Македонска одбојкарска репрезентација-мажи

Член од
1 април 2009
Мислења
589
Поени од реакции
454
Македонската одбојкарска репрезентација воопшто немаше среќа на својот дебитантски настап на Европските првенства.

Во комбинација со неискуството ги загубивме првите два дуела од кои особено беше болен оној против Финска кој на крајот не чинеше пласман во осминафиналето. Но, откако заврши групната фаза, можеме да заклучиме дека бевме многу големи малери и само поради не одиме натаму.


Грчката репрезентација го освои третото место во групата А и ќе игра во осминафиналето, а ние со шест бода се вративме дома. Грците ја победија само Романија, а во кругот со Романија и Португалија (сите се победија меѓу себе и имаат идентична гол-разлика) одат натаму само поради тоа што првата буква од името (Г) е пред П и Р во абецедата. ???

Ние освоивме шест бода, исто колку Шпанија од групата Б, Финска од нашата група и Чешка од групата Д.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.319
Поени од реакции
14.547
Грчката репрезентација го освои третото место во групата А и ќе игра во осминафиналето, а ние со шест бода се вративме дома. Грците ја победија само Романија, а во кругот со Романија и Португалија (сите се победија меѓу себе и имаат идентична гол-разлика) одат натаму само поради тоа што првата буква од името (Г) е пред П и Р во абецедата. ???
За наш инат ги пласирале во 1/8 финале, не по абецеда.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.402
Поени од реакции
591
Дај Боже после овој ако може да се нарече успех на одбојкарите да живне овој спорт кој порано беше еден од најпопуларните во државава со екипи како Работнички, Југохром, Струмица, Македонија, Маслодајна, итн... Не се вртат многу пари, ама одличен спорт и за играње и за гледање, за жал кај нас во моментов се сведува на аматерски спорт.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.489
Македонската одбојкарска репрезентација воопшто немаше среќа на својот дебитантски настап на Европските првенства.

Во комбинација со неискуството ги загубивме првите два дуела од кои особено беше болен оној против Финска кој на крајот не чинеше пласман во осминафиналето. Но, откако заврши групната фаза, можеме да заклучиме дека бевме многу големи малери и само поради не одиме натаму.


Грчката репрезентација го освои третото место во групата А и ќе игра во осминафиналето, а ние со шест бода се вративме дома. Грците ја победија само Романија, а во кругот со Романија и Португалија (сите се победија меѓу себе и имаат идентична гол-разлика) одат натаму само поради тоа што првата буква од името (Г) е пред П и Р во абецедата. ???

Ние освоивме шест бода, исто колку Шпанија од групата Б, Финска од нашата група и Чешка од групата Д.
Гол-разлика :(:facepalm::facepalm::facepalm:
Имаат -46 поен количник,Португалија -47 поен количник и Романија -67 поен количник.
Сигурно ова е средношколско такмичење па идат ради абецедата..
Што нема да прочиташ по форумиве....
 
Член од
1 април 2009
Мислења
589
Поени од реакции
454
Гол-разлика :(:facepalm::facepalm::facepalm:
Имаат -46 поен количник,Португалија -47 поен количник и Романија -67 поен количник.
Сигурно ова е средношколско такмичење па идат ради абецедата..
Што нема да прочиташ по форумиве....
Хаха, текстот го најдов на фб од спортклуб.мк
И тие што пишуваат, незнаат еден текст да состават како треба.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.927
Поени од реакции
78.341
Во големо изненадување Словенија со 3-1 ја победи Русија и се пласираше во 1/2 финалето на ЕП.


Еве колкав успех беше нашата победа против Словенија. И тоа на нивен терен.

Стварно ми е мило за словенциве (y)

Баш преку нивниот успех се гледа и колку е неверојатна нашата победа против нив во групната фаза.

П.С. Кој ги правел распоредиве за 1/4 финале да си даде оставка на лице место, ептен ептен аматерски, истите утакмици од групна фаза и во 1/4 финале...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.640
Поени од реакции
6.536

*непроследена вест
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.927
Поени од реакции
78.341
Во големо изненадување Словенија со 3-1 ја победи Русија и се пласираше во 1/2 финалето на ЕП.


Еве колкав успех беше нашата победа против Словенија. И тоа на нивен терен.

Стварно ми е мило за словенциве (y)

Баш преку нивниот успех се гледа и колку е неверојатна нашата победа против нив во групната фаза.

П.С. Кој ги правел распоредиве за 1/4 финале да си даде оставка на лице место, ептен ептен аматерски, истите утакмици од групна фаза и во 1/4 финале...
Уште едно изненадување.

Словенија ја победи Полска 3-1 во полуфиналето.

И пак да се потсетиме дека истиве овие словенци ги тепавме 3-1 на нивен терен.
Одличен успех :cuc:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.927
Поени од реакции
78.341

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.927
Поени од реакции
78.341
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.337
Поени од реакции
4.068
Бидејќи нема соодветна тема па ајде да напишам овде, за прв пат после долго време Македонија ќе има не еден туку два претставника во Европа и ЦЕВ Купот а тоа се ОК Струмица и ОК Вардар.
Двата клуба со стабилни спонзори и за наши услови солидни засилувања градат екипи за своите први настапи во Европа и за одење на двојна круна во домашниот шампионат, ривалство кое не постоело никогаш кај нас во одбојката каде што секогаш еден доминирал првично Фершед Работнички а потоа со тука таму некој прекин Струмица.
Со градењето на два стабилни и добри клуба се создаваат какви такви услови конечно да се развие одбојката и да донесе уште поголеми успеси на репрезентацијата на Европски Првенства, а зошто да не во иднина и на некое Светско.
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.502
Trenerot na OK Vardar rekol deka imaat šansa so Kamnik, zato što Kamnik nemal značitelni rezultati vo posledno vreme. Kamnik ovaa godina dovedoa nekolku slovenečki reprezentativci, megju koi i Gasparini, taka da Vardar nema nitu eden set da dobie so niv. Sega kje napravel vieo analiza na utakmcite od Kamnik, a oni se so nov, podobren sostav ovaa godina.
Poradi vakvi neznalici samo toneme na sekoe pole, ne samo vo sportot.

Se izvinuvam za latinicata i očobolot, koj vi go predizvika istata.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.337
Поени од реакции
4.068
Денес се одигра најголемото македонско дерби во одбојка

ОК Вардар 1-3 ОК Струмица (22:25, 18:25, 25:18, 20:25)
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
600
Поени од реакции
920
Македонија само преку Турција и Босна и тоа по два пати во Скопје ќе брка пласман на ЕП.

 
На врв Bottom