Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 13 30,2%
 • 2000

  Гласови: 17 39,5%
 • 1000

  Гласови: 4 9,3%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 4 9,3%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 5 11,6%

 • Вкупно гласачи
  43
Член од
30 март 2018
Мислења
326
Поени од реакции
614
Добар дел од тргувањето е под претпоставка дека некој нешто знае, а најголемиот промет и кревањето на цените го прават индексните фондови што купуваат компании што се составен дел од локалниот или регионалните индекси.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
375
Поени од реакции
618
Belicanec na fb:

Почитувам АПАСИЕВ,
Ширите лаги за кои ќе сносите одговорност.
Прво, АД Тетекс не е во стечај туку е една од најуспешните фирми која со реорганизација и преструктуирање и постапно ослободување од текстилното производство, кое последните години покажуваше загуби се насочи кон инвестирање на капиталот во профитните дејност, интегрални го задржа имотот и земјиштето кое што го откупи, слободниот деловен простор го издаде под закуп во кој се одвиваат разни стопански дејности.

Второ, АД Тетекс во ТТК Банка, една од најуспешните во земјата, поседува 49% од акциите. Престојат сериозни инвестиции во енергетиката по доаѓањето на гасот во Тетово како и во други деловни проекти.
Друштвото нема хипотеки и работи профитно.

Трето, со отпуштањето на последните стотина работници од текстилниот погон завршува десегодишниот процес на намалување на вработените од преку 5000 преку пензионирање и друг доброволен одлив. Овој процес беше финансиски компензиран од другите приходи бидејќи текстилното производство покажуваше загуба.
Тоа се случи со сите текстилни комбинати во Европа чие производство беше засновано на волна.
Со Вашето неодговорно пишување за измислен “стечај” на АД Тетекс деновиве му нанесовте штета на АД Тетекс како на правно лице како и на некои акционери, кои во паниката која што ја создадовте со Вашето неодговорно пишување, ги продадоа акциите по пониска цена од онаа која е реална. За среќа денес се поврати по дводневниот пад на берзата заради лажната вест за наводен “стечај”.

Четврто. АД Тетекс е една од најбогатите фирми со преку 1150 акционери, меѓу кои се инвестициски фондови, големи фирми, физички лица кои купуваат акции на берза и преку 800 акционери од редот на вработените а пред се од порано вработените.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.950
Поени од реакции
1.966
Belicanec na fb:

Почитувам АПАСИЕВ,
Ширите лаги за кои ќе сносите одговорност.
Прво, АД Тетекс не е во стечај туку е една од најуспешните фирми која со реорганизација и преструктуирање и постапно ослободување од текстилното производство, кое последните години покажуваше загуби се насочи кон инвестирање на капиталот во профитните дејност, интегрални го задржа имотот и земјиштето кое што го откупи, слободниот деловен простор го издаде под закуп во кој се одвиваат разни стопански дејности.

Второ, АД Тетекс во ТТК Банка, една од најуспешните во земјата, поседува 49% од акциите. Престојат сериозни инвестиции во енергетиката по доаѓањето на гасот во Тетово како и во други деловни проекти.
Друштвото нема хипотеки и работи профитно.

Трето, со отпуштањето на последните стотина работници од текстилниот погон завршува десегодишниот процес на намалување на вработените од преку 5000 преку пензионирање и друг доброволен одлив. Овој процес беше финансиски компензиран од другите приходи бидејќи текстилното производство покажуваше загуба.
Тоа се случи со сите текстилни комбинати во Европа чие производство беше засновано на волна.
Со Вашето неодговорно пишување за измислен “стечај” на АД Тетекс деновиве му нанесовте штета на АД Тетекс како на правно лице како и на некои акционери, кои во паниката која што ја создадовте со Вашето неодговорно пишување, ги продадоа акциите по пониска цена од онаа која е реална. За среќа денес се поврати по дводневниот пад на берзата заради лажната вест за наводен “стечај”.

Четврто. АД Тетекс е една од најбогатите фирми со преку 1150 акционери, меѓу кои се инвестициски фондови, големи фирми, физички лица кои купуваат акции на берза и преку 800 акционери од редот на вработените а пред се од порано вработените.

Димитар Апасиев

11 February at 11:03 ·

Пензионираниот професор од Правниот факултет „Јустинијан Први“ - Тито БЕЛИЧАНЕЦ, кој беше еден од патријарсите на криминалната приватизација за време на СДС, си ќарил околу 150.000 ЕУР од продажба на акциите на „Тетекс“ - Тетово, само неколку дена пред да оди у стечај, а?
;)
#ГнидиГнидосаниВошкиВошкосани

Ова е оргиналниот коментар, може ако си беневалентен да го сватиш како шега. Ако си објективен, најверојатно Аспасиев не знае што е стечај. Ако ако си построг дури и како говор на омраза може да се класифицира и да му се избрише профилот на Аспасиев. Не е многу долг и оскуден коментар така да со оглед на изворот немора ни да се одговара.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
385
Поени од реакции
846
Искрено не мислев да коментирам ликови како Тито Беличанец и некакви facebook постови . . . . . . но штом е психопатот Тито во прашање неможев да се воздржам. . . . .

Јас го памтам Глигорие Гоговски како претседател на извршен совет ( тое е нешто како премиер ваљда) и заедно со Тито Беличанец киснеа на вести на тогашната МТВ и беа најнеуспешниот политички тандем во СР Македонија . . . . Период во кој започна тонењето на економијата и првите големи штрајкови ( Железара . . . ).
Истите тие на некој магичен начин го приватизираа Тетекс кој беше гигант со 9000 вработени, а имаат и добри удели во Македонија Турист . . . . Сигурно ги купиле акциите на берза од професорска плата :D :D :D :D....
Инаку Глигорие Гоговски е гробарот на Тетово. Неговата неспособност да ја трансформира фирмата како што направија штипските конфексионери го уништи Тетово и околината и сите луѓе се преселија во Скопје и по светот. Тие го уништија основниот бизнис од незнаење, а не дека успешно ја трансформирале фирмата. Срамота е да уништиш бизнис и да живееш од рента . . . .
Тетекс воопшто не е трансформирана фирма. Тетекс живее од рентање на простор и од продажба на наследството од комунизмот . . . . Кога тој имот ќе го раскрчмат ќе се сликаат... Таму имало паричка за директорите, мизерија за работниците и во последниве години страшно коректен однос према ситните акционери....
Глигорије го пропадна и Тетекс Јарн кое беше најавено со фанфари во 2007/08 . . . заедничко вложување во некои норвежани, кои кога видоа со кого си фатиле работа одма фатија фитиљ . . . .

Најинтересна за коментар ми е ТТК. Хит хартија. За мене не им е некој успешен проект.
ТТК во моментот е најскапата банкарска хартија во Европа, не само на мсе. Така мала банка со незначителен пазарен удел, а така скапа . . . .
Проблемот кај ТТК е тоа што не се развива. Секоја година расте по 3,4,5% што е незначително и место да се развива тие влечат дивиденда секоја година. . . Со текот на годините големите банки ќе ја прегазат.... Акцијата како тргнала ќе стигне и до 3200 денари како во 2007 година кога господ шеташе по земја . . . . Ама све додека има кој да купува на таа цена вредноста е таа.
ТТК е минимум 5 пати помала од Охридска по сите параметри. Инаку ОХБ се продаде за 52 милиони, а ТТК моментално вреди 25 милиони. Дупло поефтина, а 5 пати помала . . .
Искрено колку мислите дека вреди хартијата на ТТК ??? едно време цената стигна до 3200 денари??? И тогаш некој ја купуваше....

п.с.
Така да кога би бирал меѓу Апасиев и Тито & Џобе го бирам Апасиев. Тој барем нема сумливо стекнат капитал како претходниве иако не му е јасен поимот стечај. Тито нека се држи до фацебук ама без да држи лекции далеку е од светец, а во последно време гледам не е ни со паметот добар.
Инаку имам малку акции од Тетекс. Задоволен сум од дивидендата, но не и од работењето на менаџментот и фирмата.
Инаку Тетекс има имот вреден над 40 милиони евра , но нема бизнис . . . Ова последново да не ми се налути @dekis ;);)...
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2017
Мислења
55
Поени од реакции
39
Имаат недостиг од работна сила, најмногу заради тоа паѓа..
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
765
Поени од реакции
487
Инаку Тетекс има имот вреден над 40 милиони евра , но нема бизнис . . . Ова последново да не ми се налути @dekis ;);)...
Што има тетекс што вреди 40милиони. Или онака си читаме од биланси пренесени средства од 2 светска војна, навака амортизирани па додавани потоа назад, ревизорот ги потврдил. И дури задоволни дека купуваме нешто за без пари.
тамо треба да се плати 5 милони некој да урне и исчисти тоа губрето согласно закон, незнам дали глигорие ке најде средства, за да може конечно да се врати во плодно земјиште за јабуки и грав.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
385
Поени од реакции
846
Што има тетекс што вреди 40милиони. Или онака си читаме од биланси пренесени средства од 2 светска војна, навака амортизирани па додавани потоа назад, ревизорот ги потврдил. И дури задоволни дека купуваме нешто за без пари.
тамо треба да се плати 5 милони некој да урне и исчисти тоа губрето согласно закон, незнам дали глигорие ке најде средства, за да може конечно да се врати во плодно земјиште за јабуки и грав.
Не сум експерт за Тетекс ама еве лаички неколку вредности . . . малку акции имам таму за да нешто посебно се информирам . . . .

1. 50% од ТТК т.е 12 милиони евра.
2. Медицинска пластика најпосакуваниот простор во Тетово моја проценка 6-8 милиони евра . . . .
3. Земјиштето во кругот на фабриката Тетекс неколку десетици хектари . . .
4. Повеќе дуќани, ресторани, хотелче Шапка ??? и деловни простории во центарот на Скопје, Тетово, Битола . . . . повеќе милиони евра . . . .
5. Удели во Македонија Турист, КМБ ???, Осигурителна полиса???? и други фирми . . .
Тоа што ти велиш да се руши може да послужи да не платат идни комуналии при градба на иден деловно станбен простор . . . .

Има еден доктор за Тетекс сега се ќе ти објасни . . . @dekis пиши друже ама гледај да не надминеш 50 милиони евра ;) ;) ....

p.s.
???? - значи имале, а не ја знам моменталната состојба може отуѓиле во меѓувреме
Машините гратис на Макстил ќе му ги дадат :D:D:D:D.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
375
Поени од реакции
618
Не сум експерт за Тетекс ама еве лаички неколку вредности . . . малку акции имам таму за да нешто посебно се информирам . . . .

1. 50% од ТТК т.е 12 милиони евра.
2. Медицинска пластика најпосакуваниот простор во Тетово моја проценка 6-8 милиони евра . . . .
3. Земјиштето во кругот на фабриката Тетекс неколку десетици хектари . . .
4. Повеќе дуќани, ресторани, хотелче Шапка ??? и деловни простории во центарот на Скопје, Тетово, Битола . . . . повеќе милиони евра . . . .
5. Удели во Македонија Турист, КМБ ???, Осигурителна полиса???? и други фирми . . .
Тоа што ти велиш да се руши може да послужи да не платат идни комуналии при градба на иден деловно станбен простор . . . .

Има еден доктор за Тетекс сега се ќе ти објасни . . . @dekis пиши друже ама гледај да не надминеш 50 милиони евра ;) ;) ....

p.s.
???? - значи имале, а не ја знам моменталната состојба може отуѓиле во меѓувреме
Машините гратис на Макстил ќе му ги дадат :D:D:D:D.
Druze Bole da imashe ispit vo zimski semestar Osnovi na Teteks za ova se pishi 10ka ...

P. S. Najgema stavka e krugot na Teteks. Ima okolu 227.000 m2 zemjishte I okolu 30.000 m2 objekti... (koj saka tocno moze da presmeta od imoten list 102587 katastarska opstina Tetovo 2)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
973
Поени од реакции
511
Поседува некој Телса?
Тесла сеуште немаат конкуренција со елекричните возила и до 2021 ќе бидат number one. Требат да отворат три фабрики една во Кина,Германија и третата ???Прогнозите беа дека ќе стигнат до 1600 ама јас мислам не,а денес се 800 шо мислам дека е превисока цената.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
129
Поени од реакции
49
Druze Bole da imashe ispit vo zimski semestar Osnovi na Teteks za ova se pishi 10ka ...

P. S. Najgema stavka e krugot na Teteks. Ima okolu 227.000 m2 zemjishte I okolu 30.000 m2 objekti... (koj saka tocno moze da presmeta od imoten list 102587 katastarska opstina Tetovo 2)
komunalii plus minimalna cena na kvadrat >50.000.000 eurici.....nataka dodavajte kako vi e milo.....:)
malku bolje invest tete ide na 100:)
ps...edina losa stvar e sto celiot podmladok na mk tajkuni im lepi raceto na....manja/ veca:D
 
Член од
10 април 2013
Мислења
637
Поени од реакции
300
Samo da ve potsetam deka i OHIS,imse zemjiste,deka i TPLF poseduva i zemjisre i objekti.Znam deka tie se vo stecaj, a TETE ne e.Sto vidoa nivnite akcioneri od toj imot ?? Jas nesto sum alergicen na pravnite lekovi,i koga gledam deka natamu odi rabotata si se trgam na strana,a vie cekajte si i zarabotete si.
 
Член од
15 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kolegi investitori,

Dali mozete da mi pomognete mi treba info kako da kupam akcii od stranskite berzi, pretezno sum zainteresiran za Germanija i America?

Prashav vo nekolku brokeri vo sklop na bankite kaj nas, sepka proviziite se ogromni.

Imate li iskustvo so nekoj brokeri vo brokerskite drushtva nadvor od bankite kako odi procesot i kolku se proviziite i kako ste zadovolni.

Dali imate iskustvo so internet brokerite kolku se proviziite, kolku se sigurni, dali se regulirani i dali fakticki se nabavuvaat akciite kaj niv ili se kupuva instrument na akciite.

I ushte edno prashanje dokolku sakam da kupam indexen fond VANGUARD dali mozam direktno ili treba preku broker.

Blagodaram na site za pomoshta.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
433
Поени од реакции
333
Samo da ve potsetam deka i OHIS,imse zemjiste,deka i TPLF poseduva i zemjisre i objekti.Znam deka tie se vo stecaj, a TETE ne e.Sto vidoa nivnite akcioneri od toj imot ?? Jas nesto sum alergicen na pravnite lekovi,i koga gledam deka natamu odi rabotata si se trgam na strana,a vie cekajte si i zarabotete si.
Пред неколку постови на тоа потенцирав дека денес е тешко недвижниот капитал да го претвориш во пари, особено по пазарни цени. Знаете колку пропаднати фабрики стојат така распаднати и непродадени? Ниту еден голем гигант нема да дојде да ги купи старите хали и да отвори фабрика таму, туку во индустриска зона, ете и да не е, ќе си направи фабрика по сите стандарди.
п.с. Не викам дека ТЕТЕКС не вреди, ама недвижниот капитал тешко се трансформира во пари, особено денес.
 
На врв Bottom