Македонци во Германија

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Здраво. Како најлесно, најбрзо, најбезболно (без многу малтретирање) да пратам пари од Германија во Македонија ? Имам сметка во Шпаркасе, ако игра некаква улога. Во Македонија парите треба да стигнат на трансакциска сметка. Од овде кои ми се опциите ? Фала
P.s. По грешка пишав во друга тема, мислам дека прашањето е за овде.
Ako imas online banking mozes uopste da ne odis nigde i da gi pratis od pc/laptop, nekoi banki moze i od telefon. Vekje ti spomnaa deka ti treba IBAN i SWIFT kod od primacot.
Vo mk prakjaj gi na svoja smetka ili na smetka na roditeli, za da ne plakjas danok u UJP.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Western Union ako ne se premnogu pari. Moze i preku banka samo ne znam kolku e provizija.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.291
Western Union ako ne se premnogu pari. Moze i preku banka samo ne znam kolku e provizija.
30 евра од трансакција до 12 000 евра, беше пред 4 години. Пошто не сме ЕУ. А да бевме ЕУ би било 1 евро. Јбг.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
30 евра од трансакција до 12 000 евра, беше пред 4 години. Пошто не сме ЕУ. А да бевме ЕУ би било 1 евро. Јбг.
Да, порано во марки беше огон ти се исплаќаше да шверцујш. Иначе со Вестерн Унион е 5 ЕУР до 5.000ЕУР мислам беше.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Фала ви на сите, средив работа. Пратив преку ибан и свифт, со 30 евра провизија. Бараа повеќе податоци отколку во МК, ама не беше проблем. Само ми рекоа дека не знаат кога би стигнале парите, најдоцна до 7 дена од праќањето.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Здраво дечки имам 21 година и моментално работам во германски кол центар, во 2019 бев во мк доналдс 3 месеци и онака таму научив германски но сега сум накај б1 и до крај на годинава би го положил испитот во гете, ме интересира на кој начин да стигнам до Германија со македонски пасош бидејќи немам ништо посебно завршено, планирам следната година за ц да полагам па да возам година, две и така дали би нашол работа за 1 година чекање, па кога ќе работам 2-3 години да добијам Niederlassungserlaubnis и потоа би правел Ausbildung za nesto da rabotam nad 2000 netto, или да не чекам да полагам за ц и да возам година, две, дали можам преку некоја агенција да најдам обична работа, магационер, мк доналдс, на аеродром, за 1200-1300 евра и уште neben job па би чекал да ми дадат Niederlassungserlaubnis.
Ме интересира искрен совет како да се преселам со македонски пасош фала однапред
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Здраво дечки имам 21 година и моментално работам во германски кол центар, во 2019 бев во мк доналдс 3 месеци и онака таму научив германски но сега сум накај б1 и до крај на годинава би го положил испитот во гете, ме интересира на кој начин да стигнам до Германија со македонски пасош бидејќи немам ништо посебно завршено, планирам следната година за ц да полагам па да возам година, две и така дали би нашол работа за 1 година чекање, па кога ќе работам 2-3 години да добијам Niederlassungserlaubnis и потоа би правел Ausbildung za nesto da rabotam nad 2000 netto, или да не чекам да полагам за ц и да возам година, две, дали можам преку некоја агенција да најдам обична работа, магационер, мк доналдс, на аеродром, за 1200-1300 евра и уште neben job па би чекал да ми дадат Niederlassungserlaubnis.
Ме интересира искрен совет како да се преселам со македонски пасош фала однапред
...за да добиеш право на школување треба да имаш Дозвола за неограничен престој во Германија и намалку Б2 ниво на познавање на Германскиот јазик.
...како е процедурата за самата дозвола зависи од случај до случај
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.312
не сум сигурен колку време имаш да најдеш нова работа... тука не можам да нагаѓам... имав случај со другарче, ја напушти првата работа што ја имаше на точно 23 месеци, уште не можам да го разберам зашо го направи тоаа.. најде нова работа, во ресторан како кувар, газдата брда и долини му ветуваше и му дадоa и unberfistet договор... доби виза на 3 години и после 3 месеци го шутнаа како куче, демек немаме потреба повеќе од тебе, мораме да го затвориме ресторанот итн итн.. и он отиде у auslenderbehorde ( не знам со кој ум) да се пријави дека останал без работа и во истиот момент му го земаа и му поништија актуелниот офенталот и му дадоа рок од мислам дека 10-14 дена да најде нова работа, ама не сум сигурен точно колку му беше рокот... он не успеа да најде нова работа, зашо пак ќе ти повторам не е толку едноставно со виза врзана за работна дозвола.... не секој работодавец сака да се замара со auslenderehrode или со Agentur fur Arbeit.. откако не успеа да најде нова работа мораше во рок од 14 дена да ја напушти Германија и сеа си е во Македонија...

можеш да работиш што сакаш... ама додека не наполниш две години стаж, ќе мора истава процедура да ја правиш и за секоја работа шо ќе ја менуваш ќе мораш нова работна дозвола да бараш... после 2 години стаж имаш неограничена работна дозвола и немаш шо да се замараш со вакви работи..

иначе, не може новиот договор да ти почне и да ти стапи на сила без согласност од агенција за вработување, додека тие не ти издадат нова работна дозвола, новиот договор моментално ти е само парче обична хартија... имај на ум дека голем дел од работодавачиве појма немаат каква е процедурата за да вработат човек со виза... а ако почнеш со работа без согласност од агенцијата, односно без да ти издадат нова работна дозвола тоа ти е работа на црно и може скапо да те кошта...
Бидна без никаков проблем 10 дена беа потребни, договор од стан и толку :)

Фала ти. Иначе на север се бараат работници на велико :)
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Бидна без никаков проблем 10 дена беа потребни, договор од стан и толку :)

Фала ти. Иначе на север се бараат работници на велико :)
како направи??
даде отказ?? или во меѓувреме ти стигна новата работна дозвола?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.312
како направи??
даде отказ?? или во меѓувреме ти стигна новата работна дозвола?
Дадов отказ. Проверив сите страници на агентур пишеше дека мора твојата плата да е еднаква на тие на Германците и сатница и платата да не е ниска.

Отказ дадов морав не стигаше отказниот рок ..и после 10 дена точно стигна. Ризикуваа демек ама тука досега немаат одбиено се бараат и мн работници. Работодавачот пиша не бара квалификации.

Картончето ми го побараа и то е….
Од 23ти Менаџер ќе сум, здрави живи :)
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Дадов отказ. Проверив сите страници на агентур пишеше дека мора твојата плата да е еднаква на тие на Германците и сатница и платата да не е ниска.

Отказ дадов морав не стигаше отказниот рок ..и после 10 дена точно стигна. Ризикуваа демек ама тука досега немаат одбиено се бараат и мн работници. Работодавачот пиша не бара квалификации.

Картончето ми го побараа и то е….
Од 23ти Менаџер ќе сум, здрави живи :)
само напред !!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.755
Што станува сеа со новите мерки, во саботата кажаа дека се се укинува, сега гледам во групата се пишува дека ќе има корекции и не се на сила стапени новите мерки?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Што станува сеа со новите мерки, во саботата кажаа дека се се укинува, сега гледам во групата се пишува дека ќе има корекции и не се на сила стапени новите мерки?
Za koi merki mislis? Tie zavisat od brojkite od kurg vo krug. Zasega pretezno site se pod 35 znaci maksimumot na sloboda vo ramkite na zakonot e mozen. Maski treba vo zatvoreno sekako ali primer vo nadvoresna gastronomija ne mora da pokazes test ili deka si vakciniran. Bazeni otvoreni. Sekako deka uste e pandemija ali ne znam na sto konkretno mislis.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Kako ide Sega za bugarski pasos? Kolku pari treba da dadam i kolku vreme treba da cekam?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Kako ide Sega za bugarski pasos? Kolku pari treba da dadam i kolku vreme treba da cekam?
Прашај во оваа тема, може ќе ти одговорат како оди процедурата.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom