Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

При евентуален неуспех на референдумот, колку сметате дека МСЕ ќе отиде во негатива?

Анкетата е затворена 30 септември 2018.
 1. Нема да има влијание, ќе остане приближно ист индексот на МСЕ

  17 гласови
  37,0%
 2. Ќе падне до кај 10%

  15 гласови
  32,6%
 3. Пад од 10-30%

  7 гласови
  15,2%
 4. Пад над 30%

  3 гласови
  6,5%
 5. Не се замарам со ова, јас сум од Пехчево

  4 гласови
  8,7%
 1. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  7.047
  Допаѓања:
  7.695
  Еве гледам дека за економијата е многу битен еден лапсус во зборувањето, ама не е битен грабеж од стотици милиони евра.

  Штом сте толку сигурни дека сето ова е фарса ете утре купувајте Бетон и држете ја акцијата неколку години. Можеби Топлификација гравитира околу 1000 ден. ама ако се точни информациите што ги пласира СЈО има сериозна опасност Бетон да стигне до вредност 0.
   
  На Dr Zmigo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maksimmus

  maksimmus

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  713
  Допаѓања:
  461
  и тамо се влезезени нема кај не се само дали ке има предистражна постапка или газдите си го продадоа образот
  Mi teknuva na edna presuda na sudijka pred nekoja godina, koga go osudi Replek kako pravno lice na 3god. efektivna kazna zatvor. Drzavata ni stana bate gele.
   
 3. bladeruner

  bladeruner

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  243
  Допаѓања:
  178
  Ок, погрешно сум те разбрал па ми ги запали црвените сијалици...
   
 4. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  408
  Допаѓања:
  158
  Nitu nekogas sum se plasel nitu situacijava e nesto posebno losa naprotiv !!! Da prodadov pred referendum dovolno od pricina sto site znaevme deka vaka ke bide ishodot !!! Sreken sum sto nacekav rasprodazba pa keshot mislam dobro go vrabotiv a za idnata kriza bas pretpostavuvam navalica so ogled na toa sto ke se baraat pogolemi iznoso na akcii za da mozat da se osiguraat pred novata vlada .
  MPT e dokaz deka dobro profitiral so 50 akcii na 10% poniski ceni :)
   
 5. Barca002

  Barca002

  Член од:
  23 јули 2017
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  31
  Интересно ќе биде да се види како ќе реагираат ,,инвеститорите,, од една страна на позитивните квартални извештаи и и од друга страна на негативната политичка клима, бидејќи најверојатно ќе се оди на нови избори...Типувам на зелено, сметам даке диведниот принос, посебно кај банките (СТБ, КМБ, ТТК, ТНВ, ОХБ) е важен момент и минимално да растат овие акции..
   
  На Xibalba му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  408
  Допаѓања:
  158
  Vo toa e najgolemiot kriminal sto im e dadeno pravo na firmite da svoite nameri gi proiznesat za dividenda duri sledna godina vo juni kako sto na mizeren nacin go napravi TNB lani !!!
  Site znaeme deka berza e rizik ama toa ne znaci i deka treba toj rizik da go iskoristuva izdavacot na hartijata od vrednost .Vprocem svedoci sme kako si dokupuvaat ili pak si prodavaat pred da bide javno spodeleno bliski na menadzmentot a toa e krivicno delo neli ;)
   
  На Ireal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 3D®

  3D®

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  177
  Допаѓања:
  142
  Screenshot_20181012-123638.png Screenshot_20181012-123624.png Screenshot_20181012-123612.png Screenshot_20181012-123559.png
  --- Споено дупло мислење, 12 октомври 2018 ---
   
  Последно уредено: 12 октомври 2018
  bingo, pukovnik i pokojnik, lycku и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Prof. Josef

  Prof. Josef

  Член од:
  9 мај 2017
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  237
  http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbrtxt=102
  Прометот во индустријата во периодот јануари-август во 2018 е поголем за точно 15% споредено со истиот период од претходната година.

  П.С. Безос се јавил кај Заев да ја запре кризава, пошто човекот изгуби повеќе од 15 милијарди за само 2 дена :P
   
 9. Lucart

  Lucart

  Член од:
  5 јуни 2017
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  52
  Aj te molam spodeli screenshot i za MTUR
  ">
  Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
   
 10. 3D®

  3D®

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  177
  Допаѓања:
  142
  Ima dosta na prodazna
  Screenshot_20181012-124806.png
   
  На MiteReal и Lucart им се допаѓа ова.
 11. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  7.047
  Допаѓања:
  7.695
  ">
  Баш ти фала за ова, кој што може да постира вака (може и крупен кадар со сите позиции) би било многу корисно.

  Оние што користат КБ да знаат дека Тони дал отказ, да не праќаат за џабе мејлови кај него
   
  На Xibalba и 3D® им се допаѓа ова.
 12. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  536
  Fala 3D, se gleda pobaruvackata e mlitava, i uste ako prodolzi sell-off na zapadnive berzi, ke bide cirkus.
   
  На 3D® му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.693
  Допаѓања:
  10.119
  Тони поодамна не одговара на мејлови, уште кога го унапредија. Во секој случај нека му е со среќа на новото работно место.
   
 14. 3D®

  3D®

  Член од:
  2 април 2017
  Мислења:
  177
  Допаѓања:
  142
  Dobro be moze li covek ovde da kaze svoe mislenje.Ako mislite vaka da ja terame ponataka so mešanje na admini vo post jas otidov.Prijatno Administrator brale e da moderira stranica a ne da mi buricka po post.Ako ne mu se dopagja nekomu toa e negova rabota,neka dade replika ,a ne da mi izigrava tuka bog so brisenje postovi..
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.693
  Допаѓања:
  10.119
  Еве мене не ми се допаѓа дневна политика на темава, особено ако нема врска со берзава. Тоа било секогаш така, така и ќе остане. Можеш слободно да се жалиш кај суперадмини-те ако мислиш дека нешто лично си оштетен.
  Инаку, заради темава се зачленив на форумов, има активни членови кои се одлично потковани со технички методи и долгогодишно искуство и искрено, многу научив од нив, верувам и други научиле. И токму заради ова нема да дозволам да ја претворите во дневно политички препукувања кои не носат ништо содржајно.
   
  На TENDO и Bafra им се допаѓа ова.

Сподели преку: