Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Еве гледам дека за економијата е многу битен еден лапсус во зборувањето, ама не е битен грабеж од стотици милиони евра.

Штом сте толку сигурни дека сето ова е фарса ете утре купувајте Бетон и држете ја акцијата неколку години. Можеби Топлификација гравитира околу 1000 ден. ама ако се точни информациите што ги пласира СЈО има сериозна опасност Бетон да стигне до вредност 0.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Инаку не се спомна денес дека месната индустрија има 30% раст на производствито и 60% раст на извозот, како резултат на временото укинување на царините за замрзнато свинско месо.
Веста беше поврзана со мик и бим ама претпоставувам и пкб има удел во овој раст.
и тамо се влезезени нема кај не се само дали ке има предистражна постапка или газдите си го продадоа образот
Луѓе дај баталете гола политика . . .
Денес берзата силно зелено, а Вие за политика сте се грабнале . . .
Никој не ја искоментира причината за овој силен денешен раст . . .
Тоа се очекувањата за голем раст на економијата во третото полугодие е причината..
https://republika.mk/968585

п.с.
Додека дојде тоа трето полугодие јас сум во зимски сон . . .
Кешот е закон сега . . . Мислам дека ова може да паѓа уште малку . . .
Еве гледам дека за економијата е многу битен еден лапсус во зборувањето, ама не е битен грабеж од стотици милиони евра.

Штом сте толку сигурни дека сето ова е фарса ете утре купувајте Бетон и држете ја акцијата неколку години. Можеби Топлификација гравитира околу 1000 ден. ама ако се точни информациите што ги пласира СЈО има сериозна опасност Бетон да стигне до вредност 0.
Mi teknuva na edna presuda na sudijka pred nekoja godina, koga go osudi Replek kako pravno lice na 3god. efektivna kazna zatvor. Drzavata ni stana bate gele.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Što e? Se podoprai malku i živna a? A do samo vcera beše ukakan:D Moj sovet,kupi si pampers za denovite što sledat oti ke ti treba.:pos:
Nitu nekogas sum se plasel nitu situacijava e nesto posebno losa naprotiv !!! Da prodadov pred referendum dovolno od pricina sto site znaevme deka vaka ke bide ishodot !!! Sreken sum sto nacekav rasprodazba pa keshot mislam dobro go vrabotiv a za idnata kriza bas pretpostavuvam navalica so ogled na toa sto ke se baraat pogolemi iznoso na akcii za da mozat da se osiguraat pred novata vlada .
MPT e dokaz deka dobro profitiral so 50 akcii na 10% poniski ceni :)
 
Член од
23 јули 2017
Мислења
40
Поени од реакции
36
Интересно ќе биде да се види како ќе реагираат ,,инвеститорите,, од една страна на позитивните квартални извештаи и и од друга страна на негативната политичка клима, бидејќи најверојатно ќе се оди на нови избори...Типувам на зелено, сметам даке диведниот принос, посебно кај банките (СТБ, КМБ, ТТК, ТНВ, ОХБ) е важен момент и минимално да растат овие акции..
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Vo toa e najgolemiot kriminal sto im e dadeno pravo na firmite da svoite nameri gi proiznesat za dividenda duri sledna godina vo juni kako sto na mizeren nacin go napravi TNB lani !!!
Site znaeme deka berza e rizik ama toa ne znaci i deka treba toj rizik da go iskoristuva izdavacot na hartijata od vrednost .Vprocem svedoci sme kako si dokupuvaat ili pak si prodavaat pred da bide javno spodeleno bliski na menadzmentot a toa e krivicno delo neli ;)
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbrtxt=102
Прометот во индустријата во периодот јануари-август во 2018 е поголем за точно 15% споредено со истиот период од претходната година.

П.С. Безос се јавил кај Заев да ја запре кризава, пошто човекот изгуби повеќе од 15 милијарди за само 2 дена :P
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Aj te molam spodeli screenshot i za MTUR
Прегледај го приврзокот 198108 Прегледај го приврзокот 198109 Прегледај го приврзокот 198110 Прегледај го приврзокот 198111[DOUBLEPOST=1539340767][/DOUBLEPOST]Dobro be što forum e ova koga admini ti brišat postovi što ne im se dopagaat. Gledam go nema postot od vcera na Trajko Veljanovski,vo prilog deka vlasta nema 2/3 mnozinstvo,koe što vlijae na berzata.
Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Оние што користат КБ да знаат дека Тони дал отказ, да не праќаат за џабе мејлови кај него
Тони поодамна не одговара на мејлови, уште кога го унапредија. Во секој случај нека му е со среќа на новото работно место.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Dobro be moze li covek ovde da kaze svoe mislenje.Ako mislite vaka da ja terame ponataka so mešanje na admini vo post jas otidov.Prijatno Administrator brale e da moderira stranica a ne da mi buricka po post.Ako ne mu se dopagja nekomu toa e negova rabota,neka dade replika ,a ne da mi izigrava tuka bog so brisenje postovi..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ako ne mu se dopagja nekomu toa e negova rabota,neka dade replika ,a ne da mi izigrava tuka bog so brisenje postovi..
Еве мене не ми се допаѓа дневна политика на темава, особено ако нема врска со берзава. Тоа било секогаш така, така и ќе остане. Можеш слободно да се жалиш кај суперадмини-те ако мислиш дека нешто лично си оштетен.
Инаку, заради темава се зачленив на форумов, има активни членови кои се одлично потковани со технички методи и долгогодишно искуство и искрено, многу научив од нив, верувам и други научиле. И токму заради ова нема да дозволам да ја претворите во дневно политички препукувања кои не носат ништо содржајно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom