Македонци во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Здраво

Ми треба помош од некој ако знае во врска со промена на работа, и на професија по можност.
Во Германија сум веќе 16 месеци, моментално сум со втора виза која е до крај на 2020 година и сум во исчекување на третата која ако се е во ред треба да ја земам овој месец.
Е сега, јас имам читано за луѓе кои промениле работа или место на живот во првите 2 години. Јас мислев дека може да се направи тоа, ама пред некој ден дознав од еден нашинец дека треба да поминат 24 месеци на првото работно место, поточно да имам 24 исплати на плата, па дури после можам да променам работно место и се останато. Сум можел и пред да направам 2 години, ама е многу комплицирано. Така ми рекоа.
Јас планирав штом ја земам оваа нова виза што ја чекам, веднаш да почнам со барање нова работа и да се преселам на друго место. Ама изгледа ќе треба да почекам до Јуни, дека тогаш ми завршуваат 24 месеци работа тука.

Дали некој тука има некакво искуство поврзано со ова ? Да менувал работно место или професија целосно во првите 2 години откако е дојден како општ работник ? Дека јас планирам и да сменам професија.

Благодарам
Поздрав
Можиш кога сакаш само треба да пратиш договор за новата работа во Ауслендер Бехорде и да чекаш одговор односно изработка на ново зелено картонче. Обично се чека 2 недела. Тоа е ‘комолицираното’ во првите 2 години т.е до 24 платни листи.

после тоа не ти треба дозвола од АБ.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
@Razor, @DeviAngel

Фала ви на одговорите

За пријавување за стално не сум слушнал некој да има проблем. Се пријавуваш во општина и додека не смениш живеалиште, немаш гајле.

А за работа сум слушал секакви работи. Пример дека во првите 2 години ( 24 месеци ) не можеш да смениш работа ако сакаш самостојно. Значи не можеш да си заминеш од работа ти ако сакаш, туку мора да добиеш отказ, за да смениш работа. Тоа го пишува и на визата, дека си врзан со работата. Ама немам ни директно ни индиректно искуство со ова, па не можам да гарантирам дека е така. Моментално јас чекам нова виза, па еднаш да ја земам после ќе му ја мислам.

Фала пак
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
@Razor, @DeviAngel

Фала ви на одговорите

За пријавување за стално не сум слушнал некој да има проблем. Се пријавуваш во општина и додека не смениш живеалиште, немаш гајле.

А за работа сум слушал секакви работи. Пример дека во првите 2 години ( 24 месеци ) не можеш да смениш работа ако сакаш самостојно. Значи не можеш да си заминеш од работа ти ако сакаш, туку мора да добиеш отказ, за да смениш работа. Тоа го пишува и на визата, дека си врзан со работата. Ама немам ни директно ни индиректно искуство со ова, па не можам да гарантирам дека е така. Моментално јас чекам нова виза, па еднаш да ја земам после ќе му ја мислам.

Фала пак
Пиши дека визата тие врзана за работа од проста причина поради тоа што дозволата за престој (визата) тие издадена на основ работа. На офенталот стој горе десно -Види ѕустенблат- или како и да се одговара. И да дајш отказ во Шлезвиг Холштајн имаш 5 месеци да најдиш нова работа пред да ти ја укинат дозволата за престој затоа што не ќе можиш да се издржаваш. Е сеа со job center и др дупки е др муабет.

Тоа со 2те години е препорачливо да немаш прекин во смисла месец без работа поради пензискиот и АОК. Тогаш ќе немаш 24 пларни листи без пауза во нив.

Ако не смеевме да дадеме отказ тогаш газдите ќе правеа што сакаат со нас, нели? :)
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Пиши дека визата тие врзана за работа од проста причина поради тоа што дозволата за престој (визата) тие издадена на основ работа. На офенталот стој горе десно -Види ѕустенблат- или како и да се одговара. И да дајш отказ во Шлезвиг Холштајн имаш 5 месеци да најдиш нова работа пред да ти ја укинат дозволата за престој затоа што не ќе можиш да се издржаваш. Е сеа со job center и др дупки е др муабет.

Тоа со 2те години е препорачливо да немаш прекин во смисла месец без работа поради пензискиот и АОК. Тогаш ќе немаш 24 пларни листи без пауза во нив.

Ако не смеевме да дадеме отказ тогаш газдите ќе правеа што сакаат со нас, нели? :)
И ова користи многу.
Фала многу пак.
Местото каде што сум е многу мало и само 3-4 Македонци сме, се друго е со ЕУ пасош, така да не сум во контакт воопшто со можности и документи и секакви опции. Ја чекам наредната виза со која би требало да сум послободен за многу работи, па тогаш ќе гледам да менувам тоа што можам.
Поздрав
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
@Razor, @DeviAngel

Фала ви на одговорите

За пријавување за стално не сум слушнал некој да има проблем. Се пријавуваш во општина и додека не смениш живеалиште, немаш гајле.

А за работа сум слушал секакви работи. Пример дека во првите 2 години ( 24 месеци ) не можеш да смениш работа ако сакаш самостојно. Значи не можеш да си заминеш од работа ти ако сакаш, туку мора да добиеш отказ, за да смениш работа. Тоа го пишува и на визата, дека си врзан со работата. Ама немам ни директно ни индиректно искуство со ова, па не можам да гарантирам дека е така. Моментално јас чекам нова виза, па еднаш да ја земам после ќе му ја мислам.

Фала пак
не сум запознаен со работа како е
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Дајте луѓе кој има малку време и му е позната работата затоа што поради вирусот и поради не работењето на општината морав дa ja напуштам Германија но не се одјавив сега им пракав писма и маил но не сум добар со јазикот и немам некоа конкретна личност што би ми помогнала со ова ве молам ако има некој да ми помогне ....
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Има тука луѓе кои го знаат повеќе германскиот во смисла да можат да ти напишат текст, јас не би те се нафанал на тоа зошто ќе ми одземе многу време а во моментов не можам да се сконцетрирам за такво нешто. Треба да се одјавиш од ратхаус, Аок, и да си ја затвориш сметката од банка ако не си ја затворил веќе. Од Аок се имам јас одјваено онлајн, само сликај им ја зелената карта и напиши им минимален текст дека ја нашушташ Германија и тоа е тоа. Ратхаус исто, пробај со тој германски што го знаеш, со зборови кој би ги употребил ако си одел усно да се одјавуваш, верувам дека толку знаеш. Ќе ти дадат лист со абмелдунг и тоа е тоа. Од Аок одјави се затоа што ќе ти наплаќаат пари секој месец, на жиро сметката ако немаш пари мислам дека и сама ќе се затвори по некое време ама не сум сигурен. Еве ако некој сака нека ти помогне навистина е 5 минути работа ако знаеш да пишуваш добро германски, вака верувам дека со пишувањето сме тука некаде оти као шо се сеќавам ни ја ни ти неаме курс учено.
Автоматски споено мислење:

Ако толку не успееш да завршиш работа до вечер, ако не ти пише друг од форумот, пиши ми во ПП вечер ќе имам време а и ќе исконтактирам некој ако сака да помогне, навистина се работи за многу малку.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Дајте луѓе кој има малку време и му е позната работата затоа што поради вирусот и поради не работењето на општината морав дa ja напуштам Германија но не се одјавив сега им пракав писма и маил но не сум добар со јазикот и немам некоа конкретна личност што би ми помогнала со ова ве молам ако има некој да ми помогне ....
Шо направи?
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
69
Поени од реакции
78
Edno prasanje do makedoncite vo germanija....Kade treba da se prijavi dokolku nemas parno (veke 4 dena nema) fala odnapred
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje do makedoncite vo germanija....Kade treba da se prijavi dokolku nemas parno (veke 4 dena nema) fala odnapred
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Edno prasanje do makedoncite vo germanija....Kade treba da se prijavi dokolku nemas parno (veke 4 dena nema) fala odnapred
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje do makedoncite vo germanija....Kade treba da se prijavi dokolku nemas parno (veke 4 dena nema) fala odnapred
На газдата на станот, и тоа ОДМА. Он треба да прати тим шо ќе средат, не треба ништо да ти наплати на тебе. Имавме сличен случај пред неколку дена со колегата во неговиот стан.
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Zdr da prasam mi se nudi rabota vo germanija so 10.5 evra na cas bruto e sega ako sakate da mi objasnite poveke kolku ke mi e neto dr troskovi stan okolku 300 evra fala vi
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Zdr da prasam mi se nudi rabota vo germanija so 10.5 evra na cas bruto e sega ako sakate da mi objasnite poveke kolku ke mi e neto dr troskovi stan okolku 300 evra fala vi
Zavisit od toa kolku saati pravis. Ete da se 40 nedelno. 22 dena po 8 = 176c. 176x10,5€ = 1.848€ brutto

So Steuerklasse 1 negde 1.300 - 1.350€ netto mesecno. So Steuerklasse 3 1.450 - 1.500€ netto.
 
B

Beginner

Гостин
Како е ноќниот живот? Во кој град отприлика е најумрено а каде е најживо?
Има ли некој што пробал факултет или да знае како терат најмногу дали се претерано скапи, вредат ли...
Оваа година требаше веќе да сум таму ама короната искомплицира па сега одложив за Август 2021.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како е ноќниот живот? Во кој град отприлика е најумрено а каде е најживо?
Има ли некој што пробал факултет или да знае како терат најмногу дали се претерано скапи, вредат ли...
Оваа година требаше веќе да сум таму ама короната искомплицира па сега одложив за Август 2021.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Абе бегај си од вукојебинава, немој тривијалности како ноќен живот да гледаш ако имаш шанса за на факс таму. За викенд секаде ќе најдеш забава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom