Македонски студенти во Бугарија

Член од
13 февруари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, некоj што дипломирал на додипломски во МК, а се запишал на магистерски во БГ (поконкретно на биолошки факултет и факултет за хемиjа и фармациja при Софиjскиот универзитет или биолошки факултет и хемиски факултет при Пловдивскиот универзитет) да сподели искуство за постапката на аплицираwе, средуваwe на документи, висина на партиципации, предлози за подобар и полесен избор...
Благодарам однапред
 

D31

Член од
6 јули 2011
Мислења
48
Поени од реакции
13
Има некој годинава за софија?
нека ми пише
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,
Сакам да се запишам на медицина во Софија ова година. Дали има некој што планира да студира таму?
 
Член од
10 март 2019
Мислења
23
Поени од реакции
2
Можда си во право, ама трагичното е тоа што во македонските универзитети (конкретно за медицински и стоматолошки) многу учат, ќе го изгорат столчето од учење ама на крај кога ќе бараат работа во странство не би можеле да најдат, бидејќи не им е признаена дипломата, а тие што учат во Бугарија, со истата диплома, иако малку учеле, може каде сакаат да се вработат во Европа.
А и државното факултетско образование во Македонија е на ниско ниво. Уште да се учело од српски книги:tapp:, еве ако не се учи на некој факултет со српски книги, слободно исправете ме...
[DOUBLEPOST=1552399441][/DOUBLEPOST]Tesko se naogja rabota nadvor od Makedonija.[DOUBLEPOST=1552399620][/DOUBLEPOST]
Здраво,
Сакам да се запишам на медицина во Софија ова година. Дали има некој што планира да студира таму?
Treba da plakash privatno. Sto koshta nekade od 5000-7000 evra. Za Sofija e mnogu teshko. Vo drug grad ti e podobro.[DOUBLEPOST=1552399726][/DOUBLEPOST]
Ne si vo pravo. Ako sum jas Makedonec znaci deka sum po nacionalnost Makedonec. A ako ziveam vo Germanija, ne znaci deka sum germanec, tuku deka sum germanski drzavjanin.
[DOUBLEPOST=1552399776][/DOUBLEPOST]Pari trebaat da se plakaat. Zavisi kade uchish.[DOUBLEPOST=1552400511][/DOUBLEPOST]
Братучетка ми е прва година медицина во Софија, можам да ја прашам колку горе-долу и излегува. Сега е малку доцна, но утре можам да прашам. Претпоставувам дека во Софија е најдобро. Братучетка ми е целосна отличничка и едвај би одбрала нешто различно од најдоброто.[DOUBLEPOST=1456737576][/DOUBLEPOST]Ако живееш во скромно 250 евра ќе ти стигнат за месец, заедно со таксата за студентски дом. Овие 250 евра не вклучуваат цената на учебниците и таксата за семестар. Братучетка ми, плаќа 460 евра за година (2 семестара x 230 евра).

Прием на странци:
.................................
Наставна школарина во Медицински Универзитет - Софија за една академска година:

За обука во ЦЕОФВС во комплетен курс на бугарски јазик - 3 700 евра;
За обука во ЦЕОФВС во комплетен курс на англиски јазик - 4 800 евра
За полагање само на влезниот тест по бугарски јазик - 120 евра;
За обука по медицина, стоматологија и фармација на бугарски јазик - 7 000 евра,
За полагање само на влезниот тест по англиски јазик - 120 евра;
За обука по медицина, стоматологија и фармација на англиски јазик - 8 000 евра;
Обука за ОКС "Bachelor" на бугарски јазик- 3 000 евра.
Обука за ОКС "Bachelor" на англиски јазик - 4 000 евра
За обука во Медицински колеџ за "Професионална диплома" - 3 000 евра
Da ova e pravilniot izbor.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
За сите матуранти или пред-матуранти што сакат да студират у Бугарија. Воа се однаса за во 2016 година.

Вие се пријавувате како Бугари што живеат надвор од Бугарија. Кога ви дадат формулар да поплните, вие пишувате дека имате Македонско граѓанство, но дека имате Бугарска националност. Ако пишете дека имате Македонска националност шансите да ве примаат на било кој факултет што сте го навеле се намалуват за 95%. Само во исклучок да нема никој што сака на тој факултет, само тогаш ќе ве примаат. Инаку, колку и да ви се добри оценките, нема да ве примаат.

За Информатички факултети гледаат само оценката од 1-4 година математика или пак ако имате подобар резултат по математика на матура, тогаш ја зимаат оценката од матурата. Да речеме имате просек 4.5 по математика од 1-4 година, а имате 5 математика на матура, ја зимаат оценката од матура.

Претпоставувам за медицина гледаат оценката по хемија и биологија.

Друго, се полага секоја година на 3 јули во Софија тестови по Бугарска литература и јазик и Бугарска историја. Но, само еднаш треба да го положите.

На тестот има 40 прашања на заокружување, од кои секако мора да погодите 15 без учење на ништо и со среќа. Во просек македонците вадат околу 4.0 просек. Тамо оценките варираат од 2-6. Србите се подобри со околу 5.3 просек, но да не навлегувам.

За примери од тестови, скролнете најдолу на оваа страна

http://mon.bg/?go=page&pageId=15&subpageId=173

Еве ви ја страната, но веќе е касно, процедурата за упишување започнува во Мај. Треба накај 23-25 Јуни да одете во Скопје во Бугарската амбасада и да доставете следниве документи:
  • Копија заверена кај нотар од Диплома за завршено средно образование
  • Копија заверена кај нотар од Извод од матичните
  • Копија заверена кај нотар од Лична карта или пасош или било каков документ за идентификација
  • Копија заверена кај нотар од Потврда за граѓанство
  • 2 слики од вас, формат4/3
И од тамо ви даваат да потполните 2 документа.
Едниот да наброите 5 факултета на кои сакате да се упишете, а на другиот има за лични податоци.

Ако немате диплома, не е страшно, може само Свидетелствата да ги доставете, но подоцна ја праќате дипломата по пошта и е-мајл, заедно со едно ливче со број кој ќе ви го дадат откако ќе ги доставите документите.

Побарајте од вашето училиште да ви ги издадат Свидетелствата порано.

Зошто во Бугарија? Па сигурно нејкам да ме скине некој албанец у школото или у некој автобус. Терористички напади у Куманово има секакви глупости во Македонија. На вести само мир и хармонија а во реалност сме полоши и од Ирак и Иран. Поарно жив и да бидам Бугарин отколку мртов и Македонец, земја направена од пропаганди и корупција. Зборувам ја реалноста. А реалноста е дека за скоро скоро ќе бидат малцинства Македонците.

Вие како сакате. Словенија е секако подобра од Бугарија, но студиите тамо ми нудеа на Словенски и затоа не сакам. Инаку ви препорачувам да пробате во Словенија и Бугарија. Секако во Словенија е подобро.
Здраво сакам да студирам медицина во Бугарија но незнам на кој факултет да одам. Каде можам да постигнам високо образование и каде дипломата ќе ми биди ценета сегде во светот,во Англија, Шпанија, Германија. За во Софија знам дека има многу конкуренција затоа ми е страв да аплицирам.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.378
Поени од реакции
544
Здраво сакам да студирам медицина во Бугарија но незнам на кој факултет да одам. Каде можам да постигнам високо образование и каде дипломата ќе ми биди ценета сегде во светот,во Англија, Шпанија, Германија. За во Софија знам дека има многу конкуренција затоа ми е страв да аплицирам.
Медицинскиот универзитет во Софија е втор најдобар универзитет во Бугарија по Софискиот универзитет „Климент Охридски“. Силно препорачувам ако сакате да студирате медицина во Бугарија, добро подгответе се и влезете во МУ. Мојата братучедка студира таму 4 година, веќе има задолжителено стажирање во Националната болница за кардиологија во Софија и ќе замине (незнам кога) во Германија за стажирање (од Универзитетот). По дипломирањето, таа може да се врати да работи во Германија во истата болница каде што била на стажирање.

Инаку, во Бугарија, медицинска диплома може да се земе на пет универзитети - во Софија, Варна, Пловдив, Плевен и Стара Загора, како и во нивните колеџи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom