Македонска берза

Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Но мислам дека тој фраерот сериозно влијаеше на ценовниот скок. Во отсуство на јавна аргументирана дебата преку анализи на повеќе такви фраери ќе има вакви поместувања. Едно време пред 7-8 години се сеќавам на ТВ некој новинар правеше недела анализа на акиите на берза проследени со коментари на Твитер. Сега слабо. Тоа надополнето со слабиот веб сајт на МСЕ во смисла на организација и нудење на податоци, тешко. Фала богу овај форумов има 1000+ страни наназад и има многу што да се научи и надополнето со јутуб видеа и други материјали е солидна основа за финансиска писменост.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Што знам анализава за Комерцијална е од Wood & Company за 3Q2020 објавена на 10.09.2020


We initiate coverage of Komercijalna Banka ad Skopje with a BUY recommendation and a price target (PT) of MKD 7,953/share, offering upside of c.21.2%. The bank is a leader in the local, nearly oligopolistic, market, and we appreciate its best-in-class C/I ratios, the conservative structure of its balance sheet and its sound capital levels. On the negative side, we highlight the bank’s FX exposure and that its financial reporting is under the local GAAP. We still see upside for the current share price levels, especially on the back of the balance sheet liquidity, which is a lot higher than the market average and could offer enough ammunition for NIM and top-line growth, even in times of falling rates. The bank trades at 1.0x and 0.9x on our 2021E and 2022E P/BVs, respectively
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Најголемите дубари и манипулации во државичево се направени под превез на авторитети и институции, такашто е бесмислено човек да купи акции од било која фирма затоа што некојмити курто брокер или аналитичар ги проценил на којзнае колку
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Мене ми се допаѓаат овие новитети со анализите од странски институции на одредени домашни комапнии.

Јас лично не би купувал сега зошто мислам дека периодот што ни претстои во врска со здравствената криза ќе биде доста сериозен.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne solete pamet denes 70 miliona evra lugeto si vratija vo svoj dzeb i nekako ne im e bash do banki :)
Zamisli si zakazal svadba i mora da pozajmi pari dur mu stignat od stecajniot ????
KOLKU i da trubite za pesimizam septemvri e mesec na izvestai pa ke vidime kolku bile lazni a kolku vistiniti prognozite !!!
Umre spekulacijata za povtorno zatvaranje ke se ide na rabota i bez edno oko pa i na staki ke mora da se navikneme deka sekoj moze da go pogodi cigla vo glava nesakajki !!!
Ne znam kolku e merodavno dali ke bide 8000 ili 5000 kmb ama ako ima dividenda zarem na nekoj mu treba nekoj izvestaj :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Мене ми се допаѓаат овие новитети со анализите од странски институции на одредени домашни комапнии.

Јас лично не би купувал сега зошто мислам дека периодот што ни претстои во врска со здравствената криза ќе биде доста сериозен.
Sto se odnesuva do zdravstvenata kriza i tn. lockdown go delam tvoeto mislenje.Evropa veke voveduva restriktivni merki,a nie kupuvame akcii kako da nema utre.Najaven e namalen profit na bankite ,a cenite rastat kako ludi.So dobivka od 2020 ,a na ovie ceni P/E na bankite ke bide preku 11-12 ,a mozebi i poveke sto e premnogu za mene.Edinstveno sto momentalno bi kupil mozebi e Granit,sve drugo e P R E S K A P O!!!!!!
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
КМБ расте бидејќи таму е влезена власта, а извештајот од Вуд е добра (и веројатно платена) рекламичка за да се убрза растот. Штом имаше трансакции и по 300-400 акции значи некој добро се информирал, а иронично дури и Апасијата си отвори сметка во "најбезбедната банка". Можното преземање на операциите што ги имаше Еуростандард преку поштите исто така додава малку керозин на авионот.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Mene samo me interesira kaj e onoj deckoto sto pred 3-4 meseci predviduvase potop ????
Kako gi smuknaa akciive na MPT denes ke ja bide izgleda so gasot a gledam i SBT nekako mi namignuva deka e pri kraj prodazbata a se shushkaat nekoi ludi brojki od 4000 denari ????
Stopanska denes 5000 akcii na 1165 kako da ke ima dividenda 10% od pazarna a ALK izgleda ima nov lek ANAL gin forte :)
Granit ke se ceka dodela na dividenda a e pravo cudo na vakva prosperitetna vlada so tolku kilometri vo plan da ne e veke 1400-1600 denari ???
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Од сите дискусии, назад во времето и тоа што го следам АЛК последниве 11 години имам прашање и заклучок:

1) Што тоа не ви одговара во растот на акциите? Правиме муабет ако имате акции. Ако немате ќе си лаите, леџит. Нереални цени? Неколку страни наназад коментиравте дека КМБ вештачки ниски ги држи цените на акциите и дека треба акција да е 13000 денари.

2) Цела берза се крепи на АЛК и КМБ, а вие ми зборате за здравствена криза во Европа. АЛК и КМБ ги држат сите политички партии, па и цел политички амбиент. Цената на берзата е диктирана од Мукаетов, Хари и сега Чифлиганец.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не постои вирусот лага е, еве јас седев цел месец во изолација од кеф. Исто така и економијата не трпи штети.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
OK Legit.

Објасни ми како тоа сите сме/ќе бидеме во рецесија, а во цел свет берзите растат? :) Не разбирам.

1600196402095.png
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
OK Legit.

Објасни ми како тоа сите сме/ќе бидеме во рецесија, а во цел свет берзите растат? :) Не разбирам.

Прегледај го приврзокот 266644
Едноставно. Во оптек има преголема количина на пари кои инвеститорите немаат каде да ги пласираат. Каматите на депозитите кај нас се околу 1%, во светот некаде се дури и негативни. Каматите на обврзниците се исто така ниски, додека акциите сеуште остануваат најпримамливи давајќи солиден принос преку дивиденди, истовремено нудејќи можност и за капитална добивка.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Точно се согласувам. Значи има побарувачка за акции, тие растат, значи и нашата берза ќе продолжи да расти т.е овие претходно наведените АЛК, КМБ, МПТ, ...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Точно се согласувам. Значи има побарувачка за акции, тие растат, значи и нашата берза ќе продолжи да расти т.е овие претходно наведените АЛК, КМБ, МПТ, ...
Нема побарувачка за акции туку има вештачки генерирана побарувачка за акции од индексот, а тие што сега ќе ги купуваат мислејќи дека ќе пораснат уште повеќе, ќе се изгорат исто како и оние што купуваа у 2007. година
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.965
Како гледате генерална слика за нашава берза во смисла на преценетост и потценетост? Гледам на насловна страна на МСЕ има показател P/B=1,4 и P/E=11,41. На ниво на компании тешко се одлучуваме да влегуваме при вакви показатели. Во САД нели стана популарен тој Бафет индикатор т.е. СП500 во однос на ГДП. Колку мислите тоа е релевантно и применливо кај нас? Гледам на trading economics има МБИ10 и ГДП но корелација не вади. На друга веб страна најдов. Е сега Бафет вели на до 70%-80% добро е да се влегува на берза, а над 100% да се излегува. Јас го гледам овој график и чуден ми е. Заклучокот е дека сега е добро за влегување, но сепак имам резерви. Друг момент - ако Бафет гледа некаде 80% за влез гледаме дека баш на 80% балонот пукна 2007.
Прегледај го приврзокот 266518
Генерално има корелација меѓу МК Бдп и Мсе10 но има распад на корелацијата 2010-2013 и окулу 2016-2017
Автоматски споено мислење:

Sto se odnesuva do zdravstvenata kriza i tn. lockdown go delam tvoeto mislenje.Evropa veke voveduva restriktivni merki,a nie kupuvame akcii kako da nema utre.Najaven e namalen profit na bankite ,a cenite rastat kako ludi.So dobivka od 2020 ,a na ovie ceni P/E na bankite ke bide preku 11-12 ,a mozebi i poveke sto e premnogu za mene.Edinstveno sto momentalno bi kupil mozebi e Granit,sve drugo e P R E S K A P O!!!!!!
OK Legit.

Објасни ми како тоа сите сме/ќе бидеме во рецесија, а во цел свет берзите растат? :) Не разбирам.

Прегледај го приврзокот 266644
1.П/Е не 11-12 не е многу тоа е дури и малку ефтино
2. Берзите не ја следат економијата берзите ја предвидуваат за квартал и нешто.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom