Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
ке видиме еден ден колку сето ова вреди ја си стојрам со цената на рушење, да не испадне на крајот дека има и доверители приватни фирми на менаџ.
Pa toa barem prilicno lesno se gleda od bilansite I revidiranite izveshtai, kje vidime nedelava kolku I kakvi obvrski imaat... A hipoteki nemaat sigurno, osven edna kon ttk vo korist na carinska uprava koja ne ja koristea mi se cini...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Na tolku matematiki da napravine rezime ?
TTK pravi 2miliona ladno dobivka sekoja godina sto znaci 20miliona e pazarna vrednost so ogled na toa sto mala banka poskapo se plaka :)
Pa sega ostanuva 50% od toa e na TETEks t.e. 10 milona !!
Pa na ovaa vrednost 2300 denari po akcija TETEKs kosta skromni 15 miliona i ako gi izvadime tie 10 od TTK ispaga deka cel TETEKS kosta 5 miliona :)
Pa ne da e smeshno tuku e morbidno da se zbori deka nekoj na ovie prostori ima opsto poznavanje za biznis ili ekonomija :) :) :)
Posle nekoj ni e kriv koga ni vikaat deka poeftin covek od makedonec nema ili pak jas pogresno go tumacam ova od svetska banka koga vikaat deka sme najsiromashni vo svetski ramki :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас не преферирам компании кои добивки -загуби или голем потенцијал би имал од нешто што е надвор од нивниот core бизнис, Искрено дури не сакам ни големи добивки и дивиденди ако тоа не е од редовното работење, сметам дека е неодржливо на Лонг терм, барем во најголем број случаи.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
ке видиме еден ден колку сето ова вреди ја си стојрам со цената на рушење, да не испадне на крајот дека има и доверители приватни фирми на менаџ.
Поголема шанса има Стопанска да излезат скриени гомнарии, сега кога од НБРМ ја сменија одговорната за банките, а сопруга на еден од директорите во стб.
Ама времето ќе покаже, некој ќе биде награден, некој ќе си вика требаше, а некој, не дај боже, кој ли ме тераше таму да купувам. :D
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Na tolku matematiki da napravine rezime ?
TTK pravi 2miliona ladno dobivka sekoja godina sto znaci 20miliona e pazarna vrednost so ogled na toa sto mala banka poskapo se plaka :)
Pa sega ostanuva 50% od toa e na TETEks t.e. 10 milona !!
Pa na ovaa vrednost 2300 denari po akcija TETEKs kosta skromni 15 miliona i ako gi izvadime tie 10 od TTK ispaga deka cel TETEKS kosta 5 miliona :)
Pa ne da e smeshno tuku e morbidno da se zbori deka nekoj na ovie prostori ima opsto poznavanje za biznis ili ekonomija :) :) :)
Posle nekoj ni e kriv koga ni vikaat deka poeftin covek od makedonec nema ili pak jas pogresno go tumacam ova od svetska banka koga vikaat deka sme najsiromashni vo svetski ramki :)

sto se tiche ttk, ne zaboravaj deka osven akciite, ttk ja poseduva i centralata na TTK i nekolku drugi ekspozituri... odzemi od tie sto ostanaa 5 edno min 2 mil eur... sto znachi teteks treba samo da gi prodade kjebinjata sto gi ima na zaliha i se drugo kje bide GRATIS :cool:

p.s. a na toa sto e gratis otkako maksimus kje go prenameni vo niva moze tete i tutun da sadat, pa od subvenciite kje isplakaat 3-4 EUR dividenda godishno... o_O
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Имаше една друга фирма која многу зависеше од придружена компанија и нејзините дивиденди. ЗПКО со СБТ. И еден ден кога СБТ падна во потешкотии ЗПКО отиде јабана.

Баш да видам купец кој ќе плати 1,5 од бук за банка како ТТК. Дај не си играјте бајрам.

ТЕТЕ има за продавање недвижности, ама баш и сите да ги продаде книговодствено, тоа се 3 дивиденди макс. Башка не може да ги продаде сите, пошто добри 150 М или повеќе седат изнајмени, а од нив влагаат 30 М наемнина. Значи неизводливо.

Точно ќе се намалат трошоци од вработени од некои 100 М, но тие генерираа некоја вредност, оперативна продажба им беше 160 М задна година, удри струја вода заштедата тука ќе биде минимална.

Административните трошоци им се огромни, 86М, и не гледам апетит тие да се намалат, мора менаџментот да се награди за “успешното” работење.

Залихите им се огромни, 410 М по обезвреднување, ако тоа вреди бар половина еве тука сум најтенок :noze:

Значи да сум тука акционер, прво и основно е со што ќе се занимава фирмата? И како ќе генерира профит независно од придружните друштва?

Голема штета е што наместо делење дивиденди не се инвестира во некои машини технологија што ќе зголемеше продуктивност и ќе намалеше производни трошоци. Ама тоа е СФ за посткомунистички директори.

Ако више валуираме, само книговодствено бук минус гореспоменатите дубиози. Кеш флоу е крајно неизвесен. Собери одземи, ова е тука негде. Холд накај Селл
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Dobro ne ubedi sega nema da kupuvame TETE site pari vo alkaloid ke gi stavime posto imaat razvojna komponenta :)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Имаше една друга фирма која многу зависеше од придружена компанија и нејзините дивиденди. ЗПКО со СБТ. И еден ден кога СБТ падна во потешкотии ЗПКО отиде јабана.

Баш да видам купец кој ќе плати 1,5 од бук за банка како ТТК. Дај не си играјте бајрам.

ТЕТЕ има за продавање недвижности, ама баш и сите да ги продаде книговодствено, тоа се 3 дивиденди макс. Башка не може да ги продаде сите, пошто добри 150 М или повеќе седат изнајмени, а од нив влагаат 30 М наемнина. Значи неизводливо.

Точно ќе се намалат трошоци од вработени од некои 100 М, но тие генерираа некоја вредност, оперативна продажба им беше 160 М задна година, удри струја вода заштедата тука ќе биде минимална.

Административните трошоци им се огромни, 86М, и не гледам апетит тие да се намалат, мора менаџментот да се награди за “успешното” работење.

Залихите им се огромни, 410 М по обезвреднување, ако тоа вреди бар половина еве тука сум најтенок :noze:

Значи да сум тука акционер, прво и основно е со што ќе се занимава фирмата? И како ќе генерира профит независно од придружните друштва?

Голема штета е што наместо делење дивиденди не се инвестира во некои машини технологија што ќе зголемеше продуктивност и ќе намалеше производни трошоци. Ама тоа е СФ за посткомунистички директори.

Ако више валуираме, само книговодствено бук минус гореспоменатите дубиози. Кеш флоу е крајно неизвесен. Собери одземи, ова е тука негде. Холд накај Селл
1. Zpko ne e vo ovaa sostojba poradi sbt, poradi masovno ispumpuvanje na pari e...
2. Ttk ne e na prodazba, ne e bitna cenata na berza momentalno...
3. Samo medicinska plastika da se prodade kje se podelat 9 dividendi po 2 eur neto... Knigovodstvenata vrednost ama bash nema veze ovde so faktickata sostojba...
4. Ne znam kaj vide administrativni troshoci 86mil den?
5. Zalihite se so vkluceni nedviznosti za prodazba... Ne gi potcenuvaj, da ne dojdat do x5 od ovaa vrednost...
6. Smaceno mi e od komentiranje za tete, go otruv forumot... :)

P. S. Drzi si se do tel, odlicna firma se, vo atraktivna bransha...
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
1. Zpko ne e vo ovaa sostojba poradi sbt, poradi masovno ispumpuvanje na pari e...
2. Ttk ne e na prodazba, ne e bitna cenata na berza momentalno...
3. Samo medicinska plastika da se prodade kje se podelat 9 dividendi po 2 eur neto... Knigovodstvenata vrednost ama bash nema veze ovde so faktickata sostojba...
4. Ne znam kaj vide administrativni troshoci 86mil den?
5. Zalihite se so vkluceni nedviznosti za prodazba... Ne gi potcenuvaj, da ne dojdat do x5 od ovaa vrednost...
6. Smaceno mi e od komentiranje za tete, go otruv forumot... :)

P. S. Drzi si se do tel, odlicna firma se, vo atraktivna bransha...
Administrativni trosoci beleska 12
Kaj ti e taa Medicinska plastika vo BS? Nigde nema takva rabota
Zalihi se beleska 24. Nema tamu nedviznosti, sori

Sto vikas, TEL e vo bransha internet telekomunikacii smartfoni...tolku zaostanato
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Administrativni trosoci beleska 12
Kaj ti e taa Medicinska plastika vo BS? Nigde nema takva rabota
Zalihi se beleska 24. Nema tamu nedviznosti, sori

Sto vikas, TEL e vo bransha internet telekomunikacii smartfoni...tolku zaostanato
Vidi vo revidiran za 2016ta, mislam togash ja prefrlija... I prodadoa 10.000m2 zemjishte od plastika na bula trans za 1.400.000eur (knigovodstveno gi vodea okolu 8mil den o_O)
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623


Mashala bankive se posraa od pari :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Визуелизација на борбата на малите акционери против Кутревци во ПКБ:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom