Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
За инвеститорите во KMB еве гратис анализа подготвена од страна на консултантската компанија WOOD & Company во рамките на регионалниот проект на ЕБРД во кој влезе МСЕ за кој имав постирано претходно. 3 МСЕ компании се во регионаниот проект KMB, TNB и ALK. За сите 3 компании ќе има вакви анализи.
Добра анализа, а и доста солидни бројки за КМБ во однос на другите спомнати банки. Но за жал, ова е политички извештај, со оглед на тоа дека дрвариве не ословуваат како North Macedonians. Ваљда уште една отстапка од забетонираниот идентитет, со цел добра реклама на компанијата и повеќе пари во џебот на нашите прекрасни деспоти.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Околу 1,5 проценти од пазарот на кредити и депозити имала Еуростандард банка
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Скопска Стопанска банка за шест месеци инјектира 31,2 милиони евра во кредити за фирми и со тоа во вкупниот раст на кредитирање на фирми учествува со неверојатни 49 отсто. Голем и храбар деловен потег на менаџментот со што банката која е најголем кредитор на физички лица направи продор на пазарот на корпоративно кредитирање
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Пред некој ден ко го читав Q2 извештајот на КХВ го забележав одливот на финансии од МСЕ кон странските берзи. Прво што си помислив е дека на староседелците одма ќе му здожежи разбивањето на монополската позиција во која комотно си уживаат и мора да излезат со некакви стимулативни мерки. Минимум што може одма без поголем наопор да направат е да го продолжат бесплатниот етрадер за секогаш, не само до 30 септември. Има мноу работи што може да ги направат. Но еве ја читав објавава и читајќи ја последната реченица комплетно ја доловува мојава поента....Туку шо бидна на собранието на ПКБ вчера мислам беше - некој апдејт?
 
Член од
4 декември 2012
Мислења
45
Поени од реакции
37
Пред некој ден ко го читав Q2 извештајот на КХВ го забележав одливот на финансии од МСЕ кон странските берзи. Прво што си помислив е дека на староседелците одма ќе му здожежи разбивањето на монополската позиција во која комотно си уживаат и мора да излезат со некакви стимулативни мерки. Минимум што може одма без поголем наопор да направат е да го продолжат бесплатниот етрадер за секогаш, не само до 30 септември. Има мноу работи што може да ги направат. Но еве ја читав објавава и читајќи ја последната реченица комплетно ја доловува мојава поента....Туку шо бидна на собранието на ПКБ вчера мислам беше - некој апдејт?
Јас не отидов, али од колеги што биле викаат ништо посебно само долго траело
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
24
Поени од реакции
18
Влез на берза како физичко или преку правно лице ? Искуство, мислење која е подобра варијанта ?


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Влез на берза како физичко или преку правно лице ? Искуство, мислење која е подобра варијанта ?


Sent from my iPad using Tapatalk
Zavisi od tvoite uslovi,moznosti... za site bi bilo razlicno. ako igras so cisti tvoi odanoceni pari, jas bi igral kako fizicko lice. ako imas moznost da knizis razlicno preku firma, na pr vlozuvanja, prikazuvanje dobivka,zaguba i sl. poveke varijanti imas kako pravno lice. vo toj slucaj smetkovoditelot ti e najbolji drugar. ;) . jas imam 2 smetki. kako fizicko i kako pravno lice.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
KMB ja izmerile na 8000 deka treba da e momentalno taka da euforijata e taa i sledna nedela ke ja gledame nad 7000 !!!
Ubavo mi e dali smeam da stavam :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
KMB pravi kako od shala 30 miliona a spored golemina treba da gazi i po 40 pa ja procenile 8000 !!!
Alkaloid da se usere nemoze poveke od 15 pa i 20 neka bide vo ovakvi uslovi sto e max!!!
Momentalno ALK e 300 miliona pazarno a KMB 260 ???? Pa 15 godini treba da rintash za da za vratis pari vo sporedva so 9 godoni kaj KMB ???
Ama neli ke bila 15.000 ALK :)
Pa ako e tolku ALK togash KMB trrba da e 13000 hahahahaag
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Да зошто во вредноста на компанијата се зема само тековниот профит во билансот на успех нели
KMB pravi kako od shala 30 miliona a spored golemina treba da gazi i po 40 pa ja procenile 8000 !!!
Alkaloid da se usere nemoze poveke od 15 pa i 20 neka bide vo ovakvi uslovi sto e max!!!
Momentalno ALK e 300 miliona pazarno a KMB 260 ???? Pa 15 godini treba da rintash za da za vratis pari vo sporedva so 9 godoni kaj KMB ???
Ama neli ke bila 15.000 ALK :)
Pa ako e tolku ALK togash KMB trrba da e 13000 hahahahaag
 

Kajgana Shop

На врв Bottom