Македонска фудбалска репрезентација

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.037
Поени од реакции
52.976
Сите пеат Излези момче на видеоно после утакмица, Бејтулаи ја забодел главата во земја ко ној. Ќе јаде шлаканици од гоутфакерс ко ќе се врати во матичниот клуб. Сигурно чекале да прослават пораз на Македонија ко што славеа кога изгубивме од Шпанија во полуфинале на ЕП во кошарка.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
26.877
Поени од реакции
30.143
Спавате ли мирно меси лионеле, нејмаре јуниоре и ембапе килијане ?

Еј ај што ги тепавме, лекција им одржавме, тоа е уште побитно, а најбитно од се, со ветер од грб од судија не успеаа ни до бод да стигнат.
Имаа зицер прилика у второ тачно, али останаа само на таа една ебана шанса и тоа у период кога у бонус влеговме на психички план бидејќи цел тим знаеше дека се оштетени за пенал што секако те дестабилизира, али тоа беше све од ебаната Германија на домашен терен за цели 45 минути игра во второто полувреме.

Нереално е ова, али да, фудбалска лекција од страна на Македонија у сред немачка. Ова е убавината на фудбалската игра, слика и прилика зашто ова е најдобрата споредна работа у светот, еден од малкуте спортови каде парчето хартија на крајот од денот апсолутно ништо не значи, ко и статистиката која може драстично да се разликува од она што стои на семафорот. Али денес у никој случај не бевме инфериорни, го надминаа и fear факторот многу лесно, едноставно сфатија дека можат да се носат со противникот и денес всушност идевме на победа, а не на бод и реми, намирисавме крв и вешто тоа го искористивме.

Историски гледано можда најголем резултат на нашиот фудбал, рамо до рамо со пласманот на ЕП преку Лига на Нации каде не игравме со атрактивни противници, али денес цел свет дефакто слушна за нас а и голем дел од публиката си ги проголта муабетите дека вакви репки ко нашата само преку Лигата на Нации можат до Европско а у глобала сме небитни. Им удривме шамар и на сите оние што настојуваат да се создаде еден крем на фудбалскиот фудбал и помалите од страна на гледаат, а всушснот ваквите моменти, ко што велат америте, cindarella stories, ја направија оваа игра тоа што е денес, за ова вреди да се живее, за ова се иде на стадиони, се пее, се жртвуваат многу работи и ја доживуваш секоја ебана емоција што овој спорт може да ти ја понуди.

Мрмињо можеби не е јак стратег и тренер, али Комрадов негува тимска хемија на ниво на монт еверест со години и години ко никој у нашава фудбалска историја, на тој план стоиме пре ебано добро и у пакет со талентов на моменталнава генерација која ни е такоџе најбоља у нашата фудбалска историја, летаме, и сериозно треба да се понашаме ко небото да е само граница за нас, да се изразам со nba слоганот, али фудбалов е спорт where amazing happens и у моментов имаме генерација што тоа може да ни го достави.

Фала дечки, што друго да ви кажам, ни на сон дека ова ќе го доживеам во животов, ве сакам да си ебете матер, и албанци и турци и сите што гинете за овој дрес, ебано ве сакам. :oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.058
Поени од реакции
194.751

Сериозно го изјавил наводно ова :icon_lol: :icon_lol::icon_lol:
Мислам дека е заебанција зошто кога дојде во Челзи кажа дека дефанзивците во ПЛ биле како шифоњери
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.176
Поени од реакции
6.653
Добро бе, радувај се, Германија ја победивме во гости бе, во гости :vozbud:

Ти ебам тоа Џонито земал за Романија плаче, за кур ми се.

И сигурно Карасев го сметаш за еден од најдобрите судии :icon_lol:
Неможам да ти опишам колку се напиздив некни шо изгубивме така лесно....

Најмногу ми е криво заради скептиците наши шо го деградираат пласманот на ЕП демек до форматот е ,а магично забораваат дека во групите завршивме трети што е најдобар пласман во историјата....сега ако не изгубиевме во Романија ќе имавме скоро перфектен старт од два тешки дуели на гостински терен.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.985
Поени од реакции
12.869
Мислам дека е заебанција зошто кога дојде во Челзи кажа дека дефанзивците во ПЛ биле како шифоњери
Ги читав надолу кометарите затоа реков наводно било вистина, и јас мислам не е блесав до толку ама Германец во паника е мн лоша работа (ова од искуство ) :icon_lol:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.037
Поени од реакции
52.976
Тоа е, Мрмињо не го сакам ич, пред се' ради тоа што не мисли многу на иднината и низа генерации стагнираат, викајќи едни исти непотребни играчи како замени. Ист проблем имавме и во ракомет и во кошарка, ама од успесите не бевме свесни за тоа. Никогаш не ми се допаѓал и како стратег, ама во моментов има добитна комбинација од генерација која конечно има голем талент и игра за инает на сите. Одлична тимска хемија, убаво е да се гледа првата постава кога сме комплетни.
Проблем настанува кога играме некои натпревари со измешана постава, тогаш сме класи послаби.
Денес Германија освен физички што доминираше во првите 30-тина минути, не ме воодушеви нешто многу. Во шансите бевме поконкретни, иако и они утнаа неколку зицери. Ако Адеми ја чепнеше топката во прво полувреме по нафрлувањето на Алиоски, Тер Штенген немаше шанси да ја одбрани топката, со сигурност ќе поведевме и порано.
Штета е што немаме класичен лев бек, за Алиоски да игра понапред. Има солиден центаршут, многу трча, ама во одбрана остава многу празен простор. Стартовиве во шеснаесетник се задоцнета реакција, која често ја казнуваат со пенал, а некогаш и со црвен. Одбраната со Муслиу и Велковски е задоволителна. Муслиу е добар дефанзивно, а Даре знае да ја изнесе топката. Лошо е што немаме други замени и мора да се покрива со играчи на кои не им е преиродна таа позиција.
Николов и Спировски се многу пожртвувани и може да тераат уште години во репрезентација.
Кариерата е пред Елмас и Барди, а Адеми со Пандев се творците на оваа силна репрезентација. Спомнавме и претходно, ама имаме одлична средина, никогаш посилна и сигурно во топ 30 во свет. Недостасува добар напаѓач, ептен крпиме на оваа позиција.
Има добри играчи во најава, може да се дозакрпат некои позиции, ама треба да се ослободиме од некои туристи во составот кои напразно фаќаат место.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
33.497
Поени од реакции
85.133
Утре како паун ќе влезе у студио сабајле у 8, ќе протатне низ цела МРТ, ќе исшмека 5-6 колешки, гарант ќе пушти некои бизарни хехенца такозвани нешјебат хехенца, ќе скрати смена место у 4 ќе искочи у 12 од работа, ќе се цементира у некоја биртија позади Централен Регистар таму никој да не го види и има божја киша да испие, секако пиење пропратено со милион клетви према Заев што има полициски час и што не можел претходната вечер да се напраи леш. Многу луд човек е Видара, дај некој нека го контактира диспиеме тон алкохол и да се угасиме ко свеќи.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.328
Поени од реакции
6.384
Седи бе, нека не те удара еуфорија дека сме нешто многу јако на Европскиот и светскиот фудбал.
Подобрени сме ама не до толку и реми е рамно на победа.
sisaj be kurchishte nekoe triese santimi :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom