Македонци во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Дечки почнав на нова работа на 01.02 арно ама овие последни 3 дена сум на боловање јбг закачив гнојна ангина на грло и скиснав на болница со инфузии и температури.
Е сега ми стига платната листа и работодавачот ќе извести дека за овие 3 дена ќе ме плати АОК. На апликацијата од АОК ставив мие конто од банка и боловањата ги скенирав пошто се две едно од болница и едно од матичен (тоа од болница фалеше).

е сега како е постапката натаму ? Наводно АОК сами ќе ми ги плателе тие 3 дена не морало ништо. Има некој искуство со тоа? Сепак зедов 300е бруто помалку не се баш малце пари бар за мене.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.982
Дечки почнав на нова работа на 01.02 арно ама овие последни 3 дена сум на боловање јбг закачив гнојна ангина на грло и скиснав на болница со инфузии и температури.
Е сега ми стига платната листа и работодавачот ќе извести дека за овие 3 дена ќе ме плати АОК. На апликацијата од АОК ставив мие конто од банка и боловањата ги скенирав пошто се две едно од болница и едно од матичен (тоа од болница фалеше).

е сега како е постапката натаму ? Наводно АОК сами ќе ми ги плателе тие 3 дена не морало ништо. Има некој искуство со тоа? Сепак зедов 300е бруто помалку не се баш малце пари бар за мене.
Ќе ти ги платат, само може да потрае.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Ќе ти ги платат, само може да потрае.
Треба нешто да напрам или работодавачот кога праќа листи се погрижија за ова? Добивам некое известување? Нека потрае не е проблем воопшто само не сум имал ваква ситуација..
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.982
Треба нешто да напрам или работодавачот кога праќа листи се погрижија за ова? Добивам некое известување? Нека потрае не е проблем воопшто само не сум имал ваква ситуација..
Одамна беше сум забраел точно како беше, ама знам дека известување стига на кое стои сумата што ќе ти ја исплатат.
А за да бидеш најсигурен јави се или пушти им меил на АОК кј тебе информирај се што точно им треба од документација.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Одамна беше сум забраел точно како беше, ама знам дека известување стига на кое стои сумата што ќе ти ја исплатат.
А за да бидеш најсигурен јави се или пушти им меил на АОК кј тебе информирај се што точно им треба од документација.
Имам електронско АОК ставив конто од банка ама од работа ми рекоа дека сами во рок од недела че ми пратат дека фактички од работодавачот добивале информации и стварно во електронското стои платната листа кај нив…

чудно м ИЕ сето ова ама сепак фала. Како се погоди сега да се разболам упм…
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.617
Нели плаќаше работодавецот до 6 недели, па потоа АОК?

Барем јас како што памтам така беше, само ти треба потврдата од докторот да ја дадеш во фирмата.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Треба нешто да напрам или работодавачот кога праќа листи се погрижија за ова? Добивам некое известување? Нека потрае не е проблем воопшто само не сум имал ваква ситуација..
АОК исплаќа во случај само во првите 28 дена од вработување, дали си сега почната на работа?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
АОК исплаќа во случај само во првите 28 дена од вработување, дали си сега почната на работа?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
Сега сум почнат на работа свежо на 1.02 а на 25 бев болен ..
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
931
Има ли некој рентатно стан во Германија преку АирБнб на неопределено време?
Најдов добро станче ама жената се преселила во Мадрид и станот го издава преку АирБнб, малце ми е чудно што сака прво депозит и прва кирија па после клуч и договор со АирБнб, па затоа прашувам, знам дека е леџит страна и све ама си викам некој има лично искуство, дали така оди? Уплаќаш на АирБнб како што е договорено и они ти праќаат договор и клучевите?
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
295
Поени од реакции
1.209
Има ли некој рентатно стан во Германија преку АирБнб на неопределено време?
Најдов добро станче ама жената се преселила во Мадрид и станот го издава преку АирБнб, малце ми е чудно што сака прво депозит и прва кирија па после клуч и договор со АирБнб, па затоа прашувам, знам дека е леџит страна и све ама си викам некој има лично искуство, дали така оди? Уплаќаш на АирБнб како што е договорено и они ти праќаат договор и клучевите?
Фалц оглас бате,одма блокирај,или пријави!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Има ли некој рентатно стан во Германија преку АирБнб на неопределено време?
Најдов добро станче ама жената се преселила во Мадрид и станот го издава преку АирБнб, малце ми е чудно што сака прво депозит и прва кирија па после клуч и договор со АирБнб, па затоа прашувам, знам дека е леџит страна и све ама си викам некој има лично искуство, дали така оди? Уплаќаш на АирБнб како што е договорено и они ти праќаат договор и клучевите?
Pred da uplatish kupi si i paloma maramici.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
314
Поени од реакции
931
Нене, ќе си седам мирен:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom