Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 33 28,9%
 • 2000

  Гласови: 39 34,2%
 • 1000

  Гласови: 11 9,6%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 11 9,6%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 20 17,5%

 • Вкупно гласачи
  114
Член од
11 јули 2017
Мислења
676
Поени од реакции
402
Idi prashaj gi ovie 78 od eurostandard oni garant si vikale deka pogodile 100% ????
Nekogash go svakam tpj poriv kaj nekoi luge da se pravat pametni ama kaj nas nekako mnogu e golem procentot !!
Pa i jas mislam deka e glupo da kupuvash ALK nad 8000 pa nekoj si kupi denes na 12650 i si zivee so filmot deka le bidat 15.000 za dve godini !!! Dosta se pravite vidoviti i eksperti berza e ova a za berza vikaat nema pameten covek !!!
Alal parite da si gi trosite koga ke zarabotite i ne placete mnogu koga ke gi izgubite a od eksperti begajte sto podaleku posto do tuka doteravme od niv :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
657
Поени од реакции
1.072
Секако дека има можност за инвестирање и заработка на Македонската берза, меѓутоа тоа сигурно не е во индексираните акции кадешто од страна на десетина луѓе е канализиран целиот доток на пари на берзата за да се надува балонот и сите да имаат привид на заработка сѐ додека не пукне како 2007. па пак 5-6 години никој да не им стапне во брокераи
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.621
Поени од реакции
711
Проблемот со општо целата наша берза е нетранспарентноста особено акциите кои се неиндексирани.

Во основа цела берза ни е шуш-буш :) и луѓето сакаат да инвестираат и инвестирале од секогаш во индексираните, пред се КМБ, АЛК, МПТ.


Јас иам член во фамилија кој имаше акции и за време на светската криза кога му се обезвреднија, едноставно смирено сфати дека кад-тад ќе кренат и тоа се случи. Затоа луѓето и сега инвестираат, поучени од 2008-09 кога паднаа акциите да речеме АЛК од 13-14К колку беа на 3К, почекаа неколку години, земаа меѓувреме дивиденда и ете сеа им се пак на тоа ниво.

Причината е тоа што кажав погоре, МБИ-10 се тие што ја крепат нашата берза и секогаш го вадат максимумот на вредноста.

Дали се тоа реални, дали фингирани параметри, повеќето не се замараат со тоа.

КМБ/АЛК како прво се поврзани меѓу себе и финансиски, така што ако паѓа едниот, паѓа и другиот,... а со тоа и цела берза.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
657
Поени од реакции
1.072
Тоа колку индексираните компании се сигурни - видовме во март. Тие што сега уфрлуваат толку многу пари у нив, уште побргу можат да почнат и да ги вадат и за недела дена да се сруши целата кулата од карти. Еве нпр. АЛК и КМБ паднаа и по 40%, а неинндексирани од тип на ПКБ паднаа само 10%. Повеќето индексирани се вратија на преткризните нивоа, а неиндексираните отидоа и по 20% погоре. Со оглед на тоа што на последното собрание на ПКБ немаше усвоено законски спорни одлуки од тип награди, очекувам акцијата да си дојде во некој поразумен опсег на валуација.

А што се однесува на таа „проценка“ од „аналитичарот“ за КМБ, да можеше да се шорта на берзава, кога ќе ја дотераат до 8.000 - би ја шортал КМБ за сите пари!
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.498
Поени од реакции
2.412
Тоа колку индексираните компании се сигурни - видовме во март. Тие што сега уфрлуваат толку многу пари у нив, уште побргу можат да почнат и да ги вадат и за недела дена да се сруши целата кулата од карти. Еве нпр. АЛК и КМБ паднаа и по 40%, а неинндексирани од тип на ПКБ паднаа само 10%. Повеќето индексирани се вратија на преткризните нивоа, а неиндексираните отидоа и по 20% погоре. Со оглед на тоа што на последното собрание на ПКБ немаше усвоено законски спорни одлуки од тип награди, очекувам акцијата да си дојде во некој поразумен опсег на валуација.

А што се однесува на таа „проценка“ од „аналитичарот“ за КМБ, да можеше да се шорта на берзава, кога ќе ја дотераат до 8.000 - би ја шортал КМБ за сите пари!
Гледам пкб напредува 120.000 ден промет за 2 месеци. Сега се продава за 22.000 последна пазарна 14.000 што убаво некој сака да се усреќи со 50% зароботка за месец 2. :D
 
Член од
30 март 2018
Мислења
657
Поени од реакции
1.072
Гледам пкб напредува 120.000 ден промет за 2 месеци. Сега се продава за 22.000 последна пазарна 14.000 што убаво некој сака да се усреќи со 50% зароботка за месец 2. :D
Искрено се надевам дека некој ќе се реши да продава и на 10-12.000, па и на пониско.

Инаку, да не мислиш дека реалната побарувачка за некои индексирани акции е многу поголема? Или дека, како што сега се прави огромна побарувачка по индексираните, утре нема да има и огромна понуда на истите кога ќе почнат да се повлекуваат парите од банките и фондовите?
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
159
Поени од реакции
94
Меѓутоа тоа сигурно не е во индексираните акции кадешто од страна на десетина луѓе е канализиран целиот доток на пари на берзата за да се надува балонот и сите да имаат привид на заработка сѐ додека не пукне како 2007.
Епа нели е тоа поентата со вложување на берза, да го погодиш моментот кога да влезеш и кога да излезеш. Од друга гледна точка, гледам шанса во тие десетина маркетмејкери, оставам тие да ја дигаат и спуштаат цената, јас само одлучувам кога да направам влез/излез и досега ми успева.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.498
Поени од реакции
2.412
Искрено се надевам дека некој ќе се реши да продава и на 10-12.000, па и на пониско.

Инаку, да не мислиш дека реалната побарувачка за некои индексирани акции е многу поголема? Или дека, како што сега се прави огромна побарувачка по индексираните, утре нема да има и огромна понуда на истите кога ќе почнат да се повлекуваат парите од банките и фондовите?
Со неликвидните има проблеми
1. Прометот е многу мал неможе да се влезе со поголема сум без да си ја напупаш сам цената исто важи и за излез
2. Неможеш кога сакаш да добиеш кеш
3. Има голем спред меѓу куповна и продажна цена 10-20% сега е и 50% кај пкб од последна трговска цена
4. Растат и паѓаат по 10-20% без да имаш реална шанса за влез и излез
5. Речиси никоја не дава дивиденда
6. Има ефтини но има и многу ѓубре и компании кој се катастрофа
7. Не се транспарентни и тешко се добиваат информации за нивно работење
8. Неможе да правиш кост авериџин за влез и излез поврзано со првите точки
9. Има многу местење во нив лесно се прави пауп анд дамп
Некои причини зошто треба подалеку од неликвидни.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
657
Поени од реакции
1.072
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.498
Поени од реакции
2.412
Фали уште едино Чом пак да сними емисија за берза и инвестирање, па простата маса да сфати дека ја навлекуваат за да и' истоварат преценети акции од КМБ :pos:
Кмб не е прецената се под п/е 20 п/б 2 е ок а реално очекувам да биде кмб преценета за неколку години. Ќе има експанзија на бдп... И обично акциите одат на преценето и тоа е нормално и очекувано но сега е уште рано. Далку сме од меур... Но да се надеваме на такво нешто например кмб за да биде преценета како во 2008 да речеме во 2025та би требло да е окулу 20-25.000. Не се знае од сега дека сигурно ќе биде ама можно е. Но, не е во никој случај паметно од сега за 5 години да си купиш и да спиеш. Ова важи за било кој асет.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
119
Поени од реакции
94
Тоа колку индексираните компании се сигурни - видовме во март. Тие што сега уфрлуваат толку многу пари у нив, уште побргу можат да почнат и да ги вадат и за недела дена да се сруши целата кулата од карти. Еве нпр. АЛК и КМБ паднаа и по 40%, а неинндексирани од тип на ПКБ паднаа само 10%. Повеќето индексирани се вратија на преткризните нивоа, а неиндексираните отидоа и по 20% погоре. Со оглед на тоа што на последното собрание на ПКБ немаше усвоено законски спорни одлуки од тип награди, очекувам акцијата да си дојде во некој поразумен опсег на валуација.

А што се однесува на таа „проценка“ од „аналитичарот“ за КМБ, да можеше да се шорта на берзава, кога ќе ја дотераат до 8.000 - би ја шортал КМБ за сите пари!
Јас пак мислам дека ПКБ е најлош избор во моментов. Очигледна е стратегијата на менаџментот да ја спушти цената што подолу за да ја откупи.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
101
Поени од реакции
109
Член од
30 март 2018
Мислења
657
Поени од реакции
1.072
Јас пак мислам дека ПКБ е најлош избор во моментов. Очигледна е стратегијата на менаџментот да ја спушти цената што подолу за да ја откупи.
Доколку нотарот правилно си ја извршил работата, во записникот од собранието ќе имаш прилика да прочиташ дека Слободан не ја прифатил понудата на малите акционери да му ги откупат неговите акции по 15.000 денари, а дека еден од синовите изјави дека дури и предложената откупна цена од 48.000 денари е прениска.
 
На врв Bottom