Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
„Најтешкото нешто“ или првиот македонски филм на турски јазик.
Какво аматерско нешто, мајко мила, како да гледаш тв филм или епизода од некоја турска серија. Евтино, негледливо срање, а платено 30 милиони денари.

Па екскурзиите на одредени наши автори што се срање, се каде-каде погледливи од ова чудо.

Глума никаква. Дури и тие наши актери што се појавуваат во мали улоги подобро глумат од турскиве што снимаат по 300 денови во годината. Монтажата крш. Сценариото 0.

И јас па, што да очекувам од филм што е правен по роман кој што не беше ни издаден кога филмот доби пари. Само кај нас може да се случи филм да биде правен по роман, а романот да го издадат откако ќе се сними филмот.

Кај платен толку пари па и секаде турскиот ко-продуцент си се претставува ко главен продуцент, си го пушти филмот во турски кино сали во февруари 2020, сега си го продале и на Нетфликс, а Македонија што го спонзорирала ко мнозинска продукција нит го пуштија во кино, нит имаат абер за тоа, ама важно си го ставаат во каталог како македонска продукција. Не верувам ни дека знаат дека филмот е продаден на Нетфликс. Лоповишта скапани, мамата да им ја ебам на сите што поддржале вакво срање. :mad:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
Деновиве излезе една вест дека Македонија по 21 година се враќа на фестивалот во Венеција.

Ќе беше убаво да не беше фејк њуз, а уште поубаво Кајгана да не оди по паметот на такви квази порталчиња со бомбастичен наслов.

Филмот "Вера сонува за морето" е косовски филм.
Не е никаква македонска продукција.
Да, Македонија има вложено одредена сума во филмот (поточно нешто повеќе од 48000 евра), ама филмот е косовска продукција со македонско малцинско учество, а не продукција на Дрим Фектори.

Од македонска страна имаме само монтажер и снимател/дизајн на звук.

Не, македонскиот филмски фонд не ја препознал косоварскава режисерка, таа веќе била препознаена во Косово. Не, малцинските продукции не се дел од новиот филмски бран. Престанете со ширење на фејк њуз и филување на вестите.


Пред една недела излегоа резултатите од првиот конкурс за филм оваа година.
Поддржани се само две мнозински продукции т.е. дебитантски филм на Косара Митиќ и прв долгометражен филм на Марјан Гавриловски поддржан од Филмскиот фонд (инаку Марјан веќе има два долгометражни филмови во независна продукција).

И повторно шалабајзерски изјави ко Медо Брундо на времето: „Македонскиот филм е рамо до рамо со европската кинематографија“. Ова ни даде поттик дека можеме да се носиме со секој предизвик пред нас, сега и во иднина.„ – вели директорот Бојан Лазаревски.

Да, да, рамо до рамо. Не можеме рамо до рамо ни со Косово, чии филмови направија растур по фестивалите.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.708
Поени од реакции
25.645
Honeyland го има надминато Пред дождот на ИМДБ во број на гласови

1629316606169.png

Патем, ве поздрави сликава и објаснувањето xD

 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
Филмска култура во независна Македонија со филмови од последните 5-6 години и косовски продукции ко Татко и Летечкиот циркус.

"Манифестација" на која се одбележува македонскиот филм од последните 30 години, а сите филмови од последните 5-6 години.

Да ти ебам лоповската држава!:mad:
FB_IMG_1629360308098.jpg
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.816
Филмска култура во независна Македонија со филмови од последните 5-6 години и косовски продукции ко Татко и Летечкиот циркус.

"Манифестација" на која се одбележува македонскиот филм од последните 30 години, а сите филмови од последните 5-6 години.

Да ти ебам лоповската држава!:mad:
Прегледај го приврзокот 303984
Ќе ослепе додека прочита човек, по тоа ќе видиш колку се добри :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
Да го овековечиме почетокот на новото уметничко делце на Теончето. :LOL:
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
261
Поени од реакции
143
"Без љубов" филмот со Ана стојановска дали има негде да се погледне?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.801
Поени од реакции
5.673
Деца на сонцето во петок МРТ 1 во 21 часот.

Мислам еднаш беше емитуван но не знам дали на МРТ или на некој друг тв канал.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.663
Поени од реакции
6.477
Врба (целосната верзија, наместо скратената на ХБО) ќе игра во сабота на МРТ1.

Недела го пишува Преку езерото. Што им текнало македонски филмови да даваат, да ми је знати.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.738
Поени од реакции
22.448
Што им текнало македонски филмови да даваат, да ми је знати.
Празникот се ближи,
Празникот се ближи,
Празникот се ближи,
Празникот се ближи...

...Always Macedonia!

MKD30
 

Kajgana Shop

На врв Bottom