Македонска берза

До колку очекувате да падне МБИ10 заради вирусната пандемија:

 • 3000

  Гласови: 32 33,0%
 • 2000

  Гласови: 36 37,1%
 • 1000

  Гласови: 9 9,3%
 • 0 (да го испоштуваме другарот Близард)

  Гласови: 7 7,2%
 • МБИ ќе иде у плус, какво паѓање

  Гласови: 13 13,4%

 • Вкупно гласачи
  97
Член од
22 февруари 2019
Мислења
21
Поени од реакции
20
Во проектов влегоа ALK, TNB i KMB.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
21
Поени од реакции
20
Во проектов влегоа ALK, TNB i KMB.
Еве ја веб страната на проектот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
460
Поени од реакции
821
Во проектов влегоа ALK, TNB i KMB.
У котираниве компании на МСЕ веќе нема ни денарче мали странски инвестиции пошо сите странци распродадоа на многу пониски цени од ова. Ќе биде весело ако странски аналитичари од проектот исфрлат проценети вредности за АЛК, ТНБ и КМБ што се 20-30% под сегашниве цени и да го разбуцаат срклџркот на локалниве „маркет-мејкери“...:pos:

Нешто слично се случи при преземањето на ОХБ пошо се тргуваше накај 7.000, а преземањето падна по 6.300 или така нешто. Гарант без преземањето досега за ОХБ мали инвеститори ќе плаќаа по 8-500-9.000 денари, а ете квалификувани меѓународни банкарски групации за контролен пакет платија многу помалку.

Дополнително, според резултатите на ОХБ може да се заклучи дека Французите ја „нашминкале за мажачка“, ама сепак не им ги замачкале очите на Австријците. Нешто не гледам анализи како работи банкичето што КМБ си го купи со Самир Цане, па да видиме дали и него Грците и Албанците го нашминкале за мажачка.

Иронично, мислам дека Власите најмногу го насанкаа Чифлиганец, којшто сега можеби и влегува во зона кајшто е у минус од изнакупуваниот удел у КМБ.
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
300
Поени од реакции
299
ke iskocat septemvri i dekemvri pa ke vidime profy izvestai za ovie 3. ova sigurno ke donese i stranski kapital.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
460
Поени од реакции
821
Уште една интересна работа во врска со структурата на индексот МБИ10 - еден од пондерите е просечниот број денови тргување во месецот. Може да се забележи дека СБТ и ТТК имаат скоро секојдневни трансакциички од лев у десен џеб, такашто месечно имаат скоро двојно поголем број денови тргување од нпр. УНИ.

Па @TENDO можеш на Бугарите на собрание да им дадеш од мене еден совет: секој ден да си прават вакви трансакции и да ги истиснат овие банкички од индексот и со тоа гарант двојно да си ја зголемат цената на акцијата. А мене ако им текне нека ме почастат еден ручек, пошо овие од ТТК брокер ми се едни од главните осомничени за берзанските игранки, покрај КМБ и Илирика.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
708
Поени од реакции
972
Уште една интересна работа во врска со структурата на индексот МБИ10 - еден од пондерите е просечниот број денови тргување во месецот. Може да се забележи дека СБТ и ТТК имаат скоро секојдневни трансакциички од лев у десен џеб, такашто месечно имаат скоро двојно поголем број денови тргување од нпр. УНИ.

Па @TENDO можеш на Бугарите на собрание да им дадеш од мене еден совет: секој ден да си прават вакви трансакции и да ги истиснат овие банкички од индексот и со тоа гарант двојно да си ја зголемат цената на акцијата. А мене ако им текне нека ме почастат еден ручек, пошо овие од ТТК брокер ми се едни од главните осомничени за берзанските игранки, покрај КМБ и Илирика.
Не знам дали баш тој ден ќе бидам во Скопје за да одам на собрание. Ќе гледам да бидам.
Сепак не мислам дека Бугарите во овој момент се заинтересирани премногу за моменталната пазарна цена на акцијата.
Од она што јас можам да видам, е дека тие ја спремаат банката за продавање. И реално засега добро им оди планот.

Според моменталната позиција во Банкарскиот сектор и при најавеното окрупнување според мене најразционален избор некој да ги купи се УНИ и Про-Кредит Банка. И двете се средни банки по големина и завземаат по околу 10% од пазарното учество.
Така да ако некоја од големите сака доминантно учество на пазарот, исто ако Шпаркасе сака конечно да се вмеша во пазарот на големите банки тоа ќе биде преку купување на УНИ. (ПроКредит не верувам дека би ја продале, бидејќи стратешки се влезени низ целиот регион), исто не верувам дека ќе им се дозволи на Халк да купат некоја од овие банки. Другите банки се премали, така да не би добиле ништо позначајно, а би морале да го поминат целиот макотрпен процес на мерџирање.

Ќе си дојде се на свое место. И надвор од индекс УНИ и поприлично исто тргувана како тие две банки. Кај СБТ 90% од целото тргување е во 4-5 трансакции од лев во десен џеб кај Орце, Ненад и компанија. Илирика поприлично ја одржува акцијава иако не знам како им успева на оваа цена. Кај ТТК единствено дивидендата реално е конкурентска предност што ги намамува акционерите, секако со поддршка на нивната брокерска куќа.

Имат снемано акции од УНИ во периодов па со ценовно качување нагоре и зголемување на пазарната капитализација ќе си го добие заслуженото место во индексот, ако не сега во јуни најкасно кон крајот на годината.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.450
Поени од реакции
8.107
Интересно е дека државата им "советува" на осигурителните компании да не исплаќаат добивка.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
708
Поени од реакции
972
Еве инспириран од коментарот на @therealgrim направив една споредбена анализа на поважните коефициенти меѓу трите банки кои конкурираат за две места во индексот:

1590140745125.png

1590144879310.png

1590144947151.png
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
11
Еве инспириран од коментарот на @therealgrim направив една споредбена анализа на поважните коефициенти меѓу трите банки кои конкурираат за две места во индексот:

Прегледај го приврзокот 252351

Прегледај го приврзокот 252357

Прегледај го приврзокот 252358
Едноставно супер приказ, браво. И заклучок од графициве да дадеше да разберат и луѓе шо не разбираат, во насока да де отвори дискусија каде би било најдобро да инвестираат обични смртници
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
21
Поени од реакции
20
Интересно е дека државата им "советува" на осигурителните компании да не исплаќаат добивка.
Како што е тргнато на сите ќе почни да им сугерира, освен на ТЕЛ од каде реално си ја очекуваат дивидендата.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
708
Поени од реакции
972
Кој немал можност треба да го прочита годишниот извештај на Адинг, нека го прочита. Секогаш е специфично напишан:

Грешно е на берза, го имаат ставено резултатот од поеднинечниот, а не од консолидираниот извештај. Добивката за 2019 година им е 269 денари по акција или на последна цена од 660 денари, акцијата се тргува на p/e од 2.45. Што би рекол Грујо - за Џабалак.

Инаку има и 10% зголемување од редовната дивиденда на 22 денари нето или 3,3% дивиденден принос.

Не пишувам за акцијава премногу но дефинитивно е во ТОП3 од акции кои што можат да се купат (од BIM, TEHN, TIKV, GROZD не може да се купи), и останува одлична можност за оние инвеститори кои сакаат дивиденда, солидно корпоративно работење и можност да наплатат солидно при излез преку продажба на компанијата. Не е препорачливо со голем процент, но 10% - 15% од портфолиото во вакви компании е добар избор.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
393
Поени од реакции
657
Кој немал можност треба да го прочита годишниот извештај на Адинг, нека го прочита. Секогаш е специфично напишан:

Грешно е на берза, го имаат ставено резултатот од поеднинечниот, а не од консолидираниот извештај. Добивката за 2019 година им е 269 денари по акција или на последна цена од 660 денари, акцијата се тргува на p/e од 2.45. Што би рекол Грујо - за Џабалак.

Инаку има и 10% зголемување од редовната дивиденда на 22 денари нето или 3,3% дивиденден принос.

Не пишувам за акцијава премногу но дефинитивно е во ТОП3 од акции кои што можат да се купат (од BIM, TEHN, TIKV, GROZD не може да се купи), и останува одлична можност за оние инвеститори кои сакаат дивиденда, солидно корпоративно работење и можност да наплатат солидно при излез преку продажба на компанијата. Не е препорачливо со голем процент, но 10% - 15% од портфолиото во вакви компании е добар избор.
Kako ja presmeta dobivkata po akcija?
 
На врв Bottom