Матура

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Е како не праи разлика 200 и 400 евра... Сестра ми студент во странство и ја од есен ќе бидам студент здравје... не сум од скопје, ќе треба ќирија да се плаќа , храна, книги ...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Шо се изнатрипавте за државна квота ? Ви прави голема разлика ?
Имаме евтин образовен систем, 200 евра повеќе не се премногу. Не би ми правело разлика дали сум во државна или приватна квота, само да успеам да се запишам.
Да да многу е ефтин образовниот систем:ROFLMAO:
Волку скап образовен систем нема никаде во светот. Ќе видиш кога ќе почнеш да одиш на факс. Кога при уписот ќе плаќаш за се и сешто, за списанија кои не постојат, за студентски парламенти, па кога за пријавување на еден испит ќе даваш по 95 денари, кога ќе ти наредат да купуваш книги од професорите кои чинат и по 1 000 денари (а уствари е книгиче од 200 страни). Среќа кај мене само копираме, али на пример информатичарите купуваат книги и од по 700 и кусур денари. Еден мој другар кој студира на ДИФ во еден семестар дава 3 000 денари само за книгите:ROFLMAO:
Доста ефтин образовен систем, особено кога ќе се земат предвид платите на Македонците(y)
Плус ако некој доаѓа од друг град, ќе има трошоци и за сместување и слично.
Се на се, огромна е разликата ако плаќаш по 200 или по 400 евра...
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.103
Поени од реакции
9.698
jas 99,097 imam .. bi trebalo da vlezam vo drzavna na medicina ili?..:(
sekako vlevas kako moze so 99 da ne vlezis toa e super uspeh :D .. i jas sum na medicina imam 99,88 Cestitki na site !
И јас сум на медицина во Скопје од наесен. Вкупниот успех ми е 99,34% !
Ако имам среќа и во државна квота би требало да влезам :)
Не бе...вие нема шанса да влезите :D Пола Македонија со 100% е што зборувате!!
Хаха ај со среќа нека ви е спремајте се уште од сега :D
Ама уште не ми кажавте како не успеавте 100% да добиете :ROFLMAO:
П.С абе засега водат жениве а ? Повеќето овде со 99+ се. :)
--- надополнето: Jul 10, 2011 2:13 PM ---
Тоа е брат, сите доктори и хирурзи ќе стануваме. :)
Хаха сите форумџии доктори. Сега гледај скарај се со некој па да ти е страв на лекар да одиш :ROFLMAO:
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да да многу е ефтин образовниот систем:ROFLMAO:
Волку скап образовен систем нема никаде во светот. Ќе видиш кога ќе почнеш да одиш на факс. Кога при уписот ќе плаќаш за се и сешто, за списанија кои не постојат, за студентски парламенти, па кога за пријавување на еден испит ќе даваш по 95 денари, кога ќе ти наредат да купуваш книги од професорите кои чинат и по 1 000 денари (а уствари е книгиче од 200 страни). Среќа кај мене само копираме, али на пример информатичарите купуваат книги и од по 700 и кусур денари. Еден мој другар кој студира на ДИФ во еден семестар дава 3 000 денари само за книгите:ROFLMAO:
Доста ефтин образовен систем, особено кога ќе се земат предвид платите на Македонците(y)
Плус ако некој доаѓа од друг град, ќе има трошоци и за сместување и слично.
Се на се, огромна е разликата ако плаќаш по 200 или по 400 евра...
Тоа што е за нигде образовниот систем и мора да плаќаш 300 евра за книги во четиригодишно образование било така од секогаш во Македонија. Ама 200/400 евра да се запишеш на факултет ? Во сооднос со просечна плата од 200 евра месечно е ништо, теоретски кога ќе завршиш факултет за 4 месеци работа ќе можеш да ги отплатиш факултетските трошоци во рок од 4 години.
Ти направи ја математиката. Научени сме да се жалиме дека се ни е скапо и слично, а никој не му текнало дека ако работи 3 месеци летово во кафич каде просечна плата е од 9-14 илјади денари ќе може пола факултет да си го плати.
Неќам да го поскапат, да не се разберме погрешно, ама стварно ми е непотребно бунење за тие 200 (4x200=800) евра.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Тоа што е за нигде образовниот систем и мора да плаќаш 300 евра за книги во четиригодишно образование било така од секогаш во Македонија. Ама 200/400 евра да се запишеш на факултет ? Во сооднос со просечна плата од 200 евра месечно е ништо, теоретски кога ќе завршиш факултет за 4 месеци работа ќе можеш да ги отплатиш факултетските трошоци во рок од 4 години.
Ти направи ја математиката. Научени сме да се жалиме дека се ни е скапо и слично, а никој не му текнало дека ако работи 3 месеци летово во кафич каде просечна плата е од 9-14 илјади денари ќе може пола факултет да си го плати.
Неќам да го поскапат, да не се разберме погрешно, ама стварно ми е непотребно бунење за тие 200 (4x200=800) евра.
Ти реков од сегашна гледна точка можеби ти изгледа како ефтино, али ќе сватиш што сум ти зборувал за некој месец :)
Никаде не спомнав дека порано било поефтино, ама да кажеш дека образованието ни било ефтино, тоа мало морген. Незнам во кој свет живееш, ама ниту во Македонија просечната плата е 200 евра, ниту пак се наоѓа работа толку лесно како што мислиш. И хипотетички да замислиме дека се е идеално, ти нема сите пари на школство да ги лупнеш. Треба и да се храниш, и да се облекуваш, да плаќаш сметки и се останато...
Самото студирање ти носи милион други трошоци, кои во нормална земја не се толкави...
Ќе сватиш дека тие 200 евра, многу подобро би ти дошле, и дека не било баш сеедно :D
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Ти реков од сегашна гледна точка можеби ти изгледа како ефтино, али ќе сватиш што сум ти зборувал за некој месец :)
Никаде не спомнав дека порано било поефтино, ама да кажеш дека образованието ни било ефтино, тоа мало морген. Незнам во кој свет живееш, ама ниту во Македонија просечната плата е 200 евра, ниту пак се наоѓа работа толку лесно како што мислиш. И хипотетички да замислиме дека се е идеално, ти нема сите пари на школство да ги лупнеш. Треба и да се храниш, и да се облекуваш, да плаќаш сметки и се останато...
Самото студирање ти носи милион други трошоци, кои во нормална земја не се толкави...
Ќе сватиш дека тие 200 евра, многу подобро би ти дошле, и дека не било баш сеедно :D
Минав низ 600-те евра за семестар кој брат ми ги плаќаше на факултет на годишно ниво, не беше многу ни тоа, за 1 година ги отплати сите трошоци за студирање.
И лесно се наоѓа работа, ама тешко онаа за која си завршил/сакаш да ја работиш. Ако ти е само за парите може многу брзо да се отплатат така - работејќи во кафич, како чувар и слично.
Факт е дека образованието е евтино, трошоците, сметките, храната и облеката ја има и во сите останати земји па пак факултетите им наложуваат студентски кредити кој ги отплаќаат по 10 години со солидна работа.
Како што кажав, не пробувам да убедам некого или да му сервирам мислење - освен фактот дека образованието ни е евтино и во иднина тие 200 бонус евра нема да ти прават разлика ако студираш за да дојдеш до работно место. Многу студираат пошто дома ги тераат (читај : не биди ко мене и татко ти, студирај да моеш да се вработиш) а не бидејќи самите сакаат, па тие 200 евра се залудно фрлени.
Неисе, од почеток муабетот ми беше матурантите да се стремат да се запишат на факултетот - не да му ја мислат многу на тоа во која квота ќе влезат ако успеат да го студираат тоа што они сакаат. :)
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Ако ти е само за парите може многу брзо да се отплатат така - работејќи во кафич, како чувар и слично.
Еден месец работа во странство во поразвиена земја некоја проста работа и цело фалкутетско образование сам ќе си го плаќаш без проблем.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е работата дали ви прават разлика 200 евра или не, само смешно ми е што еве ја коа се упишував на факултет баба ми не заспа додека не дозна дали сум во државна или не, ама до ден денес не можам да ја разубедам дека не се давачките 200 евра и ништо повеќе, има уште толку да се дадат за заебанции.
Знам сеа ќе се избаци некој ќе пише па и да сум приватна пак ќе ги давам парите за заебанциите а вака барем 200 еу + глупостите, ама пак ќе кажам знам, не ми е тоа целта, само глупо е ако мислите дека само 200 евра ќе дадете и ништо повеќе.
 
Член од
18 јуни 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Сакам Нешо да прашам планирам д аидам на градежен факултет отек -геодезија па дали има некој запознаен како оде со колку поени приимат во државна квота јас имам 82.005 би ем примале ли ?
Многу ме заеба математикава шо полагав ме уништи целосно ми ги скина сите поени ЧД
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Ти реков од сегашна гледна точка можеби ти изгледа како ефтино, али ќе сватиш што сум ти зборувал за некој месец :)
Никаде не спомнав дека порано било поефтино, ама да кажеш дека образованието ни било ефтино, тоа мало морген. Незнам во кој свет живееш, ама ниту во Македонија просечната плата е 200 евра, ниту пак се наоѓа работа толку лесно како што мислиш. И хипотетички да замислиме дека се е идеално, ти нема сите пари на школство да ги лупнеш. Треба и да се храниш, и да се облекуваш, да плаќаш сметки и се останато...
Самото студирање ти носи милион други трошоци, кои во нормална земја не се толкави...
Ќе сватиш дека тие 200 евра, многу подобро би ти дошле, и дека не било баш сеедно :D
Извини, ама никако не можам да се согласам со тебе. Посебно во делот за тоа колку е скап нашиот образовен систем. Нашиот образовен систем е најефтин од сите други. Државна квота за цела година е 200 евра, а приватна 400 евра. Тоа е само една симболична цена за високо образовение. А, нема само кај нас дополнителни трошоци за тие што студираат, тие трошоци ги има секаде, во секоја држава. Друго што треба да се постави како прашање е што ќе се случи со квалитетот на високото образование, ако истото стане бесплатно? Знам дека ние сме сиромашна држава ама ако сме реални ќе се согласиме дека имаме речиси бесплатно високо образование.
И, да немојте на образованието да гледате како трошок, туку како инвестиција која се враќа со голема заработка, како на материјален, така и на културен план.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Минав низ 600-те евра за семестар кој брат ми ги плаќаше на факултет на годишно ниво, не беше многу ни тоа, за 1 година ги отплати сите трошоци за студирање.
И лесно се наоѓа работа, ама тешко онаа за која си завршил/сакаш да ја работиш. Ако ти е само за парите може многу брзо да се отплатат така - работејќи во кафич, како чувар и слично.
Факт е дека образованието е евтино, трошоците, сметките, храната и облеката ја има и во сите останати земји па пак факултетите им наложуваат студентски кредити кој ги отплаќаат по 10 години со солидна работа.
Како што кажав, не пробувам да убедам некого или да му сервирам мислење - освен фактот дека образованието ни е евтино и во иднина тие 200 бонус евра нема да ти прават разлика ако студираш за да дојдеш до работно место. Многу студираат пошто дома ги тераат (читај : не биди ко мене и татко ти, студирај да моеш да се вработиш) а не бидејќи самите сакаат, па тие 200 евра се залудно фрлени.
Неисе, од почеток муабетот ми беше матурантите да се стремат да се запишат на факултетот - не да му ја мислат многу на тоа во која квота ќе влезат ако успеат да го студираат тоа што они сакаат. :)
Нема да се согласам со тебе и џабе ќе се натегаме :)
За мене образованието е се освен ефтино. Неможеш да правиш споредби со некои финансиски подобри држави од нас. Сакам да кажам декла пропорционалноста со нашите плати и нивните, со можноста за наоѓање работа кај нив и кај нас, споредено со трошоците околу нашите факултети е далеку од правилна.
Во последниот пасус се сложувам со тебе. За жал многу студираат на факултети кои им ги бираат самите родители, па заглавуваат со години и години...
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Шо се изнатрипавте за државна квота ? Ви прави голема разлика ?
Имаме евтин образовен систем, 200 евра повеќе не се премногу. Не би ми правело разлика дали сум во државна или приватна квота, само да успеам да се запишам.
Хаха .. не ми е толку до парите колку шо ми е онака, за лична сатисфакција :)
А и кој ти ги дава тие 200 евра ? Извини, ама ако за тебе 200 евра не се многу, за некој друг во државава тие претставуваат една цела плата.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Извини, ама никако не можам да се согласам со тебе. Посебно во делот за тоа колку е скап нашиот образовен систем. Нашиот образовен систем е најефтин од сите други. Државна квота за цела година е 200 евра, а приватна 400 евра. Тоа е само една симболична цена за високо образовение. А, нема само кај нас дополнителни трошоци за тие што студираат, тие трошоци ги има секаде, во секоја држава. Друго што треба да се постави како прашање е што ќе се случи со квалитетот на високото образование, ако истото стане бесплатно? Знам дека ние сме сиромашна држава ама ако сме реални ќе се согласиме дека имаме речиси бесплатно високо образование.
И, да немојте на образованието да гледате како трошок, туку како инвестиција која се враќа со голема заработка, како на материјален, така и на културен план.
Читајќи го овој пост си помислувам дека во државава просечната плата е 1 000 евра, па високото образование е скоро бесплатно...
Јас не викам дека образованието треба да биде бесплатно, но мислам дека цената треба да се намали барем за по уште 100 евра во секоја од квотите.
Повеќе имам да се бунам за тие додатни трошоци (непромислени трошоци) отколку за квотите, така да несакам да забегувам од темата:D
Да не го тупиме многу, си останувам на ставот дека воопшто образованието кај нас е прескапо...
А што е со квалитетот???
Да ти кажам во поново време ми е преку курац од начинот на кој сите доаѓаат до оценките. Како што доаѓаат нови генерации се помалку и помалку се учи, а се повеќе и повеќе се фаќаат врски и се препишува. Професорите се помалку внимание им одаваат на учениците, а и толку се распашани што мислиш они господарат со светот.
Но и ова е сосем друга тема на муабет...
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Хаха .. не ми е толку до парите колку шо ми е онака, за лична сатисфакција :)
А и кој ти ги дава тие 200 евра ? Извини, ама ако за тебе 200 евра не се многу, за некој друг во државава тие претставуваат една цела плата.
Една цела плата - што значи дека една плата годишно треба на образование да ти лета. Прочита ли воопшто што напишав ? Тие 200 евра ќе ги заработиш дури и во август ако решиш во кафич да работиш.
И верувај , мене ми значат многу 200 евра ама лани летото бидејќи работев 3 месеци сам ќе се финансирам за факултет - не барам финансии од моите, несакам да ги трошам.
А за лична сатисфакција ако ти е е супер - само не си врши голем притисок , не е големо чудо ако не влезеш во државна квота, тоа ми беше од старт зборот.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Некој од ланските матуранти сакам да ми одговори на следново прашање...Планирам да поднесам приговор по македонски јазик. Имам 4ка со 86.35 перцентили, додека едно другарче со 88 перцентили имаше 5. Може нешто да се издејствува ако поднесам приговор или пак да оставам вака...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom