Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Алк, РЕПЛ, Грнт, Стб, Тнб,Тел, Уни, Кмб па може и МПТ ти се ок избор. Некој повеќе некој помалку но има голема веројатност да си во плус со сите за година, 2,3,4...
Други и да сакаш нема :D
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Уделот на странските инвеститори во вкупниот промет на Белградската берза е 78% ?! Ме изненади волку високата бројка, што укажува на голема доверба и транспарентност. Какви се бројките кај нас, некој тука пишуваше за тоа дека паѓаат во континуитет, на бројките не ми текнува?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ај нека се угоде. Уплатив акции на Комерцијална денес.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Инвеститорскиот ден во петок - одлична можност за ПРОДАЖБА на македонски акции без провизии
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Да нема провизија од 1.05%. Јас денес купив :) ми беше страв да чекам до тој ден бидејќи ќе има доста што ќе купуваат тој ден. Башка според она што гледам пред НГ сите акции растат во исчекување на пролетната дивиденда, така што изгледа цените ќе одат нагоре.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Да нема провизија од 1.05%. Јас денес купив :) ми беше страв да чекам до тој ден бидејќи ќе има доста што ќе купуваат тој ден. Башка според она што гледам пред НГ сите акции растат во исчекување на пролетната дивиденда, така што изгледа цените ќе одат нагоре.
Pred NG se oktomvri i noemvri, nemoj da zaboravis.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Chisto sakam da vlezi vo zapisnik deka na 7.000 ne bi kupil kmb, pa i kjupce so zlato da najdam vo dvorot.... Fala, prijatno...

Така ако гледаш никогаш нема купиш акција на било која компанија во Македонија :)
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Инвеститорскиот ден во петок - одлична можност за ПРОДАЖБА на македонски акции без провизии
Како гледате генерална слика за нашава берза во смисла на преценетост и потценетост? Гледам на насловна страна на МСЕ има показател P/B=1,4 и P/E=11,41. На ниво на компании тешко се одлучуваме да влегуваме при вакви показатели. Во САД нели стана популарен тој Бафет индикатор т.е. СП500 во однос на ГДП. Колку мислите тоа е релевантно и применливо кај нас? Гледам на trading economics има МБИ10 и ГДП но корелација не вади. На друга веб страна најдов. Е сега Бафет вели на до 70%-80% добро е да се влегува на берза, а над 100% да се излегува. Јас го гледам овој график и чуден ми е. Заклучокот е дека сега е добро за влегување, но сепак имам резерви. Друг момент - ако Бафет гледа некаде 80% за влез гледаме дека баш на 80% балонот пукна 2007.
mbi10.PNG
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Убаво кажал човекот. До 80% :) Семантика малце.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Паметно - дали акциите ќе растат? Дур да почекам одговор отидоа акциите 100+ денари :))))

Го прочитав и извештајот кај што вика дека ќе оди цената до 7950 денари по акција.
Ne, toa nekoj fraer ja procenil akcijata na taa cena.

Ne znaci deka bil vo pravo
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Акцијата дојде до 8000 кога се очекуваше економијата да има годишен раст од 3-4%, новата реалност е негативна стапка на раст од 3-5 проценти.

Јас не велам дека нема изгледи брзо да се врати старата цена на КМБ зошто тоа е најликвидна акција на берзата и има таква акционерска структура, но реалните ризици постојат.
Паметно - дали акциите ќе растат? Дур да почекам одговор отидоа акциите 100+ денари :))))

Го прочитав и извештајот кај што вика дека ќе оди цената до 7950 денари по акција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom