Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 24 34,8%
 • 2000

  Гласови: 28 40,6%
 • 1000

  Гласови: 6 8,7%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 5 7,2%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 6 8,7%

 • Вкупно гласачи
  69
Член од
23 јуни 2017
Мислења
375
Поени од реакции
618
komunalii plus minimalna cena na kvadrat >50.000.000 eurici.....nataka dodavajte kako vi e milo.....:)
malku bolje invest tete ide na 100:)
ps...edina losa stvar e sto celiot podmladok na mk tajkuni im lepi raceto na....manja/ veca:D
Tocno za zal, zatoa najverojatno prosecna starost na odborot na direktori e samo 71 godina...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
149
Поени од реакции
213
Аууу, сега прочитав, и ти си бил од таа крипто-сектата, кај и да е ќе почнеш Хербалајф да ни шиткаш.
Имаш посебни теми за таа проблематика, не смарај тука.
Незнам што повеќе е секта крипто или МСЕ, еве неколку факти за споредба па ти одлучи.

1) Crypto вкупна капитализација 300 милијарди vs МСЕ најверојатно околу 15 милијарди незнам точно
2) Crypto над 4000 проекти што се развиваат во моментов на Blockchain vs 200 компании на МСЕ од кои дали 30 реално вредат
3) Crypto банда од едни од најперспективните ИТ инженери во светски рамки vs МСЕ банда од 30-40 транзициски криминалци и мафијаши
4) Потенцијал - нејќам воопшто да го споредувам потенцијалот зашто е неспоредлив по ниту еден параметар

Поголема секта од МСЕ нема и нема да има во блиска иднина.

Тоа што во моментов над 98% од луѓето неможат да ја раберат Blockchain револуцијата која му се случува на светот само потсеќа на ситуацијата од 90тите кога 99% неможе да ја сфатат интернет револуцијата која ги произведе 20 од 30-те најголеми компании во светот моментално.
Времето ќе помине луѓето ќе сфатат, а за 5 години верувај ми на истиов овој форум ќе има крипто тема која ќе има неколку пати повеќе членови од МСЕ.
Ај да не смарам натака со Crypto сепак ова е МСЕ тема и да се држиме до неа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
561
Поени од реакции
383
Незнам што повеќе е секта крипто или МСЕ, еве неколку факти за споредба па ти одлучи.

1) Crypto вкупна капитализација 300 милијарди vs МСЕ најверојатно околу 15 милијарди незнам точно
2) Crypto над 4000 проекти што се развиваат во моментов на Blockchain vs 200 компании на МСЕ од кои дали 30 реално вредат
3) Crypto банда од едни од најперспективните ИТ инженери во светски рамки vs МСЕ банда од 30-40 транзициски криминалци и мафијаши
4) Потенцијал - нејќам воопшто да го споредувам потенцијалот зашто е неспоредлив по ниту еден параметар

Поголема секта од МСЕ нема и нема да има во блиска иднина.

Тоа што во моментов над 98% од луѓето неможат да ја раберат Blockchain револуцијата која му се случува на светот само потсеќа на ситуацијата од 90тите кога 99% неможе да ја сфатат интернет револуцијата која ги произведе 20 од 30-те најголеми компании во светот моментално.
Времето ќе помине луѓето ќе сфатат, а за 5 години верувај ми на истиов овој форум ќе има крипто тема која ќе има неколку пати повеќе членови од МСЕ.
Ај да не смарам натака со Crypto сепак ова е МСЕ тема и да се држиме до неа.
Веќе имаш теми за крипто валутите. Попрво ќе дочекаме РЖ Економика да се оправи, него ли владите да се откажат од моќта за собирање на даноци и контрола на приливите.
Ова сега што го имаме е подготовка на населението да ги прифати дигиталните валути, ама изготвени од самите влади, за да го снема кешот, а и тотална контрола.
Турска веќе започна своја дигитална валута, поврзана со количината на злато.

Богами Глигорие кога ќе го снема, подомладокот негов не ветува сјајна иднина, нешто слично како Скопски Пазар и од Трифун синот.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
389
Поени од реакции
882
Samo da ve potsetam deka i OHIS,imse zemjiste,deka i TPLF poseduva i zemjisre i objekti.Znam deka tie se vo stecaj, a TETE ne e.Sto vidoa nivnite akcioneri od toj imot ?? Jas nesto sum alergicen na pravnite lekovi,i koga gledam deka natamu odi rabotata si se trgam na strana,a vie cekajte si i zarabotete si.
Охис немаше земјиште .... тоа беше на Р.Македонија . . . . Но Охис имаше и огромни кредити и затоа пропадна.
Тетекс нема кредити, а има земјиште и објекти за рентање . . . .
Ќе ти набројам уште 2 фирми кои веќе 10 години живаат од рентање...
Макошпед, Раде Кончар . . . . Макошпед од рентање купи добар удел во Фершпед (повеќе милиони) . . . .
Жалното во Тетекс е што нема способен менаџмент и основен бизнис.... другото е све топ.


Пред неколку постови на тоа потенцирав дека денес е тешко недвижниот капитал да го претвориш во пари, особено по пазарни цени. Знаете колку пропаднати фабрики стојат така распаднати и непродадени? Ниту еден голем гигант нема да дојде да ги купи старите хали и да отвори фабрика таму, туку во индустриска зона, ете и да не е, ќе си направи фабрика по сите стандарди.
п.с. Не викам дека ТЕТЕКС не вреди, ама недвижниот капитал тешко се трансформира во пари, особено денес.
Кај Тетекс тоа не е случај.
Утре да сакаат да ги продадат објект, задутре ќе имаат 10 купци. На супер локации им се, све Центар град . . . Рекорд, Широк сокак (Декис стои ли уште), центар Тетово 2000+ евра м2 . . . .
За Медицинска пластика ќе најдат 100 купци, па тие секоја година продаваат по нешто и делат дивиденди од тоа . . .
Што мислиш од каде им пари за дивиденди ??? Од шиење не....
Нешто може во меѓувреме продале, но имаат уште многу верувај . . . .
Главна опасност е неспособниот менаџмент како ТИТО & Co. кој во последниве 5-6 години е страшно коректен со дивидендата . . . .

p.s.
Сега за сега не мислам да купувам Тетекс, ако има имот . . . . Иако го испофалив :D :D :D . . . .
Имам Тетекс од 2007/08 години и ми стојат . . . . капе по некоја кафана . . .

Подмладокот не ветува, но ако го продадат на Еколог, Ренова, Пофикс ???????
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
149
Поени од реакции
213
Веќе имаш теми за крипто валутите. Попрво ќе дочекаме РЖ Економика да се оправи, него ли владите да се откажат од моќта за собирање на даноци и контрола на приливите.
Ова сега што го имаме е подготовка на населението да ги прифати дигиталните валути, ама изготвени од самите влади, за да го снема кешот, а и тотална контрола.
Турска веќе започна своја дигитална валута, поврзана со количината на злато.

Богами Глигорие кога ќе го снема, подомладокот негов не ветува сјајна иднина, нешто слично како Скопски Пазар и од Трифун синот.
Никој од ништо не треба да се откажува, во цел западен свет Crypto веќе се даночи, од друга страна се согласувам дека ќе треба време за општо да се прифати целата прикаска, но кога ќе се случи ќе биде малце доцна за инвестирање и ќе биде муабетот еx да вложев 1000$ во Google или Amazon во 2001.

Дигиталните валути на владите немаат врска со Blockchain/Crypto бидејќи се комплетно централизирани во тотална спротивност на Blockchain коj што во основа е замислен да биде децентрализиран, но се согласувам дека ќе допринесат за поголема прифатеност и верба во дигиталните валути од обичниот народ.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
341
Поени од реакции
624
Навистина ми е криво што пропуштив во декември 2017. година да вложам 100.000 евра во криптовалути пошо денеска гарант ќе имав барем 40.000 евра!

Уште повеќе ми е криво што не ги послушав добронамерните совети да вложам 100.000 евра во Уанкоин пошо сега ќе имав цели 0 евра.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
382
Поени од реакции
33
Друштво, ми треба совет.
Би сакал да инвестирам одредена сума на пари, па би сакал ваше мислење во однос на тоа какво портфолио да градам.
Би играл на сигурно, односно мал ризик, долгорочно - наместо да ги ставам на штедна книшка, вака барем колку толку да се забележи некаков профит од дивиденда или покачување на цена на самите акции. Исто така планирам покрај иницијалната инвестиција, на месечно ниво да одвојувам од плата 20% или 30% и да ги инвестирам и тие пари.

Е сега прашањето е, да сте на мое место, какво портфолио би граделе?
Дали на старт би оделе со повеќе компании а помалце акции за да биде поразновидно портфолиото или пак не? Кои би биле тие компании (компанија) и со колкав процент би биле застапени во портфолиото?
Дали имате некаков друг совет?
Да напоменам дека сум почетник и до сега сум немал искуство со ова. Брокерска куќа и брокер веќе си најдов но секогаш е добродојдено и второ / трето / итн.. мислење :D

ПС. Гледам погоре се води дискусија за crypto и пред да почнам да добивам совети за тоа да напоменам дека имам искуство со тоа и дека поседувам некоја сум на BTC и некои други altcoins и дека во моментов сум СТРИКТНО заинтересиран за Македонска берза :D

Ви благодарам однапред на сите.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
642
Поени од реакции
304
Zombi osnovno pravilo na investiranje ti e diverzifikacija na portfolio, ili narodski kazano ne gi nosi site jajca vo edna korpa.Ne mora da imas 10-15 kompanii ,toa e vekje rasipuvanje no bi ti predlozil do 5 kompanii od razlicni sektori. Farmacijata i bankarstvoto se smetaat za relativno konzervativno portfolio,a plus toa imas i sigurna dividenda.Energetskite kompanii nosat nesto povisok rizik,no mozebi i povisoka dobivka.I kako po klise bi ti predlozil da go pomines forumot i investopedija kade mozes mnogu da naucis.Na forumot ima lugje so golemo iskystvo ,a po postovite ke svatis koj za sto e specijaliziran.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
18
Поени од реакции
31
Друштво, ми треба совет.
Би сакал да инвестирам одредена сума на пари, па би сакал ваше мислење во однос на тоа какво портфолио да градам.
Би играл на сигурно, односно мал ризик, долгорочно - наместо да ги ставам на штедна книшка, вака барем колку толку да се забележи некаков профит од дивиденда или покачување на цена на самите акции. Исто така планирам покрај иницијалната инвестиција, на месечно ниво да одвојувам од плата 20% или 30% и да ги инвестирам и тие пари.

Е сега прашањето е, да сте на мое место, какво портфолио би граделе?
Дали на старт би оделе со повеќе компании а помалце акции за да биде поразновидно портфолиото или пак не? Кои би биле тие компании (компанија) и со колкав процент би биле застапени во портфолиото?
Дали имате некаков друг совет?
Да напоменам дека сум почетник и до сега сум немал искуство со ова. Брокерска куќа и брокер веќе си најдов но секогаш е добродојдено и второ / трето / итн.. мислење :D

ПС. Гледам погоре се води дискусија за crypto и пред да почнам да добивам совети за тоа да напоменам дека имам искуство со тоа и дека поседувам некоја сум на BTC и некои други altcoins и дека во моментов сум СТРИКТНО заинтересиран за Македонска берза :D

Ви благодарам однапред на сите.
Ray Dalio se kolne vo diverzifikacija, a Warren Buffett poveke bi kupil pogolemo parce od edna kompanija I dvajcata stanale milijarderi poradi nivniot nacin na investiranje. Samiot napravi si matematika, istrazi gi kompaniite. Vidi vo kompanijata koi se sopstvenicite, kakov e menagmentot, kakvi rezultati ima kompanijata I kako se odnesuva kon akcionerite, ovie parametri se najbitni, I se razbira cenata da bide prifatliva.

Najpopularni vo momentov se ALK, MPT, TTK, TNB, TETE, STB, KMB, GRNT, no dali se za tebe, samo ti mozes da odlucis. Doaga period na dividendi, ako ti igra toa uloga.

Dopolnitelno, kompaniite od F3 grupa cesto imaat mnogu poubavi brojki, no tie ne se trguvaat mnogu cesto I za niv teshko e da se vleze vo niv, I uste poteshko da se izleze. Ti preporacuvam da odis za pocetok samo so C grupa
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
561
Поени од реакции
383
Друштво, ми треба совет.
Би сакал да инвестирам одредена сума на пари, па би сакал ваше мислење во однос на тоа какво портфолио да градам.
Би играл на сигурно, односно мал ризик, долгорочно - наместо да ги ставам на штедна книшка, вака барем колку толку да се забележи некаков профит од дивиденда или покачување на цена на самите акции. Исто така планирам покрај иницијалната инвестиција, на месечно ниво да одвојувам од плата 20% или 30% и да ги инвестирам и тие пари.

Е сега прашањето е, да сте на мое место, какво портфолио би граделе?
Дали на старт би оделе со повеќе компании а помалце акции за да биде поразновидно портфолиото или пак не? Кои би биле тие компании (компанија) и со колкав процент би биле застапени во портфолиото?
Дали имате некаков друг совет?
Да напоменам дека сум почетник и до сега сум немал искуство со ова. Брокерска куќа и брокер веќе си најдов но секогаш е добродојдено и второ / трето / итн.. мислење :D

ПС. Гледам погоре се води дискусија за crypto и пред да почнам да добивам совети за тоа да напоменам дека имам искуство со тоа и дека поседувам некоја сум на BTC и некои други altcoins и дека во моментов сум СТРИКТНО заинтересиран за Македонска берза :D

Ви благодарам однапред на сите.
Бидејќи си кажа сигурно и долгорочно, а ова е МСЕ, тогаш многу е лесно:
Алкалоид - дивиденда редовна, бизнис гарантиран, лесно можеш да излезеш/влезеш
Комерцијална- дивиденда, бизнис гарантиран, лесен влез/излез

Можеш уште една до две да си одбереш:
Македонија турист и Тетекс редовно даваат дивиденда.
Некоја од енергетскиот сектор, Окта или Макпетрол, ама излез не е баш кога ќе посакаш.

Читањето добро е колку толку, ама на форумов имаме примери, каде членови имаат солидно теоретско знаење, ама пак промашуваат, а некои како Кире, на ураа си влегоа во КБ и си млатат профити :cool: .

Имаш ли досега препродавано Биткоин или само купено, па чекаш да дојде 15к+ ...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
149
Поени од реакции
213
Навистина ми е криво што пропуштив во декември 2017. година да вложам 100.000 евра во криптовалути пошо денеска гарант ќе имав барем 40.000 евра!

Уште повеќе ми е криво што не ги послушав добронамерните совети да вложам 100.000 евра во Уанкоин пошо сега ќе имав цели 0 евра.
Споредбата нема врска со реалноста, лесно е да го споредиш пикот со денешните вредности.
Еве ти една слична споредба со МСЕ:

И мене ми е криво што не успеав да вложам на МСЕ во 2008 кога сите вложуваа и продаваа станови за да вложат.
Денес после 12 години сеуште ќе бев во минус на 90% од акциите, да не зборам за ТПЛФ или Бетон или Макстил или RZ-инњата.
Ако така сакаш да ги гледаме работите, тоа е таа МСЕ на циклус од 12 години поврат од -20% до -50%, да не додавам и инфлација на инвестицијата.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
382
Поени од реакции
33
Ви благодарам на сите за одговорите, генерално ги добив посакуваните информации :D

Имаш ли досега препродавано Биткоин или само купено, па чекаш да дојде 15к+ ...
Влегов рано во мајнинг (на самиот почеток на LTC), продадов се што имав ископано кога имаше невиден скок од $1 на ~$40 и после кога се стабилизираше пазарот купив назад со сите пари за $10 по LTC... после тоа само сум мењал валути али генерално HODL :D
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
766
Поени од реакции
488
Не сум експерт за Тетекс ама еве лаички неколку вредности . . . малку акции имам таму за да нешто посебно се информирам . . . .

1. 50% од ТТК т.е 12 милиони евра.
2. Медицинска пластика најпосакуваниот простор во Тетово моја проценка 6-8 милиони евра . . . .
3. Земјиштето во кругот на фабриката Тетекс неколку десетици хектари . . .
4. Повеќе дуќани, ресторани, хотелче Шапка ??? и деловни простории во центарот на Скопје, Тетово, Битола . . . . повеќе милиони евра . . . .
5. Удели во Македонија Турист, КМБ ???, Осигурителна полиса???? и други фирми . . .
Тоа што ти велиш да се руши може да послужи да не платат идни комуналии при градба на иден деловно станбен простор . . . .

Има еден доктор за Тетекс сега се ќе ти објасни . . . @dekis пиши друже ама гледај да не надминеш 50 милиони евра ;) ;) ....

p.s.
???? - значи имале, а не ја знам моменталната состојба може отуѓиле во меѓувреме
Машините гратис на Макстил ќе му ги дадат :D:D:D:D.
ке видиме еден ден колку сето ова вреди ја си стојрам со цената на рушење, да не испадне на крајот дека има и доверители приватни фирми на менаџ.
 
На врв Bottom