Македонци во Германија

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Има ли некој рентатно стан во Германија преку АирБнб на неопределено време?
Најдов добро станче ама жената се преселила во Мадрид и станот го издава преку АирБнб, малце ми е чудно што сака прво депозит и прва кирија па после клуч и договор со АирБнб, па затоа прашувам, знам дека е леџит страна и све ама си викам некој има лично искуство, дали така оди? Уплаќаш на АирБнб како што е договорено и они ти праќаат договор и клучевите?
Јас така ќе се заебев, фејк е тоа илјада посто. Верувам дека и цената ти е прифатлива, јас така ќе се излажев. Спомнува некаков АирБнБ агент, посредник нешто. Договарај се само преку легитимни агенции, за жал, колку пари толку музика.
ж
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.315
Има ли некој рентатно стан во Германија преку АирБнб на неопределено време?
Најдов добро станче ама жената се преселила во Мадрид и станот го издава преку АирБнб, малце ми е чудно што сака прво депозит и прва кирија па после клуч и договор со АирБнб, па затоа прашувам, знам дека е леџит страна и све ама си викам некој има лично искуство, дали така оди? Уплаќаш на АирБнб како што е договорено и они ти праќаат договор и клучевите?
Фалц. На баџото истото му се деси. Станот сон, појдовме со колата до адресата на местото нива заградена буквално ни почнато градилиште. Овај пат беше во Лондон преселена. Пази така прават и за коли.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.969
Поени од реакции
35.605
Мојот во Франција беше иселен, инженер беше и прифатил проект во Париз на 2 години. :LOL:

Оди си во агенција за недвижнини лично во канцеларија, овие онлајн се 99% превари.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.284

Има некој искуство со овие или мислење нешто информација?
У кратки црти, ако имаш медицинска диплома со завршен државен испит, поднесуваш све тоа, плаќаш 250-300 евра и они ти бараат работа и смештај, ти средуваат за работна виза, ти средуваат и за курс за германски јазик - ваљда тоа основното што го бараат у амбасада. Е сеа процедурата трае неколку месеци до година, коа ќе ти најдат работа таму потпишуваш договор на Х месеци и после останува на тебе како ќе се покажеш и дали ќе си заслужиш да ти биде продолжена визата, работното место и слично.

Некако ми е too good to be true, за 300 евра некој све да ти брка и заврши работа а збориме за НОН-ЕУ пасоши. Од друга страна па вака делуваат професионално, со веб сајт со профили на инста и фб, услужливи и фини се, еднаш ако се јавиш да прашаш те ставаат у систем и после ти праќаат пораки, те бараат, те прашуваат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.776

Има некој искуство со овие или мислење нешто информација?
У кратки црти, ако имаш медицинска диплома со завршен државен испит, поднесуваш све тоа, плаќаш 250-300 евра и они ти бараат работа и смештај, ти средуваат за работна виза, ти средуваат и за курс за германски јазик - ваљда тоа основното што го бараат у амбасада. Е сеа процедурата трае неколку месеци до година, коа ќе ти најдат работа таму потпишуваш договор на Х месеци и после останува на тебе како ќе се покажеш и дали ќе си заслужиш да ти биде продолжена визата, работното место и слично.

Некако ми е too good to be true, за 300 евра некој све да ти брка и заврши работа а збориме за НОН-ЕУ пасоши. Од друга страна па вака делуваат професионално, со веб сајт со профили на инста и фб, услужливи и фини се, еднаш ако се јавиш да прашаш те ставаат у систем и после ти праќаат пораки, те бараат, те прашуваат.
Едно другарче мислам дека тераше работа вака ама на крај се заеба нешто работата ама да го прашам пак па ќе ти пишам пп оти одамна беше
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736

Има некој искуство со овие или мислење нешто информација?
У кратки црти, ако имаш медицинска диплома со завршен државен испит, поднесуваш све тоа, плаќаш 250-300 евра и они ти бараат работа и смештај, ти средуваат за работна виза, ти средуваат и за курс за германски јазик - ваљда тоа основното што го бараат у амбасада. Е сеа процедурата трае неколку месеци до година, коа ќе ти најдат работа таму потпишуваш договор на Х месеци и после останува на тебе како ќе се покажеш и дали ќе си заслужиш да ти биде продолжена визата, работното место и слично.

Некако ми е too good to be true, за 300 евра некој све да ти брка и заврши работа а збориме за НОН-ЕУ пасоши. Од друга страна па вака делуваат професионално, со веб сајт со профили на инста и фб, услужливи и фини се, еднаш ако се јавиш да прашаш те ставаат у систем и после ти праќаат пораки, те бараат, те прашуваат.
Abe 100 pati imam pishano ama ova makedoncive ste mnogu tvrdoglavi mrzi!!!
Abe ako imash shkolo , parite v djeb i diplomata v race i bujrum!
Rabota ima za sekogo. A na vakvi shiptarki koi shto nashle nachin da go ebavaat gladnoto makedonche sigurno ne bi mu dal pürilika.


Screenshot 2024-04-21 at 17-05-25 Home.png
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
310
Поени од реакции
922
Џули Хисенај од Косово.
Одма избегнувај.

На другар ми сестра е тука веќе 3-4 години, исто има дојдено како медицинска сестра/доктор(не знам што е) ама ќе го прашам што и како па ќе ти пренесам, знам дека исто беше преку посредници кои завршија за виза, стан, пријави, работа, се комплет, е колку пари не знам ама 300 евра не верувам да е било, некако премногу малце е.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.180

Има некој искуство со овие или мислење нешто информација?
У кратки црти, ако имаш медицинска диплома со завршен државен испит, поднесуваш све тоа, плаќаш 250-300 евра и они ти бараат работа и смештај, ти средуваат за работна виза, ти средуваат и за курс за германски јазик - ваљда тоа основното што го бараат у амбасада. Е сеа процедурата трае неколку месеци до година, коа ќе ти најдат работа таму потпишуваш договор на Х месеци и после останува на тебе како ќе се покажеш и дали ќе си заслужиш да ти биде продолжена визата, работното место и слично.

Некако ми е too good to be true, за 300 евра некој све да ти брка и заврши работа а збориме за НОН-ЕУ пасоши. Од друга страна па вака делуваат професионално, со веб сајт со профили на инста и фб, услужливи и фини се, еднаш ако се јавиш да прашаш те ставаат у систем и после ти праќаат пораки, те бараат, те прашуваат.
1. Пари земаат од клиниките или старските домови каде на кандидатот ќе му најдат работа (ако земаат од кандидатот било какви пари тогаш се несериозни и фаќа работата накај превара).

2. Има многу работи кои не ги кажуваат, а кои бирократски одземаат време и финансии (на пример кога ќе си преведуваш документи ИЛИ уште побитно - периодот кога ќе чекаш дефицит што во одредени покраини може да е ола ла долг), но не сакаат да ги симниш розевите наочари и те фураат со јак филм од почеток до крај додека ја земат провизијата за тебе. После, крсти се.

3. Секој „курс“, секој „бесплатен превод на документи“, секое „гратис“ најчесто после го плаќаш со клаузула во договор која (најчесто и не мора) обврзува да им си достапен 2 години откако ќе земиш Уркунде (диплома за мед сестра, германска) + 1 година поретходно за воопшто да земиш Уркунде ќе одработуваш дефицит сааати од теорија и пракса за таа диплома (на сите од балканот им лупаат година дена). Практично ќе те врзат 3 години за истиот налогодавач.

4. Доколку навистина се интересираш за тебе или за било кој близок повели во инбокс ќе ти поможам што можам и ќе ти кажам што може да те заебат. Нема да ти биди ништо наплатено, а ќе ти биди и отповеќе кажано и помогнато (посветено време и покрај приватните обврски кои ги имам периодов) како за стар форумски соборец.

Џули Хисенај од Косово.
Одма избегнувај.

На другар ми сестра е тука веќе 3-4 години, исто има дојдено како медицинска сестра/доктор(не знам што е) ама ќе го прашам што и како па ќе ти пренесам, знам дека исто беше преку посредници кои завршија за виза, стан, пријави, работа, се комплет, е колку пари не знам ама 300 евра не верувам да е било, некако премногу малце е.
Ако им зеле било какви пари значи ги истрижиле начисто.
Доколку не ти е проблем во инбокс сподели која беше агенцијата (или посредниците, ако се без агенција), откако ќе ти кажат.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
310
Поени од реакции
922
Ако им зеле било какви пари значи ги истрижиле начисто.
Доколку не ти е проблем во инбокс сподели која беше агенцијата (или посредниците, ако се без агенција), откако ќе ти кажат.
Прашав, ќе пишам овде, нека биде јавно секако е битна информација ако спречиме нусиња од Косово да зимаат пари од превара, нека биде информација од јавен карактер достапна.
Немам појма дали дале паре или не, што и како, само знам дека отиде преку посредници и тука е 3-4 години и е медицинско лице.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Abe lujge, za sekoj sposoben so zavrshena shkola pogotovo, Med. Sestra, lekar i slichno. Ima rabota sekade.
I solidna plata i ne vi treba nikoj. Dovolno e da dojdite i si pobarate, se e gratis, dovolno vi e eden prevod od diplomata od makedonija.

Nemoj da bidite vleckovci i glupavi i nekoj da vi gi molzi i toa malcete pari shto si gi zarabotile so maki!
Ima dovolno ludje po forumov a sigurno imate i prijateli i rodnini shto mozhat da vi pomognat tamu kade shto ste trgnale.

Doshla edna Sliva ljochka da vi prodava muda za bubrezi i ve obvrzi so dogovori da rabotite za nejze edno godina dve i da vi gi jadi parite .
Pojasno da vi bidi,

Pravite dogovor so nea na godina ili dve
Vi najduva rabota
vo plajcha minimalec a kasira od bolnicata, domot za stari i sl. duplo
i ste srejchni zatoa shto ste bili glupavi i ne ste ne slushale

A mojata varijanta
Idite,
si najduvate rabota za 1 nedela
I si gi zemati SITE PARI bez da ve dupi Nuseto i
mozhite da si smenite rabota koga sakate zatoa shto nemate dogovori so nikogo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom