Македонска берза

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Значи секоја им чест, ненормални. Треба сите петиции да пишеме до КХВ за ОХБ. Ебати правдата ебати
едит: ако некој веќе има пишан текст за претставка нека ми прати у приватна порака.
Идиоти, јас би ако може и кривична да им се стегне. Зашто ова е криминал, директно бркаат во џеб на малцинските акционери.
Ние им јадеме гомна на Кутревци, а оно Австријциве поголеми Кутревци искочија
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Идиоти, јас би ако може и кривична да им се стегне. Зашто ова е криминал, директно бркаат во џеб на малцинските акционери.
Ние им јадеме гомна на Кутревци, а оно Австријциве поголеми Кутревци искочија
Продаваат на 2650 а книговодствена најверојатно е 9000 или на 0.29...при пазарна 5200. И јас би купил на 2650...сега би требало пазарна на ОХБ да падне. Окулу 10% од капиталот пропадна. Не е ни чудо што никој не сака да ја чепне ОХБ.
Автоматски споено мислење:

Баш ме интересира кој е купецот?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Znaci tolku bese od mitot za prodazba na banka vo MK.Negativna poraka i za drugite imateli na akcii od drugi banku sto mozebi ke se prodavaat.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Kupuvac e postoeckiot akcioner, tie Sparkase kako li se

Odlukata e za 6 meseci od 17.03. Znaci imaat dobri 3-4 meseci da ja patosiraat cenata na nekoi 3K.

Mislam deka veke pocnaa :cautious:

Toa e muabetot koga zborime za nepovolna akcionerska struktura. Kako I PKB, PPIV, STB...
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
Koj Mars koja pravna drzava.....kaj bivsite imase bar kakva takva hierarhija bez razlika dal bese kriminalna I se zavrsuvase rabota.... Sega..... Sekoj fucking denar na nekoj nacin e reketiran za pravda I zakoni da ne zborime..... Hierarhija nikakva nisto ama bas bukvalno nisto ne funkcionira ni pa nekoj nesto raboti vo nasata ni javna administracija....
Vazno po tret pat go dignavme... Znameto na nato :D
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Малце ме чуди апатијава околу ГРНТ. Лупаат нови договори, старите им се недовршени, а имаат и огромна капитална од акциите во КМБ.

Зошто акцијата не мрда? Да не се прочуло дека ќе има слаба дивиденда?
I mene bas me cudi toj GRANIT,ako nekoj ima nekoj info ili mislenje neka pise.Po site parametri bi trebal UP!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
За една година оперативната добивка е поголема за 15 проценети, а цената на акцијата за речиси 50.
I mene bas me cudi toj GRANIT,ako nekoj ima nekoj info ili mislenje neka pise.Po site parametri bi trebal UP!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
ako covek malku prochepka videte sto moze da se najde....belja rabota sega:


Специфичности при издавањето на хартии од вредност по пат на приватна понуда


При издавањето на хартии од вредност по пат на приватна понуда, издавачот на хартиите од вредност мора да ги има во предвид следниве специфичности:

издавачот може да изврши приватна понуда на хартии од вредност согласно со одредбите на ЗХВ по еден ист основ најмногу еднаш во текот на една календарска година и

продажната цена на хартиите од вредност кои се издаваат по пат на приватна понуда, не смее да отстапува повеќе од 20% од пазарната цена (исклучок е утврдената висина на продажната цена при продажба на сопствени акции).

Заради допрецизирање на условот за висината на продажната цена при издавањето на хартии од вредност по пат на приватна понуда, Комисијата за хартии од вредност во јули 2008 година донесе став кој гласи:

" Продажната цена на хартиите од вредност кои се издаваат по пат на приватна понуда, не смее да отстапува повеќе од 20% од просечната пазарна цена на акциите постигната на овластена берза во последните три месеца пред донесување на актот за издавање на хартии од вредност. Во случај кога во овој период немало тргување, тогаш како период за определување на просечната пазарна цена се зема периодот од три месеци наназад од последниот ден на кој се тргувало со хартиите од вредност издадени од издавачот, не вклучувајќи ги блок трансакциите.

Доколку и во овој случај не може да се определи просечната пазарна цена, тогаш продажната цена на хартиите од вредност кои се издаваат по пат на приватна понуда, не смее да е под номиналната вредност ниту повеќе од 20% над номиналната вредност на хартиите од вредност издадени од издавачот.”

p.s. e sega so prajme????
po slobodna procenka, ako prosecnata cena za posledni 3 meseci e neshto nad 5.000, znaci deka ne smeat ovaa privatna ponuda da ja realiziraat pod 4.000 denari, a najmalku na 2.650....?????
ajde sega site vesnici i portali sto nemat reklami i sponzorstva od sparkasse da vidime kolku profesionalno rabotat..... a tie sto imaat neka se pravat deka najprofesionalno ova ne go prochitale....

p.p.s. sakaat da platat 5.000.000 eur pomalku.... e nechesh mochi....
Автоматски споено мислење:


osven ako ne e...
истата шема се и блоковите, искомбинирани со продавање /купување сопствени Акции...
Поодамна пишав, Просто решение за заштита на малите акционери :
При секое Блок Тргување ПРВО да се подмират КУПОВНИ налози со ПОВИСОКА цена односно ПРОДАЖНИ налози со ПОНИСКА цена
При секоја НОВА ЕМИСИЈА ПРВО да купат КУПОВНИТЕ налози со ПОВИСОКА цена од таа на ЕМИСИЈАТА !!!
Се друго е шпекулација, односно криминал, односно Криминални закони, не верувам дека е дозволено во УСА и слични пазари...
Па една Србија одамна му го поништи купување на Срболек на газда Нини
( преку 3 гоа независни купувачи собраа 51%) и го натера на сите акционери да им ја плати таа цена
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Накратко, одговорот од КХВ вика дека прво, до нив не е поднесено барање од ОХБ. Второ, малцинските акционерите прво треба да ги бараат своите права на Собрание, а потоа и пред надлежен суд. Трето, доколку биде поднесено барање, КХВ ќе ги има во предвид Законот за хартии од вредност и Законот за трговски друштва, како и принципите на добро управување.
Поконкретно, за КХВ од посебно значење е член 361 од вториот закон, согласно кој членот на управниот односно надзорниот одбор е должен да ги врши своите овластувања во интерес на друштвото и во интерес на сите акционери со внимание на уреден и совесен трговец. Во таа смисла, тргнувајќи од оваа обврска на членовите на надзорниот одбор се подразбира дека во конкретниот случај треба да се посвети посебно внимание на коректната и транспарентна процена на вредноста на емисијата на акции. Имено, утврдувањето на цената на акциите во новите емисии треба да биде направено внимателно, со рамноправен третман на сите акционери, бидејќи ова комплексно прашање може да биде потенцијален начин на злоупотреба.
Значи дечки на Собрание, а можда и порано со дописи до ОХБ. А ако продолжуваат со лудоста, идеме на суд.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
мислам дека и далечна 2005/6 , пред продавањето на СГ, ОХБ доштампуваше нови емисии, можеби не беа толку поефтини од пазарната цена...Но имаше мислам некој клаузули, немаа право на денда една година , а мислам и некој други ограничувања... можеше секој да купува ама мислам требаше во Охрид да се оди...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Со оглед на тоа што целата државна администрација е само легло на партиски плакатолепачи, врскаџии и митаџии, не знам зошто истото не би важело и за КХВ. И таму се начукани куртовци и муртовци без никакви знаења и способности за важната работа што треба да ја извршуваат, туку само чекаат да легне плата и да се лапне некое патување со дневници или прилика да се земе мито за да се заврши побргу или воопшто некоја службена обврска.

Со еден збор - секој во државната администрација си гледа на своето извршување на државна служба со државни овластувања и државни ресурси како на приватно дуќанче од кое треба да исцеди што е можно поголема корист за себе и партијата што го вработила!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Se prodava Granit za da se fati tamu kaj sto veke zirka dividenda :) I jas bi igral taka ako imam 50% dobivka na Granit a gledam meso vo KMB :)
Samo sto mislam deka i kaj Granit ke sekne popustot so ogled na toa deka ke nema beganje od patna infrastruktura !!!
Taka da Granit ke poleta kako raketa !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom