Македонски филмови

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.875
Поени од реакции
5.715
ОК, ова секако не водеше никаде - избришани 12 мислења и едно уредено заради офтопик и контрапродуктивна дискусија. @MARCELLO , темава е за македонски филмови кои се веќе снимени, или во фаза на пред-продукција, продукција или пост-продукција, значи за нешто што веќе постои, ако ништо друго барем како сценарио. А не за тоа што мислиме, дали би можело да се сними, за наши идеи, што би било кога би било и сл. Не знам колку таква тема би имала успех, ама ако сакаш да пробаш, отвори нова тема, па ќе видиме во која насока ќе се движи, зашто муабетот е буквално ЧДА муабет. Или засукај ракави, напиши едно сценарио, направи филм, па да видиме сите дали ќе има успех и со задоволство ќе коментираме тука. ;)
Ок се извинувам на мој можеби непотребни мислења во оваа тема.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.719
Поени од реакции
6.630
Снежанка ќе биде првата ко-продукција меѓу Македонија и Кипар.

 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.719
Поени од реакции
6.630
Го читав и ја ова, али ми смрди и од двете страни.

Едниве за година и пол испорачуваат само минута и пол видео што е демек трејлер, а договорот им е потпишан на 130 епизоди што после се менуваат на 80. Со таа четвртина од сумата што ја добиле требало 20 епизоди да испорачаат, а не да пуштаат Налеј, налеј и она видео што делуе ко лепено, сечено. Смрди на лоповлук.

И нормално другиве лопови со хохштаплерот што покрај погорниве нелогичности сакаат да го стопираат проектот заради тоа што се работи за назив Македонија и историска фикција што не им одговара на ликовиве од Грчка, Бугарија што анално ги работат.

Никој не пишува за тоа како сегашнава диктаторска влада ја забранува серијата "Црвениот поет".

Серија што веќе е снимена, завршена и спремна за емитување цели 2 години, а се чува у бункер за да не и ги повредат чувствата на окупаторска Бугарија?

Многу повеќе смрди тука од Медо и Агенцијата.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
463
Поени од реакции
966
Го читав и ја ова, али ми смрди и од двете страни.

Едниве за година и пол испорачуваат само минута и пол видео што е демек трејлер, а договорот им е потпишан на 130 епизоди што после се менуваат на 80. Со таа четвртина од сумата што ја добиле требало 20 епизоди да испорачаат, а не да пуштаат Налеј, налеј и она видео што делуе ко лепено, сечено. Смрди на лоповлук.

И нормално другиве лопови со хохштаплерот што покрај погорниве нелогичности сакаат да го стопираат проектот заради тоа што се работи за назив Македонија и историска фикција што не им одговара на ликовиве од Грчка, Бугарија што анално ги работат.

Никој не пишува за тоа како сегашнава диктаторска влада ја забранува серијата "Црвениот поет".

Серија што веќе е снимена, завршена и спремна за емитување цели 2 години, а се чува у бункер за да не и ги повредат чувствата на окупаторска Бугарија?

Многу повеќе смрди тука од Медо и Агенцијата.

Гнаси хоштаплерски се ова, само тоа можам да кажам, се кријат и допрва ќе се кријат по дупки и ќе ќутат ко П***И!

Инаку да "Црвениот поет" за Рацин е готова уште од 2018та и спремна за емитување како што му беше договорено на МТВ, али толку од таа работа, додека се овие на власт ништо од тоа нема да биде.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.719
Поени од реакции
6.630
Уште 18 дена за поднесување филмови за Оскар во категорија Најдобар меѓународен филм.

Од комшиите сите веќе поднеле предлози, само Македонија не може да избере од што преголем филмскиов бран. Кој од кој подобар, па не знаат кој да го пратат. :D

Мене ми мириса дека годинава нема да пратиме филм.

Дума јасно кажа дека не го пушта "Сестри" во кино ради тоа што целна публика и се тинејџерите кои ради мерките не можат да влезат во кино сали.

"Исчезнатиот" иако ми е негледан, очигледно е и по трејлерот дека нема квалитет за такво такмичење.

А другиве филмови што се веќе завршени не верувам дека режисерите и продуцентите би ги пуштиле у ноември/декември премиерно у кино.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
302
Поени од реакции
179
Уште 18 дена за поднесување филмови за Оскар во категорија Најдобар меѓународен филм.

Од комшиите сите веќе поднеле предлози, само Македонија не може да избере од што преголем филмскиов бран. Кој од кој подобар, па не знаат кој да го пратат. :D

Мене ми мириса дека годинава нема да пратиме филм.

Дума јасно кажа дека не го пушта "Сестри" во кино ради тоа што целна публика и се тинејџерите кои ради мерките не можат да влезат во кино сали.

"Исчезнатиот" иако ми е негледан, очигледно е и по трејлерот дека нема квалитет за такво такмичење.

А другиве филмови што се веќе завршени не верувам дека режисерите и продуцентите би ги пуштиле у ноември/декември премиерно у кино.
Сепак "Сестри" е македонски кандидат. Јас го гледав на Браќа Манаки. Добар е но не е ништо специјално така да не е ни близу прелиминарна листа а не пак номинација. Во однос на изјавата на Дина, дека јасно кажала дека не го пушта во кино, не е точно пренесена. Таа на пресот кажа дека не е сигурна кога но не дека нема да го пушти во кино дистрибуција.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.719
Поени од реакции
6.630
Сепак "Сестри" е македонски кандидат. Јас го гледав на Браќа Манаки. Добар е но не е ништо специјално така да не е ни близу прелиминарна листа а не пак номинација. Во однос на изјавата на Дина, дека јасно кажала дека не го пушта во кино, не е точно пренесена. Таа на пресот кажа дека не е сигурна кога но не дека нема да го пушти во кино дистрибуција.
Што не почекав уште еден ден. :D

Изјавата и' беше дека не сака да го пушти во кино овој период ради тоа што тинејџерите кои и се целна група нема да можат да го гледаат.

Али ете лажна изјава дала и поважно и' било филмот да биде кандидат за Оскар отколку да го видат што повеќе тинејџери.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.853
Поени од реакции
22.721
@Shawn Spencer , годинава освен „Исчезнатиот“ и „Сестри“ немаше друг македонски филм со премиера? Што стана со тој независниот „Te dua, жими мене“? Уште немал никаква проекција?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.719
Поени од реакции
6.630
@Shawn Spencer , годинава освен „Исчезнатиот“ и „Сестри“ немаше друг македонски филм со премиера? Што стана со тој независниот „Te dua, жими мене“? Уште немал никаква проекција?
Тие два се само и досега и двата само со меѓународна премиера и домашна фестивалска премиера. Немаат кинодистрибуција низ земјава.

"Те дуа" мислам за наредна година е планиран, али ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom