Македонци во Германија

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Rocky990, 15 септември 2011.

 1. Igorcemk

  Igorcemk Само Македонија!

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.771
  Допаѓања:
  10.221
  Eve ti zonite na VRR i VRS:

  [​IMG]

  Znaci mozes od Keln da vozis do Diseldorf i nazad. Bi trebalo da vazi za cel javen prevoz, bus, voz i Metro.
   
  На GavolRulz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.545
  Допаѓања:
  31.275
  Хах, а ја ќе идам истата недела на саем во Дизледорф, а резервирав смештај во Дуизбург. И ваму даваат такви карти, за бесплатно метро. Знам дека со тие карти може да се вози од Дуизбург до Дизелдорф.
   
  На GavolRulz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. slagjan9696

  slagjan9696

  Член од:
  12 мај 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  11
  Nekoj makedonce vo Saksonija, Plauen ili Zwickau ( Istocna Germanija )
  Dali nekoj bara stan vo Riechenbach 330evra mesecno 50 kvadrati, ima rabota vo mestoto.
   
 4. Razor

  Razor u jelly?

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.385
  Допаѓања:
  77
  колкава е цената на кирии во помал град vs поголем, соба за поединец ?
   
 5. nsan

  nsan

  Член од:
  23 јануари 2016
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  1.142
  ne e do goleminata na gradot. po moe iskustvo vo najevtinite mesta za mal apartmen od 20-25 m2 toplo (so parno, a bez struja, telefon, internet itn.) ke platis 250-300€ mesecno, nagore ima golema razlika. vo prosecen grad negde okolu 400, vo najskapite 500+, mozat da bidat i nakaj 1.000 vo bogata naselba. racunaj deka i vo prosecna sredina ke imas problem da najdes stan bidejki kako stranec koj ne go vladee dobro jazikot sekogas ke bides posleden izbor (prv se germanci so cvrsta rabota i visoka plata, pa stranci rodeni vo germanija itn. znaci ti kako stranec taze dojden kaj nekoi ljuge ke bides po rang i pozadi begalec koj parite gi dobiva od drzavata i so toa sigurno). poznavam ljuge koi plakaat mesecno 100-150€ povise bidejki po normalna cena nikogas ne bea vo potesniot izbor, pa nudea pogolema suma za voopsto da najdat stan. istoto vazi ako planiras da zemis smestaj samo za nekolku meseci, togas komotno mozes da racunas so 100 povise mesecno odkolku sto voobicno bi bilo.

  so soba ako mislis bukvalno na soba realno ne e koj znaj kolku poevtino. ako imas sreka ke najdis za 150-200 tamu kade sto kirija za apartmen bi bila 300. IMO ne vredi osven ako delis stan so covek koj go poznavas.
   
  На Razor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Igorcemk

  Igorcemk Само Македонија!

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.771
  Допаѓања:
  10.221
  5-6 Евра на квадрат ладен во најефтините градови. Средна цена 7-9 Евра. Во поголеми градови од 10 нагоре на квадрат ладен. Во бараните градови и 12-13 Евра. Рачунај плус 2,5 Евра на квадрат споредни трошкови како вода, парно, џубре итн. Струја секојпат посебно иде.
   
  На Razor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. nsan

  nsan

  Член од:
  23 јануари 2016
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  1.142
  samo sto kaj malite stanovi cenata na kvadrat voobicno e povisoka, zaradi toa kako minimalna cena za apartman spomnav 250 mesecno "toplo". potrebna e sreka i krajno neatraktivna lokacija za da bide pomalku.
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ljubezna

  ljubezna

  Член од:
  6 мај 2019
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Zdravo mi treba smestaj vo Minhen za 2ca studenti od 1 Juli di 1 Oktomvri. Ako nekoj moze da pomogne ve molam pisete mi.
   
 9. TATJANSIM

  TATJANSIM

  Член од:
  15 јуни 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo
  Sakam da prasham koga ti zakazuvaat za termin dali so dokumentite mora da imash i vozacka dozvola za da ti dadat viza pozdrav
   
 10. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.979
  Допаѓања:
  6.858
  Дечки ај едно прашање.Ако Македонската возачка се замени со Германска,важи ли после таа заменетата Германска во Швајцарија?Ако се преселиш таму или ке мора да полагаш во Швајцарија?
   
 11. neonka21

  neonka21

  Член од:
  21 јули 2010
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  320
  Здраво,

  наредна недела одам во Берлин, за почеток на месец дена. Ќе се обидам да најдам работа, па понатаму и стан за подолгорочно.... Дали има некој наш што живее веќе таму и е навлезен во системот. Чисто ми треба контакт, за информации и мала помош .
   

Сподели преку: