Македонци во Германија

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Јебига друже за тоа не ми се дебатира. Ти би прифатил и на работа по еден бокс секое сабајле да јадеш за тие 4000, пола форум смрди на умрено, пола држава ако гледаме така, сите се полни со досетки, полни со памет а никој ништо не превзема. Нема ништо полошо од тоа да труеш младина со преслушани муабети, ете нас не труеа како Албанците ни ја земале државата(уште пред 15 години) за денеска навистина да ни ја земат. Ама ајде, секој си знае најдобро за себе како и што треба да прави и како да живее.
Знаеш ти дали ја јадам бокс или не на работа за да добијам плата.

И муабетиве ти се дијаметрално различни, нема ништо погрешно у тоа што некој успеал у друга држава. Не сите се задоволуваа со Мекдоналдси и Дхл и слични кичма транс професии. Таму не се дочекуа пензија на 65 год. тешко е знам плус се живее у соби у кои смрди на умрено.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
Тогаш? Што те спречува надвор да се интегрираш во било кое општество и да останиш? Можда мала плата на докторите (+3к еур)?

Не можам да ве сфатам.
Бегате од мкд оти системот ве еби за да одите во еу држави каде се ви е на тацна и викате дека и таму не чини....

Извинете ама ако ме сте научиле јазик и не се доквалификувате нема докторски позиции, тогаш кичма транс.

Ама немој да ме убедувате дека СЕКОЈ од нас (ама буквално секој) не може да стигне до b2 ниво јазик и работа за 2к чисти во ДЕ.
Тоа му е доволно да живее нормално.

Ако сака повеќе ќе си засука ракави и ќе се доквалификува - како и секаде во свет, со таа разлика што шансата да добиете раб место по заслуга е дијаметрално спротивна од тука.

Така да искрено не знам што споредуваме уствари?
Каде спомнав јас плати или ниво на јазици. Муабетот беше сосема друга, јас не земав да споредувам ништо туку системот е секако лош за средната класа, секој викенд имаш протести и нереди, тоа што на балканскиот народ успеаа да му всадат робски менталитет за да има кој да рмба, тоа е веќе друга тема.
Автоматски споено мислење:

Знаеш ти дали ја јадам бокс или не на работа за да добијам плата.

И муабетиве ти се дијаметрално различни, нема ништо погрешно у тоа што некој успеал у друга држава. Не сите се задоволуваа со Мекдоналдси и Дхл и слични кичма транс професии. Таму не се дочекуа пензија на 65 год. тешко е знам плус се живее у соби у кои смрди на умрено.
Кој ти забранува да успееш во друга држава, секој има право да живее каде сака, ако јас сакам да се преселам сега во Куба и сум задоволен со животот таму, ќе се смени ли целокупната слика за државата. Нормално дека не. Факт е дека со тоа што остануваш таму си асимилиран, чист пример се за тоа Турците. Исто и за тоа секој си има право на избор, ако јас веќе со години си штедам за да се вратам во Македонија за постојано, а некој се интегрирал и се германизирал и јас и он имаме право на изборот. Единствен проблем настанува коа некој зема да плука по Македонија, као што го направи она скопско докторско педерче.

Ама ае као што реков, подобро е мозокот да се користи за досетки него за да се мисли.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.106
Каде спомнав јас плати или ниво на јазици. Муабетот беше сосема друга, јас не земав да споредувам ништо туку системот е секако лош за средната класа, секој викенд имаш протести и нереди, тоа што на балканскиот народ успеаа да му всадат робски менталитет за да има кој да рмба, тоа е веќе друга тема.
Знаеш и сам дека ако одиш и се помириш со тоа како си ауслендер и толку че останиш на тоа ниво.

Исто знаеп дека ако сакаш да се интегрираш има шанса и секако треба да се плати цена/жртва за тоа. Ништо не е бесплатно на овој свет.

Ама дека ќе останеш на 1500еур плата и ќе умираш за јадење не. Тоа само оние кои навистина немаат среќа, не можат да се снајдат или едноставно не сакаат да научат јазик и да се доквалификуваат (а ги има и такви).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
Знаеш и сам дека ако одиш и се помириш со тоа како си ауслендер и толку че останиш на тоа ниво.

Исто знаеп дека ако сакаш да се интегрираш има шанса и секако треба да се плати цена/жртва за тоа. Ништо не е бесплатно на овој свет.

Ама дека ќе останеш на 1500еур плата и ќе умираш за јадење не. Тоа само оние кои навистина немаат среќа, не можат да се снајдат или едноставно не сакаат да научат јазик и да се доквалификуваат (а ги има и такви).
Тука станува збор за ставови. Канцелар да станам од утре пак не би останал во Германија а не да се интегрирам или не дај Боже асимилирам. Изборот ако мислиш да останеш е тој, нормално дека секаде мора да напредуваш. За умирање нема да умреш ни во Македонија со 300е, а не па во Германија, почетниот муабет дека за нормален живот не се доволни ни 5к месечно во опшество како Германија. Пак ќе кажам, за жал робскиот и рмбачки менталитет ни е всаден, па после 5 века турско и транзиција, Германија на еден просечен Македонец му се гледа како Мека и Медина, постојано за овие години сум во дискусија со Германци, поготово во последно време и многу поинаку гледаат на овие работи. Овие размислувања јас сум ги добил баш од нив и од нивните погледи не ми се всадени у глава од градинка и основно и мило ми е што овој период од животот го минувам и ќе го минувам тука помеѓу нив затоа има што да се научи. Ќе напишам за ова последното кога ќе имам повеќе време.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.106
Тука станува збор за ставови. Канцелар да станам од утре пак не би останал во Германија а не да се интегрирам или не дај Боже асимилирам. Изборот ако мислиш да останеш е тој, нормално дека секаде мора да напредуваш. За умирање нема да умреш ни во Македонија со 300е, а не па во Германија, почетниот муабет дека за нормален живот не се доволни ни 5к месечно во опшество како Германија. Пак ќе кажам, за жал робскиот и рмбачки менталитет ни е всаден, па после 5 века турско и транзиција, Германија на еден просечен Македонец му се гледа како Мека и Медина, постојано за овие години сум во дискусија со Германци, поготово во последно време и многу поинаку гледаат на овие работи. Овие размислувања јас сум ги добил баш од нив и од нивните погледи не ми се всадени у глава од градинка и основно и мило ми е што овој период од животот го минувам и ќе го минувам тука помеѓу нив затоа има што да се научи. Ќе напишам за ова последното кога ќе имам повеќе време.
Напиши, не е проблем.
Но и сам го даде одговорот дека ако сакаш да се интегрираш никој не те спречува.

Останатото е кој како и каде сака да живее. Јас не би во држави каде луѓе живи горат во болници (пример).
Не се само пари во прашање.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
Напиши, не е проблем.
Но и сам го даде одговорот дека ако сакаш да се интегрираш никој не те спречува.

Останатото е кој како и каде сака да живее. Јас не би во држави каде луѓе живи горат во болници (пример).
Не се само пари во прашање.
Зошто би те спречиле. Еве на кратко муабет од еден постар Шваба коа му рече еден другар дека многу Турци имало у градов за разлика од некои други средни градови. Човекот вака му одговори, тоа се Турци само на хартија, тоа е нашата нова ариевска раса. Се изнасмеавме малку и го прашуваме каква ви е таа црна ариевска раса, вика Турците ги донел овде некој што мислел за иднината на земјава, прво се размножуваа брзо со години многу и бројот им порасна, второ се народ што работи и пополни и пополнува еден куп дупки. Нормално ме заинтересира ваквиот став и сакав да му ја видам поентата и не пропуштам ваква можност па пробував да го "провоцирам" со споротивни ставови, викам како ги асимилирате коа и по 50 години уште навиваат за нивните тимови а не за вашите. Не е проблем вика тоа, асимилирањето трае со векови, што ги модернизиравме младите, штом во нивниот јазик почнаа да уфрлуваат германски зборови, штом има мешани бракови, кога тогаш ќе се асимилирани и како мнозиство ќе ги претопиме, тука е и новата култура од музика, кој се грижи за тоа да се чуствуваат дека се над нас кога ќе вози бмв со поголема брзина и кога ќе навива против Германија, но во понеделник пак ќе мора да дојде на работа, а во петок наместо во џамија ќе оди на шиша, наместо да се клања, во мислите ќе му биде некоја плава женска со цицки, која ќе го натера да и купи скапа марка на чевли, која не може да ја добие во џамијата тука на работа(со парите од работата)


Интеграцијата е добра но ако гледаш кон призмата на парите, системот е направен како што на некому му одговара, за жал таквите муабети се третираат како теории на заговор, може некој ден ќе не учат дека и оние што земале од еден континент луѓе со бродови и ги носеле да работат за без пари било теорија на заговор, зошто нели кои би правел такво нешто. Се е поврзано па така и тоа со болницита, Македонија е само мал дел од мозаикот и ништо повеќе, болници ќе горат се додека сме со овој мозок и не се ослободиме од Брисел, болници ќе горат(метафорички кажано) насекаде каде што управуваат овие што управуваат со овие простори, нив во историјата им е палење и горење.

На крајот од денот нашите предци живееле многу потешко, ги гореле само затоа што се од таа и таа вера или нација, ние денеска се продадовме затоа што немало пари. Е старите Германци убаво ги знаат овие работи, не биле како нашите кои кога добиле шанса они ја поминале во ебење Бугарки и крадење на алатот од работа, затоа како што кажав, мило ми е што поминувам време со дел од нив и што баш сум во срцето на едно германско опшество, може не можам да делувам на целиот мој народ ама за тоа на личен план знам што и како да правам, доволно е што размислувам како еден просечен Германец него како просечен Македонец.

Имам уште да пишувам ама многу е, нека остане за друг пат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.106
Зошто би те спречиле. Еве на кратко муабет од еден постар Шваба коа му рече еден другар дека многу Турци имало у градов за разлика од некои други средни градови. Човекот вака му одговори, тоа се Турци само на хартија, тоа е нашата нова ариевска раса. Се изнасмеавме малку и го прашуваме каква ви е таа црна ариевска раса, вика Турците ги донел овде некој што мислел за иднината на земјава, прво се размножуваа брзо со години многу и бројот им порасна, второ се народ што работи и пополни и пополнува еден куп дупки. Нормално ме заинтересира ваквиот став и сакав да му ја видам поентата и не пропуштам ваква можност па пробував да го "провоцирам" со споротивни ставови, викам како ги асимилирате коа и по 50 години уште навиваат за нивните тимови а не за вашите. Не е проблем вика тоа, асимилирањето трае со векови, што ги модернизиравме младите, штом во нивниот јазик почнаа да уфрлуваат германски зборови, штом има мешани бракови, кога тогаш ќе се асимилирани и како мнозиство ќе ги претопиме, тука е и новата култура од музика, кој се грижи за тоа да се чуствуваат дека се над нас кога ќе вози бмв со поголема брзина и кога ќе навива против Германија, но во понеделник пак ќе мора да дојде на работа, а во петок наместо во џамија ќе оди на шиша, наместо да се клања, во мислите ќе му биде некоја плава женска со цицки, која ќе го натера да и купи скапа марка на чевли, која не може да ја добие во џамијата тука на работа(со парите од работата)


Интеграцијата е добра но ако гледаш кон призмата на парите, системот е направен како што на некому му одговара, за жал таквите муабети се третираат како теории на заговор, може некој ден ќе не учат дека и оние што земале од еден континент луѓе со бродови и ги носеле да работат за без пари било теорија на заговор, зошто нели кои би правел такво нешто. Се е поврзано па така и тоа со болницита, Македонија е само мал дел од мозаикот и ништо повеќе, болници ќе горат се додека сме со овој мозок и не се ослободиме од Брисел, болници ќе горат(метафорички кажано) насекаде каде што управуваат овие што управуваат со овие простори, нив во историјата им е палење и горење.

На крајот од денот нашите предци живееле многу потешко, ги гореле само затоа што се од таа и таа вера или нација, ние денеска се продадовме затоа што немало пари. Е старите Германци убаво ги знаат овие работи, не биле како нашите кои кога добиле шанса они ја поминале во ебење Бугарки и крадење на алатот од работа, затоа како што кажав, мило ми е што поминувам време со дел од нив и што баш сум во срцето на едно германско опшество, може не можам да делувам на целиот мој народ ама за тоа на личен план знам што и како да правам, доволно е што размислувам како еден просечен Германец него како просечен Македонец.

Имам уште да пишувам ама многу е, нека остане за друг пат.
Ти викам, пишувај но така ја доловуваш само спротивната поента, но интересен е муабетот.

Идеалист си, а за идеалисти нема место во капиталистички општества - тоа убаво ти го илустрирал германецот. И тој е можеби идеалист, не можеби туку сигурно, бидејќи од турчинот сака да направи ариевец и ти се поставува надмено тебе како странец као нешто ТОЈ или ГЕРМАНИЈА направиле па си го препишува како успех.
Не, не е во право. Прво, ниту тој направил нешто ниту пак ќе се претопи некој некаде.
Имаш еден куп индијци и турци во Германија, Скандинавија било каде. Кога Швеѓанката ќе ги турни гаките на некој Сомалиец или Индиец тогаш детето ќе биде мелез и нека ми објасни швабото кој кого тука асимилира. Не може да го натераш некој да си ја мрази татковината (освен ако не е тотален идиот) или да го асимилираш на тој начин што по 50 години ќе навива за Германија наместо за Македонија, Бугарија, Србија, Турција. Неговите деца исто нема да ги асимилираш пошто гледаат дома од стариот ... е третата веќе генерација е предмет на муабет ама во денешно време кога светот е толку културолошки шаренолик е повеќе од смешно да зборуваш за асимилација кога светот е едно големо глобално село.

Прошетај малку повеќе низ германија, ене имаш насекаде, а ќе ти потенцирам само делови над Фрајбург каде се целосно Руски и по капитал и по население. Како тоа Германецот ги асмилира или Русинот треба сега да се чука во гради и да каже еј во Германија поседуваме земјиште, фирми, населението е грото наше во тој регион и ние сме го заебале Германецот - а во исто време плаќа даноци на таа Германија. Не оди тоа така мој драг и млад пријателе.

Поентата е во тоа што тебе никој со сила не те натерал да живееш во Германија и кога повторно ќе се видиш со тоа старото чиче да му кажиш дека внук ти можеби ќе се понаша како Германец бидејќи нема корени т.е. се родил, расте и живее во Германија но во исто време и внука му негова Изолда кога ќе го запознае Фарук од Турција или Хоаким од Колумбија и ќе има деца со него сигурно нема да е чиста ариевка.

Националноста, макар гледана и низ ваква призма, е тотална глупост во 21 век и само си налетал на некој стар идеалист - али добро е и тоа да се продискутира на темава.

Единствено за што бил во право е дека понеделник мора пак да одиш на работа. Но, ако сакаш да живееш нормално треба да одиш и во Македонија и во Србија и во Турција и на Месечина да живееш и работиш мора да одиш на работа за да добиеш плата и да преживееш - капитализам, знам. Секаде е ист и тоа не е придобивка ниту на Германецот ниту пак на било кој друг.

За илустрација, евреите беа газени во II светска па оди види дали некој ги асимилирал или пак некаде претпопил. Ништо повеќе отколку што не претопиле мене или тебе, ниту на сила, ниту пак со намера.

(Тргнавме од глупав коментар како тоа 1500еур во Германија не се доволни за живот, но добро е и ова да се прочита, иако секој еден што сака да напредува тоа може да го направи во било која барем малку нормална држава - не мора да се вика Германија).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Nemojte da mislete deka vo germanija cvetaat rozi .i tamu ne e sjajno
Plata 10 do 12 e od saat bruto.I ke zemete plata 1400 e od tie stan 400 struja 100 osigyrovka za vozilo 70 do 100 hrana 200 plus drugi troskove I KOLKU KE OSTANAT kako da ne si doma POARNO VO MK 300 e barem si doma so najbliskite.Vo mojot kraj nekolku familii se vratija .
Ај тоа, ама земи пример Ковид да фатиш. Во Германија без Евро да платиш те лечат. Во Македонија имаш избор од меѓу модуларна болнциа која во секој момент може да изгори или приватна болница која чини 1000 Евра на ден. Ако гледаме подалеку од платите. Иначе не се сите плати 10-12 Евра Германија, тоа секако е индивидуално.
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Edno vreme bese na moda (pred 15 -20 )godini da se ode vo italija.i bese dobro dodeka ne pocnaa da otvarat nasite firmi .pa moraaa lugeto da rabotat preku tie firmi vikaa gi KOPERATIVI .i saatninata od 8 e dojde na 4 e .istite tia KOPERATIVI iznajmuvaa kuki od italijanite i gi smestuvaa rabotnicite vo niv naplakajki im od krevet i vo soba po 5 -6 luge .SEGA E ISTOTO SE DESAVA I VO DE luge od balkanot otvarat mislam deka vo germanija gi vikat CAJT firmi i rabotat preku nif .Parickite gi zimat tia PREDUZIMACITE .TESKO SE VLEGUVA DIREKTNO VO GERMANSKA FIRMA (so isklucok na tie so znaat dobro da govorat i pisuvat germanski).Oni sedogovorat 15-16 e makedonceto ke rabote za 10 do 12 e BRUTO a neto 7 -8 e . Ne me svakajte deka sum nesto protiv odenje vo stranstvo .OD NASTE LAJNA NE JA BIVA I TAMO
Автоматски споено мислење:

Ај тоа, ама земи пример Ковид да фатиш. Во Германија без Евро да платиш те лечат. Во Македонија имаш избор од меѓу модуларна болнциа која во секој момент може да изгори или приватна болница која чини 1000 Евра на ден. Ако гледаме подалеку од платите. Иначе не се сите плати 10-12 Евра Германија, тоа секако е индивидуално.
Pred 30 g ni dadoa sami da vodeme drzava i nia do deka ja sea dokarame.DA si bega narodo od doma .a od koj od tia so gi imas preckrtano .Zlatni fabriki imase se zapustija isrkradoa .sea zimat krediti i tia gi kradat .do mene na 500 m ima fabrika rabotea 300 luge sega stoe taka .Sea otkako se kaci zelezoto sekoj den tovarat prodavat ja za staro zelezo .i nikoj ne prezema nisto.A za zdravstvoto HAOS site plakame zdravstveno osiguruvanje .se leceme na privatno KADE SE PARITE SO GI UPLAKA NARODO i tia gi kradat .
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Наци државата која бришеше се пред себе пред 70 години сега повторно е на врвот. Тој џин е како мелница, му требаат се повеќе и повеќе луѓе за да врти моторот. За илустрација, МкД и БКинг ти се отскочна даска, а ако имаш две чисти во главата сфаќаш “колку е саат“ учиш јазик и се интегрираш до некои 2к-2.3к месечно со аусбилдунг или некаков тежок, но платен занаат. Балканот увек бил и ќе биде (како што е сега моменталната состојба) расадник на јаничари за нивната армија од економија. За да се смени тоа ви треба некој балкански Ердоган со три пара јајца, а сеа за сеа имаш бледи копии на Бојко насекаде низ територијава.
На пример: си завршил некој факс кај шо у МК имаш 500 евра плата, системот “те ебе“, немаш стамбено прашање, а половната голф 5-ка ти делка од платата секој месец за делови. Да земеш тука кредит со 500 евра ќе ти требаат мин 20 години на тебе и жена ти да средиш едно станче од 5-60 м2. Е сеа, швабо вика, дој кај мене, преквалификувај се, и живеј мирно до пензија (ако ја дочекаш, а ќе ја дочекаш ако си паметен да се средиш у 3-5 години таму, што значи да бегаш од работните места на МкД, БКинг и ДХЛ).
Тука изборот на просечниот македонец му паѓа на: all in за интеграција во германскиот систем и ако имаш две чисти можеш, едноставно е, се претвораш во робот и си го тераш филмот у наредни 5 години (човек на све се навикнува така што ќе се навикнеш и ти) или да идиш таму да се задоволиш со 1300 евра и да викаш “леле колку е чист германскиот воздух, а имаат и возови за транспорт“.
Се е индивидуално, исто ко у МК само што тука нема чист воздух, гори модуларна, струмички магариња водат држава, зимно време покрај дрва се горат гуми, платна и слично, пожари ти спасуваат австријци и словенци, а за земената држава од пред 20 години муабет не ми се прави, пошо она одамна е одземена, не од сеа (читај уназад 5-600 години).
И кога ќе ги сфатите овие работи ќе си речите, место Касандра од пред 25 или турскиве од пред 10, требаше да ни пуштат германски серии со превод (пошо Жугич коа плака у надсинхронизација таша*иве ми се ежат), пошо интеграцијава нема да ја правиме во Шпанија, ни па во Турција....до сеа ќе имавте Б1 мин :)
П.С Што ве чека на работа (не е страшно) погледнете Galileo на YOUTUBE, имаат “пералница“ за тоа какви им се работните места таму и што се треба да правите... не е страшно за 2к на месец да се работи у фабрика за коли и не е така лошо.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Зошто би те спречиле. Еве на кратко муабет од еден постар Шваба коа му рече еден другар дека многу Турци имало у градов за разлика од некои други средни градови. Човекот вака му одговори, тоа се Турци само на хартија, тоа е нашата нова ариевска раса. Се изнасмеавме малку и го прашуваме каква ви е таа црна ариевска раса, вика Турците ги донел овде некој што мислел за иднината на земјава, прво се размножуваа брзо со години многу и бројот им порасна, второ се народ што работи и пополни и пополнува еден куп дупки. Нормално ме заинтересира ваквиот став и сакав да му ја видам поентата и не пропуштам ваква можност па пробував да го "провоцирам" со споротивни ставови, викам како ги асимилирате коа и по 50 години уште навиваат за нивните тимови а не за вашите. Не е проблем вика тоа, асимилирањето трае со векови, што ги модернизиравме младите, штом во нивниот јазик почнаа да уфрлуваат германски зборови, штом има мешани бракови, кога тогаш ќе се асимилирани и како мнозиство ќе ги претопиме, тука е и новата култура од музика, кој се грижи за тоа да се чуствуваат дека се над нас кога ќе вози бмв со поголема брзина и кога ќе навива против Германија, но во понеделник пак ќе мора да дојде на работа, а во петок наместо во џамија ќе оди на шиша, наместо да се клања, во мислите ќе му биде некоја плава женска со цицки, која ќе го натера да и купи скапа марка на чевли, која не може да ја добие во џамијата тука на работа(со парите од работата)


Интеграцијата е добра но ако гледаш кон призмата на парите, системот е направен како што на некому му одговара, за жал таквите муабети се третираат како теории на заговор, може некој ден ќе не учат дека и оние што земале од еден континент луѓе со бродови и ги носеле да работат за без пари било теорија на заговор, зошто нели кои би правел такво нешто. Се е поврзано па така и тоа со болницита, Македонија е само мал дел од мозаикот и ништо повеќе, болници ќе горат се додека сме со овој мозок и не се ослободиме од Брисел, болници ќе горат(метафорички кажано) насекаде каде што управуваат овие што управуваат со овие простори, нив во историјата им е палење и горење.

На крајот од денот нашите предци живееле многу потешко, ги гореле само затоа што се од таа и таа вера или нација, ние денеска се продадовме затоа што немало пари. Е старите Германци убаво ги знаат овие работи, не биле како нашите кои кога добиле шанса они ја поминале во ебење Бугарки и крадење на алатот од работа, затоа како што кажав, мило ми е што поминувам време со дел од нив и што баш сум во срцето на едно германско опшество, може не можам да делувам на целиот мој народ ама за тоа на личен план знам што и како да правам, доволно е што размислувам како еден просечен Германец него како просечен Македонец.

Имам уште да пишувам ама многу е, нека остане за друг пат.
Gastarbajterite gi donesoa oti ima trebase rabotna sila vo fabrikite konstanten bum imase drzavata. E sega mnogu ostanaa, zedoa zeni od svoite zemji i imaat deca. Integracijata na Evropejci Hristijani e lesna rabota posle 2-3 generacii kako sto pisuvas tie iako si gi znaat i neguvaat korenite, se Germanci po tabiet. Kaj lugje od muslimanski sredini kako Turcija imas vpecatliv del koi ne e integriran ili ne saka. Pogolemiot del ubedlivo e vklopen vo sistemot. Mora da se znae, Turcite ne se isti. Ima dosta od niv nereligiozni, liberali sto ne nosat samija, kurdite isto taka ili Alevitite. Po mene Germanija mora da bide porigorozna so azilantite. Ako nemas pravo - nazad. Ali imaat imaginaren zid i se plasat da ne bidat nareceni nacisti. Inace Germancite ne ragjaat tolku deca kolku strancite. Doprva ke ima demografski sok, penzionerska drzava. Treba lugje i za obicnite raboti. Isto taka nikoj ne spomnuva deka vo 90tite Germanija primi mnogu Rusi so Germansko poteklo tie gore dolu bez problem gi asimiliraa. Inace mene i mislam na najgolem del lugje vo Germanija najbitno ni e da funkcionira drzavata, da ima prosperiteten i bezbeden zivot. Ne moram da bidam Germanec da se zalagam za toa posto vo korist sum.
Автоматски споено мислење:

Наци државата која бришеше се пред себе пред 70 години сега повторно е на врвот. Тој џин е како мелница, му требаат се повеќе и повеќе луѓе за да врти моторот. За илустрација, МкД и БКинг ти се отскочна даска, а ако имаш две чисти во главата сфаќаш “колку е саат“ учиш јазик и се интегрираш до некои 2к-2.3к месечно со аусбилдунг или некаков тежок, но платен занаат. Балканот увек бил и ќе биде (како што е сега моменталната состојба) расадник на јаничари за нивната армија од економија. За да се смени тоа ви треба некој балкански Ердоган со три пара јајца, а сеа за сеа имаш бледи копии на Бојко насекаде низ територијава.
На пример: си завршил некој факс кај шо у МК имаш 500 евра плата, системот “те ебе“, немаш стамбено прашање, а половната голф 5-ка ти делка од платата секој месец за делови. Да земеш тука кредит со 500 евра ќе ти требаат мин 20 години на тебе и жена ти да средиш едно станче од 5-60 м2. Е сеа, швабо вика, дој кај мене, преквалификувај се, и живеј мирно до пензија (ако ја дочекаш, а ќе ја дочекаш ако си паметен да се средиш у 3-5 години таму, што значи да бегаш од работните места на МкД, БКинг и ДХЛ).
Тука изборот на просечниот македонец му паѓа на: all in за интеграција во германскиот систем и ако имаш две чисти можеш, едноставно е, се претвораш во робот и си го тераш филмот у наредни 5 години (човек на све се навикнува така што ќе се навикнеш и ти) или да идиш таму да се задоволиш со 1300 евра и да викаш “леле колку е чист германскиот воздух, а имаат и возови за транспорт“.
Се е индивидуално, исто ко у МК само што тука нема чист воздух, гори модуларна, струмички магариња водат држава, зимно време покрај дрва се горат гуми, платна и слично, пожари ти спасуваат австријци и словенци, а за земената држава од пред 20 години муабет не ми се прави, пошо она одамна е одземена, не од сеа (читај уназад 5-600 години).
И кога ќе ги сфатите овие работи ќе си речите, место Касандра од пред 25 или турскиве од пред 10, требаше да ни пуштат германски серии со превод (пошо Жугич коа плака у надсинхронизација таша*иве ми се ежат), пошо интеграцијава нема да ја правиме во Шпанија, ни па во Турција....до сеа ќе имавте Б1 мин :)
П.С Што ве чека на работа (не е страшно) погледнете Galileo на YOUTUBE, имаат “пералница“ за тоа какви им се работните места таму и што се треба да правите... не е страшно за 2к на месец да се работи у фабрика за коли и не е така лошо.
Sve ti e ok vo muabetot samo ke zabelezam toj del deka treba da rabotis kako robot. Ne znam od kade ovoj muabet se drzi tolku cvrsto. Imas rabotno vreme i vo toa rabotis normalno kako sekade isto. Si ima red se znaekoga se raboti i koga ne. Sepak bi rekol pravata na rabotnicite i nivnata zastita e daleku pogolema od Makedonija. Posebno ako si vo normalna firma. Isto taka platite variirat. Minimalec od 10€ na start a posle gledas drugo da najdis i ke najdis bez problem. Ako si vlegol vo dobra firma od avtomobilska ili metalna bransa toa e blizu na jackpot. Vo Mercedes, BMW ili Bosch ke rabotis i smeni ama moze da dostignes 3000-4000 € plata sto e daleku nadprosecno. E sega normalno ne moze sekoj tuka da raboti ama pa vo tie firmi ima mnogu stranci, na primer.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Секоја споредба е залудна. И 1000 евра да зимаш во Македонија наспроти 1500 во Германија, пак животот во Германија е многу поквалитетен. Класи се во питање.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Тука станува збор за ставови. Канцелар да станам од утре пак не би останал во Германија а не да се интегрирам или не дај Боже асимилирам. Изборот ако мислиш да останеш е тој, нормално дека секаде мора да напредуваш. За умирање нема да умреш ни во Македонија со 300е, а не па во Германија, почетниот муабет дека за нормален живот не се доволни ни 5к месечно во опшество како Германија. Пак ќе кажам, за жал робскиот и рмбачки менталитет ни е всаден, па после 5 века турско и транзиција, Германија на еден просечен Македонец му се гледа како Мека и Медина, постојано за овие години сум во дискусија со Германци, поготово во последно време и многу поинаку гледаат на овие работи. Овие размислувања јас сум ги добил баш од нив и од нивните погледи не ми се всадени у глава од градинка и основно и мило ми е што овој период од животот го минувам и ќе го минувам тука помеѓу нив затоа има што да се научи. Ќе напишам за ова последното кога ќе имам повеќе време.
A sto rabotis ti u Germanija? Mene mi izglea ko da ne si uspeal pa za toa ne ja sakas. I ako vekje ne ja sakas Germanija, zasto fino lepo ne odis nazad vo Mk da rabotis? :D

Sosem druga rabota e sho ne se site za vo stranstvo, imam bratuceda bese u Germanija 2 meseci u mcdonalds ili nedge slicno,ja fati nostalgija i se vrati.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Секоја споредба е залудна. И 1000 евра да зимаш во Македонија наспроти 1500 во Германија, пак животот во Германија е многу поквалитетен. Класи се во питање.
i 3000 da zimas u mkd... na sto ke trosis? pak site okulu tebe se mizerni, pak isti muabeti se vrtat, pak dises zagaden vozduh, pak nekoj zatvorenik moze da te izgazi ili nedaj boze da izgoris ziv ako ides u bolnica...

parite se biten faktor vo zivotot i absolutno kupuvaat sreka i podobar zivot ama se toa paga u voda koga zivees vo nefunkcionalno opstestvo. tamu mozes da zivees super ako izgradis stakleno zvono okulu tebe mada realno toa e nevozmozno za bilo koe gradsko dete, koga togas ke sakas da se druzis i togas sistemot te gmece... been there done that.

bolje najdi si druga klub med drzava ako imas pari i zivej vo stakleno zvono tamu ako veke ne ti odgovara zapad
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
И јас мислам дека @Илко Илија не се снаоѓа ко што треба у Германија, па и таму не му чини. Другар, со над 2500 евра нето (по човек, значи ако сте пар, 5000 евра нето), ќе живееш и повеќе од солиден живот било каде во Германија. Ти сигурно работиш неквалификувана работа, рмбаш, и сега плукаш по Германицте, дека биле вакви-онакви. Научи јазик (по сертификат, не арбајт, фрајцајт, фајерабенд, чус и чао) влези во некоја поплатена работа и ќе видиш дека се ќе ти биде подобро. А ако не ти чини, врати се од кај што си дошол...

Да не зборам за поголеми плати во нето износ.

Гледам спомнуваш суми од 5000 евра месечно во општество како Германија. Може ли да ми направиш список како ќе ги потрошиш сите пари 5000 евра, само за неопходните работи?

Да зимаш 5000 евра во Германија нето, е премија, и ќе ти остануваат минимум 700-800 евра месечно, и нема да зимаш кредит за да купиш кола, ниту за одмор, или било какви инцидентни трошоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom