Македонски студенти во Бугарија

S

Sheldon Cooper

Гостин
Единствено не оправдувам студирање во Бугарија само ако треба да се потпишат ко Бугари. Иначе лани бев на одмор во БГ, и една девојка со која се дружев реши да се запише на Кирил и Методиј во Скопје. Во Бугарија овој наш универзитет е многу познат, и не гледам зошто е лошо да се студира во друга земја (освен ако не те тераат да си ја смениш националноста што не верувам дека се случува). Мислам дека секаде е така. Има многу студенти што студираат во други земји. На кој како му одговара ќе си прави, јас планирам на машински да одам. :) Позз
 
R

Reve0ke

Гостин
Затоа пропаѓа држава од такви лица којшто се себични и мислат само за себе и кои бегаат во други земји. ТАКА НЕ ОПСТАНУВА ЕДНО ОПШЕСТВО.ЗОШТО??? ЗОШТО СИТЕ КОГА ЌЕ ЗАМИНАТ ТОГАШ НЕМА ОПШЕСТВО
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Па имало таму неко формулар да се пополнит. На местото националност, морало да се напише бугарин, во спротивно МИСЛАМ дека се плаќало или многу повеќе или нема студирање. И сите "македонски" студенти се тешат меѓусебно дека тоа било само формална работа и дека тие податоци останувале во факултетот. Никој не е будала да ти наметнува нешто и да ти дава низа поволности, а да биде формално.
Еве гледајте малку вести. Сега Бугарија си бара нешто повеќе од Македонија, за да може да влеземе во НАТО.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Фала, затоа прашав претходно оти не ми беше јасно што треба да се даде за да се добијат такви поволни услови. Затоа значи од 150-180 илјади во 50-тите 60-тите сега се само 5-6 илјади македонци таму. Топење.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Фала, затоа прашав претходно оти не ми беше јасно што треба да се даде за да се добијат такви поволни услови. Затоа значи од 150-180 илјади во 50-тите 60-тите сега се само 5-6 илјади македонци таму. Топење.

аха. епа, тоа ќе да е...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
abe se pisat bugari i posle mi kazuvaat kako e dobro da studiras u BG:)
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63

Kajgana Shop

На врв Bottom