Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Тоа Рено навистина делува привлечно и просто е неверојатно дека има толцкава цена. Кои се причините за ниската валуација?
1) Финансиска истрага против претходниот директор
2) Целата автомобилска индустрија е во пад и се очекува помала побарувачка 2020
3) Финансиските резултати одат надоле 5-6 квартали по ред
4) Дивидендата виси за 2019 дали ќе исплатат или не
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Земавте ли у меѓувреме некоја дивиденда? Како функционира тој процес со странските компании? Исто ли се оданочува со задршка како овде? Легнуваат ли парите на брокерска или на банкарска сметка?
немам јас во рено, бошко колку што памтам имаше пишувано тука летоска дека има купено во рено, незнам дали земал дивиденда.
Инаку дивидендата од странство се исплаќа со задршка од 15-35% зависи од која земја е компанијата. дополнително на нето-то што ке стигне се пријавува кај нас во ујп за дополнителни 15%.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Da da glupav nekoj gi kupil na 2400 !! Si gi nasol parite na ulica i nemal sto da pravi bash od Tito gi kupil posto imeto e golemo :)
160.000 evra moze i na baba mu bile pa sakal da ja zaebe :)
Koga ke zakaci dividenda 200 denari ke place nekoj ?
Site portali sakaa da pokazat kako e nesposobna ovaa vlast i 15000mininalna plata ja zakopa fabrikata i ja lapnaa jadicata pa morase denes gligor da demantira so cifri !!
Na 2 miliona evra TTK ako podeli 150 denari dividenda a 60% od TTK se na TETE sopstvenost valjda od proslogodisnata dobivka ke bide pogolema dividendata na TETE ???
Aj moze glup sum i neli optimista :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Da da glupav nekoj gi kupil na 2400 !! Si gi nasol parite na ulica i nemal sto da pravi bash od Tito gi kupil posto imeto e golemo :)
160.000 evra moze i na baba mu bile pa sakal da ja zaebe :)
Koga ke zakaci dividenda 200 denari ke place nekoj ?
Site portali sakaa da pokazat kako e nesposobna ovaa vlast i 15000mininalna plata ja zakopa fabrikata i ja lapnaa jadicata pa morase denes gligor da demantira so cifri !!
Na 2 miliona evra TTK ako podeli 150 denari dividenda a 60% od TTK se na TETE sopstvenost valjda od proslogodisnata dobivka ke bide pogolema dividendata na TETE ???
Aj moze glup sum i neli optimista :)
Во пракса ако некој продал мора некој да купил. Тоа е закон...:)
Инаку фина е ТТК и добра фирма и пристојна цена на акција.
Но не сум многу оптимист за 2020та и добивките...сега се добри ама климата се влошува, ветрее еуфоријата.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Da da nema veke akcii na 2160 se svestija deka e podobra vesta otkolku sto losha pa ja cekame na 2500 :) euforijata mislam !!!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Inaku, za site fanovi na ttk treba da se odbelezi deka denes beshe celosno dokupena vtorata emisija na korporativnata obvrzica (1,5mil eur) so kamatna stapka od 2,7%... (moram da gi pozdravam uni so perpetuelnata so 11% kamata:cuc:)

toa otvara pat, za celata dobivka od 2mil eur (kako sto kaza Gogovski deneska za faktor) da ja puknat vo dividenda... 110-115 denari neto... da pocekame do kraj na fevruari, da vidime...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Германската економија застана, Британската пред рецесија...Франција и Шпанија се ослабени. Ќе има некој ефект и кај нас. Дефинитвно ќе има забавување во кв4 и кв1. Но берзава може да продолжи да оди нагоре ако сеуште има расположени да се возат на НАТО филмот. Но, очекувам пад на добивките во кв1 и кв2 а со тоа и на дивидендата во 2021ва. Особено поради тоа што пауоутот е на доста високо ниво и малку се реинвестира.
Поверојатно ми е сценариото да МСЕ вози нагоре а инвеститорите да бидат задоволни со пониски дивидендни приноси. Но факт е дека МСЕ е на неодржлива траекторија. Кога и да е мечката ќе заигра...а во меѓувреме нека се журкаме колку што можеме.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Inaku, za site fanovi na ttk treba da se odbelezi deka denes beshe celosno dokupena vtorata emisija na korporativnata obvrzica (1,5mil eur) so kamatna stapka od 2,7%... (moram da gi pozdravam uni so perpetuelnata so 11% kamata:cuc:)

toa otvara pat, za celata dobivka od 2mil eur (kako sto kaza Gogovski deneska za faktor) da ja puknat vo dividenda... 110-115 denari neto... da pocekame do kraj na fevruari, da vidime...
Мала корекција, обврзнициата на уни е со 9% во првите 5 години (што сепак е премногу). Инаку не ја гледам логиката, зошто ТТК не ја реинвестира добивката или барем поголем дел, туку се задолжува со обврзници а добивката ја дели како дивиденда. Не е малку глупо ова?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Мала корекција, обврзнициата на уни е со 9% во првите 5 години (што сепак е премногу). Инаку не ја гледам логиката, зошто ТТК не ја реинвестира добивката или барем поголем дел, туку се задолжува со обврзници а добивката ја дели како дивиденда. Не е малку глупо ова?
Ne e. Zoshto ako moze da se zadolzi so 2,7% da ne isplakja dividenda, roe e pogolem od toa... jas se cudam samo koj ja kupil???

Kaj uni 9% e za prvite 5 god, posle e 11%...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Кај УНИ ако банката реши да не исплати камата на обврзницата - може да се сликаш.

Нешто слична е ситуацијата како со дивидендата на ПКБ, со тоа што обврзницата има годишен поврат 9/11%, а акцијата 33%.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Опасноста мислам дека доаѓа од автомобилскиот сектор во Германија кој што се очекува да има тешка година.

Речиси сите големи компании во зоните работат за оваа индустрија.
Германската економија застана, Британската пред рецесија...Франција и Шпанија се ослабени. Ќе има некој ефект и кај нас. Дефинитвно ќе има забавување во кв4 и кв1. Но берзава може да продолжи да оди нагоре ако сеуште има расположени да се возат на НАТО филмот. Но, очекувам пад на добивките во кв1 и кв2 а со тоа и на дивидендата во 2021ва. Особено поради тоа што пауоутот е на доста високо ниво и малку се реинвестира.
Поверојатно ми е сценариото да МСЕ вози нагоре а инвеститорите да бидат задоволни со пониски дивидендни приноси. Но факт е дека МСЕ е на неодржлива траекторија. Кога и да е мечката ќе заигра...а во меѓувреме нека се журкаме колку што можеме.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Опасноста мислам дека доаѓа од автомобилскиот сектор во Германија кој што се очекува да има тешка година.

Речиси сите големи компании во зоните работат за оваа индустрија.
Генерално, производството е забавено секаде.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.818
Поени од реакции
7.187
Германската економија застана, Британската пред рецесија...Франција и Шпанија се ослабени. Ќе има некој ефект и кај нас. Дефинитвно ќе има забавување во кв4 и кв1. Но берзава може да продолжи да оди нагоре ако сеуште има расположени да се возат на НАТО филмот. Но, очекувам пад на добивките во кв1 и кв2 а со тоа и на дивидендата во 2021ва. Особено поради тоа што пауоутот е на доста високо ниво и малку се реинвестира.
Поверојатно ми е сценариото да МСЕ вози нагоре а инвеститорите да бидат задоволни со пониски дивидендни приноси. Но факт е дека МСЕ е на неодржлива траекторија. Кога и да е мечката ќе заигра...а во меѓувреме нека се журкаме колку што можеме.
Сончево, со дожд, а ќе има и снег и магла по котлините.
Еден пост на темава ако ти најдат каде што имаш конкретно мислење или прогноза еве на. Некои во 2018 викаа 2019 катастрофа ќе биде, некои обратно, ама твоиве постови се за :aplauz: :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom