Македонски филмови

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
Бидејќи сеа ке го дадат До Балчак на МТВ, а неможам да го гледам поради х причини... бидејќи излегува на ТВ, после лесно ке може да се најде онлајн или не???
Уште ли некој што нема ресивер со поција за снимање :cenzura:. Значи дефинитвно некој ќе го сними и ќе се постави можеби на youtube ама за на tracker сигурно :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.724
Бидејќи сеа ке го дадат До Балчак на МТВ, а неможам да го гледам поради х причини... бидејќи излегува на ТВ, после лесно ке може да се најде онлајн или не???
Македонски филмови и лесно наоѓање на нет, не одат баш заедно.
Уште ли некој што нема ресивер со поција за снимање :cenzura:. Значи дефинитвно некој ќе го сними и ќе се постави можеби на youtube ама за на tracker сигурно :)
Јас веќе го ставив да се снима, ама како после тоа ќе го префрлам од ресивер на компјутер, не знам. Ако не помогнете, нема да го добиете. :P

Инаку, беше некој денес на проекциите во Кинотека? Јас бев само на Лазар (До Балчак ќе го гледам утре, а Три дена во септември го имам гледано), и ептен не ми се допадна. Премногу наивно сѐ прикажано, очајна глума од главниот актер кој цело време изгледаше ко да е на некој тежок трип (а кога прочитав дека во Хрватска му дале награда за глумата, се запрашав кај им биле очите), премногу очигледни филмски грешки, немаше некој тек и развој на приказната (цело време се чувствував ко да е почеток, немаше ни некој заплет, ни кулминација, ниту пак задоволителен расплет), крајот - лош... Единствена светла точка видов (иако се мразам себеси по ова, но што е реално, реално е) во глумата на Дејан Лилиќ. И да не грешам душа, кинематографијата не беше лоша. Ама ај, ете, пошто македонски - 5/10, да не бидам престрог. А инаку, ако навлегувам во ситници, имам уште милион замерки да најдам! И тоа буквално.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Бев на Лазар и 3 дена во септември ги глеав.
Лазар слабо слабо, главниот лик кога ќе видам актер донесен од незнам каде од Хрватска и не знае да зборува македонски, дај напрви го ликот дека е од друга средина направи го нека си биде Хрват, нека не глуми македонец го упропастува филмот, кај гледал режисерот незнам. Премногу плитки ликови, некако незавршени , се појавуваат и излетуваат , многу незатворени ликовите оставени да висат во воздух. Приказната драматуршки виси и таа, многу скокови, многу работи сакал да каже а во толку кратко време не бива пријателе. Премногу рано влегол во продукција режисерот, траба уште работа на самото сценарио за да се комплетира. Искрено очекував многу многу повеќе од филмот.
3 дена во септември, покрај многу нискиот буџет, сепак едноставна приказна, драматуршки едноставана (правена баш како за дебитантски филм, без многу расфрлање на пари за многу ликови, многу локации и сл) со неколку ликови али добро издржани и затворени како што треба. Да не навлегувам во детали за премногу плитки дијалози и монолози за одредени ситуации, нормално сето тоа ајде, продукцискиот дизјан сценографии и такви ствари малку штуро ми изгледаше. Актерките иако не ги сакам воопшто двете, океј ја завршија работата, да речам достоинствено од задачата што им била дадена од страна на машки режисер што сака да претстави женска приказна од женска перспектива. Како светла точка во филмот ми беа Милица (тетка Анка) која имаше одлично остварување и краткото појавување како статист на Корун како пијаница пред коперацијата.
 
B

Blade Torch

Гостин
До балчак...
Сега кога го гледам втор пат, се прашувам како го догледав на кино првиот пат... Можда чекав некој јак изненадувачки финиш :ROFLMAO:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Од старт имам аверзија кон Златна петорка во која Перо Арсовски глуми Македонец, а гледам таму нешто Југославија :)

Не одат некои работи, мислам од друга страна не треба вакви граници/предрасуди ко моиве да се ставаат што се однесува на уметноста, ама едноставно во случајов не можам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.724
Од старт имам аверзија кон Златна петорка во која Перо Арсовски глуми Македонец, а гледам таму нешто Југославија :)

Не одат некои работи, мислам од друга страна не треба вакви граници/предрасуди ко моиве да се ставаат што се однесува на уметноста, ама едноставно во случајов не можам.
Во До Балчак Дениз Абдула глуми комита, па? Just saying... :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Во До Балчак Дениз Абдула глуми комита, па? Just saying... :)
Само шо едниов ќе да е кодош од тоа време за кој постојат и некакви (докази и материјали) дека го кодошел Шишков. Да не навлегуваме подетално во политика оти ќе и ебиме матер на темава :D
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.724
Од понеделник, „Ослободување на Скопје” на репертоар и во Синеплекс и во Милениум.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.724
Не ми текнува кој од тука собираше постери од македонските филмови? Ги сликнав од изложбата во Кинотека - „Време, живот“ , „Светло сиво“ и „Самоуништување“, а за нив или немаше, или беа со слаб квалитет. Ако ги сака некој сликите, нека пише. На LB го сменив постерот за „Ослободување на Скопје“, ќе ги сменам и останатите деновиве.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.099
Поени од реакции
9.917
Не ми текнува кој од тука собираше постери од македонските филмови? Ги сликнав од изложбата во Кинотека - „Време, живот“ , „Светло сиво“ и „Самоуништување“, а за нив или немаше, или беа со слаб квалитет. Ако ги сака некој сликите, нека пише. На LB го сменив постерот за „Ослободување на Скопје“, ќе ги сменам и останатите деновиве.
Јас. Ако можеш прати ми ги во порака.[DOUBLEPOST=1473539494][/DOUBLEPOST]
Не ми текнува кој од тука собираше постери од македонските филмови? Ги сликнав од изложбата во Кинотека - „Време, живот“ , „Светло сиво“ и „Самоуништување“, а за нив или немаше, или беа со слаб квалитет. Ако ги сака некој сликите, нека пише. На LB го сменив постерот за „Ослободување на Скопје“, ќе ги сменам и останатите деновиве.
Јас. Ако можеш прати ми ги во порака.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Го гледав синоќа Ослободување на Скопје на Манаки. Искрено, уште не сум сигурен што гледав. Синоќа напишав кратка рецензија на LB дека има некоја празнина во филмот што не знам што недостасува во неа. Ако има нешто што ете би ми сметало во истиот, би рекол дека е тоа што многу се приметува дека е базиран на театарска претстава, мислам дека тоа е најголемиот проблем. Глумата е навистина солидна, Силвија Стојановска изглуми навистина добро, можеби и најдобро од целата екипа. Исто ми се допадна и Луција Шербеџија за која дури откако се појави на сцената приметив дека не била Македонка, и дека всушност е ќерката на Раде, тотално непрепознатлива во филмот. Финскиот глумец, сталожен, без емоции, квалитетна глума. И целава приказна низ очите на Зоран, децата и не ми беа баш најсилна алка во филмот, освен тоа што фаците навистина му беа погодени за тоа време. Скопскиот жаргон, и фрази што се употребуваат во 2016 присутни и во 1943, не знам нека ме поправи некој дали ова навистина било вака или премногу мене ми смета како што ми сметаше и во Трето полувреме.

Би рекол дека е за нијанса послаб од Трето полувреме, и скало погоре од До балчак.

Се гледа дека Раде сакал само да си го исполни сонот, според мене ова и не е најдобра приказна која би била преточена во филм.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.923
Поени од реакции
7.584
Го ставија До балчак на trackermk.com ама никако да почне да се симнува :( Чекам, чекам, чекам... ништо до сега.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Леле, не можеш да видиш торенти додека не ги прочиташ најновите известувања.
Не можеш да видиш торенти додека не ги прочиташ приватните пораки.
Не сум се логирал којзнае од кога. Пасворд требаше да ресетирам...
Го ставија До балчак на trackermk.com ама никако да почне да се симнува :( Чекам, чекам, чекам... ништо до сега.
Се забораил нешто аплоудерот ваљда.
divx наставка има фајлот, во 2016 година, моментално ќе се отрујам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.724
Го гледав синоќа Ослободување на Скопје на Манаки. Искрено, уште не сум сигурен што гледав. Синоќа напишав кратка рецензија на LB дека има некоја празнина во филмот што не знам што недостасува во неа. Ако има нешто што ете би ми сметало во истиот, би рекол дека е тоа што многу се приметува дека е базиран на театарска претстава, мислам дека тоа е најголемиот проблем. Глумата е навистина солидна, Силвија Стојановска изглуми навистина добро, можеби и најдобро од целата екипа. Исто ми се допадна и Луција Шербеџија за која дури откако се појави на сцената приметив дека не била Македонка, и дека всушност е ќерката на Раде, тотално непрепознатлива во филмот. Финскиот глумец, сталожен, без емоции, квалитетна глума. И целава приказна низ очите на Зоран, децата и не ми беа баш најсилна алка во филмот, освен тоа што фаците навистина му беа погодени за тоа време. Скопскиот жаргон, и фрази што се употребуваат во 2016 присутни и во 1943, не знам нека ме поправи некој дали ова навистина било вака или премногу мене ми смета како што ми сметаше и во Трето полувреме.

Би рекол дека е за нијанса послаб од Трето полувреме, и скало погоре од До балчак.

Се гледа дека Раде сакал само да си го исполни сонот, според мене ова и не е најдобра приказна која би била преточена во филм.
Ова за скопскиот жаргон од 2016 во 1943 мене максимално ми сметаше во Лазар (една од многуте работи кои ми сметаа, до душа): дејството комплетно сместено во Штип, а сите актери цепаат тежок скопски дијалект и акцентот им е ептен скопски. Барем да се потруделе да зборуваат и изговараат што политературно. А не зборувам за главниот актер кај кого апла се гледаше дека му ги крателе репликите за што помалку да говори, оти изговорот му беше со прекини по секој збор. И за него од километри се познаваше дека не е Македонец. Да, и со Трето полувреме го имав истиот проблем.

Денес, пак, го изгледав Жената што си ги избриша солзите, на Теона Митевска и ептен позитивно ме изненади, да бидам искрен. Очекував срање од типот на Како убив светец и Јас сум од Титов Велес, а гледав сосема солидна (за наши услови) инди драмичка. Не знам зошто тие 2-3 оценки кои ги имаат дадено на LB се толку многу слаби. Мене ми беше измеѓу 6 и 7. А инаку, овој проблем со изговорот таму не го забележав. По ова, искрено, малку и сум хајпнат за Кога денот немаше име.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom