Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
И верувајте штом Максимус ја плука . . . . добивката е загарантирана :) .
Бошко008 еве се спремам пред дивидендата во стб да продадам се и да влезам во охб затоа ја плукам, може нешто ако остане и кмб да влезам, твоето портфолио е победничко и сакам да го клонирам на пониски цени .
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Eve jas sum od tie glupavite sto prodadoa pred presek. Dve pricini:
Prvo sakam da ja uknizam kapitalnata bez da bidam odanocen, posto ne se znae sto ke bide od slednata godina
Vtoro akciite na MSE po pravilo posle presek pagjaat za iznos pogolem od dividendata posto pazarot e neefikasen

Iskreno go planirav istoto so Okta i Tnb ama me sjebaa so niskata dnosno nepostoecka dividenda☹
Околу данокот на капитална добивка си прав, но си можел да почекаш па во октомври, ноември да си ја продадеш над 4500 денари. И тогаш нема да платиш данок.
Оваа година мислам дека после пресекот банките нема толку да паднат поради фактот дека сите очекуваат подобри Q1/2018 ФИ . . . . Ете и КмБ е на 3750 денари, што е одлична цена после пресек.
Оваа година КМБ е доста предвидлива и само нагоре ќе оди . . . . мислам дека тука лежат сигурни 25% во наредните 6 месеци . . .
Околу глупоста . . . . Ова е берза и ништо не е сигурно. . . Човек треба да знае да каже доста е . . .
А секој си ја знае математиката, а премногу лакомење пречи . . .

Бошко008 еве се спремам пред дивидендата во стб да продадам се и да влезам во охб затоа ја плукам, може нешто ако остане и кмб да влезам, твоето портфолио е победничко и сакам да го клонирам на пониски цени .
Знам дека портфолиото ми е победничко и со мал ризик :) .
Слободно препиши го, пари ќе намлатиш. Гледаш дека слабо ти оди кога сам го составуваш.
Ама нема потреба од плукање без факти . . . . нема да ги паднеш цените....
И поубаво секој да си гледа во својот двор, а не во дворот на комшијата . . .

Околу КМБ и ОХБ се сум кажал. Кој сака ќе разбере. Проекциите ќе ги споредиме на крај на година . . . Некој ја преферираат ТПЛФ, јас од тие коцкарски акции ја имам ЗПКО . . .
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Moze da se vidi deka KB pagja posle presek ama od godina vo godina se pomalku, a koga ke dojde ovaa godina rezultatot za 1 cetvrtina ke bide mrsno. Kockata e zavrtena, a koga ke zastane e toa ke bide dobivka.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Мал промет денес има КМБ.

Одвај чекам да видам колку ќе биде исправката на вредност за првиот квартал, зошто ако продолжат со проектираното темпо тоа пак е енормно висока сума
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Мал промет денес има КМБ.

Одвај чекам да видам колку ќе биде исправката на вредност за првиот квартал, зошто ако продолжат со проектираното темпо тоа пак е енормно висока сума
јас мислам дека ке биде мн подобро од лани ова време.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nesto zvecka na 12miliona Kmb a slusam se sprema Tnb na 15 ka.moe mislenje realno 25 kmb i 20 Tnb ama pusto steluvanje :)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Нешто се случува и со Гранит, изгледа ќе изненадат со добра дивиденда. Новиот директор се покажува со полесна рака од татко му
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Eve jas sum od tie glupavite sto prodadoa pred presek. Dve pricini:
Prvo sakam da ja uknizam kapitalnata bez da bidam odanocen, posto ne se znae sto ke bide od slednata godina
Vtoro akciite na MSE po pravilo posle presek pagjaat za iznos pogolem od dividendata posto pazarot e neefikasen

Iskreno go planirav istoto so Okta i Tnb ama me sjebaa so niskata dnosno nepostoecka dividenda☹
Гледаш како се зезна што ја продаде кбм после пресек, да почекаше барем до денес ќе земеше дупло и дивиденда и капитална :) иако не сметам дека и денес е паметно да ја продадеш. Друг пат прашај ;) на шала малку, секој си има свој есап и си знае што прави. Ништо не е вечно па поштувам и оние што одлучиле да се уновчат.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Знае ли некој дали целиот износ на кредитите кон Фени и Брилијант КМБ ги имаше вкалкулирано во исправка на вредност?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Знае ли некој дали целиот износ на кредитите кон Фени и Брилијант КМБ ги имаше вкалкулирано во исправка на вредност?
За Брилијант 7 зеде 5 даде и кога ќе видиш... го снемало:kuracc:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
За Брилијант 7 зеде 5 даде и кога ќе видиш... го снемало:kuracc:
Брилијант се продаваше на делови. Терминалот, бензинската и некои други објекти отидоа одма.

Сега на крајот за 7м се продаде само фабриката (производниот погон) и брендот.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Racunicata bese deka ke ima golema ponuda i toa i se ostvari, na posleden den pominaa preku 300K evra promet. Ama fakat cenata ne padna, sto e za mene neocekuvano.

Sega se drzi na visoko nivo so mali prometi, 20K evra na den. Ke vidime do koga.

Inaku istoto moze da se kaze za tie sto sega kupuvaat: da kupea pred tri dena ke gi potroshea istite pari a ke zemea solidna dividenda.

Nejse, jas ke si pocekam uste nekoe vreme, nema brzanje, ako ne ima i drugi dobri priliki na pazarot, pred se’ TEL i TNB, pa moze tamu da se preshaltam
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Koj drzi so mal promet ?? Ponedelnik se budis so 4000 a ako zapne pobaruvacka kako pred dividenden presek so 5000 akcii moze da go vidis i 4.200 bar dur iskoci prv kvartal.Po kvartalniot moze samo da sonuvame za 4500 kako sto nekoj sega sonuva da dokupi na toa sto go prodal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom