Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

 1. Да, тргувам

  192 гласови
  24,3%
 2. Не

  93 гласови
  11,8%
 3. Не тргувам, ама би сакал.

  420 гласови
  53,2%
 4. Не се замарам со ова

  84 гласови
  10,6%
 1. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора + ОоОоОоО

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.263
  Допаѓања:
  688
  Еве од неревидираниот на ТНБ
  како што гледате има скоро 3 милијадри акумулирана добивка и плус од ланските 2 милијарди добивка (550 милиони за дивиденда, 1,6 за акумулирана) ќе има над 4,5 милијарди денари кој може да ги исплати кога сака
  крај на 2018 над 4,500 милијарди (5000+ бруто по акција)
  крај на 2017 2,991милијарди
  крај на 2016 2,204 милијарди
  крај на 2015 1,207 милијарди

  [​IMG]

  Сериозен инвеститор не би ги продавал ни по цена од 13к, ако има по 10к вреди да земеш и милион евра кредит, оти кога тогаш мора да ги дадат тие пари, не верувам дека ќе ги чуваат 100 години како МТУР.
   
  Bafra, bingo, lycku и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  230
  Како нов акционер во ТНБ не очекувам чуда :) .
  Доволни ми се 10% годишен раст на акцијата и дивиденден принос од 5% .
  Влегов зошто ми беше ефтина цената мада има и поефтини ама јас таму сум премногу изложен. Паниката престана и ете ја пак на 13200 за една недела .
  Диверзификација на ризик е главната моја причина.
  Очекувам ОХБ да стигне 3* 4800 = 14400 денари за 4-5 години.
  Очекувам КМБ да стигне 7200 денари за 2-3 години.
  Очекувам ТНБ да стигне 20.000 за 2-3 години.
  Очекувам доста повеќе да заработам на ОХБ и КМБ отколку на ТНБ, но цена од 12610 за ТНБ мислам дека не се пропушта :) .
  Сите овие очекувања се ако нема 3 светски рат и нова глобална економска криза :) .

  p.s.
  Гриме редно е да го откриеш портфолиото. Па да бидеме јасни за што зборуваме.
  Вака не сме еднакви . . .
  Макар што јас никогаш не следам трендови и секогаш тврдоглаво си шибам со мојата стратегија . . . . ама добро е да ти ги видам разислувањата на дело . . .
   
  Bafra, bingo, Lucart и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Бубастис

  Бубастис

  Член од:
  17 октомври 2017
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  120
  Го читам објаснувањето на ТНБ и вика НБРМ ја зголемила адекватноста на капиталот за 3% во нивниот случај. Во случајот на КМБ било побарано зголемување од 4%. Плус дополнителни барања кај системски значајни банки, што сума сумарум испаѓа 14.25% кај ТНБ и 16.5% кај КМБ. ТНБ исполнува 14.3%, КМБ 15.9%, ама ете регулаторот жмури па си исплатија што исплатија. Само таа дупка ќе мора да ја затворат во 2018.

  Ете видиш не сум знаел дека сите банки се еднакви, ама некој се поеднакви од другите. Искача најубаво да си системски небитна банка, и фурај.

  Нејсе после овој тотален шок, барем за мене, ред е да видиме што понатаму. За очекување е дека двете банки ќе имаат феноменален Кв1, посебно ТНБ. Со малку математика искача дека капиталната добивка од продажбата на пензискиот фонд им е најмалку 350 М ден, додади уште толку од редовни активности, ќе дојдеме до некои 700 М за Кв 1. За крај година е реално да се додаде уште барем 1 М, значи 1,7М тотал конзервативна процена.

  Да се делат дивиденди ќе зависи најмногу од регулаторните барања, мислам да не беа овие екстра обврски ладно ќе исплатеа барем половина од добивката.

  Искрено ми е многу криво што не искочив на 14500, ама тоа е, идемо даље. За продавање е касно за купување рано, значи пак сме на ХОЛД
   
  Последно уредено: 12 април 2018
  На Bafra, bingo, Branchez и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.394
  Допаѓања:
  6.852
  На Lucart му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lucart

  Lucart

  Член од:
  5 јуни 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  10
  А се мислев да влезам кога падна до 750. Ме интересира дали падот ќе продолжи и после собрание или ќе се стабилизира. Како и да е, читајќи го написот во Фактор се прашувам дали воопшто е паметна инвестиција Гранит.Транспарентност на акционерското друштво една голема 0(НУЛА):cenzura:
   
 6. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.480
  Допаѓања:
  507
  TTK -10% мислам дека е пресек да акционерска книга за дивидедна. По оваа логика сите акции ќе клапнуваат за дивиденда во следниве окулу месец дена.
   
 7. bingo

  bingo

  Член од:
  28 март 2007
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  75
  Покрај банкиве, најверојатно наскоро индиректно нови газди ќе имаат RZLV и RZLE.
  http://www.lessentiel.lu/fr/economi...-pourrait-ceder-le-site-de-Dudelange-22487352

  ArcelorMittal ќе продаваат дел од погоните во европа, за да добијат дозвола за купување на ILVA во Италија. До продажба мора да ги држат во добра работна кондиција..
  Купувачи? Се шушка дека само Кинези се заинтересирани..
  Лично мое мислење е дека ќе нема ама баш никакво влијание врз цена на акциите на овие две компании, нити очекувам некој бенефит за акционерите.. и понатака цената ќе си варира периодично шпекулативно..

  И понатака имам недоумица кој купува сеуште RZLE.. не работат од 2008година, мислам дека цела линија е исечени како старо железо и погонот служи како магацин само.. имаат само долгови..
   
 8. therealgrim

  therealgrim

  Член од:
  30 март 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  14
  Прочитав дека си напишал точно што купуваш и што поседуваш, со износи, со проценти, со све. Јас нема да објавувам такви работи пошо сепак со досегашен поврат од скоро 500%, структурата на портфолиото и трансакциите можам да си ги сметам за интелектуална сопственост :cool: Исклучок може да направам само за старите воени другари од посните берзански години уз кафански ручек ;)
   
 9. bingo

  bingo

  Член од:
  28 март 2007
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  75
 10. Prof. Josef

  Prof. Josef

  Член од:
  9 мај 2017
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  97
 11. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.394
  Допаѓања:
  6.852
  Има доста најави за СДИ, само да не биде како статистиката за изминатите 10-11 години

  [​IMG]
   
 12. lycku

  lycku

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  124
  STB. uste ja nema da ne iznenadi so visina na dividenda ,a i OHB. mi se nesto molcalivi ,sto li ni spremaat koj ke go znae??
   
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 13. idadija

  idadija

  Член од:
  16 мај 2014
  Мислења:
  245
  Допаѓања:
  139
  I Dekis go nema :(
   
 14. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  230
  https://a1on.mk/archives/881254

  МКД во ЕУ :D
  Види каков инфо, а никој не коментира :) . . .
  Ајде експерти . . . До каде ќе оди МБИ10 . . . Полетуваме ли утре ???
  Ќе стигне ли сега до 4000 поени ???
  Извадивте ли пари . . . Фативте позиции ???
  Да не избега возот ???

  п.с.
  Мојот став е јасен . . . .
  На волкот му е дебел вратот зошто сам си дави овци :). . .
  Преговори, датум, нато, мато не влијае на мкд економијата многу, скоро ич . . .
  Можеби само оптимизмот и очекувањата малку ќе се подигнат . . .
  За проекциите на МБИ10 во друга прилика . . .
   
  На Oskar$ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  36
  http://www.macrotrends.net/1319/dow-jones-100-year-historical-chart

  Po grafikonot ne sme veke 100 godini nazad samo 50tina :)
  Pa od ekonomskata kriza izlegle so dupliran index !!! Matematika strasna rabota pritisokot na mala kamata na bankite kaj nas ne pridonese berzata da bide top tema i konecno da zavladee nekoj red i disciplina vo akcionesrkite drustva ???
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: