Македонска одбојкарска репрезентација-мажи

Член од
16 јули 2013
Мислења
3.463
Поени од реакции
3.467
Da ne se isponasavme so Turska 15-25 tret set i da dobievme eden set so niv ili so Rusite koga imavme mnogu set topki sega ke mozea za dolniov da se fatat fincite ama toa e. Eden set izguben pomalce ili eden dobien plus ke ne odnesese vo osmina finale..Turcite uopste ne ni se krivi za mestenkava
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.153
Поени од реакции
190.020
Da ne se isponasavme so Turska 15-25 tret set i da dobievme eden set so niv ili so Rusite koga imavme mnogu set topki sega ke mozea za dolniov da se fatat fincite ama toa e. Eden set izguben pomalce ili eden dobien plus ke ne odnesese vo osmina finale..Turcite uopste ne ni se krivi za mestenkava
Добро друже у реду е, прв настап ни е на ЕП, дечките автобус немаа лани летото. Сакав да пројдеме поради нив, машки одиграа, што се однесува до нас, да не бараме преку леб погача.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.463
Поени од реакции
3.467
Добро друже у реду е, прв настап ни е на ЕП, дечките автобус немаа лани летото. Сакав да пројдеме поради нив, машки одиграа, што се однесува до нас, да не бараме преку леб погача.
Што треба да значи ова дека не смеат да се искритикуваат за ноншалантниот трет сет со Турција?Ајде еве неискористените можни сет топки против другите екипи да не ги искритикуваме.Виде и самата дека после критиката на Јошко за неангажираноста се кренаа момците,значи критиката ги мотивира.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.153
Поени од реакции
190.020
Што треба да значи ова дека не смеат да се искритикуваат за ноншалантниот трет сет со Турција?Ајде еве неискористените можни сет топки против другите екипи да не ги искритикуваме.Виде и самата дека после критиката на Јошко за неангажираноста се кренаа момците,значи критиката ги мотивира.
Ако се вратиш поназад ќе видиш дека и јас сум пишала дека се прават глупави грешки после една од утакмиците, далеку дека не смее да ја има ама let it go, бидна веќе. После се, имаш тука играч што игра на Сибир, играч што се врати од пензија и останати играчи што играат стриктно од љубов.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.799
Поени од реакции
78.149
Нема простор за разочарување.


Екипава освои 7 сета повеќе од тоа што очеквуавме, и победија 2 меча повеќе од тоа што очекувавме.

Секоја чест за момците.

Ако истово го доживееме и со фудбалерите - пласман на ЕП и борба за нокаут фаза до крај би скокале до небо сите, да бидеме реални.


Одличен турнир :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc:
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
601
Поени од реакции
442
Штета :place:

После таква победа вчера, штета е што не се наградени дечките. Дека ги надминаа очекувањата...ги надминаа дефинитивно. И малце фалеше да играат пак пред полна сала со Франција...стварно штета.

Добро, турциве скапани ротираа со сотавот или.... Гледаше некој?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.072
Поени од реакции
10.058
Мислам дека настапот на момците беше и повеќе од успешен и тие ја остварија својата цел. Не менува толку дали ќе отпадневме сега или наредниот дуел, никој немаше никакви очекувања ниту амбиции, дојдовме како тотален аутсајдер, се што направивме беше еден огромен плус и одржана лекција како се остава секој атом сила во салата. Е сега, главната цел на овој настап е јавноста да обрне повеќе внимание на одбојката како спорт, а тоа да повлече интерес на нови млади деца да се занимаваат со овој спорт, а тоа би повлекло отварање нови школи за одбојка и поголеми инвестиции во овој спорт (да размислуваме како да сме нормална држава). Па кој знае може токму следната генерација ќе биде многу поуспешна и ќе бидеме освен ракометна, и одбојкарска нација. Пред да играат одбојкарите европсково, процентот на населението кое ги знае барем правилата одбојка и гледало некоја утакмица беше помал од 1%, одбојка претставуваше само спорт кој девојчињата го играа во средно и основно, дур не ги рогне некој од машките со топка по глава дека не им дале надвор да играат фудбал па во сала си подаваат (реално). Евентуално термин на плажа да закаже некој еднаш во животот и тоа едвај, бидејќи на бројчето оставено на таблата град Скопје се јавувал или недостапен бил, па барал преку 10 луѓе кој е бројот да закаже бесплатниот термин. Тоа е реалноста, верувам дека имаме потенцијал да ја промениме. Допрва ќе се зборува за одбојката во Македонија, горди сме на вас момци !
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.799
Поени од реакции
78.149
Целта беше да играме на ЕП и да дадеме се од себе за да играме на ЕП.

Кога стигнавме таму целта беше да играме тоа што знаеме и да не бидеме преееееемногу срање, барем пар сета да се освојат не ќе е лошо, некој компетитивен меч со Финска на пример да имаме не ќе е лошо..и тоа е тоа...

Ние стигнавме до 2 победи и имање на ист број на победи со трето пласираната екипа во групата.

Матер и ебавме на целта, за респект е тотално ова.

Буквално иста е паралелата со фудбал.

Ако се пласираме на ЕП во фудбал тоа е одличен успех.
Па уште да отидме на ЕП и да стигнеме до победа????

Се надевам ќе добијат некоја награда од владата или агенцијата за млади и спорт
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.603
Поени од реакции
6.406
Одбојка е во фаза на популаризација во Македонија. Како дополнение на овој спорт кој е подзаборавен како екипен кај нас, школарците се повеќе тренираат одбојка. Во сите школи има натпревари, постои и Скопска лига и има многу талентирани деца. Сакам да кажам времето на одбојка во Македонија допрва доаѓа :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.579
Поени од реакции
4.149
Според Википедија сме на 17-то место. Точен е ранкингов или?
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
601
Поени од реакции
442
Да. Од непласираните екипи најмногу бодови имаме. Додуша и можеби од 2-3 осминафиналисти извадивме поише бодови.

На пример јужнине педери со 3 бода отидоа во 1/8 финале. И пази, само ради поен повеќе од Португалија.
Не бод...не сет...ПОЕН!!!
 
На врв Bottom