Македонски студенти во Бугарија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Ако е Бугарија на некој начин ветена земја или земја за кариера, зошто од таму бегаат бугарите во западноевропските земји?
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Ако е Бугарија на некој начин ветена земја или земја за кариера, зошто од таму бегаат бугарите во западноевропските земји?
хах, а зошо и нашите бегаат во западноевропските земји, а највеќе и во америка... само од мојата улица 2ца студенти завршија 3та и отидоа како трансфер дрн дрн... и не се вратија веќе :) , другиот избега у швајцарија а 4етвртиот преку работа на брод и чао ми амигос :) ... ха? :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Во ред, од Македонија, нели не чинело тука. Ама рекоа погоре дека далеку повеќе можности дава Бугарија, зошто излегува дека не е така? Или само ќе се заврши таму, па назад во Македонија. Ако е така, може и тука да се заврши. Ако е заради меѓународно признавање на факултет, значи однапред се определува студентот дека ќе бега западно од балканот.
факт е дека овде нема да чиниш како студент 250 евра месечно, да не се залажуваме, тоа е цела плата и тука и во Бугарија. Но ако се работи за тешкотии при упис, епа треба претходно да се размислува со оценки, учење, успех. Ако сум скроз одличен нема шанси овде да не се запишам.
Но една друга работа ме буни. Велите дека Бугарија се поквалитетни студиите, а може да се запишат и послаби ученици? Значи се запишуваат врз основ на менување националност (на хартја, но сепак менување и статистики соодветно) и послаби ученици. Не ми е јасна политиката на бугарското високо образование. Дали овде ако не се запише, со исти оценки има многу поголеми шанси таму?
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
и потоа ќе речеме Македонија е цела не постојат бугарчиња кај нас:smir:
не се виновни тие што бегат во бг туку виновни се нашиве овде што дозволуваат да одаат да студираат во бг и да се пишат како бугари.гледам повеќе студенти што се таму го користат многу добро бугарскиот што гледам дека некогаш ќе заборават дека постои Македонски јазик:toe: .плус има вработувања во Македонија од овие студенти додека оние кои студирале кај нас не се уште на работно место.сами сме виновни:toe:
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
и потоа ќе речеме Македонија е цела не постојат бугарчиња кај нас:smir:
не се виновни тие што бегат во бг туку виновни се нашиве овде што дозволуваат да одаат да студираат во бг и да се пишат како бугари.гледам повеќе студенти што се таму го користат многу добро бугарскиот што гледам дека некогаш ќе заборават дека постои Македонски јазик:toe: .плус има вработувања во Македонија од овие студенти додека оние кои студирале кај нас не се уште на работно место.сами сме виновни:toe:


Тебе ти е мака шо една Европска диплома е повредна од твојата Македонска...?Ако забрани Македонија да одат Македонците да учат во Бугарија,нека забрани да одат и во другите земји...глупав ти е стереотипот за Бугарија...кој бе кај сака нека учи...или тој шо ке оди Германија и шо ке се откаже од македонското,и зима Германско државјанство е нешто повеке од мене шо ке сум со двојно државјанство?!
Размисли ја малку пред да кажеш нешто,не само тропај...

Змачи ти ги подценуваш македонските факултети.

Да,пошто освен во МК НИКАДЕ на друго место не се признати (освен Медицинскиот и Електротехнички)

Ако е Бугарија на некој начин ветена земја или земја за кариера, зошто од таму бегаат бугарите во западноевропските земји?


Бугарите навистина бегаат на запад,ама пак јас лично само од мојот град познавам 6-7 души кои работат во Бугарија и тоа на солидно работно место,и земаат околу 600-700 а некои достигаат и до 1000 евра месечна плата.Од БУгарија бегаат оние Бугари кои живеат во периферните градови,тоа е факт.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Значи слична состојба како овде, најголема иднина главниот град. Но и овде има доста луѓе што примаат далеку поголеми плати од 700 евра. Сепак затоа велам, состојбата е слична и не гледам некоја причина за студирање во Бугарија, посебно не заради запишување на друга националност. Затоа што и овде, ако си се пишал некоја етничка заедница на попис, имаш доста поголеми шанси за студирање, зависно од факултетот и која етничка заедница. А исто менуваш националност на хартија.

Но најголеми шанси секако даваат оценките од матурата и 4-годишниот успех.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Значи слична состојба како овде, најголема иднина главниот град. Но и овде има доста луѓе што примаат далеку поголеми плати од 700 евра. Сепак затоа велам, состојбата е слична и не гледам некоја причина за студирање во Бугарија, посебно не заради запишување на друга националност. Затоа што и овде, ако си се пишал некоја етничка заедница на попис, имаш доста поголеми шанси за студирање, зависно од факултетот и која етничка заедница. А исто менуваш националност на хартија.

Но најголеми шанси секако даваат оценките од матурата и 4-годишниот успех.



Брат ако ико имаш проблеми со Бугарија,или некакви комплекси иди лечи ги на друго место,мене ми е убаво,и на сите им е овде убаво...а кој сака нека останува во Бугарија,јас немам во план (барем не сеа)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Брат ако ико имаш проблеми со Бугарија,или некакви комплекси иди лечи ги на друго место,мене ми е убаво,и на сите им е овде убаво...а кој сака нека останува во Бугарија,јас немам во план (барем не сеа)
Никаде не спомнав дека имам проблем со бугарите или Бугарија, напротив пријатели ми се колку и другите нации. Не ја носи темата во таа насока, немам таква намера. Јас прашувам и споредувам за состојбата таму и тука, зошто и како. Ако не сакаш, нема потреба да иницираш затегнатост. И не си ти тој што ќе ми каже дали јас да одам или тука да сум да лечам комплекси. Навреди од тој вид немаш никаква потреба да ми пишуваш. Ако имаш, те замолувам да наведеш каде сум те тебе или некој друг навредил. Лично или општо, ни за македонците ни за бугарите никаде.
Би те замолил да држиш ниво на муабет, немам ниво над тебе да се разбереме, јас и ти сме овде само дискутанти постирачи-мислам на ниво без вреѓање.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Никаде не спомнав дека имам проблем со бугарите или Бугарија, напротив пријатели ми се колку и другите нации. Не ја носи темата во таа насока, немам таква намера. Јас прашувам и споредувам за состојбата таму и тука, зошто и како. Ако не сакаш, нема потреба да иницираш затегнатост. И не си ти тој што ќе ми каже дали јас да одам или тука да сум да лечам комплекси. Навреди од тој вид немаш никаква потреба да ми пишуваш. Ако имаш, те замолувам да наведеш каде сум те тебе или некој друг навредил. Лично или општо, ни за македонците ни за бугарите никаде.
Би те замолил да држиш ниво на муабет, немам ниво над тебе да се разбереме, јас и ти сме овде само дискутанти постирачи-мислам на ниво без вреѓање.

Аууу навреден се најде од муабетот?!Јас те наогам тебе како да имаш нешто против штом толку дебатираш и не се вразумуваш од темата....
а иначе ти напишав претходно 5 работи зошто е подобро да се учи во Бугарија отколку во Македонија.прочитај па дискутирај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Не навреден, него почнуваш со навреди од типот иди со комплекси. Навреден нема никако да ме најдеш, верувај. Посебно од вакви теми. Те прашав најди каде имам нешто пуштено против бугари или Бугарија. Вака на памет кажано, не е верно на оригиналот. Но те гледам продолжуваш со исти зборови. Продолжи си, тове е правото да (пробуваш) да вреѓаш и одвлекуваш тема. Секој си го има тоа право, но за сериозна дискусија тешко вака да ја продолжиме, во овој правец. Не ја гледам целта.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
1ва причина да учиш Бугарија:Можност да влезиш во државна квота и да зимаш стипендија задржувајки ја со 8.0 (или 4.0 на Бугарски)

2ра причина-семестарот мене овде ми кошта 60 евра,и животот од 150-250 евра месечно (со 250 евра си цар),шо во Македонија можеш само да сонуваш

3та причина-МЕГУНАРОДНО призната диплома (и на Англиски ти дават,со ЕВРОПСКО знаменце)

4та причина-НЕМА комунистичко настроени професори шо ке се зајадат со тебе и нема никад да миниш на испит (професорите си дават броеви на мобилни и шо не ти е јасно вонредно ти објаснуваат),за ова во мк само на сон

5та причина-Прекрасен нокен живот,малку полесни жени...итн итн :)




ЕВЕ уше еднаш 5 причини зошто е поубаво да се учи во Бугарија отколку во Македонија....прочитај убаво и не водам до никаков правец,никој не сакам на ништо да го наведам,кој му се учи,нека учи во Бугарија,кој не....нека си избере кај му е најубаво...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Мислам дека не беше тешко да се постира ова. Секако можеби не те најдов во добро расположение, но и ти пак не се лути од подпрашања :smir:. Ова е сосем доволно како информација и општа слика за студирање.

Секако треба да се обратам и до конкретниот факултет (доколку син ми се сложи) за услови, пари тука, пари таму, кредити како идат и слично. Но да не ве замарам со ова, отом потом.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Мислам дека не беше тешко да се постира ова. Секако можеби не те најдов во добро расположение, но и ти пак не се лути од подпрашања :smir:. Ова е сосем доволно како информација и општа слика за студирање.

Секако треба да се обратам и до конкретниот факултет (доколку син ми се сложи) за услови, пари тука, пари таму, кредити како идат и слично. Но да не ве замарам со ова, отом потом.




Ако се сложи твојот син,ППто ми е отворено засекој што е заинтересиран...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Значи слична состојба како овде, најголема иднина главниот град. Но и овде има доста луѓе што примаат далеку поголеми плати од 700 евра. Сепак затоа велам, состојбата е слична и не гледам некоја причина за студирање во Бугарија, посебно не заради запишување на друга националност. Затоа што и овде, ако си се пишал некоја етничка заедница на попис, имаш доста поголеми шанси за студирање, зависно од факултетот и која етничка заедница. А исто менуваш националност на хартија.

Но најголеми шанси секако даваат оценките од матурата и 4-годишниот успех.
Е сега...
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
(освен Медицинскиот и Електротехнички)

haha only in your dreams медицинскиот е признаен надвор од 25713-те км Македонска територија :pos2::pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom