Македонски студенти во Бугарија

Член од
12 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
2
Вреди и тоа многу...Значи како прво јас учам у бг,како второ сум третирана како и сите други студенти нема врска оти сум македонка и да ми терат повеќе пари дрн дрн како шо прочитах по нагоре у некој пост...Значи си плаќам 200 евра за цела год и плус секој месец добивам стипендија по 45 евра.А за фак да не правам мабет значи у секој момент секој проф. е достапен ако ти треба нешто или имаш нешто нејасно можеш да му се јаваш кога сакаш.За материјали за учене немаш никаков проблем проф. имат разбирање оти секој неможе да си дозволе да купа книга од 100 евра и ти кажуват од коо библиотека можеш да си га најдеш книгата,а не како кај нас ако не му ја купаш книгата нема да те пуште на испит.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Вреди и тоа многу...Значи како прво јас учам у бг,како второ сум третирана како и сите други студенти нема врска оти сум македонка и да ми терат повеќе пари дрн дрн како шо прочитах по нагоре у некој пост...Значи си плаќам 200 евра за цела год и плус секој месец добивам стипендија по 45 евра.А за фак да не правам мабет значи у секој момент секој проф. е достапен ако ти треба нешто или имаш нешто нејасно можеш да му се јаваш кога сакаш.За материјали за учене немаш никаков проблем проф. имат разбирање оти секој неможе да си дозволе да купа книга од 100 евра и ти кажуват од коо библиотека можеш да си га најдеш книгата,а не како кај нас ако не му ја купаш книгата нема да те пуште на испит.


Значи колку што сум јас информиран(а мислам дека сум доволно)200евра+стипендија=Б`лгарско гражданство т.е не те тераат повеке да плаќаш пошто те смеетаат за Б`лгарка в`в чужбина т.е Македонка со Б`лгарска лоза.Ако грешам исправи ме:smir:

Бај д веј Ако се запишуваш во бугарија со 30% се плака повисока цена и не си приморан за потпишување на никакви документи што ти брцат во идентитет,и за разлика од некој факсови во Македонија се постручни:toe::toe:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
1
ako sakash da nauchish ke nauchish ...rabotata e tamu sho vo bg makedoncite odat na zabava i posle oti pari mu barale...odi na ispit trup ja srami makedonija....a ima i zlatni deca sho navistina uchat i navistina nauchuvaat ....ima mnogu makedonci koj sho ostanuvaat da rabotat tamu em toa se realiziraat po strukata vo dobri firmi na ubaj rabotni mesta...sea da kazish deka mozish da si najdish rabota samo po selata e malku smeshno koa jas lichno rabotam vo bg po strukata i so mene raboti isto drug makedonec...vo bg ima nedostig od kvalificirana rabotna raka osobeno vo IT sektorot...
makedoncite shto imaat zavrsheno vo pomalite gradovi si mislat deka nema vrabotuvanje a toa e taka zato shto malite gradovi vo bg propajgaat..sofija i varna se razvivaat mnogu i site tamu odat....chisto informativno vo firmata kaj sho rabotam od edna godina si baraat Oracle admin i veke se najfajkaat da zemat neobuchen kadar da go pushtat na lekcii vo najdobrite firmi samo i samo da pochni da raboti kaj niv...vo shkoloto kaj sho ke go pushtat da uchi za 8 kursa baraat 11000 evra...duri samo zaradi obukata se zamisluvam dali da ne pochnam jas nishto sho sum tapa vo toa
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
2
Значи колку што сум јас информиран(а мислам дека сум доволно)200евра+стипендија=Б`лгарско гражданство т.е не те тераат повеке да плаќаш пошто те смеетаат за Б`лгарка в`в чужбина т.е Македонка со Б`лгарска лоза.Ако грешам исправи ме:smir:

Бај д веј Ако се запишуваш во бугарија со 30% се плака повисока цена и не си приморан за потпишување на никакви документи што ти брцат во идентитет,и за разлика од некој факсови во Македонија се постручни:toe::toe:
Не туку си има приемни и ако те примат во државна ок ако не ти си поднесуваш барање за 30% нема врска тва со државјанство и тии глупости.
 

Dr.Zizou

Extra-Maximum
Член од
27 октомври 2008
Мислења
60
Поени од реакции
2
Значи колку што сум јас информиран(а мислам дека сум доволно)200евра+стипендија=Б`лгарско гражданство т.е не те тераат повеке да плаќаш пошто те смеетаат за Б`лгарка в`в чужбина т.е Македонка со Б`лгарска лоза.Ако грешам исправи ме:smir:

Бај д веј Ако се запишуваш во бугарија со 30% се плака повисока цена и не си приморан за потпишување на никакви документи што ти брцат во идентитет,и за разлика од некој факсови во Македонија се постручни:toe::toe:
Шо тресеш зелени кога незнаеш...Јас учам во Бугарија и никој до ден денес не ме приморал да потпишувам било какви гражданства и глупости....Ако сам не се понудиш никој не те приморува на ништо...Верувај ми...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
Кој не знае, да не збори!

Значи колку што сум јас информиран(а мислам дека сум доволно)200евра+стипендија=Б`лгарско гражданство т.е не те тераат повеке да плаќаш пошто те смеетаат за Б`лгарка в`в чужбина т.е Македонка со Б`лгарска лоза.Ако грешам исправи ме:smir:

Бај д веј Ако се запишуваш во бугарија со 30% се плака повисока цена и не си приморан за потпишување на никакви документи што ти брцат во идентитет,и за разлика од некој факсови во Македонија се постручни:toe::toe:
Леле ама колку ич не си информиран значи. Прво - б'лгарско гражданство (бугарско државјанство-или ко шо ние си го викаме „бугарски пасош“) и б'лгарка в чужбина (бугарка во странство - т.е. некој со бугарско потекло и некое друго државјанство) се две фундаментално различни работи. Второ - никој не е приморан да потпишува дека е ваков или онаков ниту еднаш во текот на целото студирање.
(Пред да продолжам само да појаснам дека јас дипломирав лани во Бугарија па, за разлика од тие како овој што го цитирав погоре, јас знам што зборувам)

SoulflY меша жаби и баби т.е. 1) стипендии и 2) декларации за потекло.
1) Стипендија земаат тие што на приемните испити ке покажат најдобри резултати. Значи си одиш фино лепо на приемни, и после чекаш резултати (на интернет а не како во Мк на огласна табла ко во 1980 да сме:uvo:) и ако си еден од првите по број на поени на приемните влегуваш во државна квота и си те има на списокот. После само одиш во Софија и свечено ти ја врачуваат (во сала со говори на министри и сите такви церемонии) потврдата дека си примен на факултет државна квота. После си учиш и ако имаш просек - си ја задржуваш стипендијата, ако не - ја губиш, но продолжуваш да си во државна квота и партиципацијата ти останува мала. Ако не си влезен државна, мораш повторно да аплицираш за приватна, и ако те примат приватна плаќаш 30% од полната сума т.е. 360 евра на семестар партиципација. Ако не те примат ниту со 30% тогаш те примаат со 100% (ако ти се даваат толку пари нормално).
2) Декларација за потекло јес да имаат потпишано сите македонски студенти во Бугарија (најверојатно ИМА исклучоци, но јас не познавам лично никој таков), но не за да земаат стипендија, туку поради следниве причини: Од почетокот на 2005 наваму сите странски студенти во Бг се задолжени да имаат лична карта за привремен престој во Бг. Дотогаш кој сакаше вадеше, кој не - не смееше да се задржува во државата подолго од 30 дена на еден пат(нешто што е нормално и е исто насекаде, па и во Мк). Е сега, тука е проблемот зошто македонските студенти декларираат дека имаат бугарско потекло во Агенцијата за бугари во странство. Ако сакаш дозвола за привремен престој и си со бугарско потекло плаќаш едно 20 пати помалку отколку ако немаш бугарско потекло. Т.е. - привилегирани се и имаат олеснувања тие што се со бугарско потекло на сметка на тие што се странци - нешто што е исто така нормално. И за да не плаќаат еден куп пари, студентите се пишат дека имаат бугарска националност т.е. бугарско потекло.

И Wiseguy е исто како и Soulfly светлосни години далеку од вистината. Се гледа дека е дете на кое „дада му“ оди на факултет во Македонија и ги критикува бугарските факултети иако нема стапнато во бугарски факултет во животот. Во какви села, човече, работат македонските студенти? Ти нормален ли си? Цела Бугарија е во големите градови, тоа убаво го објасни zlogi.

А образованието е квалитетно. Со многу практична настава. Една од причините да студирам во Бугарија е зашто на мојата струка на мк факултети нема речиси никаква практична настава (а и таа што се води практична е пак само седење во клупа и слушање на предавање - па не е ли тоа теорија, боже мој??) а во Бугарија редовно одиме по фирми и мене кога ме вработија (да - во Македонија работам на струката) немаше потреба да ме обучуваат, имав пракса.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Licno, nikogas ne bi se odlucil da studiram vo Bugarija zasto ima mnogu podobri solucii.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Знам дека тие се признаени,
ама медицинскиот или стоматолошкиот во Македонија признаени се?
За стоматолошки и медицина сигурен сум дека не се признаени, ќе треба да ја нострифицираш дипломата, а за тоа треба минимум две години.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Вреди и тоа многу...Значи како прво јас учам у бг,како второ сум третирана како и сите други студенти нема врска оти сум македонка и да ми терат повеќе пари дрн дрн како шо прочитах по нагоре у некој пост...Значи си плаќам 200 евра за цела год и плус секој месец добивам стипендија по 45 евра.А за фак да не правам мабет значи у секој момент секој проф. е достапен ако ти треба нешто или имаш нешто нејасно можеш да му се јаваш кога сакаш.За материјали за учене немаш никаков проблем проф. имат разбирање оти секој неможе да си дозволе да купа книга од 100 евра и ти кажуват од коо библиотека можеш да си га најдеш книгата,а не како кај нас ако не му ја купаш книгата нема да те пуште на испит.



јас сум студент трета година,и искрено кажувам дека досега немам купено книга од професор,учам од скрипти и никогаш не ми се случило професор да не ме пушти на испит или да ме третира поинаку од оние студенти кои купиле книги.Па така да не кажувај кога не знаеш.

п.с.И двеста евра да ми даваат стипендија,не би студирал во Бугарија!
се нервирам и не знам зошто враќам на вакви постови
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
оф лелеее :tapp:

е ај како да се запишев Македонија на молекуларна биологија пред 2 години??...кога годинава дури пуштија и незнам како ќе функционира, а овде си е проверено....и патем за било што многу полесно се најдува работа (повеќето студенти работа ) а па кога ќе завршиш уште полесно и тоа во Софија а не по некои селца..

и како се фаќате за тоа националност, пасош....да ви речат да ви извадат швајцарски пасош, се ќе потпишите :kesa:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
види сеа мене ме одбија затоа што „сум лажел во наведувањето на податоци“
имено сакав да учам медицина и на еден документ каде што внесував од која националност сум јас пишав Македонец а на друг документ пишуваше дека сум бугарин - листот прв пат во животот го видов, ракописот не беше мој, и немав поијма дека тој треба да влезе во документација
што е многу бизарно
требало да бидам бугарин а не сум од бугарија
ама на кого да му докажеш
сепак мислам дека е подобро што си учам во Македонија:smir:
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
бугарчиња ќе бидеме кога ќе сме државјани на Бугарија...а не сум
а за националност можам ако сакам и марсовка да бидам, постој и таква
 

Kajgana Shop

На врв Bottom