Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 33 33,3%
 • 2000

  Гласови: 37 37,4%
 • 1000

  Гласови: 9 9,1%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 7 7,1%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 13 13,1%

 • Вкупно гласачи
  99
Член од
6 октомври 2017
Мислења
151
Поени од реакции
43
Темата премногу се развлече, но не е заборавена и никако затворена

Невиден криминал - случај ТПЛФ / ТЕТО / БЕГ
Притвор за кражба на 450 МКД

За ова притвор, а за кражба на 40 милиони Евра од илјадници македонски акционери и 50тина фирми, најмногу ТПЛФ и Комерцијална Банка ?!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
393
Поени од реакции
657
Член од
30 март 2018
Мислења
470
Поени од реакции
833
Па напишете бе некоја квалитетна издржана анализа штом форумот се претворил у чешма. Не е овде само да дојдеш да се напиеш вода, него треба и да помогнеш кога се копа бунарот
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
607
Поени од реакции
335
Стварно не ја разбирам потребата на поединци тука на сите што не се согласуваат со нивните ставови да се квалификуваат како СДСМ-овци или ВМРО-вци.
Добро бе па можда сум хомосексуалец кој не се согласува со вашите ставови или пак сум анархиста кој не се согласува со вашите ставови.

Оваа држава пати од ликови кој политичката партија ја сфаќаат како фудбалски клуб/религија.
Демек дедо ми навивал за Милан, татко ми навивал за Милан и јас и син ми до крај на животот ќе сме за Милан или во превод дедо ми за ВМРО/СДСМ, јас за ВМРО/СДСМ и сите поколенија до 2100 за ВМРО/СДСМ. Се додека матрицата на грото население во државата е вакво нема да мрднеме од оваа точка на очај.
Мене ако ме прашувате не на 4 години јас би ги менувал партиите на 2 години да не видат раат на власт повеќе од 2 години и сметам дека секој интелектуалец треба да размислува на сличен начин.

@Mandrac, јас на овој форум не протежирам политички ставови и дневна политика, ама ми смета и нема да дозволам друг да врши политичка пропаганда на форумот и секогаш ќе реагирам на истото, а ти проба да вршиш политича пропаганда за ВМРО со вест која нема врска со реалноста и која ти е демантирана од институциите. Дали намерно или ненамерно и со која цел ја вршиш пропагандата само ти си знаеш.

И за крај, има ли правила на форумов?
Има ли администратор на форумов?
Ако ова не е говор на омраза јас незнам што е, ама се ќути. А кога имаше постови за странски акции или за нафта и крипто веднаш се реагираше па дури и со закани за банирање на поединци тука. Тоа се тие двојни стандарди од кои ќе мора да се откажеме ако сакаме да станеме модерна европска држава.

п.с. Не ти го разбирам ставот за 60% пад и ќутењете, те молам просветли ме. Што демек ако падне 60% акцијата треба да излеземе и да протестираме? Каде во светски рамки протестираат кога ќе падне одредена акција за 60% или работава да се пише нешто колку да се пише дали има поента или не и не е многу важно.
Автоматски споено мислење:

Druze stilot so koj me napagas kazuva za tvojata namera izvini sto sakam poveke zolta stampa nekako ima pola vistina vo seto toa sekogash !!
Vprocem vladata ako ja slushash i gledash kako se ponasha kako da pliva vo pari a trca naizbori za da spasi gol gaz !!
Ne sum nikakov partiski kadar samo ne gledan revolt kaj tebe vakov koga guvernerkata ni gi sobleche site gakite od 30% dopolnitelno ja spushti za 30% berzata tuku naprotiv vo toa vreme beshe glaven broker za naftata i tvoite predviduvanja deka ke bide potop no ete se sluci naftata denes povtorno e na pozicii od pred koronata taka da nitu si vidovit nitu si realist tuku dopira do tebe toa sto iskreno go mislam si prodal se i poln si kesh pa cekash da kupish od nekoha budala poeftino isto kako sto evtino si ja gi prodal GRANIT na 900 ;)
Moze sum gi kupil tvoite ke zemam nekoja dividenda i za razlika od tebe uni gi sobrav na 2000 valjda ne deka veruvam vo sdsm ili vmro tuku vo fundamenti !!!
Ne sum mnogu pameten ama dovolno tankiran za ovie tri godini trguvanje i sakam da povtoram ovakva vlada diletantska za ekonomija nitu imalo nitu ke ima !!! Odlukata na guvernerkata za neisplatuvanje na dividenda kaj akcionerski drushtva ke ja zapamtam i ke bidam najsreken koga vakvi likovi nema da bidat involvirani vo ekonomija !!
Btw kako stoish so naftata jas naracav nekoi 100 tona i veke knizam dobivka se nadevam i ti kako ekspert isto :)[/QUOTE]
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
203
Поени од реакции
294
Автоматски споено мислење:


Druze stilot so koj me napagas kazuva za tvojata namera izvini sto sakam poveke zolta stampa nekako ima pola vistina vo seto toa sekogash !!
Vprocem vladata ako ja slushash i gledash kako se ponasha kako da pliva vo pari a trca naizbori za da spasi gol gaz !!
Ne sum nikakov partiski kadar samo ne gledan revolt kaj tebe vakov koga guvernerkata ni gi sobleche site gakite od 30% dopolnitelno ja spushti za 30% berzata tuku naprotiv vo toa vreme beshe glaven broker za naftata i tvoite predviduvanja deka ke bide potop no ete se sluci naftata denes povtorno e na pozicii od pred koronata taka da nitu si vidovit nitu si realist tuku dopira do tebe toa sto iskreno go mislam si prodal se i poln si kesh pa cekash da kupish od nekoha budala poeftino isto kako sto evtino si ja gi prodal GRANIT na 900 ;)
Moze sum gi kupil tvoite ke zemam nekoja dividenda i za razlika od tebe uni gi sobrav na 2000 valjda ne deka veruvam vo sdsm ili vmro tuku vo fundamenti !!!
Ne sum mnogu pameten ama dovolno tankiran za ovie tri godini trguvanje i sakam da povtoram ovakva vlada diletantska za ekonomija nitu imalo nitu ke ima !!! Odlukata na guvernerkata za neisplatuvanje na dividenda kaj akcionerski drushtva ke ja zapamtam i ke bidam najsreken koga vakvi likovi nema da bidat involvirani vo ekonomija !!
Btw kako stoish so naftata jas naracav nekoi 100 tona i veke knizam dobivka se nadevam i ti kako ekspert isto :)
[/QUOTE]

Веќе ветив во претходниот пост дека нема да ти реpлицирам на политички ставови и би се држел до тоа.
Искрено ме боли таквото за владата, сдсм и министерката.
Во врска со другите ставови еве ти одговор:

Во врска со нафтата јас тука пишував за потоп кога нафтата беше 20 долари за барел.
Луѓето што тука прашуваа за нафтата и што се кладат на нејзината цена, трејдаат FUTURES-и на Forex, а не идат во мапетрол да ја купуваат и да ја складираат во подрум. Дополнително на ова повеќето од нив трејдаат со leverage и при падот нафтата што се случи од 20$ на -10$ на кој укажував сите до еден ќе беа ликвидирани со огромни загуби на позициите. Тие што не ме послушале евентулно биле ликвидирани при падот од 30 долари. Ако ова не ти е јасно незнам што да кажам и те молам не се праи наивен со ставови од типот падна да нафтата и се врати и се е нормално ко ништо да не било.

Во врска со Гранит јас излегов на 945 денари и воопшто не жалам.
Ете ти си влегол на 900 и си во профит и си земал дивиденда.
Без разлика на твоите ставови не ти посакувам да бидеш во минус, дај боже да стигне Гранит до 3000 денари и да направиш 300% профит и со среќа да си го трошиш сите до еден.
Во секој случај не мислам да ти се мочам на глава заради твоите ставови.

Во врска со моите идни планови кои гледам ги знаеш повеќе од мене.
Ќе те разочарам ама не мислам да се враќам на МСЕ, си влегов јас на странски берзи во BABA, JD, Societe General, Deutche Bank, Jinko Solar и ACB.
Дел и затворив позиции со профит, така да не се секирај за мене и те молам немој да си носиш заклучоци сам со себе.

п.с. Колку и да не сакам сепак мојот став е дека МСЕ тек ќе паѓа после резултатите од 2 квартал ама ти си знаеш :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.919
Поени од реакции
11.111
Ako sakam od kade mozam da kupam akcii?
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
136
Поени од реакции
80
Ајде доста се кошкавте, секакви не има тука, некои вложуваат илјадници евра, некои стотина, некои губат, некои добиваат, но мислам нема потреба да си храниме его на форумов кога тука секако сме анонимци. Туку размислував дал е можно ние од форумов организирано да влијаеме на пазарот повеќе ( и колку е тоа легално)?! На пр. се договараме сите да вложиме во одредени акции и да не продаваме некое време, автоматски со тоа ќе ја подигнеме цената па и остатокот од луѓето, фирми итн. може ќе се окуражат па и тие ќе придонесат за поликвиден пазар. Веројатно звучи глупо, можеби е и незаконски, ама еве ќе го ставам на маса.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
171
Поени од реакции
169
Ајде доста се кошкавте, секакви не има тука, некои вложуваат илјадници евра, некои стотина, некои губат, некои добиваат, но мислам нема потреба да си храниме его на форумов кога тука секако сме анонимци. Туку размислував дал е можно ние од форумов организирано да влијаеме на пазарот повеќе ( и колку е тоа легално)?! На пр. се договараме сите да вложиме во одредени акции и да не продаваме некое време, автоматски со тоа ќе ја подигнеме цената па и остатокот од луѓето, фирми итн. може ќе се окуражат па и тие ќе придонесат за поликвиден пазар. Веројатно звучи глупо, можеби е и незаконски, ама еве ќе го ставам на маса.
Прво и основно според мене ако се организираме, тогаш тоа да биде со документ до Мсе и до Цдхв за поголема транспарентност на котираните друштва и поголема контрола од самите регулатори за тоа какви извештаи самите котирани друштва објавуваат, и до Влада која и да е барање за некоја измена на закон да може и со една акција(карихирам) да може да се бара ревизија на работењето на самото друштво...
 
Член од
13 април 2010
Мислења
346
Поени од реакции
175
Притвор за кражба на 450 МКД

За ова притвор, а за кражба на 40 милиони Евра од илјадници македонски акционери и 50тина фирми, најмногу ТПЛФ и Комерцијална Банка ?!
Ова ти е разбојништво според кривичниот закон и се добива казна затвор од 2 до 10години, не е битно дали имала 500ден или 50 000евра нападнатата, битен е чинот, а не одземенета вредност.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
11
Мала дигресија:
Пропаст или многу пари се отвора можност со Luckin Coffe кинескиот "Старбакс". Кратка историја: се трејдаше на над 40, 50 долари, од ИПО то во 2019, но открија превара сега во април, па се запре тргувањето до вчера и акцијата е падната на 2.5 долара, и мислам дека ке падне до 2.
LK се води на Nasdaq
 
Член од
30 март 2018
Мислења
470
Поени од реакции
833
Вистински начин на организирање би бил преку Здружение на мали акционери. Тоа би можело да добие проектно финансирање од странските владини организации за меѓународна соработка, а би се занимавало со промовирање на акционерството, организирање на едукации за сите заинтересирани страни, како и правна заштита на малите акционери во споровите со мнозинските сопственици.
 
На врв Bottom