Мандиќ:Подобро нова Југославија отколку кираџии во ЕУ

Дали сте за повторно создавање на Југославија на некој друг начин?

  • Да

    Гласови: 59 57,8%
  • Не

    Гласови: 43 42,2%

  • Вкупно гласачи
    102

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Можеби не е можно стварање на некаква нова Југославија,ама она што го кажува за ЕУ е вистина.Словенците одамна се каат што влегле во ЕУ.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Можеби не е можно стварање на некаква нова Југославија,ама она што го кажува за ЕУ е вистина.Словенците одамна се каат што влегле во ЕУ.
Хрватите уште повеќе ќе заглават. Јас негледам никаква причина земја како Хрватска да влегува во организација како ЕУ. Но факт е дека Хрватска е во рацете на Германија и мислам дека немаа многу голем избор.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Моментално во Хрватска се води голема про-ЕУ пропаганда на сите телевизии и печатени медиуми.Резултатите од референдумот за влез во ЕУ ќе бидат тесни.Ама како и да е мислам дека дури и ќе се осмелат да ги фалсификуваат резултатите ако не им одат во прилог.Со амин на ЕУ,нормално.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Бидејќи често одам за Хрватска знам дека се претворени во Германска колонија, буквално во сите сектори им се навлезени Германски фирми, процентот на германски автомобили е поголем отколку во Германија, се користат германизми, Германците имат инвестирано во приморјето, а летово кога бев на Крк малку пред почетокот на Сезоната 80% од гостите им беа Германци. Европа пред се Германија многу добро ја иработи Хрватска им навлегоа банкарски и ги задолжија скоро како Грција сега враќање назад нема.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
нека објасни прво каква југославија па после да дискутираме вака е премногу општо ..
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Екс-Југословенските народи се како рака со пет прста РАЗДЕЛЕНИ, ама ако дојде некој окупатор тогаш тие 5 прста се спојуваат и станува ТУПАНИЦА.
Ако дојде некој од странство и се умеша за*бал работа...
;)
само да не испадне од прстите ова...



наместо тупаница... :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Јас сум за. Многу сакам да ја славам Олуја заедно со Хрватите и со Србите. Јака фешта би било, осеќам. :D
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
ne se filmuvajte be, nema sansi a nema ni potreba, ni vo stara Yuga ne bese sjajno kako nekoj sto saka da prikaze, bese teska mizerija, ne znam sto im bese ubavo na lugeto, i denes cesto slusam luge koga zboruvaat so voshit za vremeto koga Ante Markovic gi donese bananite, narodot ne mozese da im se iznaraduva na bananite i uste pamti, pa sega mozete da zamislete kolku ubavo zivese ovoj napaten narod koga zboruva za banani a za promena na mebel doma i da ne zboruvame.............
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Еднаш имаше таква држава. Како била напраена, како работела и рикнала, повеќето од нас треба да знаат. Јас лично имам пријатни спомени од земјата. Може дека бев копиљ.

Ако еднаш се случило, во огромна фрка како што била II Светска, па народи се збрале да си праат држава, не гледам зошто не би се случило тоа повторно, во некоја слична заебанција. Некои од сценаријата за Европа за следниве 5-10 години се прилично заебани.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
definitivno ZA, e sega kako i pod koi uslovi, na koj nacin , toa veke e predmet na dogovaranje i dogovori
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Бидејќи често одам за Хрватска знам дека се претворени во Германска колонија, буквално во сите сектори им се навлезени Германски фирми, процентот на германски автомобили е поголем отколку во Германија, се користат германизми, Германците имат инвестирано во приморјето, а летово кога бев на Крк малку пред почетокот на Сезоната 80% од гостите им беа Германци. Европа пред се Германија многу добро ја иработи Хрватска им навлегоа банкарски и ги задолжија скоро како Грција сега враќање назад нема.
Многу нормално кога 4-5 века биле дел од Австро-Унгарија.Малку ли е тоа........види ние колку сме под турско влијание ден денес.
Иначе германизмите се таму како турцизмите кај нас,башка и ние добар дел од тие изрази ги користиме.
На германските фирми им е блиску Хрватска и на Австријците исто-така и инвестираат често таму.
Хрватите беа први од југа на гастарбајт што имаа отидено таму.
Германците и Австријците се традиционални гости на морето веќе 50 години.Од секогаш биле најбројни и најдобри гости на Јадранот.Сеа и ти претеруваш 80%,али накај 20% може да биле шваби.Луѓе од Германија знаат и по 20 и кусур години да идат по ред таму на море.Дел имаат идено и за време на војната дури.
Има многу работи кои ги поврзуваат тие 2 земји.Хрватска и те како има профитирано од Германија.Прва од ЕУ што ја призна Хрватска како независна беше Германија.Германија лобираше за Хрватска кога беше војната,германците инвестираат многу пари во Хрватска,најбројни и најпожелни туристи им се,најголем трговски партнер им се.Баш од швабите не можат многу да се пожалат.
Иначе не знам што толку драматизираат со ова ЕУ и Хрватска.
Хрватска веќе профитираше од ЕУ.Да не им текна сами на хрватите да си ја средат државата или некој ги притисна ? Бивш премиер уапсија,сите големи афери излегоа на виделина, министри се апсат, високи државни и владини службеници,фудбалската мафија ја удрија сега,во универзитетите пред некое време испоапсија,во ХДЗ дур беше на власт уапсија многу луѓе поради финансирањето на кампањите.Веќе никој што украл или платил и земал мито не е сигурен.Не им беа тие апсења само мачкање на очи,има и многу пресуди и многу влијателни личности во затвор.Многу јака порака имаат испратено со апсењето на Санадер.Човек кој што таму палеше и гасеше,кој што никој ништо не можеше да му пререче сега го судат.Секој сега ќе размисли таму 2 пати пред да земе мито или да пере пари.Да не збориме што до некаде и се враќа доверба на граѓаните кон институциите.Сите сега чекаат кое ќе биде следното апсење и следниот осуден и за секој што е вмешан во афери се има чувство дека кај и да е ќе му дојде редот.
Тоа секоја земја од регионот ја чека ........ И кај нас,се надевам,ќе дојде време кога ќе почнат да се средуваат работите.Хрватска го почна сега последнава година тоа.
Сега поминуваат низ една фаза на чистење. Корумпираните се апсат,се воведува ред.Исто и со економијата,мислам дека кога ќе пројде кризата малце повеќе ќе размислуваат како ги трошат парите и колку се задолжуваат.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Југославија траеше добро додека беше ТИТО !!! инаку после тоа се виде колку траеше југославија кога ќе има некој како ТИТО некој друг. Тогаш ќе има и нова југославија а се додека се гледа кој повеќе да украде и некои др. работи ќе бидеме. Инаку јас би сакал да има нова Југославија :D
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
:cautious: Тоа би била трета Југославија по ред ако не се лажам..Гледам сите ги отпишувате словенците а нив највеќе би им одговарало такво нешто,како што на германците највеќе им одговара ЕУ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom