Македонска берза

Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Što e? Se podoprai malku i živna a? A do samo vcera beše ukakan:D Moj sovet,kupi si pampers za denovite što sledat oti ke ti treba.:pos:
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Две прашања сакам да поставам, почетнички...

1.Кој е најлесниот начин да се продадат и купат акции, преку брокер или може и онлајн ?
2. Во случај да продадам акции, парите ми стигаат во Банка. Дали се плаќа данок на таа вредност и како се пресметува ? Читав дека до крај на 2018 година не се плаќа данок, а после тоа ќе се плаќа или уште не е одлучено ? Ако се плаќа како се пресметува добивката и што ако си зијан ?
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
СЈО отвори нова истрага за Бетон Скопје и го сомничи за противправна имотна корист од 3,5м евра. Во случајот е вмешан и Телеком.

http://www.jonsk.mk/?p=1842
Јас бидејки во тоа време бев акционер во Бетон, ке чекам пресуда и потоа ке го тужам менаџментон на бетон за намерно предизвикување штета на акционерскиот капитал, ке барам надомест од сметководствената цена на бетон по акција. 99% ги добивам. Целата оштета ке ја барам од надзорниот одбор кој бил потписник како и од извршниот менаџмент од личен џеб надомест.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Јас бидејки во тоа време бев акционер во Бетон, ке чекам пресуда и потоа ке го тужам менаџментон на бетон за намерно предизвикување штета на акционерскиот капитал, ке барам надомест од сметководствената цена на бетон по акција. 99% ги добивам. Целата оштета ке ја барам од надзорниот одбор кој бил потписник како и од извршниот менаџмент од личен џеб надомест.
Чекај малку, сакаш да кажеш дека очекуваш правда во судски процес во кој е` вмешана компанија чиј што мнозински сопственик е Минчо Јорданов ?

Извини, но не си од вчера, со години си активен на Македонска Берза, и сигурно одлично знаеш дека ѓубрињата од луѓе од типот на Минчо Јорданов секогаш знаат кога и со кого да легнат во кревет, убав бизнис си направи додека пвеводбениците беа на власт со проектот Скопје 2014, а еве како што може да се види од денешните отворени предмети на СЈО, и со Ти-Мобајл и со Македонски Телеком, сега си тера бизнис со плавите жолтици, утре кога пвеводбениците ќе се вратат на власт, повторно ќе си тера бизнис со нив.

Со вакви Кока Кола Бајрам политики, секогаш Кока Кола е победник, без разлика кој ќе победи на Светско Првенство.
 
B

Bafra

Гостин
Јас бидејки во тоа време бев акционер во Бетон, ке чекам пресуда и потоа ке го тужам менаџментон на бетон за намерно предизвикување штета на акционерскиот капитал, ке барам надомест од сметководствената цена на бетон по акција. 99% ги добивам. Целата оштета ке ја барам од надзорниот одбор кој бил потписник како и од извршниот менаџмент од личен џеб надомест.
:confused:
Многу вака силен на тастатура. :vozbud:

А прочита тоа напишаното или само да се напише нешто.

Ако некој треба да тужи тоа се (сме) акционерите на Телеком. Тие се оштетени, а не Бетон. Бетон се стекнал со 3хххх милиони евра наместо во телеком да останат.

@Бубастис ти ја фалеше телеком, па доколку имаш акции дај да се организираме повеќе акционери и тужба да стегнеме. Мери Малденовска ја ангажираме за адвокат и тераме.... Лично од одговорните ќе бараме, не од телеком како фирма, така ќе не влечат со години.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
П
СЈО отвори нова истрага за Бетон Скопје и го сомничи за противправна имотна корист од 3,5м евра. Во случајот е вмешан и Телеком.

http://www.jonsk.mk/?p=1842
Пази пази еден од осомничените Бујар Османи. И тој ли ќе лежи?

Поголеми глупости не сум видел. Сите предмети може да бидат производ на некомпетентност, а ако за тоа се оди во затвор, треба цела држава таму да ја сместат, заедно сосе овие од СЈО. Клучно е да докажат дека некој отварил противправна корист, толку пари легнати на таа сметка од тој извор...

И како тоа паушално си донеле заклучок дека евентуалните средства би завршиле како дивиденда? Па не завршува све како дивиденда! Можеле да ги реинвестираат, или да поделат награди на менаџерскиот тим, на пример. И за тоа да не почнат да затвараат?

Како тргнале, Северна Кореја може вода да ни носи. Жива среќа што се мавнав од таму на време
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
П

Пази пази еден од осомничените Бујар Османи. И тој ли ќе лежи?

Поголеми глупости не сум видел. Сите предмети може да бидат производ на некомпетентност, а ако за тоа се оди во затвор, треба цела држава таму да ја сместат, заедно сосе овие од СЈО. Клучно е да докажат дека некој отварил противправна корист, толку пари легнати на таа сметка од тој извор...

И како тоа паушално си донеле заклучок дека евентуалните средства би завршиле како дивиденда? Па не завршува све како дивиденда! Можеле да ги реинвестираат, или да поделат награди на менаџерскиот тим, на пример. И за тоа да не почнат да затвараат?

Како тргнале, Северна Кореја може вода да ни носи. Жива среќа што се мавнав од таму на време
Убаво реков јас уште во јуни 2018.

https://forum.kajgana.com/threads/Случувања-во-Македонија-Генерална-дискусија.82818/page-5500#post-8433919

Така пишува на хартија, во пракса ниту нелегално стекнатиот имот се враќа, ниту криминалците заминуваат на одмор позади затворски решетки.

СЈО е` најобичен дворски шут на зајко кукурајко и плавите жолтици, создаден за да и` ги подмачкува очите на рајата додека во позадина се подготвува ново велепредавство од типот на двојазичност или менување на уставното име на Македонија, а единствената причина зошто нема иста релевантност како КУРир, Република и останатите изроди од таков тип, е бидејќи овој конкретен дворски шут е` платен со народни пари.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
:confused:
Многу вака силен на тастатура. :vozbud:

А прочита тоа напишаното или само да се напише нешто.

Ако некој треба да тужи тоа се (сме) акционерите на Телеком. Тие се оштетени, а не Бетон. Бетон се стекнал со 3хххх милиони евра наместо во телеком да останат.

@Бубастис ти ја фалеше телеком, па доколку имаш акции дај да се организираме повеќе акционери и тужба да стегнеме. Мери Малденовска ја ангажираме за адвокат и тераме.... Лично од одговорните ќе бараме, не од телеком како фирма, така ќе не влечат со години.
Не трчај многу. Зед пиша дека има истрага за Бетон, ако е одговорен да исплати противправна имотна корист стекната од 3.5милиони за која има потрошено сразмерни средства за изградба тогаш тоа е шетата, бидејки за истата има книжено трошоци а прихоидите треба во целост да ги врати. Освен ако таа штета сјо не ја бара назад што е малце веројатно.

Вие акционерите ке си го тужите Лукаревски немате што со бетон и телеком.
 
B

Bafra

Гостин
Не трчај многу. Зед пиша дека има истрага за Бетон, ако е одговорен да исплати противправна имотна корист стекната од 3.5милиони за која има потрошено сразмерни средства за изградба тогаш тоа е шетата, бидејки за истата има книжено трошоци а прихоидите треба во целост да ги врати. Освен ако таа штета сјо не ја бара назад што е малце веројатно.

Вие акционерите ке си го тужите Лукаревски немате што со бетон и телеком.
Бетон не направил ништо противправно. Си дал понуда според негова проценка. Овој Лукавиот знаел дека има поевтина а ја прифатил поскапата. Бетон што правел после со парите тоа е друг муабет.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Не знам дали се дворски шут или излегуваат полека од контрола. Све ми се чини второво.

СЈО бре требаше прво и основно да докаже кој прислушкувал, по чија наредба и со која цел. А не да дркаат на пип ток шоу кој што кажал кому у два после полноќ. Немаат ќорав материјален доказ а рекетираат пола држава.

А за маниризмот на лудачана што шета со Гучи цвикери по судови не ми се ни почнува. Тотално лудило![DOUBLEPOST=1539201172][/DOUBLEPOST]Ние сме ти једина држава у свет у која тој пто е со години прислушкуван завршува у затвор, а овие што противправно прислушкувале шетаат слободни. Циркус еј!
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Не знам дали се дворски шут или излегуваат полека од контрола. Све ми се чини второво.

СЈО бре требаше прво и основно да докаже кој прислушкувал, по чија наредба и со која цел. А не да дркаат на пип ток шоу кој што кажал кому у два после полноќ. Немаат ќорав материјален доказ а рекетираат пола држава.

А за маниризмот на лудачана што шета со Гучи цвикери по судови не ми се ни почнува. Тотално лудило![DOUBLEPOST=1539201172][/DOUBLEPOST]Ние сме ти једина држава у свет у која тој пто е со години прислушкуван завршува у затвор, а овие што противправно прислушкувале шетаат слободни. Циркус еј!
И покрај сите обвинителни акти, и покрај тоа што веќе има и пресуди за прислушувањето и покрај јавното сведочење на Ѓорѓи Лазаревски дека тој ги зел од МВР прислушуваните разговори и ги дал на Верушевски и покрај сите други купишта докази во кои се дават судовите, буквално од кутии со докази канцелариите на судиите се пренатрупани, итн., итн., - пак некој требало да докажува кој прислушкувал.

Искрено мислев дека инвеститорите се рационални луѓе. Но груевизмот оставил тешки последици во земјава...
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Бетон не направил ништо противправно. Си дал понуда според негова проценка. Овој Лукавиот знаел дека има поевтина а ја прифатил поскапата. Бетон што правел после со парите тоа е друг муабет.
Тоа допрва ке видиме дали има разговор каде што се организаираат сите заедно да нанесат штета на телеком па ке ги третираат како останатите здржени да извршат к.д. во тој случај во најмала рака штета ке покријат или како што викаш си дале понуда сами и толку.

пс од ова денес што е објавено
тешки карактери има во МК што уште го фалат грујо. Денеска истраги за 80милиони евра украдени пари претходно за 60м зградата што сакаа да има ја запленат, од само 2 истраги 140милиони евра украдени пари до сега и пак грујо е одличен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom