Македонска одбојкарска репрезентација-мажи

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.378
Поени од реакции
858
Во моментов се спремаме за квалификациете за ЕП 2011 што ќе се играа во Скопје од 21-23 мај и во Холандија од 28-30 мај. Во група сме со Холандија, Португалија и Шведска, првиот иде директно, а вториот игра бараж. Од овде Холандија е најголем фаворит за првото место, а мие со Португалија би требало да се бориме за второто место кое води во баражот. Според мене имаме големи шансе за освојување на тоа второ место бидејќи во моментов имаме јака генерација и би требало тоа да се искористи.
Оваа генерација е предводена од нашите најдобри играчи коректорите Јовица Симовски(у Франција игра и е меѓу најдобрите таму) и Ѓорѓиев(Италија, во одлична форма е младиов) потоа Митев кој е одличен дизач, Гинов либеро, Зафиров и Јосифовски блокери, Милков....
Инаку на претходните квалификации во баражот загубивмо од Чешка(3-0 и 3-2).

--- надополнето ---

Ќе има и преноси од овие утакмици на A1 и А2
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
2.654
Поени од реакции
81
koj e timot na reprezentacijata i koi se treneri ako moze da mi kaze nekoj
 
Член од
22 март 2009
Мислења
2.356
Поени од реакции
454
Како што кажа Бојан,мора генерацијава сега што е да се искористи,зашто ептен сега е добра и јака!
А зашто да не ги изненадимо и Холандија,па да идемо и директно :)
Со среќа нека им е,и нека го дадат максимумот !
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Не. Жарко Ристески е либеро, а Владимир Стевовски ќе игра прв технчар, примачката дијагонала е Милков - Милев ( Атанас, постариот, брат му Владо е исто во репрезентацијата ), Јосифов И Ѓорѓевски на центарските позиции,коректор - Симовски ( Јовица, брат му Дејан беше во поширокиот список, не знам дали ќе влезе во 12те, изгледа не со огледна тоа дека Ѓорѓиев би требало да е втор коректор )..

Можеби можеше да се направи подобар состав со вклучување на исусниот Наковски во тимот, ама селекторот си знае : )
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.378
Поени од реакции
858
Не. Жарко Ристески е либеро, а Владимир Стевовски ќе игра прв технчар, примачката дијагонала е Милков - Милев ( Атанас, постариот, брат му Владо е исто во репрезентацијата ), Јосифов И Ѓорѓевски на центарските позиции,коректор - Симовски ( Јовица, брат му Дејан беше во поширокиот список, не знам дали ќе влезе во 12те, изгледа не со огледна тоа дека Ѓорѓиев би требало да е втор коректор )..

Можеби можеше да се направи подобар состав со вклучување на исусниот Наковски во тимот, ама селекторот си знае : )
Ништо чудно и двајцата(гума и Ѓорѓиев) ако играа прва постава се праеја некој варијанте па ќе видимо :)
Мислим Наковски се закара нешто у репрезентација у прошливе квалификации и затоа не е земен...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.521
Со среќа. Ќе пробам да ги гледам термините.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
*Ништо чудно и двајцата(гума и Ѓорѓиев) ако играа прва постава се праеја некој варијанте па ќе видимо :)
Мислим Наковски се закара нешто у репрезентација у прошливе квалификации и затоа не е земен...*

Наковски го викнаа и на овие подготовки, ама нешто се скараа со селекторот за позицијата на која треба(може) да игра.. нивна работа : ))

Можеби се пробувале нешто на пријателските утакмици да играт со два коректора у игра, ама тешко да оде и мислам тоа ќе биде составот што ќе излезе на терен во петок : )
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.378
Поени од реакции
858
Можеби се пробувале нешто на пријателските утакмици да играт со два коректора у игра, ама тешко да оде и мислам тоа ќе биде составот што ќе излезе на терен во петок : )
Треба максимално да се искориста 2-цава коректори заш играа у извонредна форма и двајцата и не би било фер еден на клупа да седи. Гума би играл на позиција 4(значи коректорската), а Ѓорѓиев од другата страна
најдобро ќе биде ваке:
Ристоски-либеро, Милков и Милев примачката дијагонала, Митев дизач,Гума и Ѓорѓиев коректори. Само може место Милев да се стае некој од центарските позиции(Јосифов или Зафиров) и ќе имамо убиствен тим : )
Инаку терминиве се: петок(со Шведска) и во недела(со Холандија) играмо од 20 часот, а во сабота значи решавачката(со Португалија) во 17.30
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.537
Поени од реакции
9.508
И ко што слушнав влезот ќе биде бесплатен :))
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Па не играт баш двајцата во инзвонредна форма, Ѓорѓиев имаше два скршени прста и беше надвор од тренажен процес скоро половина оваа година, може уште многу многу повеќе : )

А Милев со Ристоски ќе бидат столбовите на екипата, нема шанси да не игра, да влезовите би требало да бидат бесплатни, да се надеваме дека нашите одбојкари ќе покажат што можат и да се надеваме на позитивене резултат, се разбира Холандија е екипа од светска класа, која во последниве години се соочува со проблеми, но секако е фаворит на овој турнир.

мечовите се:
21.05.2010 17:30 NED - POR
20:00 SWE - MKD
22.05.2010 17:30 MKD - POR
20:00 SWE - NED
23.05.2010 17:30 POR - SWE
20:00 MKD - NED

Сала Борис Трајковски.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.378
Поени од реакции
858
Па не играт баш двајцата во инзвонредна форма, Ѓорѓиев имаше два скршени прста и беше надвор од тренажен процес скоро половина оваа година, може уште многу многу повеќе : )

А Милев со Ристоски ќе бидат столбовите на екипата, нема шанси да не игра, да влезовите би требало да бидат бесплатни, да се надеваме дека нашите одбојкари ќе покажат што можат и да се надеваме на позитивене резултат, се разбира Холандија е екипа од светска класа, која во последниве години се соочува со проблеми, но секако е фаворит на овој турнир.

мечовите се:
21.05.2010 17:30 NED - POR
20:00 SWE - MKD
22.05.2010 17:30 MKD - POR
20:00 SWE - NED
23.05.2010 17:30 POR - SWE
20:00 MKD - NED

Сала Борис Трајковски.
Сеа на една од пријателскивe со Србија им упика 34-35 поена :)
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
знам, подготовките му годат да си ја врати формата, но сепак може многу повеќе, како што реков, не залудно го земаа во Италија : )
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
730
Поени од реакции
62
Треба да ги решиме швеѓаните и португалците, холандезиве се сигурни фаворити. Мислам дека можеме да го направиме тоа, и да ја видиме Македонија на едно големо натправарување.

НАПРЕД НАШИ
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
706
Георгиев две години по ред беше прогласуван најдобар одбојкар и поентер во Српското првенство.Тоа не е малку какви таленти имат Србите а наш беше најдобар.
По 30 поени правеше за Раднички кога беа шампиони на Србија.
Може да стане тој еден од најдобрите одбојкари во Европа само да добие шанса.
 
На врв Bottom