Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
TTK -10% мислам дека е пресек да акционерска книга за дивидедна. По оваа логика сите акции ќе клапнуваат за дивиденда во следниве окулу месец дена.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Покрај банкиве, најверојатно наскоро индиректно нови газди ќе имаат RZLV и RZLE.
http://www.lessentiel.lu/fr/economie/story/ArcelorMittal-pourrait-ceder-le-site-de-Dudelange-22487352

ArcelorMittal ќе продаваат дел од погоните во европа, за да добијат дозвола за купување на ILVA во Италија. До продажба мора да ги држат во добра работна кондиција..
Купувачи? Се шушка дека само Кинези се заинтересирани..
Лично мое мислење е дека ќе нема ама баш никакво влијание врз цена на акциите на овие две компании, нити очекувам некој бенефит за акционерите.. и понатака цената ќе си варира периодично шпекулативно..

И понатака имам недоумица кој купува сеуште RZLE.. не работат од 2008година, мислам дека цела линија е исечени како старо железо и погонот служи како магацин само.. имаат само долгови..
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
p.s.
Гриме редно е да го откриеш портфолиото. Па да бидеме јасни за што зборуваме.
Вака не сме еднакви . . .
Макар што јас никогаш не следам трендови и секогаш тврдоглаво си шибам со мојата стратегија . . . . ама добро е да ти ги видам разислувањата на дело . . .
Прочитав дека си напишал точно што купуваш и што поседуваш, со износи, со проценти, со све. Јас нема да објавувам такви работи пошо сепак со досегашен поврат од скоро 500%, структурата на портфолиото и трансакциите можам да си ги сметам за интелектуална сопственост :cool: Исклучок може да направам само за старите воени другари од посните берзански години уз кафански ручек ;)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Има доста најави за СДИ, само да не биде како статистиката за изминатите 10-11 години

 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
STB. uste ja nema da ne iznenadi so visina na dividenda ,a i OHB. mi se nesto molcalivi ,sto li ni spremaat koj ke go znae??
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
https://a1on.mk/archives/881254

МКД во ЕУ :D
Види каков инфо, а никој не коментира :) . . .
Ајде експерти . . . До каде ќе оди МБИ10 . . . Полетуваме ли утре ???
Ќе стигне ли сега до 4000 поени ???
Извадивте ли пари . . . Фативте позиции ???
Да не избега возот ???

п.с.
Мојот став е јасен . . . .
На волкот му е дебел вратот зошто сам си дави овци :). . .
Преговори, датум, нато, мато не влијае на мкд економијата многу, скоро ич . . .
Можеби само оптимизмот и очекувањата малку ќе се подигнат . . .
За проекциите на МБИ10 во друга прилика . . .
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Далеку е МК од ЕУ. Препораки сме добивале десет години по ред, арно ама треба ЕДНОГЛАСНА потврда од Советот на ЕУ, која една земја не ја гласаше во минатото.

Еве детален приказ. https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/pdf/publication/factsheet_en.pdf
Моментално сме прошле две точки. Да ја поминеме точка три, па да размислуваме за купување на шампањско. Не за отварање

Инаку камо среќа да почнеме преговори. Земјата добива големи претпристапни фондови, и од тоа економијата може сериозно да се офајди. Под услов да не се украде баш се’
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
24
Поени од реакции
14
Нешто се збори дека Шпаркасе ќе ја купува Охридска Банка, па дури и во пакет со други неколку помали банки: Стопанска Битола, Капитал, Еуростандард?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Охридска исплаќа 35м дивиденда на акционерите, 44м награди за менаџментот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom