Македонци во Германија

Член од
23 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, на 1 октомври почнувам на работа во Grünheide кое е на 20 минути до Берлин, па би ве замолила ако можете да ми кажете како можам да најдам стан и ваши искуства, поздрав
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.104
Поени од реакции
16.322
Дечки, ми стигна потврда за почеток на курс. Требало да се оди секој ден од 8.15 до 12.15 арно ама работодавачот фала богу неќи ни да е чуе поради тоа што работиме од 8.30 до 17.00…

Некое решение ? Се јавив ми рекоа ако неидиш ти прекинува офенталот и цурук
BA51F13C-382E-4142-9E7B-A917DBA237B3.jpeg
 

Attachments

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.178
Поени од реакции
16.009
Дечки, ми стигна потврда за почеток на курс. Требало да се оди секој ден од 8.15 до 12.15 арно ама работодавачот фала богу неќи ни да е чуе поради тоа што работиме од 8.30 до 17.00…

Некое решение ? Се јавив ми рекоа ако неидиш ти прекинува офенталот и цурук
Прегледај го приврзокот 299557
Нема попладне часови?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.104
Поени од реакции
16.322
Нема попладне часови?
Нема тоа и јас побарав...не знам како да постапам...Се јавив овде ми велат мораш да збораш со Ауслендер бехорде..
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.178
Поени од реакции
16.009
Нема тоа и јас побарав...не знам како да постапам...Се јавив овде ми велат мораш да збораш со Ауслендер бехорде..
Обично има да бираш дали попладне или насабајле.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.104
Поени од реакции
16.322
Обично има да бираш дали попладне или насабајле.
Нема упм да фатат....кој однос ако не треба да ја напуштиш германија пошто нив не му се работи дво кратно така ? идиоти сеа ќе се јавам во ауслендер и ќе се изнапцујам нема др решение
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.178
Поени од реакции
16.009
Нема упм да фатат....кој однос ако не треба да ја напуштиш германија пошто нив не му се работи дво кратно така ? идиоти сеа ќе се јавам во ауслендер и ќе се изнапцујам нема др решение
А сам си бираше школо кај да идеш или они директно те праќаат?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.104
Поени од реакции
16.322
А сам си бираше школо кај да идеш или они директно те праќаат?
Тие самите ме пуштат тука и налет то ќе го плаќам сеедно… значи не постој работодавач кој ќе дозволи јас секој ден по 4 саати од 8 да ме нема на работа
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.200
Поени од реакции
21.354
Gledaj drug kurs ili nekoj drug sto nudi makar i da e malce podaleku.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.178
Поени од реакции
16.009
Тие самите ме пуштат тука и налет то ќе го плаќам сеедно… значи не постој работодавач кој ќе дозволи јас секој ден по 4 саати од 8 да ме нема на работа
Имам пријател кој сега пред недела дена почна попладне.
У општина му дале листа на школи кај кои може да иде, се јавил, кажал дека му одговара попладне и сега иде три пати неделно од 18:30 до 21:30.
Не знам зашто вака кај тебе.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.104
Поени од реакции
16.322
Имам пријател кој сега пред недела дена почна попладне.
У општина му дале листа на школи кај кои може да иде, се јавил, кажал дека му одговара попладне и сега иде три пати неделно од 18:30 до 21:30.
Не знам зашто вака кај тебе.
Кај мене викаат секој ден од 8.15 до 12.15 нема избор помалце денови и др термин не е можно ова вака да е нема смисла
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, на 1 октомври почнувам на работа во Grünheide кое е на 20 минути до Берлин, па би ве замолила ако можете да ми кажете како можам да најдам стан и ваши искуства, поздрав
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.982
Поени од реакции
17.844
Нема тоа и јас побарав...не знам како да постапам...Се јавив овде ми велат мораш да збораш со Ауслендер бехорде..
Ме чуди и мене као нема попладне часови. Сите што ги знам имаа опција да бираат и обично сите одеа попладне. И така е заебано па уште и попладне да не можеш да одиш мамата нивна.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.104
Поени од реакции
16.322
Ме чуди и мене као нема попладне часови. Сите што ги знам имаа опција да бираат и обично сите одеа попладне. И така е заебано па уште и попладне да не можеш да одиш мамата нивна.
Според БАМФ сите кои работат не се поврзани да одат на интеграционен курс. Пишав до Ауслендер дека ми се поклопува со работно време кое ми е фиксно ај да висам што ќе вратат.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Германската амбасада почна со издавање на визи. Ме интересира конкретно дали сите ние шо аплициравме претходно, 2019/2020 че ги добијаме термините? Односно дали се поништени па за да аплицираме одново. То ме интересира. Имав едно бате прашано, рече дека не биле поништени туку стопирани термините за општ работник.

Германска амбасада повторно отворена за издавање визи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom