Македонци во Германија

Член од
16 јули 2010
Мислења
2.979
Поени од реакции
1.937
Дечки имам едно прашање ако некој имал искуство нека одговори...

Неодамна бев во Германија, го поминав оној лимит од 90 ден во декември... сега за повторно враќање треба да паузирам тука 90 ден...
Кажете ми дали може да се фати на фитна ако пријавам изгубен пасош и влезам повторно со нов...
Има пробано некој вака...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Дечки имам едно прашање ако некој имал искуство нека одговори...

Неодамна бев во Германија, го поминав оној лимит од 90 ден во декември... сега за повторно враќање треба да паузирам тука 90 ден...
Кажете ми дали може да се фати на фитна ако пријавам изгубен пасош и влезам повторно со нов...
Има пробано некој вака...
Нц, не влага само пасошот во базата на податоци. Не си играј подобро, 250 евра е казната и црн печат година дена.
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нц, не влага само пасошот во базата на податоци. Не си играј подобро, 250 евра е казната и црн печат година дена.

A slucajno da ne znaes vo ovaa situacija nesto... Vo Germanija sum vekje 2 meseci i nemam vo plan da gi pominam 3te meseci.. tuku ete da se vrakjam sea vo Makedonija ovie denovi i potoa da prijavam izguben pasos da si vadam nov i so toj da patuvam pak vo Germanija mislis da imam problemi preku nashata granica i germanskata te molam za pomoc bitno mi e ://Fala od napred :*
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
A slucajno da ne znaes vo ovaa situacija nesto... Vo Germanija sum vekje 2 meseci i nemam vo plan da gi pominam 3te meseci.. tuku ete da se vrakjam sea vo Makedonija ovie denovi i potoa da prijavam izguben pasos da si vadam nov i so toj da patuvam pak vo Germanija mislis da imam problemi preku nashata granica i germanskata te molam za pomoc bitno mi e ://Fala od napred :*
Ама кој дел од тоа дека не се вчитува само бројот на пасош туку сите податоци не ви е јасен?

Цело досие ти се отвора кај тој од пасошка кога ќе пројде пасошот на скен. Кога ќе одиш на фризер и ќе смениш боја на коса, нов човек си или само бојата ти е сменета? Не се глупирајте, поради вакви ствари да го изгубиме сите безвизниот режим. Или седете за навек или вратете се со време.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Изгледа на граница кога го даваат пасошот немаат видено се што има во компјутерот. :D

Готово изгубен пасош и се бриши се за тебе. Компјутерот не памети ништо.Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дечки здраво, ве молам за одговор. Која е постапката за преселба во Германија. Стоматолог сум со 5 годишно работно искуство во професијата. Имам и бугарски пасош. Имам голема желба за живот и работа во Германија.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Дечки здраво, ве молам за одговор. Која е постапката за преселба во Германија. Стоматолог сум со 5 годишно работно искуство во професијата. Имам и бугарски пасош. Имам голема желба за живот и работа во Германија.
Најбитниот момент не си го спомнал, Јазик . Ако имаш одлично познавање на Германски, постапката ти е едноставна, визер билет у еден правец , пари во џеб и ум во глава, нема промашај. Евентуално можеби сакаш преку посредници да одиш, агенции... тоа е веќе друга тема .
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Најбитниот момент не си го спомнал, Јазик . Ако имаш одлично познавање на Германски, постапката ти е едноставна, визер билет у еден правец , пари во џеб и ум во глава, нема промашај. Евентуално можеби сакаш преку посредници да одиш, агенции... тоа е веќе друга тема .
Не сакам преку посредници да одам. Тоа и ми е прашањето, што е следниот чекор, како до стан? Слушнав нешто дека треба да имаш 3 месеци престој и сметка таму за да можеш да добиеш право да изренташ стан, ако е така, како и каде да ги остварам тие 3 месеци престој кога немам никој.. а неможам да изнајмам стан.. дали ова е вистина така или?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Не сакам преку посредници да одам. Тоа и ми е прашањето, што е следниот чекор, како до стан? Слушнав нешто дека треба да имаш 3 месеци престој и сметка таму за да можеш да добиеш право да изренташ стан, ако е така, како и каде да ги остварам тие 3 месеци престој кога немам никој.. а неможам да изнајмам стан.. дали ова е вистина така или?
Тоа за 3 месеци ти се глупост од енормни размери... незнам која будала те лаже. Како ќе имаш ти престој ако не земеш стан под наем ? Освен роднина кој живее тука да те пријави во негов стан.... Проблемот е друг, што газдите обично бараат да си ти веќе вработен, со работен договор, за да ти го изнајмат станот( чисто да знаеш стандард се плаќа кауција во висина од 3 месечни рати ) .. затоа е убаво да имаш за почеток кај некој близок да поседиш троа. Многу зависи од местото, градот каде сакаш да се преселиш, Минхен,Берлин,Франкфурт и слични велеградови се ем прескапи становите, ем што е многу тешко да најдеш стан, буквално борба се води... ако одбереш помало градче полесно ќе најдеш стан и поефтино ќе ти биди... комплицирано е кога не познаваш никого кој е веќе тука, да те пречека , да имаш каде да преспиеш недела две...
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Тоа за 3 месеци ти се глупост од енормни размери... незнам која будала те лаже. Како ќе имаш ти престој ако не земеш стан под наем ? Освен роднина кој живее тука да те пријави во негов стан.... Проблемот е друг, што газдите обично бараат да си ти веќе вработен, со работен договор, за да ти го изнајмат станот( чисто да знаеш стандард се плаќа кауција во висина од 3 месечни рати ) .. затоа е убаво да имаш за почеток кај некој близок да поседиш троа. Многу зависи од местото, градот каде сакаш да се преселиш, Минхен,Берлин,Франкфурт и слични велеградови се ем прескапи становите, ем што е многу тешко да најдеш стан, буквално борба се води... ако одбереш помало градче полесно ќе најдеш стан и поефтино ќе ти биди... комплицирано е кога не познаваш никого кој е веќе тука, да те пречека , да имаш каде да преспиеш недела две...
Значи практично треба од тука да си барам работа, да се среди се прво од тука и кога ке е сигурна работата после бараш стан! Супер! Фала на одговорот и одвоеното време, од голема помош ми е и ми даде многу надеж! Знаеш како е од тука сите обесхрабруваат и даваат рекла казала муабети...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.521
Поени од реакции
7.858
Значи практично треба од тука да си барам работа, да се среди се прво од тука и кога ке е сигурна работата после бараш стан! Супер! Фала на одговорот и одвоеното време, од голема помош ми е и ми даде многу надеж! Знаеш како е од тука сите обесхрабруваат и даваат рекла казала муабети...
Нема да најдеш работа од Македонија пошто работодавците ќе бараат да имаш германска лиценца за работа која како процедура знае да трае и до 1 година зезање со документи и испити. У твојот случај единствена варијанта е да одиш преку фирма посредник.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.791
Дали има некој од Ален овде?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Вака, наредната недела ќе одам на саем во Келн, меѓутоа резервирав хотел во Дизелдорф, двата града се оддалечени околу 45 км. Е сега, со картата од саемот можам бесплатно да се возам во радиус од 80 км со некои си VRS и VRR мрежи, па сакав да прашам дали се само тие или за да стигнам од Дизелдорф до Келн ќе морам да вадам нови карти со некоја друга возна мрежа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom