Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ova so TNB e fakt deka imame dobri brokeri so malku svoi akcii preturi 400 akcii pred sama dividend na cena od pred prosla dividenda !!! BRAVO momci dur ima ovci ima I volna :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Kako ida e dividendata ke bide najmalku 10% na ovaa cena- ne gledam nikakov razlog za vakva panicna rasprodazba,plus bankata ke se prodava.OHB. pri najava za prodazba ripna ~10% minatata nedela ,bez nikakva najava za dividenda.Iso vakvi cudni raboti se slucuvaat i so STB.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не се секавам вака да паѓаше НЛБ ниту кога се објавија информациите за кражбата и скандалот со перење пари.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Koga ke se znae kolku ke bide dividendata od TNB?
Најдоцна до 20-ти треба да ги објават сите материјали за собранието, вклучувајќи и предлог дивидендата, мада ако добро памтам лани ги објавија на крај на денот по објавата на Повик за собрание.


Како беше, на уплатницата се ставаше Кибс или Мибс при уплата кај брокер?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Taa e veke poznata, samo treba nekoj akcioner da otide do centrala i da gi pobara materijalite. Hard copy

Jas bi otishol ama malku sum dalecku

Sekoj slucaj ne e dobro, golemo i neprijatno iznenaduvanje ne’ ceka
 
B

Bafra

Гостин
ТНБ најверојатно дивиденда ц.ц. 700 денари o_O
ОКТА не дава
УНИ и тие најверојатно нема.
Кој им е курац, на милиони седат, што ли е финтата :confused:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Пред месец дена некој купи 2000 акции по цена од 14.900

До толку се способни НЛБ па и од таков инвеститор да ја држат одлуката за дивиденда како тајна
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
650 денари ќе биде најверојатно (лани 995).

Невидени идиоти.

Што мислите за продавање на НЛБ и вложување во КМБ?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве сега на примерот на ТНБ се потврдува тоа што го напишав за важноста на интегритетот на учесниците на пазарот на капитал! Очигледно е дека тие што продаваат веќе знаат дека дивидендата ќе биде пониска од очекуваната. Само треба надлежните институции да проверат кои луѓе се наоѓаат на продажната страна и ќе видат каде доаѓа до протекување на ценовно чувствителни информации!

Се разбира, треба да уследат и драконски казни, па никогаш повеќе никому да не му текне вака да се однесува!
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Се разбира, треба да уследат и драконски казни, па никогаш повеќе никому да не му текне вака да се однесува!
Друже Гриме, Кајгана форумот е само рамо за плачење, дај да ги спамираме со меилови надлежните во МСЕ со поплаки за ова што се случува, ако и самите они не се вмешани.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Пак само дебати . . . Жалопојки . . .
Толку ќе биде, онолку ќе биде . . . Толку требало да биде, а не станало :) .
Цената е резултат на понуда и побарувачка, а не толку на ФИ и дивиденда.
Извади ли кој пари да ја брани цената ???
Ви викаше чичо КМБ и ОХБ, а Вие СТБ и ТНБ . . .
Видете денес кој е црвен, а кој е зелен . . .
Каква случајност??

Денес ги извадив последните пари од под перница . . . . неможев да одолеам на 12610 и си купив ТНБ . . . не ме интересира колку ќе биде дивиденда, не ме интересира зошто паѓа. Ми се виде добра цена и си купив. Сакав да купам пред месец дена на 13.500 денари, но во последен момент купив ОХБ , па така јас една дивиденда веќе лапнав. . . . Ако падне уште малку на 11,000 денари ќе земам и кредит од пријатели да ја бранам цената на ТНБ :) . Како нов акционер мора да се покажам пред староседелците кои само дебатираат.
Ако успеав ОХБ да ја одбранам на 4800 денари и ТНБ ќе ја доодбранам на 11.000 денари :), само нека падне . . .

Ова се сега моите први акции од ТНБ (имав порано купени на 1700-2000) и баш сум среќен поради тоа. Така да сега сум акционер во сите 4 големи банки (ОХБ, КМБ, СТБ, ТНБ) .

п.с.
Зошто толку деструктивност.
Оставете цена нека падне. Па тоа е исто шанса за заработка.
Тешко на оној кој се радува само на зелено :) .
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Kolku sto znam OHB. seuste nema objaveno deka ke deli dividenda i kolku,ako nesto sum propustil Ve molam pisite zasto stvarno ne znam ,a poseduvam akcii od OHB.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom