Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Една работа навистина не ми е јасна, дали некој на инспекториве или другите институции треба да им нацрта за да сватат или видат очигледна манипулација.
Еве пример Фактор објавиле најуспешни фирми за 2019 по профит (https://www.faktor.mk/koi-se-najprofitabilnite-50-kompanii). На сликата подоле се појавуваат 2 фирми со ФАНТАСТИЧНА добивка од 99% значи колку имале приход излегува дека се е ќар освен плаќањето за сметководителот еб***.
ЦМК Европа (никад чуо) а за камени мост веќе одмана се знае дека е за перење на парите на Телеком, од друга страна не ми е јасно како Цементарница УСЈЕ кој е Македонски гигант и монопол да биде во ќар од САМО 25%, Џонсон Мети не го ни коментирам. Логично гледано првите 15 компании имаат (или треба да имаат) најмалку 35 до 45 % ќар, пример на Телеком додај ја добивката од Камени мост и имаш 41% што е логично.
Прегледај го приврзокот 251691
Маржата зависи од типот на бизнисот. Истотака зависи и од економскиот циклус или поточно обратно.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
155
Поени од реакции
192
Јас на @moonprince би му турил бан од темава.
Морее одма ми пресуди.
Како што укажа еден член, добивката од 4.9М на ТНБ за првиот квартал може да се види во извештајот на НЛБ Словенија, кој излезе еден ден порано. Зошто постои толкава разлика-не ми е јасно. Така да немав никаква задна намера и не правам ниту позитивна ниту негативна кампања за ТНБ, за разлика од некои членови кој напињаат со одредени компании.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Морее одма ми пресуди.
Како што укажа еден член, добивката од 4.9М на ТНБ за првиот квартал може да се види во извештајот на НЛБ Словенија, кој излезе еден ден порано. Зошто постои толкава разлика-не ми е јасно. Така да немав никаква задна намера и не правам ниту позитивна ниту негативна кампања за ТНБ, за разлика од некои членови кој напињаат со одредени компании.
ОК, се разбравме...(y)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Денес 20.000.000 истргувано ТНБ а 120.000 ПКБ и ние за ПКБ правиме муабет...толку тупење за 2.000 евра промет месечно.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Денес 20.000.000 истргувано ТНБ а 120.000 ПКБ и ние за ПКБ правиме муабет...толку тупење за 2.000 евра промет месечно.
Ама ПКБ минимум од ова ниво ќе се триплира, а ти поради ТНБ ќе го изгубиш облогот. Ако не за друго, туку што ќе исплаќаат дивиденди
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Ама ПКБ минимум од ова ниво ќе се триплира, а ти поради ТНБ ќе го изгубиш облогот. Ако не за друго, туку што ќе исплаќаат дивиденди
За џабе се триплира ПКБ кога нема шанса ни да влезеш ни да излезеш, барем не со нешто повеќе. Исто како некои меморабилија е ПКБ. Фирмата е ОК ама промет нема ништо. Само влез и излез најверојатно ќе те чини 20-30% и тоа со пари за семки ќе влезеш и излезеш.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
За џабе се триплира ПКБ кога нема шанса ни да влезеш ни да излезеш, барем не со нешто повеќе. Исто како некои меморабилија е ПКБ. Фирмата е ОК ама промет нема ништо. Само влез и излез најверојатно ќе те чини 20-30% и тоа со пари за семки ќе влезеш и излезеш.
Епа у задната година се истргуваа околу 1.000 акции. Тоа ти се скоро 200.000 евра за влегување. Не знам со колкави износи работиш ако тоа не ти било доволно за градење позиција
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве едно крајно интересно фактче во врска со Комуна. Дури 426 домашни физички лица поседуваат по околу стотина акции и не ги продаваат по оваа цена. Претпоставка е дека се сегашни или бивши вработени (т.е. веројатно слабо образовани и ситуирани) а сепак ни по толку години траор не продаваат!

Годишно можеби само еднаш има тргување, ама мислам дека и таа би била прилично ликвидна кога маркет-мејкерите би ја поткренале цената.

Screen Shot 2020-05-18 at 21.07.49.png
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Kaj nas na berza pogolem rast imashe vo ekot na koronata otkolku sega :)
Toa e toj kurnaz sto cuchi vo sekoj makedonec nekako inaetot go tera da ne plati kolku sto vredi tuku da mu go zeme sto poeftino :)
Taka da ne se cudite sto se takvi i gazdite koga ke nacekaat i oni se isti kako vas !!!
I zaev jadeshe gomna za mercedesot a mercedes si kupi da ne ispadne isto i so site hejteri sto mislea deka ke krahira berzata i ke kupat za badijala !!!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Kaj nas na berza pogolem rast imashe vo ekot na koronata otkolku sega :)
Toa e toj kurnaz sto cuchi vo sekoj makedonec nekako inaetot go tera da ne plati kolku sto vredi tuku da mu go zeme sto poeftino :)
Taka da ne se cudite sto se takvi i gazdite koga ke nacekaat i oni se isti kako vas !!!
I zaev jadeshe gomna za mercedesot a mercedes si kupi da ne ispadne isto i so site hejteri sto mislea deka ke krahira berzata i ke kupat za badijala !!!
Сите сме за никаде на форумов и курнази само ти чиниш, извини ама ти нема да ни кажеш кога да излеземе и да купуваме, секој тука носи сопствени одлуки за сопствениот капитал и не гледам што тука ти смета.
Ако ти е ефтино излези на берза и купувај, а не туку прикаски да ни раскажуваш какви сме биле ние и да не вреѓаш брз база на нашите финансиски одлуки.
Дополнително на се па уште цитираш FAKE NEWS од курирски портали базирани на дневна политика со незнам каква цел, што само по себе кажува многу работи за твојот карактер.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Сите сме за никаде на форумов и курнази само ти чиниш, извини ама ти нема да ни кажеш кога да излеземе и да купуваме, секој тука носи сопствени одлуки за сопствениот капитал и не гледам што тука ти смета.
Ако ти е ефтино излези на берза и купувај, а не туку прикаски да ни раскажуваш какви сме биле ние и да не вреѓаш брз база на нашите финансиски одлуки.
Дополнително на се па уште цитираш FAKE NEWS од курирски портали базирани на дневна политика со незнам каква цел, што само по себе кажува многу работи за твојот карактер.
Баш и не му се конструктивни коментарите, ништо корисно само кафанско и пазарџиско јачање и продавање на пиперки и патлиџани.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Проблем е што некако многу тивко од ден на ден си тоне берзава. Секој ден паѓа отприлика со по пола до еден процент. Прашање е дали сите што продаваат бркаат ликвидност бидејки исто така гледам дека одат многу милионски суми. Повеќе ми оди паметот дека се игра на картата психологја отколку на прави бројки што ги извадија фирмите во првото тромесечие. Првото тромесечие секогаш се штима и затоа што многу се зафатени и со завршни сметки и со собранијата што се организираат во ова прво тромесечие, плус многу фирми не треба да се заборави дека многу од нив платија ддв аконтативно до кракот на годината.
Пред два месеца исто така прашав и пак ќе прашам дали е можно дуплата во буџетот да се затвори со една убава девалвација еден убав понеделник рано сабајле пред воопшто да сме разбудени. Сакам да кажам ќе имаме денари, ама ќе можеме да купиме помалку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom