Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903

"Премиера" правеле зад затворени врати и после една недела од дешавката решиле да се пофалат.

Ова само кај нас може да се прави. :D
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820

"Премиера" правеле зад затворени врати и после една недела од дешавката решиле да се пофалат.

Ова само кај нас може да се прави. :D
Маде ин Антартик Мацедониа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Краткиот филм "Северен Пол" на Марија Апчевска премиерно во официјалната селекција на кратки филмови во Кан.

Прв успех за македонскиот филм во оваа година, без сметање на некои ирански фестивали со седмо издание и полупродукти од филмови ко Хомо.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Почетокот на снимањето на "Кајмак" најавено за 6 јули.

Главни улоги: Камка Тоциновски, Сара Климоска, Ана Стојановска (зошто мора оваа да биде во секој филм :(), Симона Спировска, Александар Микиќ и Филип Трајковиќ.

Ко-продукција меѓу Македонија, Хрватска, Данска, Бугарија и Холандија.

Генерално не ме радува изборот на глумци и сета бура што се створи околу овој филм уште пред да се објават резултати од конкурсот. Премногу фалби, премногу помпа, а викаат фаленото девојче полошо момче ќе земе. :D
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
The Happiness effect- Ефектот на среќата е достапен на торент , доколку претходно не е споменато на темата. Глума просечна.Тема конфузна. Моја лична оцена 5/10.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
The Happiness effect- Ефектот на среќата е достапен на торент , доколку претходно не е споменато на темата. Глума просечна.Тема конфузна. Моја лична оцена 5/10.
Прв пат кога дознав за филмот одма од некаде ми се виде главнава актерка Дејана Попоска позната. И ми текна на детската Eвровизија.

И на Супер Ѕвезда пеела.

Не сум го гледал филмов и не ме привлекува да го гледам.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Aко сакате да сте статист во филмот на Манчевски.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Леле, ќе се пријавам. Се надевам аудицијата за статист ќе помине во најдобар ред, ќе се покажам во најдобро светло и ќе ме одберат за статист во филмот!
Дали ќе биде потребно да се достави уверение за неосудуваност?
Кога ќе ги објават резултатите?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Добро улогата статист е небитна ама убаво е некој што сака да види во живо дел од снимање сцени за филм.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Арен се погоди денот и оп дознаваш дека Теончето добива 290.000 евра од ЕурИмаж за најновиот филм, отприлика колку целокупен буџет од фондот за дебитанти (а има одредени дебитантски филмови и под тој износ). :(

И тоа тие скоро 18 милиони денари се само од ЕурИмаж, со останатите копродуценти засега има 60+ милиончиња.

Какво ли евтино филмче ќе спреми за тие пари, баш ме интересира.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Tuu da videv porano ke se prijavev.
Veke so iskustvo moze i sporedna uloga da me staea.
Кај ќе се пријавеше мачко? За грант за филм? хахахах

Филмот не е снимен уште, тек ќе има кастинзи. По улизувањето околу договорот за копродукции меѓу Франција и Македонија, некако ми мириса дека и од Франција ќе лапне пари, а можно е и уште некој друг да улета у меѓувреме, обично Словенија и ги поддржува европските „уметнички“ екскурзии неразбирливи за македонските селски неразвиени мозочиња. :(

Догодина ваљда ќе е снимањето. Премиера гледаш Кан официјална конкуренција и Теонче покажуе среден прст на хејтерите од Маседоан ду норд. :(
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Зошто Милчо и Теона снимаат уште филмови?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Кај ќе се пријавеше мачко? За грант за филм? хахахах

Филмот не е снимен уште, тек ќе има кастинзи. По улизувањето околу договорот за копродукции меѓу Франција и Македонија, некако ми мириса дека и од Франција ќе лапне пари, а можно е и уште некој друг да улета у меѓувреме, обично Словенија и ги поддржува европските „уметнички“ екскурзии неразбирливи за македонските селски неразвиени мозочиња. :(

Догодина ваљда ќе е снимањето. Премиера гледаш Кан официјална конкуренција и Теонче покажуе среден прст на хејтерите од Маседоан ду норд. :(
Ne za filmot na Teona be.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom