Македонци во Германија

Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Joe Dalton mnogu go velicis i politiziras aktot na odseluvanje. Denes toa e normalno. Dali od eden grad vo drug ili od edna drzava vo druga, normalno e. Se poretki se lugjeto koi od ragjanje do smrt ziveat na isto mesto. Sekoj ima razlicna motivacija, dali rabota, privatni pricini, potraga za podobar zivot, site tie argumenti se na mesto ama i individualni. Tebe ako ti e vazno da se izboris za podobra idnina na maticnata zemja nekomu drug toa nisto ne mu znaci na primer. I toa sto zemale Bugarski pasosi porano ja isto go kritizirav ama uvidov deka lugjeto si se vo pravo. Ja koristat sansata sto im e pruzena. Oti da ne. Pominaa vreminjata da se zrtvuva za "narodot" ili "drzavata" tie za sto si se zrtvuval uste odposle kriv ke te najdat. Zatoa gledaj si go zivotot i probaj da izvleces toa sto te zadovoluva.
Политизирање е затоа што причините за селење се воглавно од политичка природа. Тие што бегаат за да градат кариера надвор заради подобри услови се малку. Германецот ако замине да работи во УСА на пример, заминал заради подобри услови за кариерен напредок, повеќе пари, не заради тоа што егзистенцијата му била доведена под знак прашалник. Кај нас е спротивно. Овде да постои стандард и услови за живот кои што по некоја дефиниција би се нарекле пристојни, а сепак не во ист ранг со Германските, народот не би се селел, барем не во оваа мера како сега.

Инаку се согласувам, сега дојде време секој за себе. Никој не е должен да трпи и да си го троши времето и младоста тука и да чека уште триесет години од ова овде нешто да биде. Меѓутоа, јас имам проблем со идолизирањето на самиот акт на бегање од тука и создавањето на таков менталитет на апатија и себедискредитирање.
Мене ми доаѓале иселеници со обвинувања дека ние тука што сме останати да живееме сме ја продале државата. Демек таа ни била оставена на чување. Овие работи ме иритираат, по што јас сум тој што на своја кожа уште ги трпи овие срања. Ти од далеку можеш да кажуваш што сакаш, во реалноста и јас тука, а и ти, сме ја наведнале главата и сме си ја подвиткале опашката. Ти со тоа што си избегал, а јас со тоа што седам тука уште и ќутам и трпам. Разликата е минорна, просто ја нема. Ниту ти можеш да излезеш од ова како победник, ниту пак јас.
А овие со бугарските, не сите ги извадија од очај, оти нож до коска им беше дојден. Има овде еден куп луѓе останати кои што врзуваат крај со крај па не тргнаа по тој пат. Ако ги бранам нив, ќе треба да ги бранам и партиските гниди, оти по таа логика на егзистенцијализам и тие можат да се повикаат на истите причини па да ги оправдаат сопствените предавства преку лебот и децата.
Ако ги бранам повторно, тогаш кое право ми останува да негодувам околу идентитетски прашања, да спорам со бугари или да го критикувам Заев оти го потпишал договорот со нив, бришел споменици од НОВ на кои што стоело „фашистички окупатор“ а од друга страна за новокомпонирани бугари кои што возат низ град канти со бугарски табли, ги станале мртвите им предци од гроб велам ако, се снашле луѓето, така треба. Двојни стандарди се тоа и контрадикции во изразување ставови.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Македонија е отидена во неповрат. Ај не само финансиски него на секое поле. Човек на 30 години нема што да прави во денот во МАкедонија. Летово отидов долу 1 недела и немав што да правам онака немаше ништо, некакви си пабови кај што сите дремат и гледаат во стаклото од масата и тоа е се...А преку ден роднини што те гњават со непријатни прашања. Ужас...
Не знам од каде идејата дека малку повисоки плати би го решиле проблемот... Еве јас за македонски услови имав пари таа недела и не се осеќав убаво...Значи ни тоа не е решението. Дали некогаш пак ќе навратам... Не знам, не во скоро време...
Ма заеби и патриотизми и идеи и се, глејте си да ви е убаво и тоа е се... Никој никаква глава не наведнал и не подвиткал опашка... Додуша во Македонија стварно е резил тоа со Северна, ама онака ултра резил, но што да се прави, кога им дозволувате...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Македонија е отидена во неповрат. Ај не само финансиски него на секое поле. Човек на 30 години нема што да прави во денот во МАкедонија. Летово отидов долу 1 недела и немав што да правам онака немаше ништо, некакви си пабови кај што сите дремат и гледаат во стаклото од масата и тоа е се...А преку ден роднини што те гњават со непријатни прашања. Ужас...
Не знам од каде идејата дека малку повисоки плати би го решиле проблемот... Еве јас за македонски услови имав пари таа недела и не се осеќав убаво...Значи ни тоа не е решението. Дали некогаш пак ќе навратам... Не знам, не во скоро време...
Ма заеби и патриотизми и идеи и се, глејте си да ви е убаво и тоа е се... Никој никаква глава не наведнал и не подвиткал опашка... Додуша во Македонија стварно е резил тоа со Северна, ама онака ултра резил, но што да се прави, кога им дозволувате...
А ти не им дозволи?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Не смеам да те цитирам во ДК, па го ставам тука твоето мислење. Пошто гледам у мислењето ги спомнуваш моите мислења, повели објасни ми зошто не сум у право? Ако на членот не му се допаѓа таа Германија која ја спомнува во постовите, може веднаш да си се врати во својот град во Источна Македонија.

Од патриоти надвор од границите на Македонија ми е смачено. Тоа што го прашувам за плата, не е малограѓанство, туку барам образложување, да ми ги распореди финансиите во текот на еден месец. Значи според неговата калкулација, 5000 евра нето се малку за живеење (кој ни 1% од Македонците таму ја немаат). Е сега, пошто он се жали, треба да претпоставиме дека заработува доста помалку. А и платата во Германија не е тајна, туку е јавно достапна за професиите. На крај краева, според квалитетот на животот, лесно се одредува кој колкава плата има, само во Македонија е грев да се знае плата, пошо секако таа е 250-300 евра.

Како бе сите плукаат по Германија, а остануваат таму? Вратете се, знаете колку работни позиции има тука како во истите Мекдоналци што ринтаат луѓето таму? (Тука можат истото во КФЦ на пример, за 240 евра месечно).

Муабетот ми е, значи не е возможно, ако си над 3-4 години во Германија, со стабилна нето плата од над 2800 евра (не на Илко стандардите од 5000), одлично го владееш германскиот, и си се совпаднал со нивните навики, со нивната култура, да бидеш тој што на форум ќе плука по Германија. Сите што се средени во Германија, не им ни текнува да отворат форум или ФБ групи да плукаат дека државата Германија не им чини. Туку сите се благодарни на можноста што ги пружаат тие земји за луѓе напатени како нас/нив.

А ако се дружи некој со Балканци/Албанци/Турци, 90% може да кажам дека не работи во некоја институција, програмерска фирма, болница, ординација и слично високо платена работа.

"Abe bratmi germancite ne ziveat, samo rabota-doma-rabota, neka odat dole da vidat so e zivot". Германците (и другите западни земји) и тоа како знаат да го живеат животот, ама тие не се во вашите кругови, па и не ги гледате.

На крај краева, вие се лажете дека е супер во МК, а на секој 5-ти во месецот ви текнува зошто всушност и сте иселени.

Колку подалеку од татковината, толку е поголем патриотизмот. Не дај боже да пратиме македонец на месечината, ќе закопа знаме од ВМРО/СДС и ќе пушта патриотски песни.

Не сум иселен од Македонија за жал, ама кога ќе го направам тоа, ќе ве почастам сите патриотчиња.

@Византиецот еве пошто се пофали дека си од реткиот кадар по кој копнее Германија, кажи ми дали си генерално задоволен од животот таму? Или одбројуваш до денот кога ќе дадеш отказ, и ќе се вратиш во Македонија?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Не смеам да те цитирам во ДК, па го ставам тука твоето мислење. Пошто гледам у мислењето ги спомнуваш моите мислења, повели објасни ми зошто не сум у право? Ако на членот не му се допаѓа таа Германија која ја спомнува во постовите, може веднаш да си се врати во својот град во Источна Македонија.

Од патриоти надвор од границите на Македонија ми е смачено. Тоа што го прашувам за плата, не е малограѓанство, туку барам образложување, да ми ги распореди финансиите во текот на еден месец. Значи според неговата калкулација, 5000 евра нето се малку за живеење (кој ни 1% од Македонците таму ја немаат). Е сега, пошто он се жали, треба да претпоставиме дека заработува доста помалку. А и платата во Германија не е тајна, туку е јавно достапна за професиите. На крај краева, според квалитетот на животот, лесно се одредува кој колкава плата има, само во Македонија е грев да се знае плата, пошо секако таа е 250-300 евра.

Како бе сите плукаат по Германија, а остануваат таму? Вратете се, знаете колку работни позиции има тука како во истите Мекдоналци што ринтаат луѓето таму? (Тука можат истото во КФЦ на пример, за 240 евра месечно).

Муабетот ми е, значи не е возможно, ако си над 3-4 години во Германија, со стабилна нето плата од над 2800 евра (не на Илко стандардите од 5000), одлично го владееш германскиот, и си се совпаднал со нивните навики, со нивната култура, да бидеш тој што на форум ќе плука по Германија. Сите што се средени во Германија, не им ни текнува да отворат форум или ФБ групи да плукаат дека државата Германија не им чини. Туку сите се благодарни на можноста што ги пружаат тие земји за луѓе напатени како нас/нив.

А ако се дружи некој со Балканци/Албанци/Турци, 90% може да кажам дека не работи во некоја институција, програмерска фирма, болница, ординација и слично високо платена работа.

"Abe bratmi germancite ne ziveat, samo rabota-doma-rabota, neka odat dole da vidat so e zivot". Германците (и другите западни земји) и тоа како знаат да го живеат животот, ама тие не се во вашите кругови, па и не ги гледате.

На крај краева, вие се лажете дека е супер во МК, а на секој 5-ти во месецот ви текнува зошто всушност и сте иселени.

Колку подалеку од татковината, толку е поголем патриотизмот. Не дај боже да пратиме македонец на месечината, ќе закопа знаме од ВМРО/СДС и ќе пушта патриотски песни.

Не сум иселен од Македонија за жал, ама кога ќе го направам тоа, ќе ве почастам сите патриотчиња.

@Византиецот еве пошто се пофали дека си од реткиот кадар по кој копнее Германија, кажи ми дали си генерално задоволен од животот таму? Или одбројуваш до денот кога ќе дадеш отказ, и ќе се вратиш во Македонија?
Гладна кокошка просо сонува...

Човече ако тебе ти е до еврата шибај... Незнам што па ти има да му кажуваш на некој дали му се свиѓа нешто или не а уште помалку што тебе ти дава право да му солиш на некој памет дали треба или не треба да си е патриот и да си ја сака државата од каде потекнува.

Гледај си за себе и терај си филмот, на крај крајева него бар го бивало и како така си нашол начин и отишол надвор си ја пробал среќата и си заклучил што си заклучил ти ем кукаш ем си сеуште во МКД и сега ти најде да солиш памет?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Абе какви евра, ми пукнало мене за еврата. Имам среќа што ако се селам, нема да е поради финансии.

Ама како може се патриоти бе да се погодите на +2000 км од дома? И ти ли ја мразиш Австралија/Азија и викаш дома си е дома?

На крај краева, што ве боли вас како размислувам?

Мене само ме нервира дека се понашаат како секта сите исто, плукајќи по државата од која го вадат лебот (не Македонија), само за други да не им го земат местото, или па да мислат дека им е лошо.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Абе какви евра, ми пукнало мене за еврата. Имам среќа што ако се селам, нема да е поради финансии.

Ама како може се патриоти бе да се погодите на +2000 км од дома? И ти ли ја мразиш Австралија/Азија и викаш дома си е дома?

На крај краева, што ве боли вас како размислувам?

Мене само ме нервира дека се понашаат како секта сите исто, плукајќи по државата од која го вадат лебот (не Македонија), само за други да не им го земат местото, или па да мислат дека им е лошо.
Ic ne me boli ti kako mislis, tvoja rabota si e toa, ne gledam nekoj so toa da se zamara, nego ti se drzna da objasnuvas kako nekoj drug misli i kako trebal ili ne treba da se custvuva. Teraj si ti za tebe, ako si sposoben idi nadvor ako ne uzivaj u mkd.

Od kaj toa deka site sme patrioti na + 2000km? Toa e tolku gresno i kretensko mislenje sto duri smesno mi e i da go komentiram. Jasno ti e deka 80% od nasive vo AUS tolku ne se zamaraat so MKD sto ti za niv ne postois i nema nikogas da imas kontakt so niv. Ednostavno biten si im ko lanskiot sneg. Toa sto seuste ima nekoj sto im e bitna MKD i sto ete so niv imas kontakt pa tebe taka ti se cini e druga rabota i pred se tvoj problem, od sto ne si prosetal i ne si videl kako ziveat drugite ti se cini deka samo ovie postojat. Ovie se malku nezgodni, imaat pari, ne moze da gi kupat partiite i seuste si ja sakaat drzavata od kaj sto dosle, pa se glasni koga gledaat deka nesto ne stima, sto e i normalno.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некни имаше еден пост од еден патриот од АУС (земљак ми е па не му одговорив, гони го).
Нејсе постот беше:
Како би се викале ние Македонците ако бевме од Америка? Одговорот е : Пизде које ќуте!
Сакав да му пишам, а како би се викал Македонец ислен во АУС и постира вакви постови? Логично: Педери кои џавкав од далеко ;)
Ама тешко дека дотичниот би сварил нормално, па го изигнорирав! Што да му кршам филм!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Некни имаше еден пост од еден патриот од АУС (земљак ми е па не му одговорив, гони го).
Нејсе постот беше:
Како би се викале ние Македонците ако бевме од Америка? Одговорот е : Пизде које ќуте!
Сакав да му пишам, а како би се викал Македонец ислен во АУС и постира вакви постови? Логично: Педери кои џавкав од далеко ;)
Ама тешко дека дотичниот би сварил нормално, па го изигнорирав! Што да му кршам филм!
za zal ne e bas taka u realnost... tie vo aus ke se vikaat kako tie u mkd posto ke gi identifikuvaat so niv kolku i da ne e toa taka. kolektivno site ke si bevme pizde koje kute... zatoa i mesanjeto, mi e gajle mene dali ke ima galii u vardar, dali global e od slama graden ili avstrijci gasat pozari u mkd... toa e vasa rabota na tie sto ziveete tamu i treba vie da si se izborite za toa pravilno da bide sredeno i regulirano.

momentov koga dijasporata ima apsolutno pravo da bara prava e koga nekoja budala na SITE ni menja identitet bez nasa soglasnost. treba da sfatite deka i nas ne pravite majmuni... niz svetot imas 1000ci klubovi sto se identifikuvaat so mak simboli i go nosat imeto makedonija. ogromen del postojat od 30ti vo usa, od 40tite vo aus. so decenii e graden imidz i brend sto eden kiklop i eden seljak od murtino gi unistija u 5 min...

vnucite eden den u waitemata MACEDONIA od auckland ke ti treniraat fudbal pogotovo ako sakas i makedonski da zborat pa sega ti vidi...
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Абе какви евра, ми пукнало мене за еврата. Имам среќа што ако се селам, нема да е поради финансии.

Ама како може се патриоти бе да се погодите на +2000 км од дома? И ти ли ја мразиш Австралија/Азија и викаш дома си е дома?

На крај краева, што ве боли вас како размислувам?

Мене само ме нервира дека се понашаат како секта сите исто, плукајќи по државата од која го вадат лебот (не Македонија), само за други да не им го земат местото, или па да мислат дека им е лошо.
За осанатиот дел за кој зборaте за Германија, живот - причина за селење имам пишано поназад. За овој дел ќе искоментирам. Сега кога веќе не живеам МК веќе година и 8 месеци никогаш не би гласал на избори во МК поради тоа што не живеам веќе таму и немам право за туѓ живот да одлучувам.

Што се однесува за патриоти од далеку, никогаш не сум плукал (пред други) за државата наша тука поради причина што неќам да ме гледаат и сметаат како ѓуптин пошто од таму и леб сум јадел...НО исто така никој нема право да ми каже да не критикувам одлуки на влада, народ, политички партии на фб или форум поради тоа што и јас 31 година сум живеел таму, плаќал данок како секој, имам мој имот, моите се таму. Да видиш како на национални ТВ во Германија какво е чуството кога ти ја даваат државата за резил само - фрлање на сол со лопата од трактор, терористи, пожари во болници, камиони од 1ва светска војна за гаснење пожар, пожарникари по маички на прерамки без чевли и опрема итн итн итн.... Боли неверојатно многу и после колку и да им кажуваш тука за Охрид, Битола, СК, убавини планини никој не ти верва човече....

И да ако и кога ќе се иселиш ќе сфатиш која е причината и тежината на дома си е дома.

И да и јас не се иселив поради евра и пари имав повеќе од доволно и позиција и пари и се :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom