Македонци во Германија

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Јас градов во кој живеам на вечер го доживувам пострашно и од некоја вукојебина како Харлем во Њујорк.
Тука се гледа вистинското лице на Германија и Германците, и нема некоја безбедност. Ако живееш во некое помало место/село, веројатно ќе е многу побезбедно. Со еден колега се враќавме со велосипеди од ноќно капејне, има езеро во близина на гардот. Боже мој кога поминавме низ центар и околните маала, крими фаци со рокната музика до даска се моткаат сомнително. Надувани богатши во ултра луксузни коли бичат со 100ка на час.
Денски е друга сликата, веројатно затоа и бев толку изненаден. За институциите? Сум чекал 50 минути за ПЦР тест, на термин закажан во точно 14.00. Посебно кога ќе дознаат дека си странец, за тебе вирее бирократијата. Ама еве, ако некој има подобар впечаток, тогаш супер.

Дали ми е преку глава од стрес и секојдневни нервози на работа? Да. Дали туркам? По коленици, од инает, до каде така, незнам.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Јас градов во кој живеам на вечер го доживувам пострашно и од некоја вукојебина како Харлем во Њујорк.
Тука се гледа вистинското лице на Германија и Германците, и нема некоја безбедност. Ако живееш во некое помало место/село, веројатно ќе е многу побезбедно. Со еден колега се враќавме со велосипеди од ноќно капејне, има езеро во близина на гардот. Боже мој кога поминавме низ центар и околните маала, крими фаци со рокната музика до даска се моткаат сомнително. Надувани богатши во ултра луксузни коли бичат со 100ка на час.
Денски е друга сликата, веројатно затоа и бев толку изненаден. За институциите? Сум чекал 50 минути за ПЦР тест, на термин закажан во точно 14.00. Посебно кога ќе дознаат дека си странец, за тебе вирее бирократијата. Ама еве, ако некој има подобар впечаток, тогаш супер.

Дали ми е преку глава од стрес и секојдневни нервози на работа? Да. Дали туркам? По коленици, од инает, до каде така, незнам.
Ништо не е црно и бело Византиец, има заебанции и тука, но во глобала се е до луѓето. На пример кога доаѓаш и не знаеш многу јазик, ако некој сака да те дупи ќе те дупи, многупати ми се случувало тоа, некој ќе ти помогне без разлика што три пати ќе го прашаш за иста работа. Секој човек приказна сам за себе.


За безбедност е веќе друга работа, по тоа што јас сум видел за мене Германија е далеку од безбедна, но мал град и фамилијарен живот, најверојатно ќе немаш некој посериозен инцидент доживеан во животот, инаку непријатности можеш да доживеш многу, од млади дрогирани Германци, до пијани Руси па се до блиски исток типови, дилање на секој чекор, во градовите кои се над 100к, центрите се полни со наркоси и просјаци, оние кои се веќе нешто поголеми пак се окупирани од странско население, поделени градовите на нивни делови и на наши, нешто као доле кај нас. Не ми изгледа дека на долги стази се ќе е ок во државата, но сега за сега се функционира, најверојатно работат плански као држава, пола од овие што ги донесоа ги направија дилери, другата половина ги вработија по најлошите работни места, средната класа и обичниот народ може страда понекогаш но за да живеат они на висока нога морале да се жртвуваат малку, чудни ми се кога се жалат на странци а начинот на живот им се сведува против сите тие нивни норми. Едноставно на некој начин практикуваат модерен фашизам ама ае тоа е веќе за политичка тема.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.332
Иначе колку дрога има бато, нема разлика мало или големо место. Да се собере целиот кокаин од Германија и да се фрла од авион ќе врне снег цел месец без престан. :LOL:

Иначе сигурноста барајте ја во малите места, идеално е да живееш на 30-40 км од голем град. Јас поминав 2 вечери во Келн кога освои Вардар ЛШ пред 2 години, и тоа во кола спиевме. На филмови немам видено такви сцени како што видов тие 2 вечери во живо. Не толку за агресивен криминал, колку дрога алкохол и проституција. Од шмркање на хауба до јавен секс, сето тоа презентирано од претежно млади германци и германки.

Прилично изопачена нација, ниту бугарите и молдавците неможат да држат чекор со нив.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Иначе колку дрога има бато, нема разлика мало или големо место. Да се собере целиот кокаин од Германија и да се фрла од авион ќе врне снег цел месец без престан. :LOL:

Иначе сигурноста барајте ја во малите места, идеално е да живееш на 30-40 км од голем град. Јас поминав 2 вечери во Келн кога освои Вардар ЛШ пред 2 години, и тоа во кола спиевме. На филмови немам видено такви сцени како што видов тие 2 вечери во живо. Не толку за агресивен криминал, колку дрога алкохол и проституција. Од шмркање на хауба до јавен секс, сето тоа презентирано од претежно млади германци и германки.

Прилично изопачена нација, ниту бугарите и молдавците неможат да држат чекор со нив.

jas imav rezervirano stan preku airbnb ama kasno sletav.... nekade 8-9 vecerta bev pred vlez i nikoj od lokalnite nekese da mi otvori vlezna vrata a klucot mi go ostavile vnatre u vlez u sanduche... saat vreme cekam nekoj da otvori zvonam na tel, na damafon se nerviram... na kraj eden narkos mi prasa sto, kako e, koga mu objasniv samo zede cigla i ja rokna vratata... nit se cekirav nit prespav tamu, direkt u hotel im prativ poraka na airbnb deka nemozam da vlezam i toa bese toa... inace u princip keln e super grad, so lajpzig, hamburg i minhen omileni...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Lugje ne znam kade ziveete Germanija vazi za mnogu bezbedna zemja. E sega normalno sekogas treba da bides pazliv ama ne e do toa kako vo nekoe geto vo SAD kade kako belec treba da ocekuvas da bides ograben.
Автоматски споено мислење:

Ништо не е црно и бело Византиец, има заебанции и тука, но во глобала се е до луѓето. На пример кога доаѓаш и не знаеш многу јазик, ако некој сака да те дупи ќе те дупи, многупати ми се случувало тоа, некој ќе ти помогне без разлика што три пати ќе го прашаш за иста работа. Секој човек приказна сам за себе.


За безбедност е веќе друга работа, по тоа што јас сум видел за мене Германија е далеку од безбедна, но мал град и фамилијарен живот, најверојатно ќе немаш некој посериозен инцидент доживеан во животот, инаку непријатности можеш да доживеш многу, од млади дрогирани Германци, до пијани Руси па се до блиски исток типови, дилање на секој чекор, во градовите кои се над 100к, центрите се полни со наркоси и просјаци, оние кои се веќе нешто поголеми пак се окупирани од странско население, поделени градовите на нивни делови и на наши, нешто као доле кај нас. Не ми изгледа дека на долги стази се ќе е ок во државата, но сега за сега се функционира, најверојатно работат плански као држава, пола од овие што ги донесоа ги направија дилери, другата половина ги вработија по најлошите работни места, средната класа и обичниот народ може страда понекогаш но за да живеат они на висока нога морале да се жртвуваат малку, чудни ми се кога се жалат на странци а начинот на живот им се сведува против сите тие нивни норми. Едноставно на некој начин практикуваат модерен фашизам ама ае тоа е веќе за политичка тема.
Generalno ne moza da go delam mislenjeto. Sto pogolem i posiromav grad toa poproblematicna gradksa slika. Berlin mi e najprimer. Stranci, dileri, lugje koi prosat ama toa e najcesto na udarni mesta primer okolu zeleznicki stanici. Vo srednite gradovi 50.000 - 250.000 mnogu poretko se gleda. Inace Germancite se naviknati na stranci posebno vo gradovite i na zapad. Tuka poveke cenat da se integriras, da rabotis a ne da cekas od drzavata kako migrantive sto idat. Gradovite inace poveke se deleni ekonomski nego po nacija. Naselbi samo so visoki zgradi negde na krajot od gradot pretezno se naseleni so posiromasni oti poeftini se kiriite. E sega vo prosek strancite se posiromasni i imaat pomali primanja i dominiraat vo tie delovi no i vo pobogatite delovi ima stranci ili lugje so stransko poteklo. Gradovite i gradskite delovi pretezno gi imaat praveno vo vremeto mesani. Imas kukji za edna familija, za 2-4 i pomali zgradi. Sega novive kvartovi pretezno se za pobogati oti cenite neli se vtavan i ne se gleda poveke toa da ima socijalna pomesanost. Ne mozam inace od licno iskustvo da gi delam mislenjata. Da, cel zivot sum tamu no nikogas ne su pocustvuval diskriminacija poradi moeto poteklo.
Автоматски споено мислење:

jas imav rezervirano stan preku airbnb ama kasno sletav.... nekade 8-9 vecerta bev pred vlez i nikoj od lokalnite nekese da mi otvori vlezna vrata a klucot mi go ostavile vnatre u vlez u sanduche... saat vreme cekam nekoj da otvori zvonam na tel, na damafon se nerviram... na kraj eden narkos mi prasa sto, kako e, koga mu objasniv samo zede cigla i ja rokna vratata... nit se cekirav nit prespav tamu, direkt u hotel im prativ poraka na airbnb deka nemozam da vlezam i toa bese toa... inace u princip keln e super grad, so lajpzig, hamburg i minhen omileni...
Kano, golemite Germanski gradovi sekako se del od drzavata ama ne e toa vistinskata Germanija, kako da kazam. Vo princip sekoja metropola e slicna niz Evropa. Odi malce nastrana, pomali gradovi i regioni da vidis, toa e unikatnosta na drzavata. A golemive gradovi posle WW2 skoro site bea sruseni i na slicen nacin izdignati. Brzo i so potreba sto povekje lugje za kratko vreme da imaat pokriv nad glava. I sekako ima edna ili dve golemi ulici so prodavnici. Ako si Keln pojdi do Sauerland, ako si Berlin pojdi do Spreewald. Lajpcig e momentalno eptem popularen. A Hamburg i Minhen se bogati i se gleda vo gradskata slika.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Nemojte da mislete deka vo germanija cvetaat rozi .i tamu ne e sjajno
Plata 10 do 12 e od saat bruto.I ke zemete plata 1400 e od tie stan 400 struja 100 osigyrovka za vozilo 70 do 100 hrana 200 plus drugi troskove I KOLKU KE OSTANAT kako da ne si doma POARNO VO MK 300 e barem si doma so najbliskite.Vo mojot kraj nekolku familii se vratija .
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Nemojte da mislete deka vo germanija cvetaat rozi .i tamu ne e sjajno
Plata 10 do 12 e od saat bruto.I ke zemete plata 1400 e od tie stan 400 struja 100 osigyrovka za vozilo 70 do 100 hrana 200 plus drugi troskove I KOLKU KE OSTANAT kako da ne si doma POARNO VO MK 300 e barem si doma so najbliskite.Vo mojot kraj nekolku familii se vratija .
И во МКД со една плата не може да преживееш, така да со овој пост само даваш ПРЕПОРАКА да оди некој во Германија или било каде во ЕУ бидејќи едната плата ќе оди на сметки и стан, а другата ќе остани за куропецање.

А во мкд со 2 плати не можеш крај со крај да врзеш, така да нема некоја споредба и не знам зошто се обидуваш да ја правиш.

ПЛУС 10-12еур е почетна плата БЕЗ познавање на јазик, доколку научиш јазик и се интегрираш во општеството со некој курс, да се преквалификуваш и слично не ти бега сааатница од 15-20 еур...

Можеби не е сјајно во странство да започнеш од садови за по дома да собираш - односно од 0 ама не му преостанува нешто многу избор на народот кој и онака во своја држава се осеќа странец.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Nemojte da mislete deka vo germanija cvetaat rozi .i tamu ne e sjajno
Plata 10 do 12 e od saat bruto.I ke zemete plata 1400 e od tie stan 400 struja 100 osigyrovka za vozilo 70 do 100 hrana 200 plus drugi troskove I KOLKU KE OSTANAT kako da ne si doma POARNO VO MK 300 e barem si doma so najbliskite.Vo mojot kraj nekolku familii se vratija .
Нема да цветаат ружи во капитализмот никогаш. Настрана платата на ауслендерите и малата саатница, самите Германци земаат мали плати, 2000, 3000е се смешни пари за еден човек за да има нормален живот.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Нема да цветаат ружи во капитализмот никогаш. Настрана платата на ауслендерите и малата саатница, самите Германци земаат мали плати, 2000, 3000е се смешни пари за еден човек за да има нормален живот.
А колку треба да зема човек за нормален живот?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Nemojte da mislete deka vo germanija cvetaat rozi .i tamu ne e sjajno
Plata 10 do 12 e od saat bruto.I ke zemete plata 1400 e od tie stan 400 struja 100 osigyrovka za vozilo 70 do 100 hrana 200 plus drugi troskove I KOLKU KE OSTANAT kako da ne si doma POARNO VO MK 300 e barem si doma so najbliskite.Vo mojot kraj nekolku familii se vratija .
Како тоа 1400? малку е тоа, да не пишуваш за некој друга источно европска држава Полска, Словачка... За Германија малку изгледа, чак и трошоците кои ги наведе се ниски за Германија. До пред некоја година 1800 беше некоја плата за ниските работни места.
Автоматски споено мислење:

Нема да цветаат ружи во капитализмот никогаш. Настрана платата на ауслендерите и малата саатница, самите Германци земаат мали плати, 2000, 3000е се смешни пари за еден човек за да има нормален живот.
Kако тоа смешни. Од 2000 нагоре веќе зборуваме за солиден стандард...3000 си буржоазија што би се рекло
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
А колку треба да зема човек за нормален живот?
Па сигурно не се доволни 2000к ако киријата за еден стан ти е 600, 700е. Широка тема е ова, немам потреба да ја дебатирам, само дечково од погоре што пишал е делумно во право, но системот во Македонија е побрутален, единствен начин да го заебеш до некаде е со приватен бизнис а платата во Германија го дава тоа со паметно штедење, само глупи луѓе може да викаат како е добро тука и платата е добра а во меѓувреме истите со уживањето на се што нуди системот се приморани да работат до ебани 65 години. Со малку среќа и памет се избегнува тоа срање а платата од 300е од Македонија не може да те спаси, единствен спас е штеди и заработи овде и врати се назад дома, така си се спасил сам себе од работа, си спасил генерации од асимилирање а и самиот себе во секоја смисла, од финансиска независност па се до тоа што си на своето огниште. Ова важи за сите ауслендери и за повеќето е изодливо, проблемот кај нас е многу поголем поради 25,17 и тоа што сме територија за разлика од држави од типот на Романија, Полска, Србија, Грција итн.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Па сигурно не се доволни 2000к ако киријата за еден стан ти е 600, 700е. Широка тема е ова, немам потреба да ја дебатирам, само дечково од погоре што пишал е делумно во право, но системот во Македонија е побрутален, единствен начин да го заебеш до некаде е со приватен бизнис а платата во Германија го дава тоа со паметно штедење, само глупи луѓе може да викаат како е добро тука и платата е добра а во меѓувреме истите со уживањето на се што нуди системот се приморани да работат до ебани 65 години. Со малку среќа и памет се избегнува тоа срање а платата од 300е од Македонија не може да те спаси, единствен спас е штеди и заработи овде и врати се назад дома, така си се спасил сам себе од работа, си спасил генерации од асимилирање а и самиот себе во секоја смисла, од финансиска независност па се до тоа што си на своето огниште. Ова важи за сите ауслендери и за повеќето е изодливо, проблемот кај нас е многу поголем поради 25,17 и тоа што сме територија за разлика од држави од типот на Романија, Полска, Србија, Грција итн.
Нека ми влагаат дома 4000 евра нето од 2 плати, слободно па и 1500 евра нека биде кирија, нит ќе се стискам ни нешто ќе ми фали.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Па сигурно не се доволни 2000к ако киријата за еден стан ти е 600, 700е. Широка тема е ова, немам потреба да ја дебатирам, само дечково од погоре што пишал е делумно во право, но системот во Македонија е побрутален, единствен начин да го заебеш до некаде е со приватен бизнис а платата во Германија го дава тоа со паметно штедење, само глупи луѓе може да викаат како е добро тука и платата е добра а во меѓувреме истите со уживањето на се што нуди системот се приморани да работат до ебани 65 години. Со малку среќа и памет се избегнува тоа срање а платата од 300е од Македонија не може да те спаси, единствен спас е штеди и заработи овде и врати се назад дома, така си се спасил сам себе од работа, си спасил генерации од асимилирање а и самиот себе во секоја смисла, од финансиска независност па се до тоа што си на своето огниште. Ова важи за сите ауслендери и за повеќето е изодливо, проблемот кај нас е многу поголем поради 25,17 и тоа што сме територија за разлика од држави од типот на Романија, Полска, Србија, Грција итн.
Добро, ќе заработиш X години во Германија, па ќе се вратиш.
Отвараш локален бизнис, година две додека ти тргне и си свој на своето. Пресреќен што не си надвор од родно место и што си заштедил па си се вратил во родната грутка. Успешна приказна.

Се додека не ти тропне на врата УЈП...
после тоа, среќна нова '42.

Talk to me about living in the Balkans again. Please.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.533
Добро, ќе заработиш X години во Германија, па ќе се вратиш.
Отвараш локален бизнис, година две додека ти тргне и си свој на своето. Пресреќен што не си надвор од родно место и што си заштедил па си се вратил во родната грутка. Успешна приказна.

Се додека не ти тропне на врата УЈП...
после тоа, среќна нова '42.

Talk to me about living in the Balkans again. Please.
Приказната може да биде и ваква. Заминуваш и од Македонец стануваш доктор Горан или како и да се викаше оној што сереше пред некој ден.
Автоматски споено мислење:

Нека ми влагаат дома 4000 евра нето од 2 плати, слободно па и 1500 евра нека биде кирија, нит ќе се стискам ни нешто ќе ми фали.
Јебига друже за тоа не ми се дебатира. Ти би прифатил и на работа по еден бокс секое сабајле да јадеш за тие 4000, пола форум смрди на умрено, пола држава ако гледаме така, сите се полни со досетки, полни со памет а никој ништо не превзема. Нема ништо полошо од тоа да труеш младина со преслушани муабети, ете нас не труеа како Албанците ни ја земале државата(уште пред 15 години) за денеска навистина да ни ја земат. Ама ајде, секој си знае најдобро за себе како и што треба да прави и како да живее.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Приказната може да биде и ваква. Заминуваш и од Македонец стануваш доктор Горан или како и да се викаше оној што сереше пред некој ден.
Тогаш? Што те спречува надвор да се интегрираш во било кое општество и да останиш? Можда мала плата на докторите (+3к еур)?

Не можам да ве сфатам.
Бегате од мкд оти системот ве еби за да одите во еу држави каде се ви е на тацна и викате дека и таму не чини....

Извинете ама ако ме сте научиле јазик и не се доквалификувате нема докторски позиции, тогаш кичма транс.

Ама немој да ме убедувате дека СЕКОЈ од нас (ама буквално секој) не може да стигне до b2 ниво јазик и работа за 2к чисти во ДЕ.
Тоа му е доволно да живее нормално.

Ако сака повеќе ќе си засука ракави и ќе се доквалификува - како и секаде во свет, со таа разлика што шансата да добиете раб место по заслуга е дијаметрално спротивна од тука.

Така да искрено не знам што споредуваме уствари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom