ? Јас почнав да учам по малку ама не оди многу е матријал за учење упм
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
a ako imas napisano samo ogan, ke bide li priznaneno
Мислам дека НЕ
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 20:57 ---
Хм,за Бодлер мислам модернизам. Јас барем така напишав :) Али бил претходник на симболизмот, така да...што знам.
Јас за ова со старицата одговороив дека е трагичен лик таму како беше не се сеќавам точно.
Симболизам е гранка на модернизам
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 20:59 ---
Лична заменка беше. :) Јас, ти, тој/таа/тоа... ние, вие, тие се лични заменки. Показни се оној, овој, онаа... бла бла :)
Показни заменки:овој оваа ова овие -за блиски предмети
оној онаа она оние -подалечни предмети
тој таа тоа тие -без просторно определување....така да зависи од реченицата
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Историја луѓе дали има некој одбрано ? Јас почнав да учам по малку ама не оди многу е матријал за учење упм
ИСТОРИЈА :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Зошто чупе, зошто се пикаш кај шо не ти е местото?
освен ако не си некоја добра ученичка по историја :icon_mrgr:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Кој има полагано до сега математика? Дозволуваат ли користење на формули или калкулатор? Знам дека официјално е забрането, но може ли да се погоди тој што би ни бил надгледен професор да „прогледа низ прсти“ кога би извадиле лист формули или калкулатор?

Премногу глупо ми е забрана на форумли, да се учат на памет. А за калкулатор ај, разбирам зошто не би сакале да го користиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom