Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

При евентуален неуспех на референдумот, колку сметате дека МСЕ ќе отиде во негатива?

Анкетата е активна до 30 септември 2018 во 14:09.
 1. Нема да има влијание, ќе остане приближно ист индексот на МСЕ

  4 гласови
  50,0%
 2. Ќе падне до кај 10%

  1 гласови
  12,5%
 3. Пад од 10-30%

  1 гласови
  12,5%
 4. Пад над 30%

  0 гласови
  0,0%
 5. Не се замарам со ова, јас сум од Пехчево

  2 гласови
  25,0%
 1. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.110
  Допаѓања:
  886
  TTK -10% мислам дека е пресек да акционерска книга за дивидедна. По оваа логика сите акции ќе клапнуваат за дивиденда во следниве окулу месец дена.
   
 2. bingo

  bingo

  Член од:
  28 март 2007
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  83
  Покрај банкиве, најверојатно наскоро индиректно нови газди ќе имаат RZLV и RZLE.
  http://www.lessentiel.lu/fr/economi...-pourrait-ceder-le-site-de-Dudelange-22487352

  ArcelorMittal ќе продаваат дел од погоните во европа, за да добијат дозвола за купување на ILVA во Италија. До продажба мора да ги држат во добра работна кондиција..
  Купувачи? Се шушка дека само Кинези се заинтересирани..
  Лично мое мислење е дека ќе нема ама баш никакво влијание врз цена на акциите на овие две компании, нити очекувам некој бенефит за акционерите.. и понатака цената ќе си варира периодично шпекулативно..

  И понатака имам недоумица кој купува сеуште RZLE.. не работат од 2008година, мислам дека цела линија е исечени како старо железо и погонот служи како магацин само.. имаат само долгови..
   
 3. therealgrim

  therealgrim

  Член од:
  30 март 2018
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  65
  Прочитав дека си напишал точно што купуваш и што поседуваш, со износи, со проценти, со све. Јас нема да објавувам такви работи пошо сепак со досегашен поврат од скоро 500%, структурата на портфолиото и трансакциите можам да си ги сметам за интелектуална сопственост :cool: Исклучок може да направам само за старите воени другари од посните берзански години уз кафански ручек ;)
   
 4. bingo

  bingo

  Член од:
  28 март 2007
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  83
 5. Prof. Josef

  Prof. Josef

  Член од:
  9 мај 2017
  Мислења:
  175
  Допаѓања:
  157
 6. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.643
  Допаѓања:
  7.152
  Има доста најави за СДИ, само да не биде како статистиката за изминатите 10-11 години

  [​IMG]
   
 7. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  402
  Допаѓања:
  149
  STB. uste ja nema da ne iznenadi so visina na dividenda ,a i OHB. mi se nesto molcalivi ,sto li ni spremaat koj ke go znae??
   
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. idadija

  idadija

  Член од:
  16 мај 2014
  Мислења:
  298
  Допаѓања:
  206
  I Dekis go nema :(
   
 9. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  226
  Допаѓања:
  467
  https://a1on.mk/archives/881254

  МКД во ЕУ :D
  Види каков инфо, а никој не коментира :) . . .
  Ајде експерти . . . До каде ќе оди МБИ10 . . . Полетуваме ли утре ???
  Ќе стигне ли сега до 4000 поени ???
  Извадивте ли пари . . . Фативте позиции ???
  Да не избега возот ???

  п.с.
  Мојот став е јасен . . . .
  На волкот му е дебел вратот зошто сам си дави овци :). . .
  Преговори, датум, нато, мато не влијае на мкд економијата многу, скоро ич . . .
  Можеби само оптимизмот и очекувањата малку ќе се подигнат . . .
  За проекциите на МБИ10 во друга прилика . . .
   
  На Oskar$ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  61
  http://www.macrotrends.net/1319/dow-jones-100-year-historical-chart

  Po grafikonot ne sme veke 100 godini nazad samo 50tina :)
  Pa od ekonomskata kriza izlegle so dupliran index !!! Matematika strasna rabota pritisokot na mala kamata na bankite kaj nas ne pridonese berzata da bide top tema i konecno da zavladee nekoj red i disciplina vo akcionesrkite drustva ???
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  163
  Допаѓања:
  253
  Далеку е МК од ЕУ. Препораки сме добивале десет години по ред, арно ама треба ЕДНОГЛАСНА потврда од Советот на ЕУ, која една земја не ја гласаше во минатото.

  Еве детален приказ. https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/pdf/publication/factsheet_en.pdf
  Моментално сме прошле две точки. Да ја поминеме точка три, па да размислуваме за купување на шампањско. Не за отварање

  Инаку камо среќа да почнеме преговори. Земјата добива големи претпристапни фондови, и од тоа економијата може сериозно да се офајди. Под услов да не се украде баш се’
   
  Последно уредено: 17 април 2018
  На #samurai# му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jakove

  Jakove

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  14
  Нешто се збори дека Шпаркасе ќе ја купува Охридска Банка, па дури и во пакет со други неколку помали банки: Стопанска Битола, Капитал, Еуростандард?
   
 13. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.643
  Допаѓања:
  7.152
  Охридска исплаќа 35м дивиденда на акционерите, 44м награди за менаџментот
   
  На bladeruner му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Prof. Josef

  Prof. Josef

  Член од:
  9 мај 2017
  Мислења:
  175
  Допаѓања:
  157
  Евро од акција, ајмо посна дивиденда, ајмо повелете, само ова добија, ајмо.......
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.504
  Допаѓања:
  9.726
  Ајмо, и СТБ со едно евро дивиденда, па да не биде ОХБ сама, ајмо
   
  На Zedd му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: