Матура

Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
илјадници е точно :) барем така мислам
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Меѓу последните задачи по македонски имаше текст за дрвото баобаб. Во текстот пишуваше за теоријата на пронаоѓачот на дрвото кој што тврди дека баобабот може да живее и до 4000 години. Неколку реда подолу, пишуваше дека научниците од денешницата ја отфрлаат неговата теоријата за долгиот живот на дрвото. Прашањето гласеше вака: "Според текстот, колку години живее дрвото баобаб? а)илјадници, б)стотици, в) десетици". Ме интересира кои беа вашите одговори.
Илјадници.
А за ‚‚Колку_пари ти требаат?" е со два полнозначни збора.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Меѓу последните задачи по македонски имаше текст за дрвото баобаб. Во текстот пишуваше за теоријата на пронаоѓачот на дрвото кој што тврди дека баобабот може да живее и до 4000 години. Неколку реда подолу, пишуваше дека научниците од денешницата ја отфрлаат неговата теоријата за долгиот живот на дрвото. Прашањето гласеше вака: "Според текстот, колку години живее дрвото баобаб? а)илјадници, б)стотици, в) десетици". Ме интересира кои беа вашите одговори.
илијадници
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.681
Поени од реакции
12.598
и ја се мислев....ама бидејќе никаде во текстот немаше друга бројка напишано освен што ја отфрлаат таа теорија заокружив илјадници ( пошто иако му е отфрлена; можат да бидат и стотици и десетици, а бидејќи нема друга бројка останува илјадници )....мое мислење :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
и ја се мислев....ама бидејќе никаде во текстот немаше друга бројка напишано освен што ја отфрлаат таа теорија заокружив илјадници ( пошто иако му е отфрлена; можат да бидат и стотици и десетици, а бидејќи нема друга бројка останува илјадници )....мое мислење :)
Имаше. 4 или 5 илјади години пишуваше.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Slicajno nekoj da ne gi znae temite na sostavite za germanski?
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
daj kazete gi prasanjata angliski, cim nekoj gi znae eseite gi znae i prasanjata
--- надополнето: Jun 15, 2011 1:39 PM ---
daj kazete gi prasanjata angliski, cim nekoj gi znae eseite gi znae i prasanjata
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
2
a koj e toj sto gi zne eseite???
--- надополнето: Jun 15, 2011 1:46 PM ---
a koj e toj sto gi zne eseite???
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
jas gi znam eseite (ako se tie) mi gi kaza drugarka, na nea drugarka... ne mozeme da go najdeme krajot :p

My last summer holiday-esej
I get a better message-neformalno pismo
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
jas gi znam eseite (ako se tie) mi gi kaza drugarka, na nea drugarka... ne mozeme da go najdeme krajot :p

My last summer holiday-esej
I get a better message-neformalno pismo
sigurno li se tie?
--- надополнето: Jun 15, 2011 1:53 PM ---
jas gi znam eseite (ako se tie) mi gi kaza drugarka, na nea drugarka... ne mozeme da go najdeme krajot :p

My last summer holiday-esej
I get a better message-neformalno pismo
sigurno li se tie?
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
malee aj neli e glupavo toa neformalno pismo "i get better message" de aj kazejte so ke pisuvate na toa pismo
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Ај стварно нека просветли некој шо ќе пишува на I get better message?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom