Македонски студенти во Бугарија

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
ti se otkazuvas od svoite predci i od tvojot identitet za lesna i smrdliva diploma..mislam deka e ova kraj na muabetot
А ќе добијам ли јас некаква заслуга од оваа држава, ако не се запишам во Бугарија, туку во Македонија, само заради тоа што го губам идентитетот заради дипломата? Нека направи нешто државата за овие факултети за да не мора нашите студенти да одат да учат во Бугарија, туку да си учат во Македонија.
Јас би сакал да се запишам на медицински факултет. Во овој факултет нема да можам да се запишам и да се пробијам ако не сум син на доктор, мед. сестра и останат медицински персонал.

П.С. Кој ве лаже тоа дека се губи идентитетот? Не може некој да те направи бугарин, ако ти не се осеќаш како таков.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
А ќе добијам ли јас некаква заслуга од оваа држава, ако не се запишам во Бугарија, туку во Македонија, само заради тоа што го губам идентитетот заради дипломата? Нека направи нешто државата за овие факултети за да не мора нашите студенти да одат да учат во Бугарија, туку да си учат во Македонија.
Јас би сакал да се запишам на медицински факултет. Во овој факултет нема да можам да се запишам и да се пробијам ако не сум син на доктор, мед. сестра и останат медицински персонал.

П.С. Кој ве лаже тоа дека се губи идентитетот? Не може некој да те направи бугарин, ако ти не се осеќаш како таков.
pa ti si stavila potpis ..zavrsen muabet ..sega mozes i kako Belgijanka da se cuvstvuvas ..ama Bugarskiot zavod za statistika ne misli taka :)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Така сите си мислат. Се запишуваат бугари ама мислам дека во срцето се Македонци. Спомнав во некој претходен пост, после брзо време викаат дека БГ е нај нај, дека Гоце Делчев е стварно бугарин и тн (да не ја ширам темава).
Дај те молам кажи ми што добиваш повеќе ако се запишиш во Бугарија. Викаш дека не добиваш никаква заслуга од Македонија? Шо сакаш да добијаш? биди успешен студент, стекни се со јако знаење и ќе видиш дека се ќе си добиваш со тек на времето.
Друго, во врска со медицинскиот факултет: како сакаш ти да одиш на медицински факултет, кој важи за доста тежок факултет, а да немат бубање?? Основа ти се биологија и хемија, предмети шо се бубет. За запишувањето, направи ја матурата многу добра, имај ги сите 5ки, па после ќе видиш дали ќе те примат или не. Малку си ги измешал работите ама...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.175
Од ова погоре што сфатив е дека наши студенти во Бугарија за полесно да поминат, со одредени бенефиции/средства се запишуваат бугари. Но не им е забрането во разговор да кажат дека се македонци.
Во Солун не се пишуваат грци, иако најверојатно во разговор им е забрането да кажат дека се македонци инаку ќе си добијат по пи*.

Наши луѓе студираат во доста земји. И не е проблем се додека не се постави прашањето за идентитетот на студентот. Доколку не се запишуваат бугари, тоа би било исто како и во секоја друга држава-немам аверзија некоја кон бугарите ако тие не ме чепкаат (како и према други). Но доколку менуваат идентитет... абе вера да смениш (како беше песната ... вера не менувам...) е грев и доживотно проклетство, не па идентитет. Не е ова хумано-да се уценува студент.

Читајќи ја темава со условите за студии мислев и синот да пробам да го запишам таму. Ама ова сега мене ме пишмани, а син ми нема да сака ни да чуе за оваа (или слична) опција, колку и да не може овде да се запише.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
А ќе добијам ли јас некаква заслуга од оваа држава, ако не се запишам во Бугарија, туку во Македонија, само заради тоа што го губам идентитетот заради дипломата? Нека направи нешто државата за овие факултети за да не мора нашите студенти да одат да учат во Бугарија, туку да си учат во Македонија.
Јас би сакал да се запишам на медицински факултет. Во овој факултет нема да можам да се запишам и да се пробијам ако не сум син на доктор, мед. сестра и останат медицински персонал.

П.С. Кој ве лаже тоа дека се губи идентитетот? Не може некој да те направи бугарин, ако ти не се осеќаш како таков.
Сакаш јавно на плоштад церемонија посебно за тебе? Нити си прв ни последен студент, а ни прва ни последна личност што запишала факултет во Бугарија и се одрекла од идентитетот. Ако можеш со тоа да живееш ОК, ако не...јбга. Јас лично студирам во Загреб. Зашто бе ја не морав да пишам дека сум Хрват?
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Сакаш јавно на плоштад церемонија посебно за тебе? Нити си прв ни последен студент, а ни прва ни последна личност што запишала факултет во Бугарија и се одрекла од идентитетот. Ако можеш со тоа да живееш ОК, ако не...јбга. Јас лично студирам во Загреб. Зашто бе ја не морав да пишам дека сум Хрват?
не си сакал ваљда :) а ни у бугарија нема да мора да се пише...
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сакаш јавно на плоштад церемонија посебно за тебе? Нити си прв ни последен студент, а ни прва ни последна личност што запишала факултет во Бугарија и се одрекла од идентитетот. Ако можеш со тоа да живееш ОК, ако не...јбга. Јас лично студирам во Загреб. Зашто бе ја не морав да пишам дека сум Хрват?
Колку плаќаш за студирање таму годишно (заедно со сместување, превоз итн.)? Знаеш дека не може секој да се запише во некоја подалечна земја, освен ако нема проблем со парите или пак некои роднини и пријатели за почеток додека си таму..
Инаку да, таму факултетите се многу добри.

Никој не се запишува во Бугарија затоа што ја сака бугарската држава, туку само поради тоа што таму имаат поголеми бенефиции отколку тука.
И уште нешто. Ако сакав да се запишам на ПМФ или на некој факултет за информатика, ќе се запишев во Македонија, верувај.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Па имало таму неко формулар да се пополнит. На местото националност, морало да се напише бугарин, во спротивно МИСЛАМ дека се плаќало или многу повеќе или нема студирање. И сите "македонски" студенти се тешат меѓусебно дека тоа било само формална работа и дека тие податоци останувале во факултетот. Никој не е будала да ти наметнува нешто и да ти дава низа поволности, а да биде формално.
Еве гледајте малку вести. Сега Бугарија си бара нешто повеќе од Македонија, за да може да влеземе во НАТО.

Redno bese da svatis , se plaka sekoj 6 meseci:)))))))
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Никој нигогаш во Бугарија нема да те присили да се пишиш Бугарин....сакаш се пишиш,сакаш не....мислам дека во повекето случаи се пишат бугари,ама потписот за никого ништо не менува....едно е на муабет и на документ некој да е пишен како таков,а друго е каков се чувствува....
Што се однесува за студирањето во Бугарија,веќе стаив пост за објаснување како е таму :smir:

Поздрав
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
па и ја тоа питам...



епа? зашо нив не ги питате малце како им е? ... не секој мкд се пишува бг. значи ли тоа дека е забрането? и дека секој шо е таму е бугарин?
abe tvoite pra dedovci i babi 500 godini pod tursko bile i ne stavile potpis nikade a ti sega op stavas za dve sekundi potpis.I posle Bugarite vo bliska idnina pred nekoja Evropska komisija ke izjavat deka ima mnogu Bugari vo Makedonija i ke izvadat dokumenti i dokazi za toa i kako ke se cuvstvuvas ti togas a?

Никој нигогаш во Бугарија нема да те присили да се пишиш Бугарин....сакаш се пишиш,сакаш не....мислам дека во повекето случаи се пишат бугари,ама потписот за никого ништо не менува....едно е на муабет и на документ некој да е пишен како таков,а друго е каков се чувствува....
Што се однесува за студирањето во Бугарија,веќе стаив пост за објаснување како е таму :smir:

Поздрав
momce kakva e horata tamu ?

Вреди и тоа многу...Значи како прво јас учам у бг,како второ сум третирана како и сите други студенти нема врска оти сум македонка и да ми терат повеќе пари дрн дрн како шо прочитах по нагоре у некој пост...Значи си плаќам 200 евра за цела год и плус секој месец добивам стипендија по 45 евра.А за фак да не правам мабет значи у секој момент секој проф. е достапен ако ти треба нешто или имаш нешто нејасно можеш да му се јаваш кога сакаш.За материјали за учене немаш никаков проблем проф. имат разбирање оти секој неможе да си дозволе да купа книга од 100 евра и ти кажуват од коо библиотека можеш да си га најдеш книгата,а не како кај нас ако не му ја купаш книгата нема да те пуште на испит.
ti veke ne si Makedonka

Никој нигогаш во Бугарија нема да те присили да се пишиш Бугарин....сакаш се пишиш,сакаш не....мислам дека во повекето случаи се пишат бугари,ама потписот за никого ништо не менува....едно е на муабет и на документ некој да е пишен како таков,а друго е каков се чувствува....
Што се однесува за студирањето во Бугарија,веќе стаив пост за објаснување како е таму :smir:

Поздрав
kako ne menuva ..pa potpisot e zakonski i pravno najvaliden pri sekakov dokument momce
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
abe tvoite pra dedovci i babi 500 godini pod tursko bile i ne stavile potpis nikade a ti sega op stavas za dve sekundi potpis.I posle Bugarite vo bliska idnina pred nekoja Evropska komisija ke izjavat deka ima mnogu Bugari vo Makedonija i ke izvadat dokumenti i dokazi za toa i kako ke se cuvstvuvas ti togas a?



momce kakva e horata tamu ?



ti veke ne si Makedonka


kako ne menuva ..pa potpisot e zakonski i pravno najvaliden pri sekakov dokument momce


Да не те слушне некој во 21 век дека го правиш овој муабет оти ке ти се изнасмее во фаца....
Едно прашање до тебе?!
Ако се пишав Германец или Италјанец,ке имаше ли разлика или пак ке бев предавникот?!
Пола Македонија е во Италија и Германија и некои од нив дури се имат откажано од МК државјанство,и на нив сите им викаат БРАВО?!
А јас си го задржувам Македонското државјанство,се чувствувам Македонец,и сум предавник...БРЕ!

Размисли уше еднаш брат за темава,па ке прајме муабет...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Да не те слушне некој во 21 век дека го правиш овој муабет оти ке ти се изнасмее во фаца....
Едно прашање до тебе?!
Ако се пишав Германец или Италјанец,ке имаше ли разлика или пак ке бев предавникот?!
Пола Македонија е во Италија и Германија и некои од нив дури се имат откажано од МК државјанство,и на нив сите им викаат БРАВО?!
А јас си го задржувам Македонското државјанство,се чувствувам Македонец,и сум предавник...БРЕ!

Размисли уше еднаш брат за темава,па ке прајме муабет...
Австралија и Канада мислиш.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
abe tvoite pra dedovci i babi 500 godini pod tursko bile i ne stavile potpis nikade a ti sega op stavas za dve sekundi potpis.I posle Bugarite vo bliska idnina pred nekoja Evropska komisija ke izjavat deka ima mnogu Bugari vo Makedonija i ke izvadat dokumenti i dokazi za toa i kako ke se cuvstvuvas ti togas a?



momce kakva e horata tamu ?



ti veke ne si Makedonka


kako ne menuva ..pa potpisot e zakonski i pravno najvaliden pri sekakov dokument momce
не ли мислеш , дека више почна да претеруваш, за шо ли се мислеш па сам да тврдеш работи кои ни си ги видел ни си ги осетил? ги обвинуваш луѓето кои не сториле “предавство“, а и оние кои имаат различно чувство од твоето, па 21 век мајка му стара секој има право да прави шо сака во животот ... а за шта би било кад би било... да сме живи и здрави.
ајт позз:smir:
 
R

Reve0ke

Гостин
не ли мислеш , дека више почна да претеруваш, за шо ли се мислеш па сам да тврдеш работи кои ни си ги видел ни си ги осетил? ги обвинуваш луѓето кои не сториле “предавство“, а и оние кои имаат различно чувство од твоето, па 21 век мајка му стара секој има право да прави шо сака во животот ... а за шта би било кад би било... да сме живи и здрави.
ајт позз:smir:
Да во право си твој избор е. И нема везе кој век е ако сме 21 век немора да значи дека треба што сакаме да правиме па камо ли да си ја продаваме државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom